Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Улцеративен стоматит: симптоми и третман

Улцеративен стоматитис - главните симптоми:

Улцеративен стоматитис е лезија на воспалителната природа на оралната мукоза. Патологијата се карактеризира со карактеристична симптоматологија, па затоа може да се направи точна дијагноза врз основа на таков симптом како појава на единечни или повеќекратни улкуси во устата, кои можат да крварат и да бидат покриени со бели дамки.

Во дијагностиката, забниот преглед и лабораториската студија на струготини од неоплазма доаѓаат во прв план. Тактиката за третман на улцеративен стоматит секогаш се темели на конзервативни методи.

Етиологија

Развојот на улцеративен стоматитис кај деца и возрасни се јавува наспроти позадината на таквите фактори:

 • широк спектар на болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • намалена отпорност на имунолошкиот систем;
 • дефицит на витамин;
 • присуство на човечка малигна неоплазма;
 • нестабилност на хормоналната позадина;
 • термички, механички и хемиски повреди на оралната лигавица;
 • генетска предиспозиција;
 • анемија ;
 • патолошкото влијание на бактериите води до формирање на посебен тип на болест, имено, улцерозен некротичен стоматитис на Винсент;
 • нервен слом.

Следниве околности придонесуваат за развој на улцеративен стоматит неколку пати поретко:

 • проблеми со забите, како што се кариесот или забен камен ;
 • неусогласеност или комплетен недостаток на хигиенски процедури;
 • протеини со лош квалитет;
 • злоупотреба на лоши навики, особено, пиење алкохол и пушење;
 • присуство на алергиска реакција на одреден лек или прехранбен производ;
 • слаба исхрана или низок квалитет на храна.

Незрелоста на имунолошкиот систем ги прави децата во групата на рана возраст најмногу осетливи на такви заболувања.

Покрај тоа, се забележува и сезоната на улцеративен стоматитис - тоа значи дека најчестите епидемии на болеста се случуваат во пролетта.

Главната ризична група се состои од деца под шест години и постари лица. Вреди да се спомене дека болеста често се дијагностицира кај мажјаците.

Места на улцерација кај улцеративен стоматитис

Класификација

Во областа на медицината, вообичаено е да се одвојат неколку форми на таква непријатна болест, зошто е поделена на:

 • субакутен - се карактеризира со ситни манифестации на симптоми и најдобро се третира;
 • акутен - се карактеризира со формирање на чирови, кои предизвикуваат голема непријатност и влијаат на манифестацијата на други клинички знаци. Времетраењето на таков проток е околу петнаесет дена. Ако во текот на овој период, за да започнете конзервативен третман, позитивните резултати ќе се појават за пет дена, а потоа започнува процесот на враќање на мукозниот слој на усната шуплина;
 • хронично - болеста е таква ако симптомите перзистираат еден или повеќе месеци.

Покрај тоа, постојат три степени на развој на улцеративен стоматит:

 • лесно - еден чир се формира во образите, усните или под јазикот;
 • умерена ;
 • тешка - се карактеризира со формирање на неколку длабоки улцери.

Одделно, потребно е да се одвои афтозен улцеративен стоматитис, кој се развива поради влијанието на вирусот на херпес симплекс .

Некротизирачкиот стоматит на Винсент, исто така, не спаѓа во ниту една категорија, бидејќи причината за нејзиниот развој е сапрофитска бактерија. Оваа сорта има неколку карактеристични симптоми, но не се разликува во третманот.

Симптоматологија

Првите клинички манифестации на болеста се:

 • црвенило на мукозната мембрана на устата, на кој чир потоа се формира;
 • оток и горење;
 • ширењето на патолошкиот процес;
 • зголемување на температурата.

Како што напредува болеста, следниве симптоми на улцеративен стоматит ќе бидат изразени:

 • сувост во устата, што доведува до суви усни и пукнатини на нив;
 • појава на воспалени улкуси од круг или овална форма, кои имаат бела или сива плоча;
 • зголемена болка и непријатност при јадење храна;
 • зголемени регионални лимфни јазли;
 • значително зголемување на телесната температура;
 • главоболки;
 • слабост и намалени перформанси;
 • непријатен вкус во устата - најкарактеристичен знак на некротизирачки стоматитис Винсент;
 • крварење на погодената мукозна мембрана;
 • губење на апетитот - кај деца постои целосно одбивање да се јаде, што е предизвикано од болка во устата;
 • анксиозност и плачливост на детето.
Долна улкус

За хроничен тек на болеста се карактеризира со присуство на синдром на ситна болка.

Дијагностика

Кога ќе се појават првите знаци на болеста, треба да го контактирате вашиот стоматолог за почетниот преглед што е можно поскоро и, ако е потребно, да го упатите пациентот за консултација со други специјалисти.

Примарна дијагноза вклучува:

 • проучување на медицинската историја и историја на животот на пациентот - ова е неопходно да се најде причината за улцеративен стоматитис;
 • испитување на усната шуплина - да се процени состојбата на погодената област и да се утврди сериозноста на болеста;
 • Детално истражување на пациентот - за да се одреди првиот пат на појава и интензитет на изразување на клинички знаци.

По објективен преглед, стоматологот може да го упати пациентот до следните лекари:

 • гастроентеролог;
 • хематолог;
 • кардиолог;
 • ендокринолог;
 • алерголог;
 • имунолог.

Не последното место во утврдувањето на точната дијагноза се занимаваат со лабораториски испитувања, вклучувајќи:

 • клинички тест за крв;
 • крвна биохемија;
 • определување на шеќер и имунолошки статус;
 • ПЦР дијагностика стружење земени од погодената област на оралната мукоза.

Во зависност од тоа кој лекар ќе прими пациентот, ќе бидат пропишани дополнителни лабораториски и инструментални испитувања.

Третман

Терапијата на улцеративен стоматитис е насочена не само за запирање на симптомите, туку и за елиминирање на нарушувањето кое доведе до развој на оваа болест.

Како да се лекува пациентот може да се реши само од клиничар врз основа на резултатите од испитувањето.

Во лесната форма на болеста кај возрасните и децата, локалниот третман е доволен, кој се состои од:

 • чистење на устата;
 • отстранување на забен камен и други проблеми со забите;
 • мелење на остри рабови на забите.
Резултатот на ултразвучно чистење на забите

Како дополнување на третманот, потребни се:

 • усогласеност со поштеда диета;
 • изобилен режим на пиење;
 • употребата на регенерирачки масти засновани на морски грмушки или шипинка;
 • испирање на устата со бушотини направени од билки и растенија.

Третманот на улцеративен стоматитис кај деца и возрасни, во случаи на тежок курс, вклучува:

 • земање антибиотици и антихистаминици, како и витамински комплекси;
 • физиотерапија, како ултравиолетово зрачење или ултразвук;
 • системска санација на устата;
 • екстракција на оштетени заби и елиминација на други проблеми со забите.

Покрај тоа, добри резултати може да се постигне со помош на традиционалната медицина. За подготовка на медицински отпадоци кои можат да се користат за испирање, голтање или како лосион, користете:

 • ленено и морско млеко;
 • дива роза и алое;
 • вибурнум и прополис;
 • calendula и жолта кантарион;
 • липа и коприва;
 • даб кора и мудрец;
 • лук кора и хлеб;
 • календула и анасон;
 • мента, но не и бибер, и камилица;
 • бадем од лимон.

Во зависност од тоа која болест на внатрешните органи и системи беше извор на улцеративен стоматитис, ќе се направат понатамошни индивидуални тактики за третман за неутрализирање на други патологии.

Компликации

Акутниот тек на болеста ретко станува причина за развој на компликации, бидејќи навременото лекување на улцеративен стоматит доведува до брзо подобрување на состојбата.

Сепак, хроничната форма на болеста може да доведе до следниве компликации:

Некротизирачкиот стоматит на Винсент може да предизвика следниве компликации:

 • формирање на лузна;
 • изложеност на вратот на забот или дел од коренот.

Превенција и прогноза

Со цел децата и возрасните да немаат проблеми со појавата на чиреви во оралната мукоза, неопходно е да се придржуваат на неколку општи правила:

 • целосно да се откаже од зависности;
 • јаде право и избалансиран;
 • следете орална хигиена;
 • елиминирање на контакт со алергени на храна или лекови;
 • редовно земаат витамински комплекси;
 • за зајакнување на имунолошкиот систем, особено кај децата;
 • навремено лекуваат патологии кои водат до улцеративен стоматитис;
 • Посетете го стоматологот еднаш на секои три месеци;
 • годишно се подложени на целосен медицински преглед.

Прогнозата на болеста во повеќето случаи е поволна, но зависи од тежината на курсот и формата на улцеративен стоматитис. Раното откривање и сложената терапија доведува до целосно закрепнување. Сепак, веројатноста за хронична болест е висока, што е полн со развој на компликации и долготрајна терапија, која може да трае една година. Најчесто, развојот на последиците од чир-некротичен стоматитис Винсент.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате улцеративен стоматитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дерматомиозитис (појавување симптоми: 6 од 16)

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...
Катаролна болка во грлото (појавување симптоми: 6 од 16)

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...
Фоликуларен тонзилитис (појавување симптоми: 6 од 16)

Фоликуларно воспалено грло - болест која се карактеризира со гноен воспаление на фоликулите на крајниците. Во случај на прогресија на таква болест, гној се наоѓа на површината на лимфоидните формации на фаринксот во облик на одделни лезии. Патолошкиот процес може да влијае на фарингеалните, палаталните, тубалните и јазичните крајници. Прогресијата на фоликуларната ангина е придружена со регионален лимфаденитис и тешка хипертермија.

...
Афтозен стоматитис (појавување симптоми: 6 од 16)

Афтозен стоматитис е вид на обична воспаление на мукозната мембрана на усната шуплина, придружена со појава на назад, односно мали чирчиња во бело-обоени бои со црвена граница, кои имаат облик на кружница или овална (може да се појават сами или да се појавуваат во голем број). Главните симптоми на болеста се - непријатност во форма на болка и горење, отежнато за време на оброкот. Неоплазмите заздрават за околу десет дена, оставајќи никаква трага зад нив, само некои видови на заболувања можат да предизвикаат лузни.

...
Балантидијаза (појавување симптоми: 6 од 16)

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .