Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Флуороза: Симптоми и третман

Флуороза - главните симптоми:

 • Болка во коските
 • Емалеска ерозија
 • Темни дамки на забите
 • Клетки со киселини на забите
 • Недостаток на забна забна глеѓ
 • Оштетување на забната глеѓ
 • Намалена мобилност на зглобовите
 • Видливост на дентин
 • Бели ленти на забите
 • Недостаток на емајл во погодените области
 • Оштетен облик на заб

Флуорозата е патолошка состојба во која се јавува повреда на структурниот интегритет на емајлот. Во повеќето случаи, болеста се дијагностицира кај деца. Главната причина за развојот на ова нарушување е тоа што голем број флуориди влегува во телото подолго време. Во зависност од тоа кој е етиолошкиот фактор на болеста, неговиот тип ќе се разликува.

Симптомите на болеста тешко се игнорираат, бидејќи се изразуваат при појава на дамки и ленти со жолтеникава боја на забите, бришење на емајл, формирање на ерозии и чипови.

Дијагнозата на патологијата не предизвикува тешкотии и е ограничена само на стоматолошки преглед. Елиминацијата на болеста се темели на стоматолошки процедури.

Во меѓународната класификација на болести ICD-10, сличен стоматолошки проблем има код - K03.

Етиологија

Основниот фактор во формирањето на болеста е вишокот на флуорид во човечкото тело. Неговата висока содржина во човечкото тело може да се должи на неколку причини:

 • пиење вода за пиење збогатена со флуор;
 • специфични работни услови под кои има вишок на соединенија со сличен елемент во воздухот.

Од ова следува дека стоматолошката флуороза кај децата и возрасните може да се развие во ограничена област или под услови на едно претпријатие. Сепак, не сите деца кои живеат во истата област може да развијат слична патологија. Таа е најчуствителниот организам со ослабен имунолошки систем.

Негативниот ефект на флуоридот врз забите се објаснува со фактот дека таквата супстанција е активно сорбирана од телото. Присуството на таков елемент во храната или во паста за заби нема да им наштети на забите.

Главната група за ризик се состои од деца од пет до петнаесет години. Оваа возрасна категорија се објаснува со особеностите на структурата на младите заби, чија емајл сè уште не е доволно зајакната. Во такви случаи, зборуваме за флуорозата на млечните заби, која често поминува самостојно кога еден тинејџер ги замени сите заби со моларен. Сепак, симптомите на заболувањето може да бидат присутни за време на ерупцијата на трајните заби.

Флуор се смета за еден мг на литар течност. Вреди да се спомене дека недостатокот на таква супстанција, исто така, може да доведе до проблеми со забите - кариес .

Класификација

Модерните стоматолози ги разликуваат таквите форми на флуороза:

 • удар;
 • пупка;
 • ерозивен;
 • деструктивни;
 • варовник.
Форми на флуороза

Секој од овие типови на болести се одликува со клиничката слика.

За причините за формирање на ова нарушување, тој е поделен на:

 • ендемичната стоматолошка флуороза е најчеста форма на болеста, која се дијагностицира кај луѓето кои живеат во региони каде што содржината на флуорид во вода е поголема од еден и пол милиграм за литар;
 • професионална флуороза е забележана кај работниците кои постојано се во контакт со оваа супстанца. Покрај кршењето на интегритетот на забната глеѓ, доведува до пораз на коските на скелетот, наспроти позадината на која има значително намалување на моторните функции на зглобовите.

Покрај тоа, следниве видови на оваа болест се широко распространети:

 • соседната флуороза - формирана од оние лица кои долго време живееле во близина на индустриски претпријатија кои користеле сличен елемент;
 • јатрогена флуороза - се јавува во случаи на ирационална употреба на пасти за заби збогатени со таква компонента.

Покрај тоа, болеста има неколку степени на сериозност:

 • светлина - се изразува во фактот дека бојата на емајлот останува практично непроменета;
 • умерена - преваленцата на патологија не надминува 25% од вкупната површина на забот;
 • умерени - дамки и ленти покриваат 50% од забот;
 • тешка - постои значителна деформација на забот, емајлот е избришан и оштетен. Патолошкиот процес може да се прошири на коскеното ткиво на скелетот.

Симптоматологија

Бидејќи има доста голем број на различни форми на болеста, секој од нив има свои карактеристични клинички знаци.

Така, формата на удар на болеста е изразена во:

 • формирање на секири потези или ленти белење карактер. Ова значи дека тие не се видливи со голо око, но во некои случаи може да бидат благи. Стоматологот ги открива со сушење на површината на погодениот заб;
 • спојување на бендови во големи места.

Нестабилната болест ги има следните симптоми:

 • формирањето на површината на забите изговараше повеќе бели точки;
 • комбинирање на мали места во еден голем;
 • брилијантна и мазна површина на слична неоплазма;
 • несериозни контури кои лесно се преминуваат во здрава забна глеѓ.

Клеточна форма на флуороза се разликува:

 • мат нијанса на емајл;
 • живописни пигментни точки или точести точки;
 • појавата на локации за уништување, кои се запечатуваат не повеќе од 0,2 милиметри длабоко и до 1,5 милиметри во дијаметар;
 • брзото уништување на емајлот;
 • појавата на дентин.

Ерозивната форма на флуороза ги има следниве карактеристики:

 • појавата на длабока ерозија на забите;
 • целосно отсуство на емајл во погодените области.
Симптоми на ерозивна форма на флуороза

Деструктивната форма на флуороза се карактеризира со присуство на:

 • ерозивни лезии и бришење на не само емајл, туку и други слоеви на забот;
 • прекршување на обликот на круната, што се јавува на позадината на кршливоста и кршењето на забите.

За да се разликуваат двата главни типа на болест, може да бидат следниве фактори:

 • професионалниот тип не во сите случаи води кон дамки или ерозија на забите;
 • флуорозата, која настанала поради специфични работни услови, секогаш е надополнета со болка во коските и значително намалување на активноста на зглобовите;
 • кога болеста напредува, се забележуваат вегевоваскуларни патологии и абнормална функција на црниот дроб. Во некои случаи може да се формира малигната форма на коски, наречена остеосарком.

Ваквите симптоми се типични и за возрасните и за децата. Сепак, неопходно е да се земе предвид дека кај децата секоја болест се развива побрзо и е потешка.

Дијагностика

Стоматологот ќе може да се дијагностицира врз основа на симптомите кои преовладуваат во клиничката слика. Основа на дијагнозата е инспекција на усната шуплина со помош на стоматолошки инструменти.

Меѓу лабораториските испитувања, вреди да се издвои студијата за водата што пациентот го внесува. Ова се изведува за да се утврди концентрацијата на флуорид во неа.

Третман

Во зависност од видот на флуороза, лекарот ќе ви каже како да го лекувате.

Прво на сите, апсолутно сите пациенти се препорачува да пијат само филтрирана вода. Покрај тоа, неопходно е да се напушти паста за заби и други супстанции наменети за вршење на хигиенски процедури во усната шуплина, кои содржат дури и минимална количина на флуор.

Отстранувањето на уништениот дел од забот и неговото последователно пополнување е непрактично во случај на флуороза кај деца или возрасни. Ова се должи на фактот што често таквите акции доведуваат до фактот дека печатот паѓа и забот се подложува на понатамошно уништување.

Како медицински третман на болеста се користеле лекови збогатени со супстанции како што се калциум и фосфор.

Со мал проток е прикажан:

 • Белење на заби;
 • реминерализација на зафатените заби. Таквата постапка се состои во фактот дека на забите се применуваат електрофореза, ултрафонофореза или со примена на фосфор и калциум. За да се добие позитивен ефект од таквата терапија, ќе бидат потребни најмалку десет постапки, а целиот курс вклучува околу дваесет постапки.
Третман на флуороза

По ваквиот третман, е прикажана употребата на специјална реминерализирана паста за заби, која може да се користи дома, за што се користат терапевтски капсули за заштита. Контраиндикации за спроведување на таквата терапија се:

Белењето на заби нема смисла со вакви форми на флуороза:

 • креда-попрскана;
 • ерозивен;
 • деструктивни.

Во такви ситуации, единствениот начин да се ослободите од проблемот е да ги вратите забите со фурнири или луминери.

Кога текот на болеста е запоставено, стоматолошката терапија може да се врши само со поставување на круна направена од стоматолошка керамика или метална керамика.

Добри резултати може да се постигнат со помош на традиционалната медицина, која треба да се користи само како дел од сеопфатен третман. Најефективните хербални и природни лекови се:

 • сок од јагода или јагода;
 • есенско масло од лимон;
 • модар патлиџан во прав;
 • пепел од дрво;
 • бела глина;
 • морска сол;
 • камилица и календула;
 • конска опашка и нане;
 • даб или каламус;
 • равнец и хмељ;
 • рибизла лисја или коприва;
 • tansy и пелин.

Превенција

За да се спречи развојот на оваа болест потребно е:

 • пие само прочистена вода;
 • периодично, а не редовно да користи паста за заби, која вклучува флуорид;
 • да се збогати исхраната со калциум;
 • се придржуваат до сите правила за безбедност во професионален контакт со флуор;
 • Посетете го стоматологот еднаш на секои три месеци.

Таквата превенција од флуороза е индицирана и за возрасни и за деца.

Прогнозата на болеста е често поволна, но под услов да се следат сите превентивни препораки и ако навреме се добива квалификувана медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате флуороза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Почетна кариес (појавување симптоми: 3 од 11)

Почетната кариес е патолошки процес кој се развива како резултат на деминерализација и омекнување на тврди забни ткива. Ова е првата фаза на штета од ваков вид. Исто така во медицината се нарекува фаза на боење. Патолошкиот процес речиси секогаш напредува незабележано од луѓето. Тоа може да се најде при посета на стоматолог за рутински преглед. Со развојот на почетната кариес, забот го губи својот природен сјај, што укажува на деминерализација на емајлот.

...
Просечна кариес (појавување симптоми: 2 од 11)

Средниот кариес е патолошки процес кој се развива поради деминерализација на забната глеѓ, како и влијанието врз структурата на забот со органски киселини. Оваа фаза на развој на кариесниот процес почнува да напредува по почетната фаза или од стадиумот "место".

...
Целијачна болест (ентеропатија на глутен) (појавување симптоми: 2 од 11)

Целијачната болест е хронична болест на тенкото црево, во која постои повреда на неговата работа. Оваа болест се карактеризира со нетолеранција на глутенскиот протеин, поради што патологијата го добила второто име - глутената ентеропатија. Симптомите се најизразени во детството, но постарата личност е, толку помалку знаци на болест ќе бидат изразени.

...
Епамелна хипоплазија (појавување на симптоми: 2 од 11)

Хипаплазија на емајл е патологија најкарактеристична за децата и адолесцентите, која се карактеризира со разредување на горниот слој на забите, што ги прави многу кревки. Наспроти ова, тие ја губат можноста да се спротивстават на разни стоматолошки заболувања и се лесно уништени.

...
Пародонтална болест (појавување на симптоми: 1 од 11)

Периодонталната болест е не-воспалителна болест во која се јавува ресорпција околу забите на коскеното ткиво. Поради оваа причина, забите на коската како да се туркаат, стекнувајќи, со тоа, мобилност. Текот на болеста, пародонтална болест, чии симптоми се, всушност, невидливи, е безболна. Главниот сигнал за вознемиреност е зголемената реакција која се јавува кога хемиските и топлотните стимули дејствуваат на површината на вратот на забите, што е важно при јадење.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .