Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Периоститис (флукс): симптоми и третман

Периоститис (флукс) - главните симптоми:

 • Треска
 • Заборавка
 • Ширење на болка до други области
 • Оток под очите
 • Губење на усните
 • Општо оштетување
 • Спонтано отворање на апсцесот
 • Назален оток
 • Црвенило на непцата
 • Изгледот на лицето

Флукс на гума за џвакање е популарно име за патологијата на периотитот. Овој термин во медицинската пракса значи воспаление на перистоумот. Многу луѓе се убедени дека периоститисот се развива само во коските на вилицата, иако патологијата всушност може да се појави во различни коски на телото. Затоа, за да не се збуни, воспалението на перистоумот во вилицата се нарекува флукс на гума за џвакање. Оваа болест се карактеризира со појава на грутка на гума за џвакање, која се наоѓа во коренот на заболениот заб. Оваа грутка е болна, бидејќи содржи гној што го уништува ткивото и предизвикува воспаление.

Опасноста од оваа болест е поврзана со можноста за прекин на вреќата со гнојни содржини, поради што гној може да влезе во крвта и да се шири во други органи на телото, предизвикувајќи сериозни компликации. Најчесто гној продира во менингите, што доведува до развој на тешки состојби, особено менингитис .

Процесот на формирање на флуксот започнува со воспаление на нервните корени на забот, каде инфекцијата продира. Потоа, околу корените, гној постепено се акумулира, што ги уништува околните ткива и го прави својот "начин" нанадвор.

Причини

Периоститисот се јавува поради различни причини. Најчесто, флуксот е предизвикан од инфекција која продира во подлабоки ткива поради занемарениот процес на кариес. Но, постојат и други причини за развој на оваа патологија, како што се флукс кај дете или возрасен. Меѓу нив се:

 • трауматско оштетување на забите;
 • траума на непцата;
 • воспаление на џвакање на џвакање;
 • болки во грлото ;
 • непочитување на правилата за орална хигиена.

Покрај тоа, гуманиот флукс на гума за џвакање може да се појави како резултат на вообичаена инфективна болест кога инфекцијата влегува во гума за џвакање со крвоток. Веројатно, нема такво лице кое никогаш нема да се соочи со овој проблем. Најчесто, флуксот се појавува на непцата кај децата, бидејќи бебињата не внимателно ја следат оралната хигиена, јадат многу слатки и може да добијат повредени непца или заби за време на нивните игри.

Инфекција во забот со периститис

Стоматолошкиот калкулус, исто така, може да предизвика развој на оваа болест. Плакета на површината на забот влијае на околните ткива, иритира и ги повредува. За возврат, инфекцијата од усната шуплина добива на повредените места, што доведува до развој на болест како што е флукс на непцата.

Исто така, треба да се каже дека флуксот кај детето може да се појави поради честа и неконтролирана потрошувачка на слатко, како и за време на природната промена на забот на бебето на коренот, кога млекото немало време да се појави пред растот на коренот.

Симптоми

Периоститисот има прилично изразени симптоми, кои обично се манифестираат брзо. Најчестите знаци на флукс се:

 • акутна болка во регионот на заболениот заб, кој може да се прошири на главата, вратот и целата вилица;
 • црвенило на непцата;
 • појавата на тумор на образ (понекогаш усните, носот област, под очите, исто така, отече).

Ако болеста напредува, се појавуваат други симптоми, вклучувајќи кршење на општата благосостојба и треска. Треба да се забележи дека симптомите на таквата патологија како периоститис кај деца и постари лица не се толку изразени како кај возрасните. Ова се должи на ослабен имунолошки систем, кој не дозволува телото да даде силен одговор на воспалението во перистоумот.

Понекогаш симптомите одеднаш исчезнуваат, а лицето мисли дека се опоравува. Всушност, симптомите исчезнуваат од едноставна причина што апсцесот е спонтано отворен и содржината произлегува од неа. Ова привремено ја ублажува состојбата на пациентот, но по неколку дена, ткивото лечи и гној однатре повторно ја наполни мешунката на гума за џвакање.

Бурен периститис

Треба да се напомене дека флуксот може да се наоѓа на долната или горната вилица. Со оглед на тоа, во медицината, периотитисот на горниот и периотитот на мандибулата се изолирани. Симптомите на патологија во двата случаи ќе бидат идентични, сепак, периотитот на горната вилица е поопасен поради неговите компликации, бидејќи гној од апсцесот може директно да влезе во мозокот, во случај да го прекрши внатре.

Стоматолог може да даде дете или возрасен дијагноза на периститис по испитување на усната шуплина на пациентот. Исто така, лекарот може да нареди испитување на Х-зраци за дијагностицирање на флуксот кај дете или возрасен, како и утврдување на причината за нејзиното појавување. Исто така се користат лабораториски дијагностички методи за патологии како што се периоститис. Со нивна помош, можете да ја одредите фазата на воспалителниот процес со цел да пропишете соодветен третман.

Третман

Многу луѓе се заинтересирани за прашањето како да се ослободат од флуксот. Ако процесот е во рана фаза, можете да се ослободите од воспаление дома. Но сепак е подобро да се консултирате со специјалист, бидејќи никогаш не можете да бидете сигурни како вашето тело ќе реагира на третман дома. Во исто време, во услови на специјализирана медицинска установа, патологијата може ефективно и брзо да се излечи со употреба на антибактериски и анестетички лекови.

Дополнително, ако се развие периоститис, важно е да се открие состојбата на коренот на заболениот заб за да се одлучи за неговото отстранување или лекување. Тоа е, третманот во секој случај е избран поединечно од страна на стоматолог.

Ако, сепак, болест како што е периоститисот не се третира во рана фаза, станува акутна форма - форма на супуративно воспаление. Третманот на флукс во оваа фаза бара хируршка дисекција. Овој третман се изведува во согласност со следниот алгоритам:

 • прво мора да направите локална анестезија;
 • тогаш инцизијата на апсцесот е засечена;
 • шуплината се чисти и се третира со антисептик;
 • по ова, се инсталира дренажа, овозможувајќи да се исчисти апсцесната празнина.

Пациентот е пропишан антибиотици за испирање на флукс и уста со антисептички раствори. Најчестите антибиотици што се користат во стоматологијата се:

 • Амоксилав;
 • Доксициклин;
 • Ampioks и други.

Неколку дена подоцна - една недела, дренажата е отстранета, што овозможува инцизијата да се лекува независно. Исто така се случува гнојот во коренот на забот да продолжи да се акумулира и оваа состојба доведува до развој на апсцес кој бара подолг третман.

Многу луѓе прашуваат како да се ослободат од флукс дома? Како што споменавме погоре, дома само почетната фаза на болеста може да се лекува, па дури и тогаш само ако во моментот човек не може да дојде до лекар по која било причина. На пример, може да се случи патување (на море) или да се појави воспаление на заби на слободен ден, кога сите стоматолошки клиники се затворени.

Домашен третман на флукс може да се врши со користење на разни хербални декорации. На пример, третманот со лушпа на мудрец, кој треба да исплакне лош заб неколку пати на ден или да прави лосиони, се смета за ефективен.

Исто така, третманот на флукс дома може да се врши со такви видови на плакнења, како што се:

 • сол и сода (исплакнете);
 • дух тинктура на calendula;
 • раствор на хлорофилипт;
 • прополис тинктура, од која можете да направите лосиони.

Исто така можете да направите облоги на болен заб - од сода или мудрец. И можете да направите dipledrolnye облоги - кога таблета на димедрол се применува на забот на пациентот, што овозможува да се ослободат болка. Детскиот флукс никогаш не треба да се третира дома, бидејќи ова е тешка болест кај детето и му е потребна квалификувана стоматолошка заштита.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате периоститис (флукс) и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Акутен периотит (појавување на симптоми: 5 од 10)

Акутен периотит е акутен воспалителен процес кој може да се активира со стрептококи и стафилококи. Патологијата може да влијае на дијафизата на долгите тубуларни коски и ребра, но најчест е акутниот периотит на вилицата (горен или долен).

...
Пулпитис (појавување симптоми: 3 од 10)

Пулпитатот е воспаление кое се јавува во невроваскуларниот пакет на заб, кој често се дефинира само како нерв. Пулпитатот, чии симптоми се силни болки (наизменично или континуирано), е инхерентно последица на кариесот што претходно го започнал пациентот. По него, заболениот заб е уништен толку силно што инфекцијата слободно паѓа во самиот корен на забот, влијаејќи на нервот.

...
Остеомиелитис (појавување симптоми: 3 од 10)

Остеомиелитис е болест не само на коската, туку и на целиот организам. На крајот на краиштата, кога гноен-некротичен процес предизвикан од микобактериите или бактериите кои создаваат гној влијае на коскената срцевина, структурните елементи на коската и околните ткива, целото човечко тело му дава отпор на сепсата и реагира на тоа со воспаление.

...
Периодонтитис (појавување симптоми: 3 од 10)

Периодонтитисот е честа болест која влијае на сврзното ткиво лоцирано помеѓу коската на дупката и цементот на коренот на забот. Медицинската литература исто така го користи терминот "апикален периодонтитис". Таквата болест може да почне да напредува и кај возрасното и кај детето.

...
Лимфаденитис (појавување симптоми: 3 од 10)

Лимфаденитис е воспалителен процес локализиран во лимфните јазли. Во ретки случаи, тоа е независна патологија, најчесто неговото присуство е еден вид на симптом кој сигнализира дека има патолошки реакции во човечкото тело. Вреди да се напомене дека симптомите на лимфаденитис можат да се менуваат - сето тоа зависи од тоа каков тип на патологија напредува кај луѓето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .