Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фистула на непцата: симптоми и третман

Фистула на гума за џвакање - главните симптоми:

 • Треска
 • Заборавка
 • Екскреција на гној од фистула
 • Оток на непцата
 • Мобилност на заби
 • Црвенило на непцата
 • Дупка во гума за џвакање

Фистулата на гума за џвакање е патолошка форма, или поточно мал удар кој минува низ гума и се поврзува со непосредната лезија, која главно е локализирана во коренот на заболениот заб. Како по правило, таква дупка може да се види на местото на проекцијата на врвот на забот. Всушност, постојат многу причини за формирање на фистула на гума за џвакање. Исто така вреди да се напомене фактот дека може да се формира со апсолутно некое лице, без оглед на неговата возраст и пол. Често може да се идентификува фистула на непцата на дете. Оваа патологија бара навремена дијагноза и соодветен третман.

Многу луѓе веруваат дека формирањето на фистула не претставува добро за ништо лошо. Но, ова не е случај. И покрај фактот дека во прво време образованието нема да се почувствува со карактеристични симптоми, наскоро тие ќе почнат да се појавуваат и да го направат пациентот не само да оди на лекар, туку да работи. Главниот симптом кој го загрижува лицето во случај на фистула на гума за џвакање е синдром на силна болка. Ако не ја дијагностицирате и лекувате болеста навремено, последиците може да бидат повеќе од катастрофални. Најнеповолна од нив е интоксикација на телото, како и губење на заб, на врвот на кој се поставува воспалителниот фокус со гноен содржина.

Етиолошки фактори

Фистула на гуми за џвакање кај дете или возрасен е првиот знак на апсцес во ткивата на устата која е исполнета со гноен содржина. Големината на образованието може да биде различна. Но, вреди да се напомене дека колку повеќе се, толку поинтензивни се појавуваат главните симптоми. Акумулацијата на гноен ексудат и крв во формираната абдоминална формација секогаш доведува до формирање на специфичен канал кој е наменет за исцедување на патолошките содржини.

Главните причини за формирање на фистула на гуми за џвакање кај дете или возрасен:

 • несоодветен или несоодветен третман на умерени или длабоки кариеси , како и пулпитис . Во овој случај, патогените микроорганизми остануваат во заботниот канал, кој почнува да ја спроведува својата витална активност, а бидејќи преминувањето до круната на забот е покриено со полнење, тие го погодија врвот на забот и одат надвор од него, формирајќи форма на празнина исполнета со гноен ексудат. Најчесто, тоа е дефектен третман на кариес кој предизвикува фистулата да се формира на гума за џвакање;
 • перфорација на коренот на забот за третман на коренскиот канал. Во овој случај, почесто причината за фистула е безгрижното дејство на стоматологот, кој може да го оштети интегритетот на забните ткива со алатка. Но, не ретко, гнојното воспаление исто така може да предизвика "топење" на коренските ткива и формирање на перфорации во нив;
 • компликација на гранулирачкиот периодонтитис ;
 • воспаление на претходно формирана циста е честа причина за формирање на фистула на гума за џвакање;
 • тешкотии во процесот на ерупција на осмиот заб, кој исто така се нарекува мудрост заби;
 • полнење на коренскиот канал со слаб квалитет.

Етиолошки фактори кои можат да придонесат за манифестација на таков патолошки канал на непцата:

 • постојан замор;
 • тешка хипотермија или прегревање;
 • намалена реактивност на телото;
 • претходно префрлени болести од заразна природа.

Симптоматологија

Фистула на гума за џвакање

Ако се создаде фистулен курс, лесно може да се забележи за време на визуелна инспекција на усната шуплина. Понекогаш може целосно да го видите влезот, но во повеќето клинички случаи влезот е покриен со торба со гумени ткива.

Карактеристични симптоми кои укажуваат на формирање на курсот:

 • одреден износ на гноен ексудат се ослободува од формираниот отвор;
 • појавата на прилично интензивен синдром на болка, кој се зголемува со притисок врз погодениот заб;
 • за засегнатиот заб, и директно до самата фистула, гума за џвакање е отечена и хиперична;
 • температурата се зголемува над 37,5 степени;
 • може да се забележи зголемување на мобилноста на забите.

Медицински настани

Можно е да се третираат фистула на гума за џвакање со неколку методи. Изборот на специфичното зависи од тоа што стана вистинската причина за формирањето на фистулен пат. Ако имате локални или длабоки кариес, тогаш пред сè, лекарот треба целосно да ги отстрани кариесните ткива, да ги исчисти коренските канали од нервните и васкуларните остатоци. Потоа, тие се мијат со средства за дезинфекција за да ги уништат патогените на воспалителниот процес. Дури после тоа каналите се запечатени и се поставува траен печат.

Ако причината за манифестацијата на фистула е несоодветно полнење на забните канали, тогаш во овој случај тоа ќе биде малку потешко да се излечи. Лекарот ќе треба да го отвори забот, да го исчисти од кариесните ткива, да ги отстрани материјалите за полнење од каналите, да ги измие со посебни средства за дезинфекција и да остави лек во нив, кој ќе ги уништи патогените и ќе го ублажи воспалението. Понатаму, третманот на фистула на гума за џвакање вклучува отстранување на овој лек и целосно полнење на исчистените коренски канали, со производство на постојани пломби.

Важно е да се разбере дека ако не одите кај лекар кога ќе се појави фистула, последиците може да бидат доста сериозни:

 • екстракција на заби;
 • зголемена мобилност на забите;
 • интоксикација на телото;
 • инфективни агенси во крвотокот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фистула на непцата и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Периодонтитис (појавување симптоми: 6 од 7)

Периодонтитисот е честа болест која влијае на сврзното ткиво лоцирано помеѓу коската на дупката и цементот на коренот на забот. Медицинската литература исто така го користи терминот "апикален периодонтитис". Таквата болест може да почне да напредува и кај возрасното и кај детето.

...
Дислокација на забот (појавување симптоми: 4 од 7)

Дислокација на забот - поместување на стоматолошката единица како резултат на механички оштетувања, што доведува до поместување на забот од алвеоларната дупка и оштетување на сврзното ткиво. Овој вид нарушување на интегритетот на зглобот не може да се појави поради внатрешни патолошки процеси: главната причина е само надворешно оштетување.

...
Апсцес на заб (појавување симптоми: 4 од 7)

Заб апсцес - акутно гноен воспаление, кое е локализирано во коренот на забот. Оваа болест често се нарекува флукс. Причините за патологијата се сите видови на бактерии, кои, продирајќи во коренот, се размножуваат и предизвикуваат воспаление, кое понатаму може да доведе до супурација. Во напредни случаи, сепса се развива.

...
Гингивитис (појавување симптоми: 3 од 7)

Гингивитис е воспалителен процес кој се концентрира на површината со гуми за џвакање и е придружен со црвенило и систематско крварење. Гингивитис, чиишто симптоми се прилично чести, може да бидат хронични или рекурентни, исто така, текот на болеста е исто така можно во акутна форма.

...
Циста на заби (појавување симптоми: 3 од 7)

Циста на заби е тумор кој личи на капсула во облик и е локализиран во коскеното ткиво на вилицата, главно во регионот на врвот на коренскиот канал на погодениот заб. Циста на заб, чии симптоми во повеќето случаи се манифестираат само во рамките на доцната фаза на оваа патологија, како што е наведено со одредени класификации, е неразделно поврзана со грануломот, што, пак, дејствува како претходен процес.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .