Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Почетна кариес: симптоми и третман

Почетна кариес - главните симптоми:

 • Недостаток на чувствителност на забите
 • Промена на забната сенка
 • Темни дамки на забите
 • Клетки со киселини на забите
 • Недостаток на забна забна глеѓ
 • Чувство на миење на устата
 • Лесна плакета на забите

Почетната кариес е патолошки процес кој се развива како резултат на деминерализација и омекнување на тврди забни ткива. Ова е првата фаза на штета од ваков вид. Исто така во медицината се нарекува фаза на боење. Патолошкиот процес речиси секогаш напредува незабележано од луѓето. Тоа може да се најде при посета на стоматолог за рутински преглед. Со развојот на почетната кариес, забот го губи својот природен сјај, што укажува на деминерализација на емајлот.

Најчесто, таков кариесен процес прво влијае на вратот на забот, но постепено почнува да ги уништува другите структури на забот, преминувајќи во други фази. Почетната фаза е наједноставна и поразот е најлесен за елиминирање. Но, поради фактот што во оваа фаза многу малку луѓе одат на лекар, кариес често оди во следните форми, каде што е потребен многу радикален третман (подготовка).

Почетните кариеси можат да влијаат врз луѓе од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и децата и пензионерите. Развојот на патолошкиот процес кај децата најчесто се должи на фактот дека тие консумираат многу слатки и не се грижат доволно за усната шуплина. Кај постарите лица, прогресијата на кариесот е повеќе поврзана со промените поврзани со возраста во телото (недоволен калциум и флуорид во телото, итн.).

Причини

Главната причина за формирање на почетна кариес е појавата на нерамнотежа на киселински база во устата, која се јавува со директно учество на патогени микроорганизми. Одредени видови бактерии постојано "живеат" во устата, земајќи активно учество во процесот на распаѓање на храната која останува на забите и меѓу нив. Како резултат на нивната витална активност, се формираат органски киселини кои имаат штетно влијание врз минералните соединенија кои го сочинуваат емајлот. Како резултат на тоа, неговото уништување се случува.

Фактори кои придонесуваат за прогресија на првичниот кариес:

 • несоодветна орална хигиена. Како резултат на нецелосно чистење на површината на забите, јазикот и непцата, тие може да останат храна останува за долго време. Постепено, тие ја формираат таканаречената мека плакета, во која бактериите се концентрирани. Микроорганизми за нивно живеење користат јаглени хидрати, кои се дел од таквите депозити. Како резултат на тоа, тие ослободуваат киселини кои ја уништуваат емајлот. Несоодветната орална хигиена е главната причина за развојот на кариесот кај децата. Покрај тоа, децата се многу убави на слатки, во составот на кој има многу јаглени хидрати;
 • генетска предиспозиција. Квалитетот на емајлот кај децата се одредува дури и во периодот на нивниот интраутерин развој. Ако во ова време во телото на мајката не добиле доволно количество витамини, калциум и флуор, тогаш во овој случај постои голема веројатност дека нејзините деца ќе имаат повеќе заби склони кон кариес;
 • преференции на храна. Емајл "го сака" флуоридот, фосфорот и калциумот. Но, во исто време јаглерохидратите влијаат деструктивно. Почетната фаза на кариес може да почне да напредува кај оние кои консумираат сирење и протеини во недоволни количини, но во исто време јаде многу производи кои содржат шеќер (ова особено важи за децата);
 • недостаток на професионална грижа. Обично кариес е во фаза на дамки лоцирани во вратот на забот. Ова место е многу тешко за хигиена. Затоа, експертите препорачуваат возрасни и деца да го посетуваат стоматологот на секои шест месеци за рутински преглед, како и професионална орална хигиена;
 • плунка вискозитет и промени во неговиот состав. Оваа физиолошка течност е неопходна за луѓето не само да ја навлажнат исхраната. Исто така е потребно за самочистење на површината на забот. Ако нејзиниот природен состав под влијание на негативните фактори е променет, тој ќе стане фактор кој формира киселини кој ќе придонесе за уништување на емајлот.

Фази

Клиничарите ја делат почетната кариес во две фази:

 • бела сцената;
 • фаза на темното место.
Почетна кариес

Белата точка сцена

Кариес во фаза на бели дамки е исто така наречен бел кариес. За овој патолошки процес, карактеристично е формирањето на мат бели дамки (креда-како) на површината на глеѓта. Во исто време, сјајот на емајлот е зачуван. Во местата на формирање на дамки постои масовно таложење на меки депозити. Ако во оваа фаза не го забележите појавувањето на кариес и не почнувајте да го третирате, тогаш ќе се пресели во следната фаза од неговиот развој.

Но, во повеќето случаи, пациентите дури и не претпоставуваат дека нивниот патолошки процес напредува. Затоа, важно е постојано да посетувате специјалист за проф. инспекција. Белата кариес е реверзибилен процес кој не бара сериозна стоматолошка интервенција.

Темно место

Оваа фаза е посериозен патолошки процес. Се развива во случај кога белите кариес не се излечи навремено. Деминерализирано заби ткиво расте и бели дамки ја менуваат нивната боја на кафеава или дури и црна боја. Ова се должи на фактот што патолошките микроорганизми навлезат во порозната структура на емајлот.

Симптоматологија

Кариес во фазата на боење обично продолжува без јасно изразени симптоми. Затоа е доста тешко да се идентификуваат.

Можни знаци на развој на почетна кариес:

 • понекогаш има чувство на миење на устата;
 • забот не реагира на стимули - слатко, кисело или ладно;
 • Емајл во одредени места ја менува својата сенка, а исто така го губи својот сјај.

Дијагностика

Можно е да се идентификуваат кариес во фазата на боење користејќи неколку дијагностички методи. Најчесто прибегнуваат кон методот на боење на површината на забите. За таа цел се користи раствор на метиленско сино или кариозен детектор, кој содржи фуксин во својот состав (го обојува розовата површина во погодената област).

Исто така важен дијагностички метод е сушење на површината на забот. Прво, забот се третира со водороден пероксид (3%), исплакнат со вода и сушат со памучни или газни тампони. После тоа, површината постојано се премота со салфетки и се суши со топол воздух. Овие манипулации овозможуваат комплетно да ја исушат површината, бидејќи на сувата емајлска бели кариозни точки стануваат најзабележителни.

За да се дијагностицираат кариес во оваа фаза на развој, тие активно го користат методот на ултравиолетово зрачење. Оваа манипулација се изведува во темна просторија со флуоресцентен стоматоскоп. Пред процедурата, површината на забот е претходно исчистена од мека плакета. Овој дијагностички метод му овозможува на лекарот јасно да ја утврди локализацијата на патолошкиот процес, како и неговите граници.

Овие методи се користат за дијагностицирање на кариесот во почетната форма кај возрасни и деца.

УВ Достоскопија

Третман

Третманот на првичниот кариес се изведува со неколку методи. Вреди да се напомене дека овој процес, всушност, е едноставно губење на минерални компоненти од страна на горните слоеви на емајл. Затоа, задачата на забар е да ги надомести загубите.

Најефективните методи на третман се:

 • реминерализација;
 • длабока флуоридација;
 • озонската терапија;
 • во случај на формирање на темна точка, се отстранува со помош на подготовка, проследено со наметнување на печат.

Превенција

 • целосна и редовна орална хигиена со висококвалитетни пасти за заби;
 • нормализација на исхраната. Се препорачува да се исклучат закуски;
 • Најдобро е да ги миеш забите по секој оброк, за да не останат никакви парчиња храна во забите;
 • посетете го вашиот стоматолог редовно за испитување и професионална орална хигиена;
 • подобро е да се исклучат од исхраната пијалаци кои можат негативно да влијаат на состојбата на забната глеѓ. Тука спаѓаат кафе, газирана слатка вода и многу повеќе.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате почетна кариес и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Флуороза (појавување симптоми: 3 од 7)

Флуорозата е патолошка состојба во која се јавува повреда на структурниот интегритет на емајлот. Во повеќето случаи, болеста се дијагностицира кај деца. Главната причина за развојот на ова нарушување е тоа што голем број флуориди влегува во телото подолго време. Во зависност од тоа кој е етиолошкиот фактор на болеста, неговиот тип ќе се разликува.

...
Просечна кариес (појавување симптоми: 2 од 7)

Средниот кариес е патолошки процес кој се развива поради деминерализација на забната глеѓ, како и влијанието врз структурата на забот со органски киселини. Оваа фаза на развој на кариесниот процес почнува да напредува по почетната фаза или од стадиумот "место".

...
Пулпитис (појавување симптоми: 1 од 7)

Пулпитатот е воспаление кое се јавува во невроваскуларниот пакет на заб, кој често се дефинира само како нерв. Пулпитатот, чии симптоми се силни болки (наизменично или континуирано), е инхерентно последица на кариесот што претходно го започнал пациентот. По него, заболениот заб е уништен толку силно што инфекцијата слободно паѓа во самиот корен на забот, влијаејќи на нервот.

...
Цервикален кариес (појавување симптоми: 1 од 7)

Цервикалниот кариес е најопасниот тип на кариес. Кариозен процес се јавува во областа каде што забот е во контакт со пародонтозни ткива. Опасноста од таква патологија е дека во раните фази на прогресија симптомите можеби не се манифестираат. Цервикалниот кариес останува незабележан додека не се појави првата болна болка. Исто така, во областа на вратот на забот, дебелината на дентин е многу помала отколку во сите други области, затоа овој вид кариес брзо стигнува до комората на пулпа и се претвора во длабок процес.

...
Кариес на шишиња (појавување симптоми: 1 од 7)

Кариесот на шишиња е болест што ги зафаќа младите деца на возраст од две до четири години. Неговото име е сосема оригинално и се должи на една од причините за развојот на оваа патолошка состојба - кариесот на шишињата кај децата често се развива поради навиката за пиење млеко од шишето во текот на ноќта. Како резултат на тоа, голема количина храна останува во устата на бебето цела ноќ, што е главната причина за прогресија на кариесот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .