Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Периодонтален апсцес: симптоми и третман

Пародонтален апсцес - главните симптоми:

Периодонталниот апсцес е воспалителен процес во гума, наспроти позадината на која се формира формација со големини кои се движат од мал грашок до орев и пурулентна течност внатре во фокусот. Мажите и жените се подеднакво погодени од патологијата.

Главните причини за апсцеси се егзацербацијата на инфламаторниот и деструктивен процес во пародонтот, присуството на длабоки џваки за џвакање и цврсти депозити кои се акумулираат под гума за џвакање.

Симптомите на болеста испуштаат специфични (патолошка мобилност на стоматолошките единици) и општо (зголемување на телесната температура и влошување на општата состојба).

Дијагностика се базира на лабораториски и инструментални испитувања, кои се нужно надополнети со манипулации извршени директно од стоматологот, особено со физички преглед на усната шуплина.

Прифатено е да се третираат гингивалните апсцеси само со хируршки техники кои се насочени кон спречување на развој на неповратни компликации и постигнување на стабилна ремисија.

Во меѓународниот класификатор на болести на десеттата ревизија, апсцесот нема посебен код, туку спаѓа во категоријата "Друго оштетување на периодонталата". Од ова произлегува дека кодот МКБ-10 ќе биде K05.2.

Етиологија

Како што е познато, голем број на опортунистички микроорганизми кои ја сочинуваат нормалната микрофлора на устата живеат во усната шуплина. Сепак, под влијание на негативни фактори, бактериите можат да ги зголемат своите броеви со тонење во џвакањето на џваканите и да доведат до воспалителен процес во непцата.

Така, пародонталниот апсцес може да се формира во однос на позадината на ваквите патологии:

 • периодонтитис ;
 • гингивит ;
 • пародонтална болест ;
 • несоодветни протези;
 • механичка повреда или изгореници на непцата;
 • работа со лош квалитет на стоматолог кој има инсталирано полнење кое постојано контактира и ја повредува гумата за џвакање;
 • честа инфекција;
 • хит на странски објект во џебот на џвакање на џвакање;
 • метаболички нарушувања;
 • присуство кај луѓето на патологии на ендокриниот систем;
 • сите состојби на имунодефициенција.

Меѓу локалните причини за развој на апсцес е:

 • зачуван кружен лигамент на стоматолошката единица;
 • длабоко лоцирани забен депозит;
 • нецелосен одлив на пурулентна течност;
 • текот на хроничен периодонтитис, особено умерен или тежок.

Често, апсцесот се формира откако ќе се отстрани забот, особено во ситуации кога компликациите настанале по постапката или ако стоматологот не работи правилно.

Главната улога во појавата на болеста се таквите микроорганизми:

 • Претотелла интермедија;
 • Porphyromonas gingivalis;
 • Bacteroides forsythus;
 • Трепонема дентикола.

Старите лица се изложени на ризик, но тоа не значи дека апсис не може да се развие на гуми за џвакање кај дете или кај луѓе од средна возраст.

Класификација

Од природата на протокот на гингивалниот апсцес е:

 • акутен - се одликува со светла манифестација на клинички знаци и нагло зголемување на болката;
 • хроничен или ладен - се карактеризира со избришани симптоми, во преден план како симптоми како зголемено крварење и болки во нервозата.

Врз основа на локализација на воспалително-гноен процес, апсцесот може да се наоѓа во такви области:

 • апикална коренска површина на стоматолошки единици;
 • во средината на коренот;
 • областа на цервикалниот заб.

Периодонталниот апсцес може да биде единечен или повеќекратен.

Симптоматологија

Првите клинички знаци на апсцес се најсилниот синдром на болка и оток на зафатениот дел од гума за џвакање. Како што патолошкиот процес напредува во акутна форма, ќе се појават следните манифестации:

 • мукозна црвенило;
 • хиперемија ;
 • длабоки пародонтални џебови исполнети со гранулации;
 • абнормална подвижност на стоматолошки единици од 2 или 3 степени на сериозност;
 • проблеми со џвакање храна;
 • изложеност на корените на забите;
 • зголемување и болка на регионалните лимфни јазли;
 • зголемена болка при притискање на огништето;
 • зголемена чувствителност на забите до топла или ладна пијалаци и садови.

Кога периодонталниот апсцес се зголемува во големината, клиничката слика ќе биде надополнета со следните знаци:

 • тешки главоболки;
 • постојана гадење, понекогаш води кон гадење;
 • зголемување на температурата;
 • нарушувања на спиењето;
 • губење на апетитот.

Симптомите на хроничен пародонтозен апсцес се претставени на следнава листа:

 • крварење на непцата;
 • умерена болка;
 • периодонталните џебови целосно го исполнуваат гноен ексудат;
 • зголемени лигави;
 • потешкотии со џвакање храна.
Симптоми на периодонтален апсцес

Можеби формирање на фистула , низ која тече пурулентна течност. Сепак, ова воопшто не значи дека на лицето не им е потребна консултација со вработените во стоматолошките институции.

Ако се појави еден или повеќе од горенаведените симптоми, треба да го контактирате вашиот стоматолог што е можно поскоро за квалификувана помош. Меѓутоа, ако болката е од висок интензитет, можете малку да ја смирите.

Така, прва помош ги комбинира:

 • испирање на устата со антисептички раствори или камилица, кантарион или каша од мудрец;
 • ставање мраз на проблематичната област - употребата на топли облоги е строго забранета;
 • внимателно чистење на заболениот заб и околината од честички на храна;
 • земајќи аналгетици со слабо дејство - неприфатливо е да се користат антибиотици и антиинфламаторни супстанции.

Дијагностика

Дијагнозата на "пародонтолошкиот апсцес" може да има стоматолошки терапевт или периодонтист. Покрај назначувањето на лабораториски тестови и инструментални испитувања, лекарот мора самостојно да спроведе неколку манипулации.

Така, примарната дијагноза вклучува:

 • проучување на историјата на болеста - да се бара акутен или хроничен патолошки процес, кој може да доведе до формирање на апсцес на гума за џвакање кај дете или возрасен;
 • собирање и анализа на животната историја;
 • палпација на проблематичната област на непцата;
 • проценка на состојбата на забите и нивната подвижност;
 • детално истражување - да се инсталира првиот изглед и сериозноста на клиничките знаци.

Лабораториските тестови за дијагностицирање се презентирани со такви анализи:

 • општ клинички тест за крв;
 • крвна биохемија;
 • ПЦР примероци;
 • цитолошки преглед на пурулентната течност;
 • проучување на плунка од хемилуминисценција.

Меѓу инструменталните процедури емитуваат:

 • стоматолошка радиографија;
 • ортопантомографија;
 • КТ
Ортопантомографија

Периодонталниот апсцес мора да се разликува од таквите патологии:

 • акутен тек или егзацербација на хроничен периодонтитис;
 • засилување на максиларната циста;
 • периотит ;
 • остеомиелитис .

Покрај тоа, можеби ќе треба да се консултирате со стоматолог-хирург.

Третман

Отстранувањето на апсцесот се врши само со хируршки методи. Пред да започнете со специфичен третман, неопходна е одредена подготовка:

 • отстранување на забната плоча;
 • терапија на кариес и нејзини компликации;
 • испирање на устата со антисептици;
 • орални лекови, вклучувајќи ги и антибиотиците, антипротозојните и антиинфламаторните супстанции.

На гноен течност можеше слободно да се оди, да се измие проблемот со антисептички раствори под притисок.

Со неефикасноста на постапките опишани погоре, се врши хируршко отворање на пародонталниот апсцес, што може да се направи со полулунарно или поточно.

Оваа постапка вклучува неколку чекори:

 1. Киретажа на периодонски џебови.
 2. Исклучување на гранулации.
 3. Измазнување на коренот на површината.
 4. Формирање на мукопериосталната затега со последователна репозиција.
 5. Шутирање.

По операцијата, употребата на пародонтот за 10 дена, фотодинамичка терапија со помош на ласер е прикажана.

За да се спречат компликации, се препорачуваат пациенти:

 • се откаже од лошите навики;
 • не прејадување;
 • јаде пире јадења;
 • да не земаат лекови - во случај на екстремна потреба, се дозволуваат силни лекови против болки;
 • за било какви знаци на влошување, контактирајте го вашиот лекар.

Третманот дома со народни лекови е строго забранет, бидејќи може да доведе до зголемување на големината на апсцесот и развој на компликации.

Превенција и прогноза

Со цел да се избегне појава на пародонтозен апсцес, неопходно е да се следат едноставните општи правила на превенција:

 • отфрлање на пернициозни зависности;
 • балансирана исхрана;
 • избегнете повреда на џвакање;
 • навремено откривање и лекување на било какви абнормалности кои можат да доведат до формирање на апсцес;
 • усогласеност со препораките на лекарот по екстракција на заб;
 • соодветен избор на протези;
 • редовни посети на забар.

Во случај на навремен третман за квалификувана помош и спроведување на сложена терапија, прогнозата ќе биде поволна: патолошкиот процес може целосно да се прекине или да се постигне долгорочна ремисија.

Сепак, апсцесот има сериозни последици - неповратно уништување на коскеното ткиво и голема веројатност за релапс или егзацербација.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате пародонтозен апсцес и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Генерализиран периодонтитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Генерализиран периодонтитис - влегува во категоријата на најкомплицираните стоматолошки проблеми, во кои постои широко распространета пародонтална лезија. И покрај фактот дека болеста влијае на забите, нејзините компликации се однесуваат на внатрешните органи.

...
Болки во грлото кај деца (појавување симптоми: 7 од 20)

Ангина е една од најчестите инфективни болести кај децата, што е предизвикана од стрептококи. Вирусот го инфицира лимфоидното ткиво на фаринксот. Болеста може да предизвика сериозни компликации. Зголемувањето на болеста се забележува во есен-зимскиот период. Развојот на болеста зависи од етиологијата, возраста на детето и општото здравје.

...
Труење со жива (појавување симптоми: 7 од 20)

Труење со жива - едно од најсериозните труења на телото, што е опасно од неговите последици. Најчесто, живата влегува во човечкото тело во форма на прашина или пареа, со дишење или храна. Доколку оваа супстанца се појави во мала количина и само еднаш, тоа нема да нанесе штета на здравјето - живата ќе се отстрани од телото без дополнителни дејства. Кога се пушта во крвта - низ бубрезите со урина, во дигестивниот тракт - со измет. Таквиот метал, влегувајќи во телото, не се апсорбира во ткивото и не се менува.

...
Апсцес на заби (појавување симптоми: 7 од 20)

Заб апсцес - акутно гноен воспаление, кое е локализирано во коренот на забот. Оваа болест често се нарекува флукс. Причините за патологијата се сите видови на бактерии, кои, продирајќи во коренот, се размножуваат и предизвикуваат воспаление, кое понатаму може да доведе до супурација. Во напредни случаи, сепса се развива.

...
Холециститис (појавување симптоми: 6 од 20)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .