Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Орален Рак: Симптоми и третман

Оралниот рак е главен симптом:

 • Губење на тежината
 • Зголемена салвација
 • Лош здив
 • Earache
 • Ширење на болка до други области
 • Тешкотии со голтање
 • Бели дамки на оралната мукоза
 • Раскол
 • Неможноста за џвакање храна нормално
 • Забна загуба
 • Болка во устата
 • Крварење во устата
 • Вкочанетост во устата
 • Вознемиреност во устата
 • Црвени дамки на оралната лигавица
 • Оток на вратот

Оралниот рак се карактеризира со формирање на малигнен тумор, кој се наоѓа на мукозната мембрана. Групата на можни заболувања вклучува рак на јазикот, дното на устата, образите, непцата, тврдото непце, палатално-јазичниот лак, плунковните жлезди. Патологиите се манифестираат во чиреви, кои се обраснати долго време, и во растот на ткивата.

Етиологија

Според лекарите, мажјакот е многу поверојатно да се разболи со орален карцином. Групата се базира на луѓе на возраст над 50 години. Следниве фактори се провоцирачки фактори:

 • никотин;
 • употребата на безделен тутун;
 • алкохолни пијалоци;
 • наследност;
 • продолжено сончање

Исто така, болеста може да се развие со поразот на усната шуплина со папиломавирус . Ризикот од развој на рак може да биде кај луѓе со лихен планус , со слаб имунитет. За да предизвикаат појава на патологија исто така може да се појават такви причини - неурамнотежена исхрана, недостаток на витамини, контакт со азбест.

Класификација

Болеста може да се манифестира во различни форми во зависност од формата на развојот. Така, лекарите идентификувале три главни видови на рак:

 • улцеративен - се манифестира како чир, кој лечи долго време и може да го зголеми волуменот;
 • обликувани во форма на заптивки во различни делови на усната шуплина, кои брзо напредуваат, имаат јасни црти и облик, понекогаш покриени со точки од бела боја;
 • папиларни - извирања на густа формација која виси во устата и доведува до значително непријатност кај пациентот.

Туморот, исто така, може да биде локализиран на различни места. Според локацијата на лекарите идентификувани неколку форми на рак:

 • образите;
 • на дното на устата;
 • јазик;
 • во областа на алвеоларните процеси;
 • непце
Изгледот на ракот на подот на устата

Болеста се развива со различен интензитет во зависност од етиолошкиот фактор. Сепак, кај секој пациент патологијата се формира во 5 фази:

 • нула - туморот не оди подалеку од слузницата, големината на туморот е релативно мала;
 • првиот е дека во волумен туморот не е повеќе од 2 см, растот не се случува понатаму по празнината;
 • вториот - во неоплазма достигнува 4 cm во дијаметар, прогресивна болест сè уште не ги погоди лимфните јазли;
 • третиот - туморот е повеќе од четири сантиметри, лимфните јазли се оштетени;
 • Четврти - метастази се шират во внатрешните органи, се развива патолошкиот процес во белите дробови, се шири кон коските на лицето, носните синуси.

Лекарите и пациентите треба да се земат предвид дека ако ја започнете болката пред фазата 3 и фазата 4, тогаш терапијата нема да му помогне на пациентот. Во текот на овој период на лицето е пропишано само поддржувачки третман, кој е насочен кон минимално подобрување на здравјето на пациентот.

Четвртата фаза на болеста се карактеризира со појава на метастази, и тие, пак, со натамошна сила може да се шират понатаму. Затоа, лекарите идентификуваа друга класификација која помага да се одреди степенот на метастази:

 • N1 - единствената метастаза во лимфниот јазол, волуменот не е повеќе од 3 сантиметри;
 • N2 - воспалителни фокуси се формираат во еден или повеќе јазли, големината се зголемува до 6 cm;
 • N3 - метастази ја надминуваат марката од шест сантиметри;
 • М-одделни метастази се појавуваат.

Симптоматологија

Во почетната фаза на патологијата, пациентот не чувствува никакви значајни болни синдроми. Во овој момент, пациентот може да ги надмине специфичните симптоми на орален карцином:

 • мала болка во оштетената област;
 • како што туморот расте во волумен, синдромот на болка напредува;
 • напади на болка може да се даде во уво, храм;
 • тешкотии при голтање и џвакање храна;
 • зголемена функција на плунковната жлезда.

Признаваат дека болеста во последната фаза може да биде карактеристична карактеристика - смрдеата на усната шуплина. Овој симптом укажува на инфекција и дезинтеграција на туморот.

Покрај горенаведените показатели, појавата на малигни тумори може да ги информира таквите знаци:

 • дамки од црвена или бела боја на мукозната мембрана;
 • чувство на оток и оток на некои делови од устата;
 • вкочанетост и крварење во устата;
 • малку отечен врат;
 • засипнатост;
 • ушни болки;
 • силна губење на тежината;
 • загуба на заби.

Ваквите показатели се карактеристични не само за ракот, туку и за другите стоматолошки проблеми. Затоа, ако одите на лекар во времето, можно е да се избегнат компликации и да се елиминираат малигните неоплазми.

Дијагностика

Откако оралниот рак ги покажа симптомите и пациентот почувствувал значително непријатност, тој дефинитивно треба да побара помош од лекар. Ако е време да се идентификува почетната фаза на ракот, можно е да се елиминира без сериозна хируршка интервенција.

За време на испитувањето, на пациентот му се доделуваат неколку лабораториски и инструментални испитувања:

 • назофарингоскопија;
 • Х-зраци на градите и черепот;
 • биопсија;
 • крв за тумор маркери;
 • сцинтиграфија;
 • Ултразвук;
 • КТ скенирање;
 • МНР

Спроведување на истражувања со користење на сите можни методи ви овозможува прецизно да ја утврдите болеста, прогресијата на туморот и да ја идентификувате фазата на развој на неоплазмата.

Третман

Третманот со ракот е да му обезбеди на пациентот брза помош, радијациски ефекти врз туморот или хемотерапијата за да го намали бројот на клетките на ракот.

Хируршкиот третман на туморот во усната шуплина и орофаринксот вклучува отстранување на туморот со блиските лимфни јазли.

Ако пациентот има подвижна формација, тогаш е закажана операција за отстранување на туморот без ексцизија на коскеното ткиво. Во зависност од степенот на напредување во патологијата, хируршка помош може да се обезбеди и со делумно отстранување на вилиците или засегнатиот дел од јазикот, со отстранување на дел од кожата и негово обновување со преземени честички на друго место.

Во некои случаи, пациентите се должни да вршат микрографска хирургија, која се базира на отстранување на оштетениот дел од ткивата на слој-по-слоен начин и проучување на нив за време на операцијата.

Терапијата со радијација многу често се изведува кај пациенти кои имаат мали тумори во устата или орофаринкс. Ако пациентот има значителна големина, тогаш таквата терапија се изведува заедно со операцијата и се карактеризира со истото отстранување на туморот. Таков третман е исто така пропишан за да се елиминираат некои знаци - болка, крварење, потешкотии при голтање.

Во хемотерапијата, лекарите одделуваат лекови за секој пациент поединечно. Овој третман помага целосно да се ослободи од клетките на ракот. Хемиска терапија може да се даде заедно со хирургија и третман на зрачење.

Хемотерапијата на пациентот се пропишува по оперативната нега. Ова е неопходно со цел прецизно да се елиминираат сите малигни клетки.

При спроведување на терапија со сличен метод, пациентот може да доживее неколку непријатни несакани ефекти - гадење, повраќање, оштетена столица, ќелавост, замор. Сите манифестации кои се јавуваат кај пациентот по интравенска администрација на лекови треба да се пријават кај докторот за да може да го анализира ефектот на лекот врз телото.

Во третманот на патологијата е исто така многу важно да се следи оралната хигиена. За чистење, стоматолозите препорачуваат следниве правила:

 • миеш забите;
 • користете забен конец;
 • намалување на количината на зачини и цврста храна во исхраната;
 • исклучуваат никотин и алкохолни пијалоци;
 • Гума за џвакање и бонбони треба да биде без шеќер.

Превенција

За да се избегне малигно формирање на орална патологија, лекарите советуваат да ја следат оралната хигиена, редовно чистат заби, не заборавајте да ја исплакнете устата по секој оброк. Исто така неопходно е да се напуштат сите негативни навики, да се балансира исхраната. Главниот совет се однесува на редовни стоматолошки посети. Благодарение на постојаните консултации, лекарот ќе може брзо да ги идентификува дури и најмалите болести и пациентот ќе може брзо да се справи со патологијата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате орален карцином и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: стоматолог , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на јазикот (појавување симптоми: 4 од 16)

Рак на јазикот - малигна неоплазма формирана од епителните клетки лоцирани на јазикот. Овој тип на онкологија е исклучително редок и влијае главно на машкиот. Просечната возраст на жртвите е шеесет години. На местото на локализација, најчесто се формира на латералната површина или на средниот дел на јазикот, е поретко на коренот, грбот и врвот на јазикот. Откривањето на туморот е доста лесно, бидејќи се формира на видливите делови на органот.

...
Буркит-овиот лимфом (појавување симптоми: 3 од 16)

Буркит-овиот лимфом е екстремно висок степен на не-Хоџкиновиот лимфом кој се развива од Б-лимфоцитите. Карактеристика и клучна опасност од овој лимфом е неговата способност да се шири не само во лимфниот систем, туку и надвор од нејзините граници. Како по правило, ако влезе во коскената срцевина или цереброспиналната течност, лицето ќе има разочарувачка прогноза. Без квалификувана помош и правилно пропишана терапија, Буркит-овиот лимфом е фатален.

...
Длабоки кариеси (појавување симптоми: 3 од 16)

Длабокиот кариес е честа болест на забите која се развива како резултат на емајл деминерализација предизвикана од активноста на патогени микроорганизми. Овој патолошки процес влијае на сите тврди структури на забите. Околу 90% од луѓето се соочуваат со болеста. Тоа може да влијае на пациенти од различни возрасни категории.

...
Изгореници (симптоми на појавување: 3 од 16)

Горушица - чувство на печење во градите, кое е придружено со непријатност од различни степени на манифестација, и е еден од главните симптоми на гастроинтестинални заболувања. Често се појавува веднаш или во рок од еден час по јадење храна. Најчестите причини за изразување на такво чувство се прејадување или јадење премногу жешко оброк. Таквото нарушување може да се случи дури и кај луѓе кои никогаш не страдале од горушица. Оваа група вклучува бремени жени. Лекарите велат дека од четворица бремени жени, три ќе покажат знаци на горушица.

...
Афтозен стоматитис (појавување симптоми: 3 од 16)

Афтозен стоматитис е вид на обична воспаление на мукозната мембрана на усната шуплина, придружена со појава на назад, односно мали чирчиња во бело-обоени бои со црвена граница, кои имаат облик на кружница или овална (може да се појават сами или да се појавуваат во голем број). Главните симптоми на болеста се - непријатност во форма на болка и горење, отежнато за време на оброкот. Неоплазмите заздрават за околу десет дена, оставајќи никаква трага зад нив, само некои видови на заболувања можат да предизвикаат лузни.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
онколог зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .