Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Афтозен стоматит: симптоми и третман

Афтозен стоматит - главни симптоми:

Афтозен стоматитис е вид на обична воспаление на мукозната мембрана на усната шуплина, придружена со појава на назад, односно мали чирчиња во бело-обоени бои со црвена граница, кои имаат облик на кружница или овална (може да се појават сами или да се појавуваат во голем број). Главните симптоми на болеста се - непријатност во форма на болка и горење, отежнато за време на оброкот. Неоплазмите заздрават за околу десет дена, оставајќи никаква трага зад нив, само некои видови на заболувања можат да предизвикаат лузни.

Афтозен стоматитис кај деца и возрасни влијае на горната непца, јазикот, усните и образите одвнатре, често осипот влијае врз јазикот. Третманот на таквата болест зависи од возраста на пациентот, состојбата на имунитетот, формата на болеста, причините за појава и се избира поединечно за секој пациент.

Можно е целосно да се излечи вообичаениот афтозен стоматитис, но не и хроничната форма - во овој случај, долг период на повлекување и промена на интензитетот на симптомите ќе се смета за успех во терапијата. Третманот се состои од комплекс на лекови - од лековити супстанции до третман на народни лекови дома (но таквите методи можат да ги лекуваат само возрасните, а тоа е забрането - деца до три години). Ако времето не започне со третман, болеста може да биде во форма на хроничен повторлив афтозен стоматитис.

Можно е да се инфицираат со оваа болест само кога здраво лице ги користи истите предмети за домаќинството како пациентот.

Етиологија

Лекарите не успеале целосно да ја проучат природата на појавата на таквата болест, но можно е точно да се одредат некои фактори кои придонесуваат за ова. Значи, главните причини за афтозен стоматит кај деца и возрасни се:

 • генетска предиспозиција;
 • разни инфективни процеси кои се случуваат во телото;
 • болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • лоша исхрана, поради што лицето не добива доволно витамини и хранливи материи;
 • изложеност на алергени;
 • продолжено изложување на стресни ситуации;
 • херпес вирус ;
 • ARVI ;
 • пушењето и пиењето;
 • јаде нечистени овошја и зеленчук;
 • ненамерно оштетување на оралната слузница, на пример, детето додека спие или јаде;
 • кариес ;
 • последиците од поставување на загради;
 • изгореници на устата со согорување на храна или хемикалии;
 • менструален циклус;
 • бременост;
 • крвни нарушувања;
 • туберкулоза ;
 • сифилис ;
 • промена на климатските услови на живеење;
 • заразни агенси кои влегуваат во телото на детето преку валкани играчки, предмети или раце кои децата сакаат да ги стават во устата.

Афтозен стоматитис кај деца е дијагностициран многу почесто отколку кај возрасни, кои најчесто имаат хронична форма на болеста. Повеќето возрасни лица се од дваесет до четириесет години.

Видови

Афтозен стоматитис

Покрај хроничниот афтозен стоматит, болеста може да биде:

 • фибринозни - неоплазми на слузницата земаат сива нијанса. Независно поминат за неколку недели. Во хронична форма, тие се појавуваат до три пати годишно и без соодветен третман тие се формираат на трајна основа;
 • некротичен - главната причина за појава - воспалителни или заразни болести. За овој тип на болест се карактеризира со смрт на клетки на оралната мукоза. Афтите не предизвикуваат непријатност за некоја личност, но со текот на времето се зголемува големината, што го отежнува процесот на лекување, кој може да трае неколку месеци;
 • Гранд - во кој се зафатени плунковните жлезди. Неоплазмите се прилично болни, и по терапијата, веројатноста за релапс е висока;
 • оние кои цикатризираат - манифестираат aftah, зголемување во големина (може да достигне повеќе од еден сантиметар), а по елиминацијата оставаат големи, добро обележани лузни на лигавицата. Долгорочно лекување, трае повеќе од три месеци;
 • деформирање - една од најтешките форми на болеста. Чиновите се толку големи што оставаат зад себе големи лузни кои можат да ја променат структурата на оралната мукоза. Процесот на лекување е бавен и долг;
 • Херпес - најчесто се јавуваат кај бебињата, тие можат да се родат со оваа болест, заразени од мајка која нема имунитет за вирусот. Афтите се појавуваат како мали меурчиња. Бројот на нив може да достигне триесет парчиња. Мукозната мембрана станува црвена и воспалена. Кај мало дете, болеста може да биде придружена со треска и оштетување на мембраните на очите и кожата;
 • рекурентен афтозен стоматит - често се јавува кај возрасни, децата се многу ретки болни. На крај се карактеризира со спојување еден со друг, поради што се формираат големи чирови, покриени со бело цут, наредени со црвена контура (тие го нарушуваат пациентот кога зборуваат, се смеат, јадат храна);
 • акутна - се јавува главно кај деца под три години и често ги придружува болестите карактеристични за оваа возрасна група - голема кашлица , мали сипаници , дифтерија , итн, придружени со зголемување на температурата и непријатниот мирис од устата;
 • мешан - најчест е хроничниот рекурентен афтозен стоматитис. Се дијагностицира кај деца постари од четири години и е придружена со горење и интензивна болка во устата. Aftas често се повторува, давајќи непријатност. Колку е постаро детето, толку посилни ќе бидат изразени знаците на болест, а бројот на назад ќе се зголеми, поради што лекувањето ќе трае подолго.

Симптоми

Како што споменавме погоре, симптомите на болеста целосно зависат од формата на афтозен стоматитис. Така, за акутната форма на болеста се карактеристични:

 • тешки главоболки;
 • отечени лимфни јазли . Кога се обидувате да почувствувате дека нивното дете чувствува силна болка;
 • нагло зголемување на телесната температура;
 • миризлив мирис од уста;
 • запек проследено со дијареа.

Симптоми на херпетичен афтозен стоматит се:

 • висока температура (карактеристика на мали деца и доенчиња);
 • болката не му дава одмор на детето дури и ноќе;
 • апетитот се намалува или целосно исчезнува, поради зголемениот интензитет на непријатни сензации при јадење или доење.

Хроничниот рекурентен афтозен стоматит ќе се изрази со следните симптоми:

 • нарушување на спиењето;
 • силна раздразливост и немир на детето;
 • намален апетит;
 • воспаление на лимфни јазли;
 • зголемена секреција на плунка;
 • напади на повраќање;
 • појавата на иритација во аглите на устата.
Симптоми на афтозен стоматитис

Колку е постаро детето, толку посилни ќе се појават симптомите.

Покрај тоа, апсолутно било каква болест е придружена со општа слабост и слабост, како и знаци на истовремена болест. На првите симптоми на болеста, веднаш треба да се консултирате со доктор и да не ги користите народни лекови дома.

Дијагностика

Дијагнозата на афтозен стоматитис ја врши стоматолог, во случај на детска болест, од педијатриски стоматолог. Поставувањето на конечна дијагноза нема да биде тешко за искусен специјалист, бидејќи болеста има само надворешни манифестации специфични за него. За да се утврди причината за болеста, лекарот може да пропише општ и биохемиски тест на крвта .

Третман

Во суштина, третманот на афтозен стоматит се изведува во стационарни услови (и деца и возрасни пациенти). Терапијата за болести се состои од целиот комплекс на средства, кои се избираат поединечно за секој пациент и зависи од тежината на формата и интензитетот на симптомите.

Во повеќето случаи, стоматитисот се третира со хидроген пероксид, фурацилином и хлорхексидин. Во присуство на болка се користи мешавина од глицерол и лидокаин (или новокаиин). Ако постои алергиски фактор, тогаш антиалергените се пропишани. Покрај тоа, на пациентот е пропишан витамински комплекс, со висока содржина на витамини Б и В.

Важна улога во третманот е физиотерапијата - електрофореза и ласерска терапија. Ако не го спроведете лекувањето, афтите кај возрасните и децата ќе поминат сами по себе за неколку недели, само ова подразбира формирање на хроничен рекурентен афтозен стоматитис.

Покрај тоа, третманот на афтозен стоматит е можно самостојно дома. Таквите лекови вклучуваат рецепти од:

 • камилица - распарчувачка лушпа ја ублажува болката и воспалението;
 • сено од лоза, од кое е неопходно да се подготви маст;
 • нане, камилица, анасон. Таквата инфузија може добро да ги замени антибиотиците;
 • дабови кора;
 • нане, камилица, папрака и алкохол прават решение кое секојдневно гори тумори на оралната мукоза;
 • сок од зелка, разредена со вода;
 • лист од алое и магдонос, џвакање кое го спречува ширењето на инфекцијата;
 • морков свеж, но не зема орално, и исплакнете.

Треба да се запомни дека лекувањето на стоматитис кај возрасни и деца не треба да се состои само од терапија дома, и пред да ги користите тие средства, треба да се консултирате со вашиот лекар. Во никој случај не можете да го лекувате афтозниот стоматит кај деца под три години, користејќи традиционални методи.

Превенција

Превентивните мерки на афтозен стоматит вклучуваат:

 • правилна орална хигиена. Возрасните треба да помогнат да се спроведе оваа постапка на детето или да биде присутна во него;
 • бидете сигурни дека бебето секогаш ги мие рацете;
 • јаде само чисти производи;
 • навремен третман на инфекции и воспалителни болести;
 • зајакнување на имунитетот и рационализација на исхраната (користете многу витамини);
 • одбиваат тутунското пушење и потрошувачката на пијалоци што содржат алкохол. Возрасните треба да го заштитат детето од тутунски чад и да се воздржат од пушење во просторијата каде што се наоѓа;
 • спроведува превенција на САРС и грип дома;
 • редовни посети на стоматолог (на секои три месеци).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате атопичен стоматитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бруцелоза (појавување симптоми: 9 од 19)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 9 од 19)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Херпетична болки во грлото (појавување на симптоми: 8 од 19)

Херпес болно грло е акутна инфективна болест, придружена со ненадејна промена во телесната температура, фарингит, дисфагија (голтање нарушување), во некои случаи, абдоминална болка, можна гадење, повраќање. Херпетичниот воспалено грло, симптоми кои се карактеризираат со појава на осип од мекото непце или задниот фарингеален ѕид, склони кон улцерација, главно се дијагностицира кај деца, бидејќи со право може да се нарече болест "детство".

...
Стоматитис кај деца (појавување симптоми: 8 од 19)

Стоматитис кај деца - иритација на мукозните мембрани на устата, која се појавува кај деца на возраст од три години и мали деца на возраст од една. Причините за стоматитис се пренесуваат заразни болести, тешки настинки и АРВИ. Но, вреди да се напомене дека болеста не е компликација на овие процеси, но се манифестира како резултат на намалување на имунитетот по нивниот трансфер. Ова се случува затоа што за време на вирусна болест устата се суши поради незначителниот проток на плунка, кој во нормален живот ја штити устата од ефектите на патогените микроорганизми.

...
Стрептококен тонзилитис (појавување симптоми: 8 од 19)

Streptococcal воспалено грло - акутна инфективна болест, често влијае на крајниците. Причините за болеста, според името, се стрептококи (група А). Инфекцијата се јавува преку капки во воздухот - кога зборувате со носител на вирусот, како и при кашлање или кивање. Од моментот на инфекција до почетокот на првите симптоми, поминува просек од три дена. Болеста се јавува кај секое лице поединечно. Често, може да се меша со акутни респираторни инфекции, кои често предизвикуваат дијагноза на хроничен стрептококен тонзилитис, што може да доведе до развој на доцни компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .