Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Халитоза: Симптоми и третман

Халитоза - главните симптоми:

Халитозата се карактеризира со постојан непријатен мирис од устата, што не е елиминирано со традиционални средства за хигиена или превенција. Постои нарушување кај возрасни и деца, без оглед на возрасната група.

Постои широк спектар на предиспонирачки фактори што доведуваат до проблем, почнувајќи од продолжено постење и од пумпање на забни или други болести.

Во прилог на навредлив здив, клиничката слика ќе вклучува симптоми типични за основната болест. Халитозата значително го намалува квалитетот на животот.

Дијагнозата започнува со активности извршени директно од страна на лекарот. Основа за дијагноза е лабораториски и инструментални студии.

Конзервативните методи се користат за да се ослободат од проблемот, но третманот нема да биде комплетен без елиминирање на патолошкиот или физиолошкиот етиолошки фактор.

Етиологија

Да се ​​предизвика лош здив може да бидат негативни фактори кои не секогаш имаат патолошка основа.

Во повеќето ситуации, халитозата се развива во позадината на појавата на вакви заболувања:

 • орална кандидијаза ;
 • гингивит ;
 • кариес ;
 • ксеростомија;
 • периодонтитис ;
 • малигни неоплазми, без оглед на местото на локализација;
 • патологии на дигестивниот систем;
 • нарушување на црниот дроб или жолчните канали;
 • болести на респираторните и урогениталните системи;
 • патолошки ефекти врз телото на грам-негативни стапчиња или анаеробни бактерии - метаболните производи на таквите агенси кои предизвикуваат болест доведуваат до непријатен мирис од усната шуплина;
 • болести на оралната лигавица;
 • ГЕРБ ;
 • дијабетес мелитус .

Пенетрацијата на туѓ објект во носната празнина предизвикува халитоза кај дете.

Физиолошки причини за лош здив:

 • долгорочна зависност од лоши навики - пушење;
 • рчењето , наспроти позадината на која се суши мукозната мембрана на устата;
 • неконтролирана употреба на лекови - супстанции за хемотерапија, таблети за третман на стенокардија, транквилизатори и витамински комплекси, предозирање со антибиотици не е исклучено;
 • слаба исхрана - ако основата на менито се јаглени хидрати;
 • носи протези;
 • ингестија на големи количества газирани пијалоци;
 • продолжено одбивање да се јаде;
 • недостаток на соодветна орална нега;
 • долгорочно влијание на стресни ситуации;
 • хормонална нерамнотежа ;
 • намалена отпорност на имунолошкиот систем;
 • внес на кромид, лук, ротквица, зелка.

Причините за халитоза се екстремно ретки:

Причини за лош здив

Класификација

Во моментов, специјалисти од областа на стоматологијата ги разликуваат следниве главни типови на халитоза:

 • псевдо-халитозата е проблем со дишењето, кој всушност не постои;
 • вистинска халитоза - фетусот е присутен на трајна основа;
 • халитофобија - опсесивна идеја за лош здив, кој се дијагностицира кај луѓе кои фанатично го следат свежината на здив.

Се случува:

 1. Физиолошка халитоза.
 2. Патолошка халитоза. Продолжува во две верзии - орална и екстраоргална. Во првиот случај, причините за аномалии се поврзани со проблеми со забите, во втората - со патологии на други внатрешни органи и системи.

Симптоматологија

Главната клиничка манифестација на халитоза е постојан мирис на фетусот од устата. Патологијата нема други знаци, но таквото пореметување никогаш нема да биде единствената компонента на симптоматската слика. Клиниката за секоја личност ќе биде чисто индивидуална, како што е диктирана од основната причина.

Доколку заболувањето било предизвикано од заболувања на забите, следниве симптоми може да бидат:

 • крварење на непцата;
 • зголемена мобилност на стоматолошките единици;
 • бришење на забната глеѓ;
 • формирање на кариес;
 • оток и црвенило на непцата;
 • бело цут на јазикот;
 • зголемена подложност на екстремно ладна или многу жешка храна и пијалоци.

Ако причините за халитоза кај болести на други внатрешни органи и системи, симптомите може да бидат:

 • тешка сува или продуктивна кашлица;
 • назална конгестија;
 • брзо дишење;
 • зголемување на температурата;
 • горушица и поткопување;
 • скратен здив и горење во градниот кош;
 • абдоминална или градна болка;
 • проблеми со празнење на мочниот меур или дебелото црево;
 • напади на гадење и повраќање;
 • главоболки и вртоглавица;
 • флуктуација на крвниот притисок и пулс;
 • бледило или жолтило на кожата;
 • општа слабост и замор;
 • замор;
 • намалување на работниот капацитет;
 • болка во мускулите или зглобовите.
Што може да мириса на халитоза

Неопходно е да се земе во предвид дека наведените симптоми се најчести, па затоа не сите случаи претставуваат комплетна клиничка слика.

Дијагностика

Ако се појават симптоми, најдобро е да побарате помош од стоматолог. Ова се должи на фактот дека во повеќето ситуации оваа болест предизвикува проблеми со усната шуплина.

Дијагнозата на халитоза мора да биде комплексна:

 • проучување на историјата на болеста - да се најде најверојатниот етиолошки фактор со патолошка основа;
 • собирање и анализа на животната историја - да се инсталира влијанието на физиолошките провокатори;
 • детален преглед на усната шуплина и кожа;
 • мерење на температурата, пулсот и крвниот притисок;
 • темелно истражување - да се подготви комплетна симптоматска слика, која може да укаже на изворот на мирис на фетус;
 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • крвна биохемија;
 • сензорно истражување;
 • микроскопско испитување на измет;
 • PCR тестови;
 • серолошки тестови;
 • гасна хроматографија;
 • хормонски тестови;
 • Ултразвук на перитонеалните органи;
 • градна радиографија;
 • КТ и МРИ.

За конечна дијагноза на причината за непријатен мирис, неопходно е консултација со такви специјалисти:

 • гастроентеролог;
 • ендокринолог;
 • невролог;
 • нефролог;
 • отоларинголог;
 • специјалист за заразни болести;
 • терапевт;
 • педијатар - ако детето е болно.

Во зависност од тоа до кој лекар ќе оди, ќе биде потребно да се подложат на специфични лабораториски и инструментални постапки.

Третман

Борбата против халитозата се спроведува со употреба на конзервативни терапевтски методи, кои се базираат на:

 • орален лек (апчиња и тинктури);
 • исхрана ограничена на храна која може да предизвика смрдеа од устата;
 • народни лекови за халитоза.

Најефективен лек кој се користи дури и дома:

 • Camfomen;
 • "Remodent";
 • "Хлорхексидин";
 • "Цитипиридиниум".
Хлорхексидин

Во случај на халитоза, пациентите треба да пијат апчиња назначени од лекар за да се ослободат од истовремените клинички манифестации.

Третман на халитоза дома вклучува подготовка на медицински пијалаци наменети за внатрешен прием или миење на устата, врз основа на следниве компоненти:

 • камилица;
 • нане;
 • дабови кора;
 • пелин;
 • листови од јагода;
 • мудрец;
 • periwinkle;
 • семки од копар;
 • куче роза;
 • равнец;
 • златни мустаќи;
 • Кантарион;
 • бадем од лимон;
 • липа;
 • calendula;
 • кентаури.

Сепак, третманот на халитозата нема да биде комплетен без елиминирање на основната болест.

Превенција и прогноза

До денес, не се развија посебни мерки за спречување на појава на лош здив. За да избегнете појава на проблем, можете да забележите голем број општи правила.

Превенција на халитоза вклучува:

 • целосно отфрлање на лошите навики;
 • здрава и избалансирана исхрана;
 • постојано одржување на имунолошкиот систем;
 • редовно спроведување на хигиенски процедури - подобро е да се користат пасти за заби и средства за миење садови, кои вклучуваат карбамиден пероксид, но нема алкохол, треба да користите мека четка за заби;
 • спречување на исцрпеност, физички и емоционални;
 • редовна употреба на забен конец, гуми за џвакање и други средства за освежување на здивот;
 • рана дијагноза и целосна елиминација на било која болест која може да предизвика загрозен здив.

Многу е важно да се запомниме за редовно (најмалку 2 пати годишно) превентивно испитување во здравствена установа со посета на сите лекари.

Халитозата кај луѓето е лесно подложна на конзервативни методи на терапија, затоа, има поволна прогноза. Игнорирањето на непријатниот мирис може да го влоши основниот проблем, а одбивањето на квалификувана помош ќе доведе до прогресија на болеста, што е опасно со компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате халитоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Гастритис со висока киселост (појавување симптоми: 8 од 20)

Гастритис со зголемена киселост (син хипациден гастритис) се изразува во развојот на дистрофично-инфламаторен процес, со локализација во мукозата на желудникот, што доведува до клеточна атрофија и неправилно функционирање на овој орган. Најчесто појавата на патологија е предизвикана од влијанието на патогените бактерии, особено Helicobacter pylori. Сепак, како провоцирачки фактори, вреди да се истакне и ирационалната исхрана и протокот на други заболувања на органите на дигестивниот систем.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 7 од 20)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Дијафрагмална хернија (појавување симптоми: 7 од 20)

Дијафрагмалната хернија се развива кога се појавува патолошко отварање во анатомската преграда која ги поврзува двата дела (торакална и абдоминална), преку која органите на торакалниот дел влегуваат во абдоминалниот дел и обратно. Во средината, дијафрагмата се состои од сврзно ткиво, и вообичаено е да се формира дефект наречен дијафрагмална хернија.

...
Болест Niemann-pick (појавување симптоми: 7 од 20)

Ниман-Пик болест е наследна болест во која постои акумулација на маснотии во различни органи, најчесто во црниот дроб, слезината, мозокот и лимфните јазли. Оваа болест има неколку клинички форми, секоја со своја прогноза. Не постои специфичен третман, висок ризик од смрт. Болеста Niemann-pick е подеднакво подложна на мажи и жени.

...
Колон полип (појавување симптоми: 7 од 20)

Полип од дебелото црево (синични тумори на дебелото црево, полипоза на колонот, колоректален полип) е мала форма на мали или големи стебленца, која се состои од вроденото ткиво на овој орган. Таквите тумори можат да бидат единечни или повеќекратни. Исто така, вреди да се земе предвид дека некои типови полипи може да се претворат во малигни неоплазми.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .