Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цервикален кариес: симптоми и третман

Грлото на матката - главните симптоми:

 • Главоболка
 • Ноќна забоболка
 • Кариозни шуплини на забите
 • Клетки со киселини на забите
 • Забоди за време на јадење
 • Заборавка додека четкање заби

Цервикалниот кариес е најопасниот тип на кариес. Кариозен процес се јавува во областа каде што забот е во контакт со пародонтозни ткива. Опасноста од таква патологија е дека во раните фази на прогресија симптомите можеби не се манифестираат. Цервикалниот кариес останува незабележан додека не се појави првата болна болка. Исто така, во областа на вратот на забот, дебелината на дентин е многу помала отколку во сите други области, затоа овој вид кариес брзо стигнува до комората на пулпа и се претвора во длабок процес.

Ако цервикалниот кариес ја достигнал пулпата, тогаш апсолутно се зафатени сите стоматолошки канали, може да се развијат компликации и во повеќето клинички ситуации не е можно да се спаси забот. Затоа, важно е навремено да се открие прогресијата на патолошкиот процес и да се спречи нејзиниот понатамошен развој. Како што покажува практиката, цервикалниот кариес најмногу ги погодува луѓето по 30 години.

Причини

Главната причина за грлото на матката е дека дентин во оваа област е многу потенок отколку на други места. Исто така, површината на вратот на забот е многу тешко да се заврши чистење. Поради несоодветната орална хигиена, во цервикалниот дел се акумулира голема количина мека плака и камен. Во овие структури, патогените кои лачат киселини почнуваат активно да се размножуваат. Тоа се супстанциите што ја уништуваат забната емајл. Исто така, причините за болеста може да се припишат на наследноста.

Предвидните фактори за формирање на грлото на матката:

 • емајл деминерализација. Ова се јавува како резултат на виталната активност на бактериите кои се наоѓаат во устата, како и поради промените во биохемискиот состав на плунката. Како резултат на активноста на бактерии, се ослободува млечна киселина, што доведува до уништување на емајлот (една од главните причини за кариес);
 • авитаминоза. Ако во човечкото тело нема доволно одредени витамини, тогаш може да се формираат специфични џвакачки џебови, кои може да содржат остатоци од храна. Како резултат на тоа, патогените ќе почнат да се размножуваат во овие формации;
 • игнорирајќи го изгледот на емајлираните варовити дамки. Ова е прв знак кој укажува на развој на цервикалниот кариес. Ако почнете да го третирате во оваа фаза, тогаш целиот корен дел на забот не е оштетен и забот може целосно да се сочува.

Фази

Кариозниот процес во цервикалниот регион продолжува во неколку фази:

 • место сцена. На површината на забот е формирана мала белустна точка, која може да остане сосема непроменета долго време. Најдобро е да се третираат цервикалните кариеси во оваа фаза на развој, бидејќи е можно да се зачуваат ткивата на забот и целосно да се елиминира патолошкиот процес;
 • Кариозен процес ја нарушува површината на забот. Тоа влијае на горниот дел на забот - емајл. Забот почнува да реагира на стимули;
 • просечен кариес. Кариозниот процес продира подлабоко и влијае и на емајлот и на дентин. Пациентот има силна чувствителност на различни стимули - хемиска, механичка, температура. Болката, по правило, поминува прилично брзо;
 • длабоки кариес. Патолошкиот процес влијае на длабоките ткива на забот, кои се наоѓаат во близина на невроваскуларниот пакет. Болката е неподнослива, често се случува во текот на ноќта.
Кариес во сцената на варовни дамки

Симптоми

 • појавата на дамки или шуплини од различни големини;
 • болка додека јаде;
 • забот реагира на различни стимули - ладно, топло, кисело, слатко, и така натаму;
 • главоболка;
 • ноќни болки (со длабоки цервикални кариеси);
 • болка за време на четкање.

Третман

Третманот на цервикалниот кариес зависи од тоа која фаза на патолошкиот процес е забележана кај пациентот. Во рана фаза на прогресијата на болеста, кога на емајлот се видливи само варови точки, препорачливо е да се прибегне кон конзервативен третман. Ако кариозната празнина е формирана од која било големина, се препорачува да се реорганизира празнината и да се запечати со композитни материјали.

Третман на кариес во фаза на дамки

Суштината на третманот на цервикалниот кариес во оваа фаза е дека деминерализираната емајлска област повторно мора да биде заситена со калциум. За таа цел, стоматолозите користат реминерализирани агенси, кои во составот содржат активен калциум и флуор. Пред да се применат таквите лекови, се посочува да се отстрани плочата од површината на погодениот заб, како и камен.

Третман на кариес во формирање на кариозна празнина

Кариозни шуплини на површината на забот

За лекување на кариес, во кој интегритетот на забната емајл е веќе скршен, може да биде само со помош на вежба. Другите методи во овој случај не се соодветни. Целиот процес на третман е поделен во следните фази:

 • отстранување на плака и забен камен од забната површина;
 • Втората фаза е многу важна - дефиницијата на бојата. Важно е да се избере најточна боја на композитниот материјал за да се совпадне колку што е можно со бојата на емајлот на пациентот;
 • подготовка на постојната кариозна шуплина. Се изведува само под локална анестезија;
 • изолација на заби;
 • обложување на празнината со лепило;
 • пополнување на празнината и давање на забот на анатомски облик. Во оваа фаза се обновуваат функционалноста и естетиката на забот;
 • полирање и мелење.

Превенција

Цервикалниот кариес е полесно да се спречи отколку да се лекува подоцна. Превенцијата ги опфаќа следните активности:

 • редовно четкање;
 • заради превенција, се препорачува да се посети квалификуван стоматолог на секои шест месеци;
 • по пиење пијалоци, кафе, бонбони, сок, треба да ја исплакнете устата;
 • добрата исхрана е исто така многу важна за спречување на грлото на матката. Лицето треба да консумира доволно витамини и минерали;
 • зајакнување на имунолошкиот систем.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цервикален кариес и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кариес на шишиња (појавување симптоми: 4 од 6)

Кариесот на шишиња е болест што ги зафаќа младите деца на возраст од две до четири години. Неговото име е сосема оригинално и се должи на една од причините за развојот на оваа патолошка состојба - кариесот на шишињата кај децата често се развива поради навиката за пиење млеко од шишето во текот на ноќта. Како резултат на тоа, голема количина храна останува во устата на бебето цела ноќ, што е главната причина за прогресија на кариесот.

...
Кариес (појавување симптоми: 2 од 6)

Кариесот е патолошки процес кој води до уништување на емајлираниот слој на дентин, што резултира со "дупка". Ако не започнете третман навремено, овој патолошки процес може да доведе до целосно губење на заб.

...
Периодонтитис (појавување симптоми: 2 од 6)

Периодонтитисот е честа болест која влијае на сврзното ткиво лоцирано помеѓу коската на дупката и цементот на коренот на забот. Медицинската литература исто така го користи терминот "апикален периодонтитис". Таквата болест може да почне да напредува и кај возрасното и кај детето.

...
Глувческа треска (појавување симптоми: 1 од 6)

Инфекциите што ги пренесуваат глодари може да имаат многу катастрофални последици за луѓето ако се проголтани. Една од овие инфекции е треска на глувци, чии симптоми во почетната фаза се манифестираат како акутна форма на акутни респираторни инфекции. Во меѓувреме, и покрај тоа што се директно поврзани со оваа категорија, последиците од инфекцијата се изразуваат не само во треска, како што може да се разбере од името, но исто така и во оштетување на бубрезите, општа интоксикација и тромбохеморрагичен синдром. Опасноста од болеста лежи во фактот дека ако ги напаѓате бубрезите кога третманот не започне навремено, може да биде фатален.

...
Аднекситис (појавување симптоми: 1 од 6)

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .