Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хелитис: Симптоми и третман

Челитис - главни симптоми:

 • Распукани усни
 • Сува усни
 • Битови во аглите на устата
 • Губење на усните
 • Отекување на оралната мукоза
 • Излупете ги усните
 • Болни плускавци на усната
 • Чешање на усна
 • Болка во погодената усна
 • Црвени усни
 • Горење усни
 • Забите се отпечатени на јазикот
 • Усна скали
 • Ерозија на усните

Челитисот се смета за прилично честа болест, но не сите пациенти знаат колку е опасно да биде, поради што претпочитаат сами да се справат со оваа болест. Значителна штета на усните се развива во позадината на голем број на предиспонирачки фактори. Од ова произлегува дека таквата болест може да биде и независен и клинички знак на други нарушувања.

Болеста има доста специфични симптоми, што е невозможно да се игнорираат. Симптомите и третманот може да се разликуваат малку во зависност од формата на болеста.

Во третманот на оваа болест, преовладуваат конзервативните методи.

Без оглед на формата на болеста во меѓународната класификација на болести, има само едно значење - МКБ кодот 10 - К13.0.

Етиологија

Челитисот на усните паѓа во категоријата на болести кои се со полиетиолошка природа, што значи дека неколку фактори можат да придонесат за негово формирање одеднаш.

Причини за хелитис се:

 • зголемена подложност на усните на различни стимули, кои се базираат на хемиски извори;
 • абнормалности во структурата или воспаление на плунковните жлезди;
 • присуство на дерматитис или егзема ;
 • недоволно или покачено ниво на витамин Б;
 • лошата исхрана, која се состои во употреба на големи количини на масни и зачинета храна, како и кисело и топло;
 • неповолни услови во животната средина;
 • постојана употреба на козметика со низок квалитет;
 • дисфункција на ендокриниот систем или во имунодефицитни состојби на вродена или стекната природа;
 • подложени на третман на тумори на рак;
 • развој на компликации од патологии на нервниот систем или органите за варење.

Класификација

Во зависност од предиспонирачките фактори на формирањето на болеста е:

 • примарно - се развива независно и не е придружено со симптоми на било која друга болест;
 • секундарна - е последица или дел од клиничката слика на друга патологија.

Примарната категорија на оваа болест треба да содржи:

 • гладијарен хелитис - таквата лезија на усните е предизвикана од зголемување на обемот на плунковните жлезди и нивната последователна инфекција;
 • ексфолијативен хелитис - само црвениот раб на усните е вклучен во патолошкиот процес;
 • алергиски хелитис - од името е јасно дека главната причина е одложена алергиска реакција;
 • метеоролошкиот хелитис - неговото појавување е предизвикано од зголемена чувствителност кон условите на животната средина. Актиничниот хелитис (второ име за болеста) е поделен на сув и ексудативен.

Секундарни, или симптоматски, сорти на слична патологија на усните се:

 • атопичен хелитис - се смета за една од манифестациите на атопичен дерматитис ;
 • Екематозниот хелитис е заболување предизвикано од егзема, наспроти позадината на која има воспаление на горните слоеви на кожата;
 • Кандида хелитис - габички како квасец се главниот предизвикувач;
 • хелитис на хиповитаминоза - произлегува од недостатокот на витамин Б во телото;
 • Аголен хелитис - е последица на патолошкото влијание на патогените, како што се стрептококите .
Симптоми на аголен хелитис

Оваа класификација на усна болест се однесува и на возрасните и на децата.

Симптоматологија

Бидејќи постојат широк спектар на форми на хелитис, природно е дека секој од нив ќе има карактеристични клинички манифестации.

Вроден херитис се манифестира со следниве симптоми:

 • сува усни;
 • формирање на пукнатини и ерозија - често се појавуваат симптоми како резултат на пролонгиран недостаток на третман;
 • синдром на болка со умерена тежина - се јавува на позадината на претходната манифестација.

Симптоми на ексфолијативен хелитис:

 • формирање на скали;
 • чувство на сувост и горење;
 • формирање на кора што го спречуваат пациентот да јаде и да зборува;
 • значаен едем на погодената област.

Алергискиот хелитис се карактеризира со следниве карактеристики:

 • црвенило и отекување на усните;
 • изречена горење и чешање;
 • пликови, улцерации и ерозија.

Метеоролошкиот хелитис ги има следните карактеристики:

 • горење усни;
 • појава на ерозија;
 • еритема на усните - забележани во сувата форма на актиничен хелитис;
 • појавата на мали скали кои имаат сиво-бела нијанса.

Клиничка манифестација на атопичен хелитис:

 • ширењето на воспалителниот процес во здрави области на кожата;
 • појава на жад во аглите на устата ;
 • формирање на пукнатини.

Знаци на егзематозен хелитис:

 • тежок чешање и горење;
 • оток на секоја усна;
 • хиперемија;
 • формирање на нодули и скали.

Симптоми на аголен хелитис:

 • формирање на меурчиња во аглите на устата;
 • формирање на пресечена ерозија;
 • крварење жад што се случува против отстранувањето на гнојни крвави кора;
 • болка, која се зголемува за време на движењето на усните, поради што пациентите често одбиваат да јадат и не можат да зборуваат јасно.

Кандидалниот хелитис се разликува од аголниот во тоа што со овој тип на болест не постои формирање на кора.

Хиповитаминозниот хелитис на усните се изразува во:

 • формирање пукнатини на усните;
 • крваречка ерозија;
 • зголемување на обемот на јазикот;
 • изгледот на забите на јазиците;
 • оток на оралната мукоза.
Симптоми на хелитис

Дијагностика

Искусен стоматолог ќе може да се дијагностицира правилно за време на почетниот преглед на пациентот, кој вклучува:

 • детален преглед на пациентот за прв пат на појава и природата на сериозноста на клиничките манифестации;
 • проучување на историјата на болеста и историја на животот на пациентот - ќе укажуваат на предиспонирачки фактори за појава на хелитис кај деца и возрасни;
 • темелно испитување на усните и усната шуплина, со цел да се процени состојбата на усните и мукозниот слој на усната шуплина.

За да се потврди дијагнозата, доволно е да се земе мал дел од погодената област и неговата последователна хистолошка студија.

Третман

За да дознаете како да го излечат хелитисот на усните, треба да го контактирате вашиот стоматолог.

Општо земено, терапијата со ексфолијативна хелитис е насочена кон:

 • советување на пациент со невролог или невропсихијатрист;
 • земање седативи или транквилизери, како и хормонални агенси;
 • изложеност на ласерско зрачење или ултразвук директно на погодените области на усните;
 • употреба на хигиенски кармин;
 • курс на витаминска терапија.

За да се елиминира атопичниот хелитис потребно е:

 • користат масти со антипруритични и антиинфламаторни ефекти;
 • земајте ги антихистаминските и хормоналните лекови;
 • следете поштедна диета.

Третманот на гладијарен хелитис се состои од:

 • електрокоагулација на хипертрофирани плунковни жлезди;
 • рехабилитација на фокуси на хронична инфекција;
 • неутрализира суви или натопени усни.

Метеоролошката терапија со хелитис вклучува:

 • целосно исклучување или минимизирање на влијанието на провокативниот фактор;
 • употребата на хормонални масти, како и креми со висока содржина на УВ филтри;
 • земајќи витамински комплекси, особено, Б, Ц и ПП.

Антигоничките масти и антибиотици се неопходни за да се елиминира кандидалниот хелитис. За третман на други форми на болеста е да се ослободи од болеста што ја предизвикала.

Третманот на хелитис кај дете и возрасен, исто така, може да се врши со користење на народни лекови, но само како сеопфатен третман. Најефективните се сметаат за:

 • даб кора и мудрец;
 • календула и сок од алое.

Можни компликации

Секаков вид на хелитис на усните може да доведе до следниве последици:

 • хронично воспаление;
 • нарушување на говорната функција;
 • потешкотии во јадење;
 • влошување на општото добро;
 • психолошки нарушувања.

Превенција и прогноза

За да избегнете проблеми со оваа болест, мора:

 • следете ги правилата за лична хигиена;
 • целосно се откаже од зависноста;
 • јаде правилно и целосно;
 • користи само висококвалитетна козметика;
 • навремено ги елиминираат патологиите кои можат да предизвикаат хелитис;
 • поминале целосен медицински преглед неколку пати годишно;
 • на секои три месеци посета на стоматолог.

Навремениот и сеопфатен третман на хелитис на усните носи поволна прогноза.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Челитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Херпес на усните (појавување симптоми: 3 од 14)

Херпес на усните - прилично честа и вирулентна болест, карактеристична карактеристика на која е појавата на осип во форма на меурчиња на усните, кои при тактилен контакт многу болат. Најчестото место за локализација на елементите на осипот е горната или долната граница на усните. Херпесот на усната не секогаш се одвива позитивно - ако не започнете да го лекувате со текот на времето, по некое време формираните меури целосно ќе ја покријат целата усна. За време на лекувањето на местото на локализација на меурчиња се формира голем чир, покриен со кора за сушење.

...
Улцеративен стоматитис (појавување симптоми: 3 од 14)

Улцеративен стоматитис е лезија на воспалителната природа на оралната мукоза. Патологијата се карактеризира со карактеристична симптоматологија, па затоа може да се направи точна дијагноза врз основа на таков симптом како појава на единечни или повеќекратни улкуси во устата, кои можат да крварат и да бидат покриени со бели дамки.

...
Кандидијаза на кожата (појавување на симптоми: 2 од 14)

Кандидијаза на кожата е инфективна болест која се развива како резултат на оштетување на одредени делови од кожата со габички слични на квасците на родот Кандида. Со таква патологија како кандидијаза на кожата, многу луѓе се соочуваат. Оваа болест е предизвикана од габи од родот Кандида, кои активно се развиваат на кожата или мукозните мембрани, предизвикувајќи ги овие или онаа симптоми.

...
Акутен периотит (појавување симптоми: 2 од 14)

Акутен периотит е акутен воспалителен процес кој може да се активира со стрептококи и стафилококи. Патологијата може да влијае на дијафизата на долгите тубуларни коски и ребра, но најчест е акутниот периотит на вилицата (горен или долен).

...
Кавасаки (појавување на симптоми: 2 од 14)

Кавасакивата болест е ретка, но опасна васкуларна патологија, класифицирана како системски васкулитис. За време на таквата болест се забележува напад на васкуларните ѕидови од клетките на нивниот имунолошки систем. Во моментов причините за формирање на таква болест остануваат за лекарите како бело место, но општо прифатено е дека патогените бактерии и вируси имаат патолошки ефект.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .