Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рак на усните: Симптоми и третман

Рак на усни - главни симптоми:

Рак на усна е малиген тумор кој се развива од клетките на црвената граница на усните, поради што често се нарекува рак на сквамозните клетки. Преваленцата кај другите видови на онкологија е во првите десет. Често оваа болест се манифестира на долната усна, а на врвот се наоѓа неколку пати помалку.

Според медицинската статистика, женската половина од популацијата е повеќе подложна на карцином на сквамозен карцином од машкиот. Но, кај жените, најчестиот рак на горната усна, а кај мажите - понизок. Сепак, постои тенденција да се намали инциденцата на таков малиген тумор.

Ризичната група се состои од луѓе од четириесет до шеесет години, а главната причина за онкологијата се смета за прекумерна зависност од пушењето. Често туморот се изразува на интервалот од средната линија до аголот, многу поретко - директно во аглите на усните. Однадвор, изгледа како пукнатина од различни големини, или брадавица.

Како што туморот расте, доведува до болни и непријатни чувства додека јаде. Како и секоја друга онкологија, ракот на усната се шири преку метастази и може да ја покрие целата усна шуплина. Третманот се изведува на различни начини, меѓу кои хирургија и хемотерапија.

Етиологија

Главните фактори кои можат да доведат до рак на усна се:

 • злоупотреба на тутун и алкохол;
 • подложноста на чести повреди или оштетувања;
 • влијанието на хемиските елементи;
 • продолжена изложеност на директна сончева светлина;
 • штетни работни услови;
 • широк спектар на заразни болести кои влијаат на мукозната мембрана на усната шуплина;
 • хронични сквамозни габични инфекции и воспаленија;
 • генетска предиспозиција;
 • присуство на друг вид на рак во историјата на медицината на една личност;
 • употребата на козметика која привлекува ултравиолетово зрачење, што може да доведе до изгореници;
 • несоодветна усогласеност со правилата за лична хигиена или недостаток на истата;
 • слаб имунитет;
 • земање лекови кои ја намалуваат отпорноста на телото на различни видови на болести;
 • зрачење или зрачење;
 • несоодветна или неурамнотежена исхрана, недоволно количество витамини;
 • високо ниво на загадување на животната средина или живеење во близина на растенија;
 • ХИВ инфекција или СИДА ;
 • погрешен залак, во кој горната усна не ги покрива доволно долните;
 • несакана повреда на усните од страна на самиот човек, на пример, за време на спиењето или во контакт со остри рабови на забите;
 • пирсинг компликации;
 • нарушување на функционирањето на дигестивниот тракт;
 • бубрежна инсуфициенција .

Најчестиот рак на усните е пушење, особено со други хронични процеси кои се случуваат во телото. Поради високата температура што произлегува од цигара, придружена со хемикалиите што ги содржи, она што започна со сквамозен карцином на долната усна може да се претвори во орален карцином.

Знаци на рак на усните

Видови

Оваа болест сама по себе е вид на сквамозна онкологија. Во зависност од структурата, се разликуваат неколку форми на малигни неоплазми:

 • кератинизирачки - се одликува со нејзината поволна, односно, бавен проток, со тоа што се допира до блиските ткива со умерена брзина, доцна појава на чирови и ретки метастази. Ги прави скоро сите случаи на рак на усна;
 • не-keratinizing - се карактеризира со брз тек и оштетување на соседните ткива, рано појавување на чиреви и метастази. Од сите пријавени случаи, ракот на усните се наоѓа за помалку од пет проценти. Со такво ширење, метастазата на белите дробови е често засегната и ретко се пренесува на други органи.

Во согласност со начинот на кој изгледа туморот, карциномот на сквамозните клетки на усната е:

 • брадавица;
 • папиларен;
 • улцеративен;
 • улцеративен инфилтративен.

Според степенот на преваленцата, ракот на усните е поделен на фази:

 • преканца;
 • првиот е големината на тумор до два сантиметри, лимфните јазли не се засегнати;
 • вториот - малигната неоплазма не достигнува четири сантиметри, лимфните јазли не се вклучени во процесот;
 • третиот е големината на рак на усна слична на претходната фаза, но се појавува метастаза на лимфните јазли;
 • четвртиот - туморот не е повеќе од четири сантиметри, постојат повеќе метастази.

Покрај тоа, туморите можат да бидат:

 • густа во текстура со појава на мали размери;
 • во форма на чир од разни облици и големини со остри рабови. Овој вид многу брзо продира и се шири.
Фаза на рак на уста

Симптоми

Симптомите на рак на усните се поделени во две групи - знаци на општо влошување на здравјето на една личност и симптоми поврзани директно со усните. На првата група припаѓаат:

 • зголемена слабост и замор на лице;
 • остар пад на телесната тежина без очигледна причина;
 • зголемување на телесната температура.

Втората група симптоми вклучува:

 • зголемување на обемот на зафатената усна е релативно здраво;
 • отекувањето на образот е забележано во зависност од страната на која туморот се формира;
 • инконтиненција на плунка;
 • тешкотија и непријатност во процесот на јадење;
 • појава на мирис од фетусот од устата;
 • мукозната мембрана на устата зема сина боја;
 • повреда на моторните функции на долната вилица;
 • промена на теренот, често се изразува засипнатост;
 • болка и болки во грлото предизвикани од ширењето на метастази во лимфните јазли.

Но, на главните симптоми им претходат првите знаци на карцином на усна, како што се:

 • појава на усна на мала груба туберкулоза, темно кафеава нијанса;
 • мало чувство на болка во зафатената усна;
 • горење, прободување и чешање на усната на која почнало да се формира онкологија;
 • зголемена плунка;
 • непријатност додека јаде храна.

Кај сквамозните клеточни карциноми на долната усна, метастазата се дистрибуира до околните лимфни јазли. Онкологијата на горната усна се шири во зависност од местото на локализација. При првото откривање на симптомите, неопходно е да се сврти кон онколог, бидејќи порано започнува третманот, толку е подобро прогнозата што ќе ја добие пациентот.

Дијагностика

Дијагнозата на рак се состои од:

 • собирање на детални информации за причините и времето на првите симптоми на рак на усните;
 • испитување и палпација од страна на онколог на усните, непцата и лимфните јазли. При испитување на сквамозната површина, односно, наборите на усните и оралната лигавица, лекарот користи лупа;
 • Ултразвук на зафатената усна;
 • радиографија на вилицата;
 • испитување на брисеви или стругани собрани од површината на чир;
 • проучување на мали честички на ткиво земени од пациент со биопсија;
 • биопсијата на лимфните јазли се изведува кога ракот се шири кон нив;
 • рентген на граден кош - за потврдување или побивање на метастази во белите дробови;
 • Абдоминалниот ултразвук се изведува поретко, но од слични причини како за белите дробови.

Во финалната изјава за дијагнозата и утврдувањето на фазата на рак, лекарот пропишува третман.

Третман

Методот на терапија главно се определува од степенот на онкологија. Така, третманот на првата и втората фаза на карцином на сквамозните клетки се базира на:

 • се користи при отстранување на течен азот. Овој метод е најефективен, бидејќи продира во длабочината. Често, таквиот третман е пропишан за стари лица;
 • терапија со зрачење;
 • медицинска интервенција - често се користи кога не е можно да се спроведат претходните два типа на третман;
 • ласерска терапија.

Во поединечни случаи, раната хирургија може да бара дополнителни операции на вратот. Во првата фаза, не се применува отстранување на лимфните јазли, но во втората фаза, доколку постои ширење на онкологијата, се врши елиминација на оштетените лимфни јазли.

Ако пациентот е дијагностициран со рак на трет степен, извршете ги следните методи на лекување:

 • азотна терапија;
 • зрачен ефект врз туморот;
 • комплексен третман - хирургија му претходи радиотерапија. Операцијата е насочена кон отстранување на самиот фокус на ракот и подложно на метастази на блиските лимфни јазли и ткива;
 • хемотерапија.

Третманот на најсложената фаза на рак е базиран на хирургија и употреба на хемотерапија.

Прогнозата по третманот за рак на првична фаза на усната е прилично поволна, целосна наплата е забележана кај 98% од случаите. Во третата фаза без метастази, закрепнувањето се јавува кај 80% од сите регистрирани случаи. Во четвртата фаза, бројот на целосно закрепнети луѓе е малку намален и изнесува 55%.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате рак на усните и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш онкологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на езофагусот (појавување симптоми: 6 од 20)

Формирањето на малигнен тумор на ѕидовите на езофагусот придонесува за развој на рак, кој во медицината се нарекува рак. Оваа болест често се среќава кај постарите лица. Претставниците на посилниот пол најмногу се подложни на болест, што првенствено се должи на употребата на алкохол и тутунски производи. Тоа е преку овие недостатоци дека оваа болест е предизвикана.

...
ХИВ кај мажи (појавување симптоми: 6 од 20)

ХИВ кај мажи е опасна вирусна болест која денес не може да се излечи целосно. Има неколку начини на инфекција. Најчесто тие се болни мажи со репродуктивна возраст. Можен е премин од мајка на фетус. Во овој случај, симптомите на болеста се манифестираат во детството.

...
Тонзилофарингитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Тонзилофарингитот е акутна инфективна болест на фаринксот и крајниците, една од најчестите во горниот респираторен тракт. Најчесто дијагностициран тонилофарингитис кај деца од 5 до 15 години. Кај деца од помлада предучилишна возраст (до 3 години), болеста е предизвикана од вирусни лезии на горниот респираторен тракт, а по пет години, различни видови бактерии често дејствуваат како провокатори. Кај возрасните, болеста, исто така, се јавува, но многу поретко отколку кај децата.

...
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 5 од 20)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Катарелна болки во грлото (појавување на симптоми: 5 од 20)

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
онколог зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .