Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кариес: Симптоми и третман

Кариес - главните симптоми:

 • Заборавка
 • Лош здив
 • Болка кога е изложена на стимули
 • Грубост на забната глеѓ
 • Темни дамки на забите
 • Кариозни шуплини на забите
 • Забоди за време на јадење

Кариесот е патолошки процес кој води до уништување на емајлираниот слој на дентин, што резултира со "дупка". Ако не започнете третман навремено, овој патолошки процес може да доведе до целосно губење на заб.

Етиологија

Патолошкиот процес се развива, пред сè, поради нарушување на киселинско-базната рамнотежа. Следните фактори можат да доведат до второто:

 • недостаток на хигиена во усната шуплина;
 • злоупотреба на алкохол;
 • Јадење пред спиење;
 • зголемена плунка;
 • нездрава исхрана;
 • прекумерна потрошувачка на слатки;
 • метаболички нарушувања во телото;
 • недостаток на минерали и витамини.

Треба да се напомене дека најчестите причини за распаѓање на забите се лошата хигиена во устата и прекумерната потрошувачка на слатки.

Патогенеза

Остатоците од храна под влијание на плунката се растураат, формирајќи во исто време разни органски киселини. За возврат, киселините почнуваат да ја уништат забната емајл. Ако овој процес не е запрен во оваа фаза, тоа е, третманот на кариес не е започнат, загубата на забите е можна.

Класификација

Во официјалната медицина, болеста се разликува според степенот на развој и природата на болеста, според меѓународната класификација на кариесот според МКБ-10.

Според степенот на развој, постојат три фази на кариес:

 • рано - формирање на кариозни точки;
 • почетниот дефект е во рамките на емајлот;
 • задоцнета или занемарена - кариес влијае врз сите структури на забот.

Исто така, во некои случаи, класификацијата на болеста на Блек се користи:

 • пораз во пукнатините и слепи јата;
 • патолошки процес на моларите;
 • уништување на контактни кучиња;
 • прекршување на интегритетот на најсовремена;
 • патолошки процес во вестибуларната површина на забот;
 • оштетување на сите заби, вклучувајќи го и коренот.

Црната класификација се применува поретко.

Покрај тоа, вообичаено е да се направи разлика помеѓу следниве подетални класификации на кариесот:

 • површни;
 • просек;
 • длабоко
 • грлото на матката.

Во раната фаза кариесот е добро третиран. Но, треба да се забележи дека неусогласеноста со понатамошните превентивни мерки може да доведе до релапс во подлабока форма.

Површински подвидови

Оваа фаза на развој на болеста се формира по површно оштетување на забот. Мала празнина се формира во погодената област на дентин. Консумирањето храна може да предизвика сериозна, но краткотрајна болка. Особено таквата реакција е можна за време на потрошувачката на ладни или топли пијалаци, садови. Во овој случај мора да се примени печат.

Прочитајте повеќе: Површински кариес, симптоми и третман .

Средна сцена

Со таков степен на оштетување на забот започнува длабок пораз на дентин. Едноставно кажано, во забот се формира "дупка". Бидејќи густината на дентин е малку помала од емајлот, болеста напредува многу побрзо. Во оваа фаза на развој на патолошкиот процес, забоболка е многу поголема веројатност да наруши некоја личност. Бидете сигурни да го инсталирате печатот.

Длабоки подвидови

Длабоко оштетување на забот се случува ако не ги третирате кариесот во претходните фази. Во оваа фаза, можете да забележите длабока кариозна лезија на забот. Болката може да настане од најмал механички, хемиски или термички стимул. Со други зборови, едно лице може да доживее сериозна болка дури и кога јаде или пие.

Ако во оваа фаза не се започне со третман, деструктивниот процес може да доведе не само до губење на забите, туку и до други болести на усната шуплина. Инсталирањето само еден печат тука нема да биде доволно.

Цервикален подвир

Овој подвид на кариесот е доста редок. Најчесто патолошкиот процес се развива околу непцата и вратот на забот. Се јавува цервикалниот подвид како секундарна форма на болеста, со непочитување на превенцијата на заболувањата на забите. Во овој случај, можеме да зборуваме за големи оштетувања на доминантниот дел од забите и развој на други болести во заднина - периодонтитис, пулпит .

Прочитајте повеќе: цервикален кариес .

Општи симптоми

Кариес има доста добро дефинирана клиничка слика. Во почетната фаза можете да ги набљудувате следните симптоми:

 • формирање на темни точки;
 • површината на забите станува груба;
 • повремено (за време на оброкот) може да се појави остра болка со кратко траење.

Како што се развива деструктивниот процес, се појавуваат следниве симптоми:

 • додека јадат, забите реагираат остро - се јавува остра, остра болка;
 • има непријатен мирис од устата;
 • во забот се формира шуплина.

Таквите симптоми бараат итен третман на забар, бидејќи уништувањето на дентин веќе започнало. Најдобра опција ќе биде лекувањето на првите симптоми. Во овој случај, практично нема компликации и забот може да се спаси.

Кариес

Детски кариес

За жал, оваа болест често се среќава кај деца. Во овој случај, треба да зборувате за кариес на млечни заби. Главната причина за развојот на кариесот кај децата е недостатокот на хигиена и голема количина слатки.

Прилично е лесно да се препознае кариесот кај децата. Во овој случај, можете да ги набљудувате следниве симптоми:

 • темните дамки се формираат на површината на забот;
 • акутна реакција на ладно и топло;
 • понекогаш има непријатен мирис од устата.

Треба да се напомене дека кај децата кариесот на млечните заби се развива многу побрзо отколку кај возрасните, поради послаб имунолошки систем. Затоа, во присуство на такви симптоми, треба веднаш да контактирате со педијатриски стоматолог.

Забниот кариес секогаш треба да се третира. Запоставената болест може да влијае на целокупното здравје на детето. Според статистичките податоци, кариесот на млечните заби се јавува кај 74% од децата до 10 години.

Според класификацијата на кариесот според МКБ-10, постојат такви фази во развојот на кариесот на млечните заби:

 • почетна;
 • површни;
 • просек;
 • длабоко

Во почетните фази на развојот на болеста, доволно е да се инсталира печат и да се придржуваат до превентивни мерки за лекување. Ако зборуваме за длабока лезија, тогаш забот ќе мора да се отстрани.

Забниот кариес бара третман во секој случај. Иако многу родители погрешно веруваат дека третманот во овој случај не е потребен, бидејќи "забите сè уште ќе испаднат". Ова често води кон развој на други болести на усната шуплина.

Превенцијата на кариес кај деца се сведува на почитување на оралната хигиена и ограничена потрошувачка на штетни прехранбени производи - слатки, чипс, слатка сода и други слични производи.

Дијагностика

Во случај на првични симптоми, контактирајте го вашиот стоматолог за правилна медицинска нега. Третманот на кариесот дома, во форма на народни лекови, е несоодветен овде. Како правилно да се третираат кариесот, само еден стоматолог може да каже.

Покрај личниот преглед, лекарот може да пропише такви инструментални студии:

 • Х-зраци на усната шуплина;
 • радиовизиографија на усната шуплина.
Испитување на радиовизиографи

Според резултатите, стоматологот може да ја одреди фазата на развој на болеста според меѓународна класификација на кариес и да го пропише правилниот третман.

Третман

Третманот на кариесот зависи од степенот на развојот на деструктивниот процес. Доколку патологијата се дијагностицира во рана фаза, доволно е да се третира површината на забите со посебна супстанција - сребрен флуорид.

Во случај болеста да достигне оштетување на емајлот или дентинот, ќе биде потребно инсталирање на печат. Во случај на средна или длабока форма на болеста, првично е потребно да се вежба кариозната празнина и само тогаш да се постави полнење.

Треба да се напомене дека покрај традиционалните методи за третман на кариес, исто така се користат современи технологии. Тие овозможуваат третман на кариес без лекови против болки.

Може да се користат следните техники:

 • воздушно-кинетички метод;
 • ласерска технологија;
 • озонски третман метод.

Таквите методи овозможуваат третман на кариес не само безболно, туку поуспешно.

Превенција

Превентивните мерки особено треба да се усогласат со оние кои веќе ја имаат оваа болест. Инаку, можно е рецидив во покомплексна форма и развој на други заболувања во позадина.

Спречувањето на кариесот е како што следува:

 • орална хигиена;
 • редовно испитување од стоматолог (најмалку 2 пати годишно);
 • не злоупотребува слатка;
 • јаде право;
 • Свртете се кон стоматологот за помош, а не само да се лекувате.

Употребата на такви едноставни правила речиси целосно ќе го елиминира ризикот од развивање на оваа болест. Превенцијата на кариес е особено важна за децата и оние кои веќе се соочуваат со заболувања на забите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате кариес и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кариес на шишиња (појавување на симптоми: 4 од 7)

Кариесот на шишиња е болест што ги зафаќа младите деца на возраст од две до четири години. Неговото име е сосема оригинално и се должи на една од причините за развојот на оваа патолошка состојба - кариесот на шишињата кај децата често се развива поради навиката за пиење млеко од шишето во текот на ноќта. Како резултат на тоа, голема количина храна останува во устата на бебето цела ноќ, што е главната причина за прогресија на кариесот.

...
Просечна кариес (појавување симптоми: 4 од 7)

Средниот кариес е патолошки процес кој се развива поради деминерализација на забната глеѓ, како и влијанието врз структурата на забот со органски киселини. Оваа фаза на развој на кариесниот процес почнува да напредува по почетната фаза или од стадиумот "место".

...
Површни кариеси (појавување симптоми: 3 од 7)

Површинскиот кариес е болест, како резултат на прогресијата на која се јавува бавна ресорпција на тврди забни ткива, со дефект локализиран во рамките на емајлот. Главната причина за прогресијата на болеста е ефектот врз ткивата на патогените микроорганизми. Првиот знак на површна кариес е болка која брзо се меша, што се забележува при механичка, хемиска или топлинска иритација на погодениот заб.

...
Длабоки кариеси (појавување симптоми: 3 од 7)

Длабокиот кариес е честа болест на забите која се развива како резултат на емајл деминерализација предизвикана од активноста на патогени микроорганизми. Овој патолошки процес влијае на сите тврди структури на забите. Околу 90% од луѓето се соочуваат со болеста. Тоа може да влијае на пациенти од различни возрасни категории.

...
Периодонтитис (појавување симптоми: 2 од 7)

Периодонтитисот е една од најчестите болести пронајдени во областа на стоматологијата. Периодонтитисот, чии симптоми се карактеризираат со воспаление на непцата, поминувајќи до останатите ткива, фиксирање на забите и нивното опкружување, во крајна линија доведува до уништување на периодонталниот спој, како и уништување на интервалеларната септа и, како резултат на тоа, губење на забите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .