Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болест на камен на камења: симптоми и третман

Болест на камења во плунката - главните симптоми:

Кај болести на плунковен камен (сиалолитијаза, ICD-10 код - K11.5) е развојот на инфламаторни процеси во ткивата на плунковната жлезда, што резултира со формирање на камења (камења) во каналите на плунковните жлезди, кои стануваат се поголеми по големина, отечени и предизвикуваат непријатни болни сензации палпација. Често патолошкиот процес се одвива со вклучување на субмандибилната плунковна жлезда, поточно, нејзините канали. Поразот на паротидната жлезда и хиоидната плунковна жлезда е редок.

Во секоја фиксна клиничка слика, болеста продолжува на различни начини, меѓутоа, ако процесот на лекување се започнува на време, ризикот од развој на апсцес е намален. Болеста е почеста кај мажи со зрела возраст, а кај жените таа е поретка. Постојат изолирани случаи кога болеста била дијагностицирана кај деца.

Етиологија

Продолжената стагнација на плунката е главен проблем во развојот на болеста и се јавува кај деца (во ретки случаи) и возрасни поради:

 • намалување на заштитната функција на плунка;
 • забавување на салватијата - течноста стагнира и кристализира во каналите, постепено се претвора во камења;
 • добивање на странски дел во канал - дури и мал солен кристал може да предизвика развој на болеста;
 • промени во метаболичките процеси на телото - високата содржина на калциум во плунката придонесува за минерализација на плунката;
 • механичко оштетување на каналите;
 • хиповитаминоза.

Факторот кој предизвикува развој на болест на плунковен камен во човечкото тело е нарушување на метаболизмот.

Класификација

Sialolithiasis е класифициран од страна на научниците на неколку начини.

Болест со камен во каналот на една од следните жлезди:

 • субмандибуларен;
 • паротид;
 • сублингвален.

Во горенаведените случаи, болеста може да биде:

 • нема клиничка слика (со манифестација на воспаление во жлездата);
 • со хронично воспаление во плунковната жлезда;
 • со акутно хронично воспаление.

Хроничното воспаление на плунковната жлезда се развива во позадината на болестите како што се:

 • субмандибуларна плунковска болест;
 • паротидна болест;
 • сублингвална болест на плунковен камен.

Причината за хронично воспаление е:

 • спонтано испуштање на калкулус;
 • брзо извлекување на камен.

На првите симптоми, треба да се консултирате со лекар.

Симптоматологија

Болеста на Ѕидѕѕѕѕѕ нема симптоми во почетната фаза на болеста.

Како што се развива патологијата, таа ги следи:

 • непријатен вкус, сува уста поради недостаток на плунка;
 • отекување на вратот, лицето, предизвикано од стагнација на течност во оваа област;
 • зголемување на плунковната жлезда во големина;
 • присуство на постојана болка во образите и устата;
 • остра болка за сечење додека јаде;
 • неможноста да зборува нормално (во присуство на голем камен);
 • испакнатост на увото (со воспаление на паротидните плунковни жлезди);
 • конвуленција слична на плунка, која е тешко да се проголта;
 • фебрилна температура, црвенило во вратот.
Симптоми на болест на плунковен камен

Симптомите се наоѓаат во разни комбинации, но ако е забележано нешто слично, не занемарувајте да видите специјалист, бидејќи неудобноста исчезнува во рок од половина час по механичкото влијание врз болеста.

Дијагностика

Точна дијагноза може да се утврди само од квалификуван специјалист кој е должен:

 • да ја испита медицинската историја на пациентот;
 • спроведе детално истражување за присуството на релевантни симптоми;
 • палпација на плунковната жлезда.

За потврдување на дијагнозата, пациентот треба да се подложат на следниве испитувања:

 • радиографија;
 • компјутеризирана томографија;
 • мултиспирална томографија;
 • ултразвучен преглед;
 • сијалографија (рентген со воведување на контрастно средство).

Модерната медицина е значително напредна во однос на дијагностицирање на болест, како што е сиалолитијаза. Испитувањето често се врши од страна на стоматолог, но исто така е можно да се добијат препораки за донесување на следниве специјалисти:

 • општ лекар (во присуство на коморбидитети);
 • анестезиолог (со цел да се избере најефективниот анестетик за пациентот);
 • докторот за радиологија (со цел правилно да се интерпретира радиографијата, ултразвучниот ехограм и пресметаната или мултиспиралната томографија).

Диференцијалната дијагноза нужно мора да се спроведе во случаи на сомневање за сиалолитијаза.

Хроничен лимфаденитис

Лимфниот јазол се зголемува, што може да се проследи до резултатите на ултразвукот и Х-зраците.

Хроничен сиаладенитис

Присуството на воспалителниот процес е потврдено со резултатите од ултразвук, радиографија, пресметан томограм, со отсуство на калкулус.

Бенигни тумори во плунковната жлезда

Бавен раст на неоплазмите без дополнителни симптоми. Нема камен, присуството на тумор е потврдено со ултразвук и МРИ.

Малигни тумори во плунковната жлезда

Забрзан раст на неоплазмата со присуство на болка. Го следи присуството на крварење, метастази. Скрин идентификува атипични клетки во студијата за цитологија.

Со навремен пристап до стоматолог, можете да започнете со лекување на време, со што ќе го забрзате процесот на лекување.

Третман

Третманот на болеста на плунковниот камен обично вклучува хируршки третман, бидејќи отстранувањето на камења и реставрацијата на нормалната салванизација е главната цел.

Третманот на сиалолитијаза бара оперативен, кога болеста стана хронична и се појави суппилација на плунковната жлезда. Вилицата е дисецирана во насока на каналите, туморот се извлекува. Хируршкиот третман има голем број на тешкотии, бидејќи постои ризик од повреда на фацијалниот нерв. Ако каменот е во средината на плунковната жлезда и не е можно да се отстрани, плунковната жлезда е целосно отстранета. Наметнувањето на затегнување на притисокот и употребата на храна во течна форма е предуслов по операцијата.

Сепак, можни се случаи на конзервативен третман на патологија и се пропишани следниве лекови:

 • лекови против болки;
 • антибиотици;
 • антиинфламаторни лекови.

Исто така, потребно е да се третира болеста со диета, да се дополни диетата со производи кои ја зголемуваат салватацијата (лимони, кисела зелка, итн.).

Постојат случаи на препишување на народни лекови од специјалист покрај главниот курс.

Следниве се некои од методите на хербални лекови:

 • сода прав растворен во една лажица зовриена вода, и како резултат на решение за бришење на устата;
 • исплакнете ја устата со декорации на еукалиптус, мудрец, камилица;
 • дишат во парови на еукалиптус, женшен, бор;
 • Viburnum овошје се меша во еднакви пропорции со течен мед, инсистирајте на недела и разредете со сто милилитри медицински мешавина (двапати дневно, држете го лекот во устата неколку минути, потоа проголтајте го);
 • каши ја брусницата и чувајте ја во устата добиената мешавина 2-3 пати на ден.

Народни лекови треба да се координираат со докторот.

Превенција

Болеста на плунковните камења вклучува почитување на голем број едноставни правила за превенција:

 • навремено лекување на болести кои се поврзани со метаболички нарушувања во телото;
 • откажување од пушење и пиење алкохол;
 • јадење храна богата со витамин А;
 • орална хигиена.

Ако се случило дека сиалолитијаза стекнал хроничен тек, главната задача е да се спречат компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате болест на плунковен камен и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Сиаладенитис (појавување симптоми: 5 од 13)

Сиаладенитис е воспалителен процес на плунковните жлезди. Може да биде хронична и акутна. Често болеста влијае на паротидната жлезда, а многу поретко и субмандибуларната, сублингвална или мала. Во човечкото тело постојат голем број мали и три пара големи плунковни жлезди, кои извршуваат многу функции. Болеста е формирана против позадината на вирусите или бактериите кои продираат во празнината на плунковната жлезда.

...
Улцеративен стоматитис (појавување симптоми: 4 од 13)

Улцеративен стоматитис е лезија на воспалителната природа на оралната мукоза. Патологијата се карактеризира со карактеристична симптоматологија, па затоа може да се направи точна дијагноза врз основа на таков симптом како појава на единечни или повеќекратни улкуси во устата, кои можат да крварат и да бидат покриени со бели дамки.

...
Перикардитис (појавување симптоми: 3 од 13)

Перикардитисот е кардиоваскуларна болест, која се карактеризира со присуство на воспалителни процеси во надворешната мембрана на срцето - перикардот. Перикардот целосно го обвива срцето и е прикачен на градите, со садови и дијафрагма што се протега од срцето. Оваа школка е дизајнирана да го спречи срцето да се протега при тешки товари, како и да се избегне поместување на срцето од неговата нормална положба во градите. Перикардот се состои од два слоја: еден е цврсто прикачен на срцевиот мускул, а вториот го опкружува срцето прилично слободно. Меѓу нив има течност која го намалува триењето помеѓу слоевите за време на движењата на срцето.

...
Јајчни апоплексии (појавување симптоми: 2 од 13)

Овариејална апоплексија е ненадејна руптура (т.е. нарушување на интегритетот) која се формира во ткивото на оварите. Јајчни апоплекси, чии симптоми се состојат од крварење, кое поминува во абдоминалната празнина, исто така е придружено со силен болен синдром.

...
Заушки (појавување симптоми: 2 од 13)

Епидемичен паротит (или заушки) е акутна вирусна болест која се јавува при изложување на парамиксовирус. Заушки, чии симптоми се манифестираат како треска, општ тип на интоксикација, како и зголемување на плунковните жлезди (еден или повеќе), во чести случаи, исто така, влијаат врз другите органи, како и во централниот нервен систем.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .