Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фисури кариес: симптоми и третман

Физиолошки кариес - главните симптоми:

 • Заборавка
 • Зголемена чувствителност на забите
 • Забоди за време на јадење
 • Потемнување на емајлот на површината за џвакање на забот

Физиолошкиот кариес е болест која влијае на анатомските жлебови лоцирани на површината за џвакање на забот. Исто така, тие се нарекуваат пукнатини. Најчесто, оваа болест се среќава со луѓе кои ги имаат овие длабоки жлебови, така што темелното чистење на забите не помага целосно да се отстрани плаката од нив.

Во медицината, пукнатините се поделени на "отворени" и "затворени". Отворено образование, лоцирано на површината на забите, чие дно може да биде добро разгледано. Затворените пукнатини се во шише. Од погоре, само тесен жлеб може да се види со визуелна инспекција. Но, во длабочините на таквата пукнатина се шири и формира прилично длабока шуплина.

Причини

Физиолошкиот кариес се формира од истите причини како и другите видови на кариес. Основата на развојот на патолошкиот процес е деминерализацијата на тврдите ткива на забот. Главната причина за ова е виталната активност на микроорганизмите кои постојано живеат во устата. Поради несоодветната хигиена, во устата има парчиња храна во која микроорганизмите почнуваат активно да се размножуваат. Во текот на нивниот развој, тие лачат киселини кои имаат деструктивен ефект врз структурите на забите.

Главните фактори кои доведуваат до прогресија на пукнатината на кариесот:

 • несоодветна хигиена. Важно е да бидете во можност соодветно да ги измиете забите со цел да ги отстраните сите остатоци од плака и храна од усната шуплина. Впрочем, дури и mikrokusochki може да стане "платформа" за витална активност на организми. Во случај на пукнатини од кариес, вреди да се напомене дека понекогаш анатомските депресии на забот може да бидат толку длабоки што дома, со помош на само една четка, нема начин целосно да се исчистат. Во овој случај, препорачливо е да се обратите кај стоматолог на секои шест месеци за да се спроведе професионална орална хигиена;
 • промена на составот на плунката. Поради некои хронични болести, хемискиот состав на плунка може да се разликува малку. Исто така негативно влијае на општата состојба на забите;
 • несоодветна исхрана. Исто така важен фактор. Микроорганизмите многу "сакаат" јаглехидрати. И колку повеќе ги добиваат, толку побрзо ќе се размножуваат и ќе произведуваат киселини кои ја уништуваат емајлот;
 • генетска предиспозиција кон развојот на кариесните процеси.

Симптоматологија

Развојот на кариесот на фисурите не може секогаш да се види во првата фаза (фаза на бело место). Обично се открива кога анатомските депресии на површината на забите ќе станат кафеави или црни. Ова веќе сугерира дека кариесот ги погоди подлабоките структури на емајлот. Ако не започнете со третман во оваа фаза, кариесниот процес ќе се прошири до длабоките слоеви на забот (дентин). Тогаш пациентот почнува да ги покажува првите симптоми на патологија: болка при џвакање на храната, како и кога засегнатиот заб е под влијание на разни стимули - ладно, топло, слатко или кисело. Но, вреди да се напомене дека болката не се појавува кај сите луѓе. Сето тоа зависи од индивидуалните карактеристики на организмот.

Фисурни кариес

Дијагностика

Дијагнозата на пукнатини на кариесот ги вклучува следните активности:

 • визуелна инспекција. Тоа дава можност да се идентификуваат кариесот во отворени фисури. За таа цел, се користи забна сонда, која може да се "залепи" во кариес зафатен од кариес. Но, состојбата на затворените пукнатини не е можно да се процени на овој начин, па лекарите прибегнуваат кон дополнителни методи на дијагноза;
 • Х-зраци на заби. Овој метод е широко користен за дијагностицирање на заболувањата на забите. Х-зраците овозможуваат да се открие присуството на кариесни шуплини во забите, дури и во отсуство на клинички манифестации. Користејќи го овој метод, можете да го одредите присуството на кариес во затворени пукнатини. Панорамската слика овозможува да се оцени статусот на сите заби во горната и долната вилица одеднаш, а наместената слика ја покажува состојбата на еден заб;
 • ласерска флуоресценција. Ова е најефективната техника. Овозможува да се идентификува локализацијата на пукнатината на кариесот, неговата длабочина и границите на лезијата.

Третман

Третманот со фисурен кариес се изведува според два современи методи:

 • производство на картички;
 • запечатување на шуплината со композитни материјали за полнење.

Пополнување на празнина

Овој метод се користи најчесто, бидејќи е едноставен, ефикасен и не е одземен многу време. Целата постапка се состои од неколку фази. Прво се изведува анестезија. На возрасните обично се дава инфилтрација или анестезија на спроводливост. Ако третманот на кариесот го врши детето, и тој е многу немирен, плаче и се плаши, тогаш лекарот може да прибегне кон седација (општа анестезија). Следно е целосно отстранување на ткивата погодени од кариозниот процес (со помош на вежба). Шуплината се третира со антисептички раствори и се применува лепило. После тоа, тој е запечатен. Оваа техника овозможува целосно враќање на естетиката и функционалноста на забот.

Запечатување на фисурите

Поставување табови

Табулаторот е микропростеза на дел од забот кој е направен во стоматолошка лабораторија. Многу стоматолози претпочитаат овој метод на опоравување, бидејќи е посигурен и траен. За да направите таб, прво треба целосно да ги отстраните сите кариесни ткива и да отстраниш впечаток од забите, со што ќе се направи малтер на забот. Тоа е за нејзиниот техничар ќе го формира табот, кој целосно ќе кореспондира со изгубениот дел од забот. Поправете го во празнината на забот со издржлив цемент.

Превенција

За да се спречи развојот на кариес на пукнатини, се препорачува во практика да се применуваат такви едноставни мерки:

 • темелно да се спроведе орална хигиена;
 • нормализирајте ја вашата исхрана - вклучете повеќе храна што содржи витамини и минерали;
 • за зајакнување на емајлот, треба да земате лекови (како што е препорачано од лекар), кои содржат калциум, флуор и други елементи;
 • во детството, се препорачува да се запечати длабоките пукнатини со заптивната смеса со цел да се избегне развојот на пукнатини во кариерата во иднина.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Кариес на фисура и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кариес на шишиња (појавување симптоми: 3 од 4)

Кариесот на шишиња е болест што ги зафаќа младите деца на возраст од две до четири години. Неговото име е сосема оригинално и се должи на една од причините за развојот на оваа патолошка состојба - кариесот на шишињата кај децата често се развива поради навиката за пиење млеко од шишето во текот на ноќта. Како резултат на тоа, голема количина храна останува во устата на бебето цела ноќ, што е главната причина за прогресија на кариесот.

...
Пулпитис (појавување симптоми: 2 од 4)

Пулпитатот е воспаление кое се јавува во невроваскуларниот пакет на заб, кој често се дефинира само како нерв. Пулпитатот, чии симптоми се силни болки (наизменично или континуирано), е инхерентно последица на кариесот што претходно го започнал пациентот. По него, заболениот заб е уништен толку силно што инфекцијата слободно паѓа во самиот корен на забот, влијаејќи на нервот.

...
Кариес (појавување симптоми: 2 од 4)

Кариесот е патолошки процес кој води до уништување на емајлираниот слој на дентин, што резултира со "дупка". Ако не започнете третман навремено, овој патолошки процес може да доведе до целосно губење на заб.

...
Генерализиран периодонтитис (појавување на симптоми: 2 од 4)

Генерализиран периодонтитис - влегува во категоријата на најкомплицираните стоматолошки проблеми, во кои постои широко распространета пародонтална лезија. И покрај фактот дека болеста влијае на забите, нејзините компликации се однесуваат на внатрешните органи.

...
Периодонтитис (појавување симптоми: 1 од 4)

Периодонтитисот е една од најчестите болести пронајдени во областа на стоматологијата. Периодонтитисот, чии симптоми се карактеризираат со воспаление на непцата, поминувајќи до останатите ткива, фиксирање на забите и нивното опкружување, во крајна линија доведува до уништување на периодонталниот спој, како и уништување на интервалеларната септа и, како резултат на тоа, губење на забите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .