Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Глосалгија: Симптоми и третман

Глосалгија - главни симптоми:

Глосалгија е болест која се карактеризира со појава на болка и други непријатни чувства на јазикот без очигледна причина. Вреди да се забележи дека во големо мнозинство случаи се дијагностицира кај жените, а кај мажите се забележува шест пати поретко.

Голем број на предиспонирачки фактори, патолошки и физиолошки, може да предизвикаат развој на таква состојба. Најчести причини се болести на ендокрините и дигестивните системи.

Дополнителни симптоми ќе бидат предизвикани од провокатор на болест. Што се однесува до специфичните симптоми, пецкање и пецкање на јазикот, треба да им се припише замор во текот на разговорот и постојана потреба за внесување на течност.

За да се идентификуваат причините за болеста, се спроведува диференцијална дијагноза, што подразбира спроведување на целиот комплекс на мерки. Третманот на речник е заснован на запирање на етиолошкиот фактор, и за да се ослободи од болка и други непријатности само конзервативни методи се користат на јазикот.

Етиологија

Во моментов, глосалгијата или стомалгијата се смета дека спаѓаат во категоријата на болести со полиетиолошка природа. Ова значи дека неколку предиспонирачки фактори влијаат врз појавата на болеста.

Главните причини за болеста се претставени со вакви патологии:

 • нарушување на функционирањето на вегетативниот систем;
 • дијабетес ;
 • хипотироидизам ;
 • акутен или хроничен гастритис ;
 • занемарен тек на сифилис ;
 • енцефалитис од секаква природа;
 • исхемична срцева болест ;
 • невросифилис ;
 • ендокрини нарушувања, кои вклучуваат органи како што се тироидната жлезда и надбубрежните жлезди;
 • хеморагичен мозочен удар и други нарушувања на церебралната циркулација;
 • широк спектар на болести што доведуваат до нарушување на ЦНС или АНС;
 • повреда на оралната лигавица;
 • разни нервни нарушувања;
 • патологии на хипоталамусот;
 • висцерално-рефлексен булбар синдром;
 • дисфункција на црниот дроб.

Покрај тоа, глосалгијата на јазикот често се развива против позадината на постојаното механичко влијание врз меките ткива на овој орган од следните фактори:

 • неточни стоматолошки процедури за воспоставување на импланти или пломби;
 • отстранување на една стоматолошка единица или ред на заби;
 • оштетена забна круна;
 • абдоминална хирургија.

Исто така, психосоматиката и предозирањето со одредени лекови можат да влијаат врз формирањето на ова нарушување.

Симптоматологија

Глосалгија или стомалгија е нарушување во кое се појавуваат такви чувства како континуирано горење и болка на јазикот. Некои пациенти забележуваат дека чувството на горење наликува на слична манифестација по јадење жешка пиперка, сенф или лук. Вреди да се спомене дека за време на оброкот, сите клинички манифестации се повлекуваат.

Наспроти позадината на главните манифестации, може да се појават следните симптоми на глосалгија:

 • сувост во устата - голема жед принудувајќи лице да пие големи количини на вода;
 • зголемен интензитет на непријатност во области како што се врвот и страни на јазикот;
 • мал едем на овој орган;
 • бела или жолтеникава нијанса на јазикот;
 • зголемени папили кои се наоѓаат на површината на јазикот;
 • светла манифестација на вени - во најголем дел од случаите е забележана кај постари пациенти;
 • развој на депресивна состојба;
 • зголемена ексцитабилност или, обратно, апатија;
 • нарушување на спиењето;
 • метеж и нервоза на јазикот;
 • намалена плунка;
 • зголемен замор за време на долг разговор;
 • преваленцата на непријатни сензации на усните, поретко на целата внатрешна површина на усната шуплина;
 • промена на срцевите отчукувања;
 • агресија на пациенти, особено на барање на лекарот или роднините за да се смират. Ова се должи на сомневање за фактот дека неговата состојба се одвива лесно и безгрижно.

Треба да се напомене дека ова се само главните клинички знаци кои се манифестираат сјајни. Од ова произлегува дека текот на болеста ќе биде надополнето со симптомите на болестите што го предизвикале ова нарушување.

Дијагностика

За третман на глосалгијата и утврдување на точна дијагноза треба да побараат стручна помош од стоматолог или невролог. Примарна дијагноза ќе биде насочена кон спроведување на следниве мерки:

 • проучување на историјата на болеста - за откривање на присуство на хронична болест, што може да предизвикало развој на таква болест;
 • собирање на историјата на животот - за да се утврди етиолошкиот фактор кој не е поврзан со текот на одредена болест;
 • темелен физички преглед - да се потврди или побие присуството на забни проблеми со постојан механички ефект врз јазикот;
 • детален преглед на пациентот, со цел да се утврди првиот пат на појава и сериозност на не само манифестациите специфични за оваа болест, туку и придружните симптоми;
 • лабораториски тестови на крв и урина - за откривање на знаци на одреден патолошки процес во телото на пациентот;
 • инструментални испитувања - треба да се спроведат во случаи кога клиничарот се сомнева во функционирањето на одреден внатрешен орган. За да го направите ова, спроведете ги општите процедури - ултразвук, КТ, радиографија и МРИ.

После тоа, специјалист може да упати пациент за консултации со лекарите и со потесни специјалитети, на пример, со гастроентеролог или ендокринолог. Во зависност од специјализацијата на лекарот, може да се доделат дополнителни лабораториски и инструментални дијагностички мерки.

Глосалгијална стомалгија за време на дијагнозата треба да се разликува од следниве нарушувања:

 • синдром на патолошки залак;
 • почетните фази на формирање на остеохондроза со локализација во цервикалниот 'рбет;
 • повреди на јазикот.

Третман

За да се елиминира болеста, глосалгијата треба да се ослободи од болеста на провокатор - ова создава индивидуален режим на третман за секој пациент, во зависност од текот на одредена болест.

Во однос на елиминацијата на симболите на речник, тогаш ова се прави користејќи ги следните конзервативни методи:

 • земање дрога;
 • физиотерапија;
 • рецепти на традиционалната медицина.

Лекувањето на лекови на речник обезбедува употреба на:

 • бромски препарати;
 • транквилизатори;
 • антидепресиви;
 • витамински комплекси;
 • никотинска киселина.

Меѓу постапките на физиотерапија постојат:

 • терапевтски масажа;
 • изложеност на електромагнетно зрачење;
 • светло терапија;
 • дрога или транснациона електрофореза;
 • терапевтски апликации.

Народни лекови на медицината вклучуваат подготовка на терапевтски орални пепелници. Така, речникот може да се излечи со:

 • лук и целанддин;
 • нане и мудрец;
 • даб кората и lovage;
 • камилица и колк;
 • мелем од лимон и лемон-треска;
 • женшен и дива роза;
 • маслиново, праска или путер од кикирики;
 • рибино масло и мед.

Таквиот третман мора да се договори со вашиот лекар.

Превенција и прогноза

Со цел луѓето да немаат проблеми со таква болест како глосалгија, Стомалгија е неопходна:

 • целосно се откаже од цигара;
 • јаде право, значи, да се минимизира потрошувачката на претерано солена и зачинета храна, пушена и кисела храна, сурова и цврста храна;
 • навремено пополнете јадрата;
 • изберете импланти од висококвалитетни материјали;
 • редовно вршат хигиенски мерки за нега на усната шуплина;
 • да се третираат оние болести кои можат да доведат до појава на симптоми на глосалгија;
 • неколку пати годишно се подложени на целосен медицински преглед.

Во повеќето случаи, прогнозата за глосалгија е поволна - сеопфатен третман за кратко време ги олеснува пациентите од непријатни симптоми. Сепак, не треба да се заборави дека постои можност за развој на компликации од болести кои се извор на ова нарушување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате глосалгија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: стоматолог , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Паркинсонова болест (појавување симптоми: 3 од 13)

Паркинсоновата болест, која исто така е дефинирана како треперење парализа, е долгорочна прогресивна состојба, придружена со оштетена моторна функција и бројни нарушувања. Паркинсонова болест, симптоми кои постепено се влошуваат со текот на времето, се развива поради смртта на соодветните нервни клетки во мозокот одговорни за контрола на извршените движења. Оваа болест е предмет на одредени корекции на симптомите, може да трае многу години и е неизлечива.

...
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 3 од 13)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Психоза (појавување симптоми: 3 од 13)

Психозата е патолошки процес, придружен со кршење на менталната состојба и карактеристично пореметување на менталната активност. Пациентот има изобличување на реалниот свет, неговото сеќавање, перцепција и размислување се вознемирени.

...
Тифус (појавување симптоми: 3 од 13)

Акутната антропонетска слабост, поради цикличната природа на курсот и главно влијае на кардиоваскуларните и нервните системи, се нарекува тифус. Честопати оваа болест се нарекува болест на Брил-Зинсер во чест на откривачите. Таа е скоро иста како тифус, само болеста се карактеризира со знаци кои предизвикуваат појава на болеста.

...
Менингоенцефалитис (појавување симптоми: 3 од 13)

Менингоенцефалитис е патолошки процес кој влијае на мозокот и неговите мембрани. Најчесто, болеста е компликација на енцефалитис и менингитис. Ако времето не се вклучи во третманот, тогаш оваа компликација може да има неповолна прогноза со смртоносен исход. Симптомите на болеста се различни за секој човек, бидејќи сè зависи од степенот на оштетување на централниот нервен систем.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .