Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Површински кариес: симптоми и третман

Површински кариес - главните симптоми:

 • Заборавка
 • Болка кога е изложена на стимули
 • Грубост на забната глеѓ
 • Заборавка додека четкање заби

Површинскиот кариес е болест, како резултат на прогресијата на која се јавува бавна ресорпција на тврди забни ткива, со дефект локализиран во рамките на емајлот. Главната причина за прогресијата на болеста е ефектот врз ткивата на патогените микроорганизми. Првиот знак на површна кариес е болка која брзо се меша, што се забележува при механичка, хемиска или топлинска иритација на погодениот заб.

Оваа болест може да се открие при инспекција и сензори на површината, како и со помош на инструменталниот метод на дијагноза - радиографија.

Со развојот на површни кариес кај деца, лекарите во повеќето клинички ситуации се ограничени на спроведување на реминерализација. Во случај, ако патологијата е пронајдена кај возрасен, се прикажува подготовката на кариозната празнина и нејзиното понатамошно пополнување со композити.

Класификација

Површински или првични кариес може да се развие во:

 • областа на забот на вратот;
 • фисури;
 • на контактната површина;
 • понекогаш болеста може да се развие на испакнатини или на рабовите на сечење.

Во зависност од текот на патолошкиот процес, површината кариес е поделена на:

 • бавно тече (не може да напредува дури и за неколку години);
 • стабилизиран;
 • брзо тече Во овој случај, лезијата се развива многу брзо - во просек од неколку недели до неколку месеци.

Причини

Научниците спровеле серија студии, при што беше откриено дека главниот агент кој негативно влијае на емајлот и води кон негово уништување е негативниот ефект на киселините. Тие, пак, се произведуваат од микроорганизми кои "живеат" во усната шуплина на некоја личност.

Овие бактерии живеат таму трајно, но за да почнат да се развиваат и да го инфицираат површинскиот слој на емајлот, се потребни посебни услови. Клиничарите ги делат сите етиолошки фактори во локални и општи.

Површински кариес

Општо:

 • наследност;
 • слаба исхрана;
 • намалено количество флуорид во водата што едно лице троши;
 • намалување на заштитните функции на имунитетот кај децата во периодот на зреење на емајлот.

Локален:

 • акумулација на забен депозит поради лоша хигиена;
 • парчиња храна што може да остане во пукнатините;
 • промена на составот на плунката.

Развој

За да можат микроорганизмите да произведат киселини, ќе им се потребни поволни услови кои се создаваат со несоодветна и несоодветна орална хигиена. Останатата храна заглавена во забите започнува да изгива низ времето. Во исто време, патогените микроби кои произведуваат киселини, кои имаат деструктивен ефект врз забната глеѓ, почнуваат да стануваат поактивни.

Акумулираниот мек шерф стврднува, дегенерира во камен. Обично камењата се прикачени поблиску до гума за џвакање. Решетката е формирана под нивната површина, во која микроорганизмите продолжуваат активно да се размножуваат. Распределени киселини во контакт со емајлот и да ја уништат неговата структура.

Симптоми

Клиниката на површината кариес е многу ретка. Во некои клинички случаи, пациентот не може да има никакви симптоми кои укажуваат на развој на болеста. Затоа, важно е да се посети стоматологот навремено за рутинска инспекција и дијагноза на заболувања на забите.

Главните симптоми на површни кариес кај возрасни и деца:

 • краткотрајна и блага болка за време на конзумирање на ладно, топло, слатко, кисело. Овој симптом може да биде особено изразен кај децата;
 • непријатност за време на четкање. Особено ако површината кариес се наоѓа во близина на вратот на забот. На ова место е емајлот послаб, поблиску до нервните завршетоци.

За време на дијагнозата, лекарот ги испитува усните шуплини, ја проценува состојбата на секој заб. На испитување, можно е да се идентификува областа на емајл, што ќе биде различно од другите грубост. Треба да се напомене дека површината кариес никогаш не оди подалеку од емајлот.

Во случај болеста да достигне приближна површина, дијагнозата може да биде малку тешка. Обична сонда не е можно да се залепи кариесен празнина. Затоа, радиографијата се користи како дијагностички метод, било на вилицата или на еден заб.

Особено е тешко да се идентификуваат кариес на контактната површина кај децата. Во овој случај, лекарот ќе треба да ја испита медицинската историја на пациентот (што и кога биле третирани забите и дали имало случаи на површински кариес), да се процени состојбата на усната празнина, а можеби и да се исчисти, а исто така и на рендгенската зглобна цевка (децата ретко се користат за земање на еден заб).

Симптоми на површината кариес

Површинскиот кариес на цемент е исто така тешко да се открие, бидејќи е скриен од визуелна инспекција од страна на гума за џвакање. Обично, со ова уредување на патолошкиот процес, пациентот апсолутно не се жали, бидејќи празнината е скриена од сите стимули. Задачата на лекарот е да спроведе надлежна дијагноза за да не го пропушти овој процес и да спречи транзиција на болеста во следната фаза.

Третман

Третманот на површината кариес треба да го врши само квалификуван стоматолог. Овој процес се состои од неколку фази:

 • плаката се отстранува од засегнатиот кариес на забната површина;
 • подготовка на кариозна празнина. Како по правило, оваа постапка се изведува под анестезија. Во овој случај, стоматологот ќе треба да ја испита медицинската историја на пациентот за да разјасни дали е алергичен на анестетички лекови. За возрасни се користи локална анестезија, а за третман на деца, седација понекогаш се користи (општа анестезија). Подоцна во историјата на болеста мора да ги внесете податоците за тоа кој лек бил внесен;
 • изолација на забот од плунка;
 • следната фаза е киселост;
 • нанесување на лепило. Оваа алатка е еден вид лепак, така што печат е прицврстен на ткивата на забот колку што е можно цврсто;
 • запечатување на формираната и преработената празнина;
 • полирање и мелење пломби. Во оваа фаза, завршеното полнење е дадено финална форма.

Превенција

Заради тоа што возрасните или децата не развиваат површни кариес, неопходно е да се придржуваат на следниве мерки:

 • редовна и правилна орална хигиена е гаранција дека патогените микроорганизми нема да можат да се размножуваат и да лачат киселини, кои предизвикуваат развој на болеста;
 • Не е неопходно да се има закуска меѓу главните оброци (особено за децата), бидејќи не е можно потоа целосно да се отстрани останатата храна од забите;
 • Оваа болест може да се спречи ако се спроведе превентивна орална хигиена, која вклучува отстранување на забен камен, мека плака, како и полирање на забите со специјална паста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате површински кариес и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кариес на шишиња (појавување симптоми: 3 од 4)

Кариесот на шишиња е болест што ги зафаќа младите деца на возраст од две до четири години. Неговото име е сосема оригинално и се должи на една од причините за развојот на оваа патолошка состојба - кариесот на шишињата кај децата често се развива поради навиката за пиење млеко од шишето во текот на ноќта. Како резултат на тоа, голема количина храна останува во устата на бебето цела ноќ, што е главната причина за прогресија на кариесот.

...
Кариес (појавување симптоми: 3 од 4)

Кариесот е патолошки процес кој води до уништување на емајлираниот слој на дентин, што резултира со "дупка". Ако не започнете третман навремено, овој патолошки процес може да доведе до целосно губење на заб.

...
Пулпитис (појавување симптоми: 2 од 4)

Пулпитатот е воспаление кое се јавува во невроваскуларниот пакет на заб, кој често се дефинира само како нерв. Пулпитатот, чии симптоми се силни болки (наизменично или континуирано), е инхерентно последица на кариесот што претходно го започнал пациентот. По него, заболениот заб е уништен толку силно што инфекцијата слободно паѓа во самиот корен на забот, влијаејќи на нервот.

...
Периодонтитис (појавување симптоми: 1 од 4)

Периодонтитисот е една од најчестите болести пронајдени во областа на стоматологијата. Периодонтитисот, чии симптоми се карактеризираат со воспаление на непцата, поминувајќи до останатите ткива, фиксирање на забите и нивното опкружување, во крајна линија доведува до уништување на периодонталниот спој, како и уништување на интервалеларната септа и, како резултат на тоа, губење на забите.

...
Пародоontална болест (појавување симптоми: 1 од 4)

Периодонталната болест е не-воспалителна болест во која се јавува ресорпција околу забите на коскеното ткиво. Поради оваа причина, забите на коската како да се туркаат, стекнувајќи, со тоа, мобилност. Текот на болеста, пародонтална болест, чии симптоми се, всушност, невидливи, е безболна. Главниот сигнал за вознемиреност е зголемената реакција која се јавува кога хемиските и топлотните стимули дејствуваат на површината на вратот на забите, што е важно при јадење.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .