Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Татар: Симптоми и третман

Татар - главните симптоми:

Стоматолошкиот калкулус е патолошко прекривање со калциумови соли, остатоци од храна и бактерии на коренот на забите. Таквиот феномен предизвикува психички непријатности кај лицето, бидејќи го лишува од можноста да има снежно-бела насмевка. Покрај тоа, присуството на депозити на емајлот може да предизвика развој на разни воспалителни болести во усната празнина, па дури и да доведе до губење на забите. Затоа, најдобро е да се вклучите во спречувањето на развојот на патологијата, и ако веќе се појави, тогаш треба да се консултирате со лекар во најраните фази - на овој начин може брзо и без оштетување на забите да го отстраните забите.

Причини

Веројатно, секој човек видел во устата или во устата празнина на други луѓе чудна жолтеникава или темна дамка на забите, која се наоѓа во коренот. Ова се забни камења, кои можат да се лоцираат и од надворешниот дел на забот и однатре. И однатре се појавуваат почесто, бидејќи многу луѓе не знаат како правилно да ги мијат забите, ги четкаат од сите страни, што доведува до акумулација на плочата.

Постојат неколку видови на забен депозит, тоа е:

 • супра камења;
 • субгививален забен калкулус.

Во првата варијанта, плочата се наоѓа на видливиот дел на забот десно во коренот, а во втората се крие меѓу забот и гума за џвакање, и се наоѓа под нивото на десната површина.

Ако некое лице забележало забен камен, причините за појавата може да бидат како што следува:

 • пушењето;
 • неправилно четкање и лоша хигиена;
 • честа потрошувачка на мека храна и храна со високи бои;
 • нарушувања на метаболизмот на сол во телото;
 • употребата на четкички и пасти за заби со низок квалитет;
 • употребата на алкохолни пијалоци во големи количини;
 • некои патолози на внатрешните органи;
 • зголемена плунка;
 • земање антибактериски лекови и некои други лекови;
 • јадење храна со засладувачи, вклучувајќи газирани пијалоци.

Често се случува да се формира забен калкулус кај оние луѓе чии заби имаат нерамна површина, на пример, ако се полнат или нивната емајл е исцрпена.

Симптоматологија

Татар

Малиот забен камен можеби не се манифестира воопшто. Но, ако депозитите се веќе доволно големи, тогаш може да се појават такви симптоми:

 • болка додека џвака храна;
 • крварење на непцата;
 • сензибилизација на некои заби;
 • хиперемија и оток на непцата;
 • лош здив;
 • обликувани камења може да го изгребаат јазикот.

Методи за отстранување на забен камен во клиниката

И покрај навидум безопасноста, забен камен не предизвикува само психолошки непријатности кон лицето, туку води и кон развој на сериозни последици. Покрај тоа, последиците можат да бидат поврзани и со појавата на воспаление во усната шуплина и со губење на една или повеќе стоматолошки единици, како и со развој на болести на внатрешните органи.

Кога оваа патологија се наоѓа во себе, лицето веднаш треба да контактира со стоматолог, кој ќе му понуди еден од методите достапни во стоматолошката пракса за справување со него.

Особено, најчестите методи за отстранување на забен камен се:

 • механички, во кој лекарот ја отстранува забната плоча со специјални стоматолошки алатки. Методот, мора да се каже, е варварски и ретко се користи денес;
 • хемиски, кој може да врши само искусен специјалист и за кој се користат моќни хемиски соединенија кои го распуштаат каменот.

Најефективен современ метод е отстранување на забен калкулус со ултразвук. Постапката е апсолутно безболна и безбедна, и се состои во тоа што влијаат врз депозитите со уред со одредена фреквенција и вибрации кои можат да уништат цврсти депозити. По одвојувањето на плочата од забите под влијание на ултразвук, усната шуплина се мие со силен притисок на вода, со што се отстрануваат сите одделени честички.

Отстранување на забен камен

Домашни методи

Многу луѓе се заинтересирани за тоа како да се отстрани забен камен дома? Постојат различни методи за ова, на пример, употребата на сода, водороден пероксид и лимон. За подготовка на чорба, која подоцна треба да се примени на постоечката плоча, треба да растворите лажичка сода со пероксид и додадете неколку капки сок од лимон во смесата. Смесата се остава на забите 3 минути, а потоа устата добро се исплакнува. Неопходно е да се спроведе постапката не повеќе од еднаш месечно, со цел да се избегне оштетување на забната глеѓ.

Исто така, календула тинктура е добро воспоставена, што треба да се измијат вашата уста 2-3 пати на ден за еден месец.

Сепак, можете да користите специјална паста, со зголемена осетливост на емајл, овој метод не е соодветен.

Може да се отстрани забен камен со помош на народни лекови, на пример, лушпа на кора и орев кора, инфузија на конска опашка, масло од чајно дрво и други средства. Важно е да се запамети дека дома отстранувањето на депозитите може ефективно да се спроведе само во почетните фази и само во случајот со супрагингвални депозити. Ако некое лице има субгивалентен забен калкулус, третманот може да биде исклучиво забен.

Превенција

Се разбира, каменот, како и секоја друга болест, е полесен за спречување отколку за лекување. Затоа, спречувањето на забен камен е да се усогласат со неколку едноставни препораки:

 • четкајте ги забите двапати на ден, а времетраењето на четкање не треба да биде помало од 5 минути;
 • не користете премногу меки четки за заби;
 • јаде повеќе сурово овошје и зеленчук;
 • редовно пиеш бреза и сок од лимон.

Набљудувајќи ги овие едноставни правила, можете трајно да ја задржите вашата насмевка снежно-бели и забите здрави.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Татар и карактеристични симптоми на оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен гингивитис (појавување симптоми: 5 од 6)

Хроничниот гингивит - се смета за една од најчестите лезии на непцата и е проток на воспаление кај нив. За болест не постојат ограничувања во однос на возраста и полот. Изворот на ваквата болест може да биде широк спектар на предиспонирачки фактори - почнувајќи од начинот на живот на лицето до текот на заболувања кои влијаат на органите на дигестивниот систем.

...
Перикоронитис (појавување на симптоми: 4 од 6)

Перикоронитис е воспаление локализирано во ткивото на џвакањето околу еруптираните стоматолошки единици. Најчесто, развојот на патологијата се забележува кога се појавува мудрост заб. Изворите на формирање на болеста често се забни во природата - тие вклучуваат промени во големината на забниот лак и задебелување на ѕидовите на забната вреќа. Акумулацијата на честички на храна, плакета или влијанието на патолошките агенси, исто така, може да делува како провоцирачки фактор.

...
Гингивитис (појавување симптоми: 3 од 6)

Гингивитис е воспалителен процес кој се концентрира на површината со гуми за џвакање и е придружен со црвенило и систематско крварење. Гингивитис, чиишто симптоми се прилично чести, може да бидат хронични или рекурентни, исто така, текот на болеста е исто така можно во акутна форма.

...
Скорбут (појавување симптоми: 3 од 6)

Цинга е болест која напредува поради недоволната содржина на витамин Ц (аскорбинска киселина) во човечкото тело. Ова, пак, води кон нарушување на производството на таков протеин како колаген, кој е одговорен за сигурноста на ѕидовите на крвните садови и еластичноста на сврзните ткива. Како резултат на тоа, постои постепено уништување на 'рскавицата и коските, намалување на функционалноста на коскената срцевина.

...
Генерализиран периодонтитис (појавување симптоми: 3 од 6)

Генерализиран периодонтитис - влегува во категоријата на најкомплицираните стоматолошки проблеми, во кои постои широко распространета пародонтална лезија. И покрај фактот дека болеста влијае на забите, нејзините компликации се однесуваат на внатрешните органи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .