Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гингивитис: Симптоми и третман

Гингивитис - главни симптоми:

Гингивитис е воспалителен процес кој се концентрира на површината со гуми за џвакање и е придружен со црвенило и систематско крварење. Гингивитис, чиишто симптоми се прилично чести, може да бидат хронични или рекурентни, исто така, текот на болеста е исто така можно во акутна форма.

Општ опис

Оток, црвенило и раздразливост на непцата се доста чести манифестации кои се важни за непцата, а тие се предизвикани од гингивитис. Причината за оваа болест е појавата на бактерии меѓу непцата и забите, кои постепено почнуваат да се размножуваат. Поради тоа, пак, симптомите се појавуваат во форма на воспаление и оток.

Ако гингивитот не почне да лекува навреме, постепениот развој може да доведе до многу сериозни последици, како што е периодонталната болест . На крајот, пациентот може целосно да изгуби заби.

Меѓу фактори кои предиспонираат појава на гингивитис се ниското ниво на имунитет, како и приемот на одредени лекови кај пациенти, чиј ефект го зголемува ризикот од можна појава на оваа болест (вклучувајќи ја и долгорочната употреба на апчиња за контрацепција).

Во меѓувреме, главната причина за гингивит се уште е да се утврди недоволна и неправилна грижа за непцата и забите, што резултира со формирање на забни плочки (микроорганизми чие живеалиште се фокусира на површината на забите).

Од други причини, се утврди погрешен залак и недостаток на професионализам при поставување на пломби, дишење во устата, итн.

Сите групи на поединци се подложни на оваа болест, но најчесто се јавуваат кај адолесцентите и бремените жени, што се објаснува со хормоналните пореметувања кои се релевантни за нив, поради што болеста се манифестира во многу поголем степен на сериозност.

Вреди да се спомене дека гингивитот може да биде симптом на самата болест, меѓу нив може да се разликува херпес , дефицит на витамин , леукопенија , зголемени нивоа на шеќер, алергии и други типови на осипување. Долгорочниот контакт со олово и бизмут може да делува како одредени предуслови.

Гингивитис: симптоми

Како што видовме погоре, гингивитот се манифестира во форма на црвенило на непцата и нивниот оток, покрај тоа, општата контура на непцата исто така се менува. Формиран т.н. гингивален џеб, чија причина е поместување во внатрешноста на гингивалниот сулкус. Ова, пак, доведува до појава на болка, гуми за џвакање станува осетлива на различни видови на ефекти.

Покрај тоа, постои црвенило на работ на гуми за џвакање, на него може да се јави иритација, а исто така се забележува крварење. Одредени потешкотии поради овие процеси се манифестираат со џвакање храна, како и при голтање.

Откривањето на гингивит во почетните фази е многу тешко, како што е и дефиницијата за нејзината почетна дистрибуција, што се објаснува со отсуството на посебен вид знаци на оваа болест во оваа фаза. Сепак, може да се забележат одредени моменти, на пример, може да биде бојата на непцата (станува светло црвена, болна и многу чувствителна, со мало оток). Допирањето на гума за џвакање во овој случај ќе доведе до ослободување на крв.

Исто така меѓу симптомите кои се карактеристични за гингивит, тие го одредуваат непријатниот мирис од устата, и честопати ова е главната причина зошто пациентите бараат помош од лекар. Честите поплаки се перверзија на вкус, нервозни непца, солен и метален вкус во устата .

Во некои случаи, дефиницијата на гингивит се јавува како резултат на обрнувајќи внимание на четка за заби - ако неговата површина станува розова по боја, ова, соодветно, укажува на крварење, што, пак, е еден од симптомите на гингивит.

Треба да се забележи дека гингивитот може да се манифестира во акутна или хронична форма. Хроничната форма е многу ретко забележана кај деца, односно нејзините главни носители се возрасни. Најопасните периоди на развој на болеста се случуваат во зимско-пролетен период - во овој момент крварењето на забите е најтешко.

Улцеративен гингивитис

Улцеративен гингивит сам по себе е прилично тешка форма на гингивит и, како по правило, се јавува кај деца во процесот на почетнички. Формирањето на чирови е главно важно за слабите деца, исто така е можно да се појави на позадината на претходно пренесени бактериски или вирусни инфекции.

Преносот на улцеративен гингивит е исклучително тежок, што влијае на состојбата на организмот како целина.

Симптомите директно се состојат од појава на чувствителни чиреви, покриени со филм од сива или белузлава боја. Тука, повторно, постојат одредени тешкотии кои се јавуваат за време на оброк, кој е придружен со болка и треска. Густата плоча се појавува на јазикот, плунката добива вискозитет и станува дебела. Кога механички или хемиски дејствува, улцеративната форма на гингивит (како и едематозната форма) се карактеризира со акутна продорната болка во непцата, која е релевантна за него.

Гингивитис за време на бременост и менопауза

Разгледуваната болест за време на бременоста, како што веќе утврдивме, се развива како резултат на хормонални промени.

Доста често, гадење на првиот триместар го оневозможува обезбедувањето на соодветна грижа која е потребна за усната шуплина. Како резултат на тоа, влијанието на дури и слабите стимулации доведува до растење на туморот во областа на интерденталниот простор на ткивото на џвакање, кое е дефинирано како "тумор на бременост". Секој контакт во овој случај резултира со крварење на непцата.

Што се однесува до гингивитот за време на менопаузата , тој е дефиниран како десквамативен гингивит. Неговата карактеристична особина е недостатокот на формирање на клетки кои содржат епителни кератин, како и висок степен на нивната ранливост. Актуелните манифестации се, повторно, болка и крварење. Исто така може да има меурчиња на непцата. Слегнување на манифестациите на оваа болест се постигнува преку употреба на терапија за замена на полови хормони.

Третман на гингивитис

Во општите правила фокусирани на третманот на гингивит, испуштаат комплексно отстранување на забен камен и плака, како и усогласеност со соодветни мерки за обезбедување орална хигиена. Дополнително, се елиминираат факторите специфични за случајот.

Со зголемена подложност на пациентите кон воспалителни процеси во усната празнина, систематски се назначува профилактичко чистење на дентици од плаки, кое се изведува инструментално во канцеларијата на докторот. Исто така може да се користат и лекови кои обезбедуваат локална заштита на слузницата.

Дијагнозата, како и методите на лекување на гингивит, во секој случај се утврдуваат од страна на стоматолог, чија консултација е неопходна кога се појавуваат првите предупредувачки знаци.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Гингивитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен гингивит (појавување симптоми: 5 од 14)

Хроничниот гингивит - се смета за една од најчестите лезии на непцата и е проток на воспаление кај нив. За болест не постојат ограничувања во однос на возраста и полот. Изворот на ваквата болест може да биде широк спектар на предиспонирачки фактори - почнувајќи од начинот на живот на лицето до текот на заболувања кои влијаат на органите на дигестивниот систем.

...
Гингивитис кај деца (појавување симптоми: 5 од 14)

Гингивитис кај деца е воспалителна повреда на маргиналната зона на гума за џвакање, која е во директен контакт со вратот на забот и гингивалните папили, лоцирани помеѓу стоматолошките единици. Во повеќето случаи, оваа пародонтозна патологија е дијагностицирана во возрасната група постаро од 4 години.

...
Халитоза (појавување симптоми: 5 од 14)

Халитозата се карактеризира со постојан непријатен мирис од устата, што не е елиминирано со традиционални средства за хигиена или превенција. Постои нарушување кај возрасни и деца, без оглед на возрасната група.

...
Периодонтитис (појавување симптоми: 4 од 14)

Периодонтитисот е една од најчестите болести пронајдени во областа на стоматологијата. Периодонтитисот, чии симптоми се карактеризираат со воспаление на непцата, поминувајќи до останатите ткива, фиксирање на забите и нивното опкружување, во крајна линија доведува до уништување на периодонталниот спој, како и уништување на интервалеларната септа и, како резултат на тоа, губење на забите.

...
Пародонтална болест (појавување симптоми: 4 од 14)

Периодонталната болест е не-воспалителна болест во која се јавува ресорпција околу забите на коскеното ткиво. Поради оваа причина, забите на коската како да се туркаат, стекнувајќи, со тоа, мобилност. Текот на болеста, пародонтална болест, чии симптоми се, всушност, невидливи, е безболна. Главниот сигнал за вознемиреност е зголемената реакција која се јавува кога хемиските и топлотните стимули дејствуваат на површината на вратот на забите, што е важно при јадење.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .