Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Циаладенитис: Симптоми и третман

Силаденитис - главни симптоми:

Сиаладенитис е воспалителен процес на плунковните жлезди. Може да биде хронична и акутна. Често болеста влијае на паротидната жлезда, а многу поретко и субмандибуларната, сублингвална или мала. Во човечкото тело постојат голем број мали и три пара големи плунковни жлезди, кои извршуваат многу функции. Болеста е формирана против позадината на вирусите или бактериите кои продираат во празнината на плунковната жлезда.

Да се ​​разбере дека едно лице ја има оваа болест може да се должи на карактеристичните симптоми - зголемување на волуменот, индурацијата и чувствителноста на жлездата, значително намалување на салватијата, сувост во устата. Сето ова е изразено во позадината на лошото здравје на човекот. Ако не започнете навремено лекување, таквата болест може да предизвика апсцеси. Затоа манифестацијата на болка во усната шуплина неразбирлива природа, мора веднаш да побарате совет од стоматолог. Оваа болест често се јавува кај луѓе над педесет или кај деца. Силаденитис во меѓународната класификација на болести (МКБ 10) има свој код - К 11.2.

Дијагнозата се потврдува при добивање на резултатите од лабораториските испитувања на секретираната течност од каналите, ултразвук на сите плунковни жлезди, рендгенско испитување на каналите. Третманот на оваа болест вклучува земање антибиотици и антивирусни лекови. Кога формирањето на стоматолошки камења е нивно отстранување.

Етиологија

Силаденитот започнува да се формира веднаш штом патогенот влегува во плунковната жлезда. Постојат неколку предиспонирачки фактори за бактериска пенетрација:

 • добивањето туѓ предмет во усната шуплина е главната причина за манифестацијата на оваа болест не само кај децата, туку и кај возрасните;
 • мало механичко оштетување на плунковната жлезда со вили за заби или честички за храна;
 • херпес симплекс вирус ;
 • туберкулоза ;
 • грип ;
 • сифилис ;
 • компликации по операција во устата или стомакот;
 • воспалителен процес во регионалните лимфни јазли;
 • ослабен имунитет против инфекции;
 • широк спектар на болести на максилофацијалната област;
 • анорексија ;
 • орална терапија со зрачење
 • ксеростомија - во која секрецијата на плунката е значително намалена и чувството на сува уста се зголемува.

Видови

Локација на плунковните жлезди и нивните екскреторни канали

Според обликот на протокот, сиаладенитисот може да се изрази со акутен и хроничен тек. Секоја од овие форми има своја класификација. Така, акутниот сијаладенитис е поделен на:

 • вирусни - предизвикани од вируси кои влегуваат во плунковната жлезда на позадината на одредена болест;
 • Бактериско -патогениот микроорганизам влезе во усната шуплина како резултат на пренесената операција или поради надворешен објект, како и преку контакт и лимфогени средства.

Хроничната форма на болеста, пак, е поделена на:

 • паренхимална - во која воспалителниот процес влијае на паренхимот;
 • интерстицијален - значи дека воспалението е локализирано во строма на сврзното ткиво;
 • сиалодохитис - конгенитални или стекнати промени во структурата на каналите.

Покрај тоа, постојат неколку фази во кои се развива акутниот сиаладенитис:

 • серозен;
 • гноен;
 • некроза.

Симптоми

Пример за воспаление на плунковната жлезда

Во зависност од формата на сиаладенитис, карактеристичните симптоми на болеста ќе се разликуваат. Акутниот тек е придружен со такви симптоми како што се:

 • зголемување на големината и густината на погодената плунковна жлезда;
 • оток - изгледа како грпка на образ;
 • појавата на болка не само во состојба на одмор, туку и во процесот на зборување, голтање или јадење храна. Во такви случаи, болката може значително да се зголеми. При вртење на главата, болните чувства се движат кон увото, временскиот дел и долната вилица;
 • неможноста да ја отворите устата широк;
 • чувство на заостанато уши;
 • појава на нечистотии во плунката на гној, слуз или снегулки;
 • значително намалување на плазма;
 • тешка сувост во устата;
 • сериозно влошување на здравјето, често придружено со значително зголемување на телесната температура, до треска кај децата.

Со комплексниот тек на акутната форма на сиаладенитис, започнува формирањето на фистули, апсцеси и стенози. Во случај на детекција на камења во усната шуплина, на пациентот му се дијагностицира калкулус сиаладенитис. Може да се третира само со медицинска интервенција.

Хроничната форма се карактеризира со периоди на задушување и егзацербација на симптомите и ги има следните симптоми:

 • мало оток во областа на воспалената плунковна жлезда;
 • мало изразување на болка, што може малку да се зголеми додека јаде или зборува;
 • намалување на количината на излачена плунка;
 • појава на непријатен мирис од усната шуплина;
 • губење на слухот;
 • општа слабост на телото.

Дијагностика

Неколку специјалисти може да дијагностицираат сиаладенитис. Кај возрасните, специјалист за заразни болести, стоматолог, терапевт, хирург, лекар од ТБ, венеролог и ревматолог. Децата имаат педијатар и детски стоматолог. Лекарот мора да изврши инспекција и палпација на воспалената жлезда. Покрај тоа, специјалист треба да ги дознае можните причини за формирање на болеста, како и степенот и фреквенцијата на манифестацијата на карактеристичните симптоми.

Важни информации за болеста и фактори на појава може да се дадат со бројни студии на секретирана плунка, особено ако содржи нечистотии од гној или слуз. Дополнително, се врши биопсија на погодената плунковна жлезда, при што се собира мал дел за следно микроскопско испитување. Крвниот тест може да обезбеди информации за присуството на специфични антитела.

Испитувања на пациенти вклучуваат:

 • Ултразвук на плунковната жлезда;
 • сијалографија - радиографија на жлездата со помош на контрастно средство;
 • сиалосконтиграфија - скенирање на плунковни жлезди;
 • компјутерската сијаломографија е најефикасен и информативен метод за дијагностицирање на присуството на плунковни камења.

Врз основа на резултатите од тестовите и испитувањата, лекарот пропишува ефикасна тактика за лекување на болеста, во зависност од возраста на пациентот, обликот на болеста и степенот на симптоми.

Третман

Тактиката на терапија целосно зависи од текот на сиаладенитисот. Во лесната форма на третман е:

 • физиотерапија;
 • инјекции на антибактериски супстанции во засегнатиот канал на плунковната жлезда.

Умерениот проток вклучува воведување на лекови за болка, како и интрамускулна администрација на антибиотици. Во случаи на тешка болест, операцијата може да се препише. Тие се насочени кон отстранување на камења од каналот. Употребата на екстракорпорална литотрипсија - дробење плунковни камења со помош на ултразвук добива популарност. Кога се наоѓаат средни камења, се врши ендоскопска хирургија за да се отстранат.

Со неефикасноста на третманот со операција или формирање на камења од големи количини, се врши отстранување на зафатената плунковна жлезда. Во присуство на апсцеси, тие исто така се хируршки отстранети.

Во случаи на хроничен проток на сиаладенитис, покрај терапијата со лекови, се пропишува курс на физиотерапија, кој се состои од:

 • терапевтска масажа на плунковната жлезда;
 • UHF;
 • електрофореза;
 • галванизација;
 • флуктуации.

Честопати акутната форма на болеста може да се излечи по две недели од почетокот на терапијата. Во случај на одложен третман на лекарот може да се развие некроза на плунковната жлезда.

Значително подобрување на ефектот на лекови може да лекови лекови, кој е дозволено да се користи самостојно, но само по консултација со вашиот лекар. Неопходно е да се применат декорации и тинктури за плакнење на усната шуплина, која се состои од:

 • Канадска жолчна коска и ехинацеа - за зајакнување на целокупниот имунитет;
 • сок од лимон - ви овозможува да го зголемите количината на плунка;
 • игли;
 • сок од тиква;
 • нане и бозел;
 • конска опашка, бесмртна и малина;
 • лисја од вибурнум и равнец;
 • камилица, мудрец и еукалиптус.

Не користете рецепти за традиционална медицина како единствен лек во третманот на сиаладенитис.

Превенција

Специфична профилакса против сијаладенитис не постои. Само е потребно редовно да го зајакнувате имунитетот, да ги набљудувате оралната хигиена, веднаш да ги лекувате коморбидните нарушувања и да ги елиминирате фокуси на инфекции во усната шуплина. Дополнително, ако имате дури и мали симптоми на болеста, треба да побарате помош од специјалист. На крајот на краиштата, исходот од третманот и прогнозата зависат од стадиумот во кој лицето оди на лекар за болест. Во повеќето случаи, тоа е поволно, целосна наплата може да се постигне во рок од две недели од терапијата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Циаладенитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Отитис кај дете (појавување на симптоми: 5 од 19)

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...
Болест на плунковен камен (појавување на симптоми: 5 од 19)

Кај болести на плунковен камен (сиалолитијаза, ICD-10 код - K11.5) е развојот на инфламаторни процеси во ткивата на плунковната жлезда, што резултира со формирање на камења (камења) во каналите на плунковните жлезди, кои стануваат се поголеми по големина, отечени и предизвикуваат непријатни болни сензации палпација. Често патолошкиот процес се одвива со вклучување на субмандибилната плунковна жлезда, поточно, нејзините канали. Поразот на паротидната жлезда и хиоидната плунковна жлезда е редок.

...
Спленомегалија (појавување на симптоми: 4 од 19)

Спленомегалија е патолошка состојба која се карактеризира со зголемена слезина. Ова не е независна болест, но важен симптом на друга болест. Исто така вреди да се напомене дека зголемувањето на слезината може да се дијагностицира кај 5% од сосема здравите луѓе.

...
Афтозен стоматитис (појавување симптоми: 4 од 19)

Афтозен стоматитис е вид на обична воспаление на мукозната мембрана на усната шуплина, придружена со појава на назад, односно мали чирчиња во бело-обоени бои со црвена граница, кои имаат облик на кружница или овална (може да се појават сами или да се појавуваат во голем број). Главните симптоми на болеста се - непријатност во форма на болка и горење, отежнато за време на оброкот. Неоплазмите заздрават за околу десет дена, оставајќи никаква трага зад нив, само некои видови на заболувања можат да предизвикаат лузни.

...
Рикетциоза (појавување на симптоми: 4 од 19)

Рикетоциозите се болести кои напредокот кај човекот или кај животните се должи на фактот дека одредени патогени микроорганизми - рикеција - навлегуваат во нивното тело со гризнување на инсектите што крвуваат. Во медицинската пракса најчесто се јавува рикециоза која се пренесува преку крлежи, чиј предизвикувач е микроорганизмот кој живее во устата на крлежот. Сепак, постојат и други сорти, кои ќе бидат дискутирани подолу. Важно е навремено да се дијагностицира патологијата и нејзиниот третман со цел да се избегне прогресијата на компликациите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .