Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Глоситис: Симптоми и третман

Глоситис - главни симптоми:

Глоситис е акутна инфламаторна болест на јазикот. Патолошкиот процес е предизвикан од габични организми или вирусна микрофлора. Во повеќето случаи, глоситисот е позадинска болест на стоматитис или се јавува истовремено со него. Ограничувања во однос на полот и возраста, бр. Болеста влијае и на возрасните и на децата.

Етиологија

Ова воспалително заболување може да биде и независно и како резултат на негативните ефекти на одредени етиолошки фактори. Најчестите причини за развојот на патолошкиот процес во областа на јазикот се следниве:

 • повреда на јазикот (со заби, поради навика на грицкање на остри предмети, цврста храна);
 • изгореници;
 • заразни и вирусни заболувања;
 • труење со соли на тешки метали;
 • недостаток на лична хигиена.

Вирусни болести и кршење на правилата за лична хигиена - најчеста причина за развојот на воспалителниот процес.

Поради таквите предизвикувачки фактори, можно е да се идентификува група на луѓе кои се најмногу изложени на ризик од развој на оваа болест:

 • пушачи;
 • често јаде зачинета или премногу солена храна;
 • прекумерна употреба на балми за испирање на устата.

Вреди да се напомене дека недостатокот на соодветен третман и долготрајното занемарување на личната хигиена на усната шуплина може да доведе до хроничен тек на болеста. Да се ​​третира како воспаление на јазикот е многу потешко и подолго.

Општи симптоми

Во симптомите, воспаление на јазикот е речиси идентично со стоматитис . Но, компликациите, во овој случај, може да бидат многу посериозни. Во почетната фаза од развојот на болеста на пациентот, следниве симптоми може да ги нарушат:

 • чувство на туѓо тело во устата;
 • чувство на горење;
 • зголемена плунка;
 • јазикот може да стане светло-црвена, отечена;
 • промени на вкусот.
Симптоми на глоситис

Во оваа фаза на развој на воспалителниот процес, чиреви и други повреди, практично нема јазик. Поради фактот дека јазикот може да издува, тешко е пациентот да зборува, неговиот говор станува нејасен.

Како што напредува болеста, симптомите стануваат поизразени:

 • сензации на вкус може да бидат целосно отсутни;
 • јазици форма чирови;
 • најмало движење на јазикот предизвикува силна болка;
 • локален пораст на температурата.

Во оваа фаза на развој на болеста, станува тешко за пациентот да користи дури и течност.

Во занемарена форма, глоситис може да предизвика развој на други инфективни или вирусни заболувања. Глоситис во хроничната фаза може да предизвика прогресија на стоматитис во целата орална шуплина.

Можни компликации

Глоситисот во напредната фаза е примарна причина за развој на апсцес. Општата листа на симптоми може да биде дополнета со следново:

 • локализирање на болка во вратот;
 • локална пораст на температурата;
 • зголемена плунка;
 • нерамномерно зголемување на јазикот.

Исто така, воспаление на јазикот може да предизвика развој на флегмон. Симптомите, во овој случај, се:

 • оток оди кон устата и делумно на грлото;
 • развој на гноен процес;
 • недостаток на здив;
 • слабост, одбивање да се јаде;
 • нестабилна температура, покачена ноќе.

Во овој случај, покрај овие знаци на прогресија на патологијата, пациентот може да има симптоми на интоксикација. Во оваа фаза му треба итна медицинска помош.

Видови на глоситис

Денес, во официјалната медицина, сите видови на оваа заразна болест не се целосно проучени. Најчесто ваквите подвидови на глоситис се:

 • кандидат;
 • десквамативно;
 • Гинтер;
 • здипли;
 • дијамант во облик;
 • атрофичен;
 • катарлален глоситис.

Симптомите во сите овие видови воспалителни процеси се слични. Главната разлика во локализацијата на воспалителниот процес.

Кандида глоситис

Кандида глоситисот е најчест. Воспалителниот процес, најчесто, е локализиран само на јазикот. Раните и ерозиите се формираат само со силно ослабен имунитет. Со навремен третман, кандидалниот глоситис не предизвикува никакви компликации или сериозни оштетувања на пупките за вкус. Но, во транзицијата на болеста до хроничната фаза, таа не е исклучена.

Десквамативни подвидови

Десквамативниот глоситис е една од најсложените форми на болеста. Во исто време, се забележува улцерација на целата орална шуплина и површината на јазикот, што е придружено со силна болка и чувство на горење.

Вреди да се забележи дека со десквамативен глоситис, таквите фокуси на инфекција може или да исчезнат или да се појават нагло место на ново место. Со оглед на тоа, пациентот често не го заврши третманот, кој во иднина предизвикува рецедив.

Етиолошките фактори кај десквамативниот глоситис се скоро исти како што е споменато погоре. Но, исто така, воспалителниот процес во оваа форма може да предизвика нарушувања во гастроинтестиналниот тракт, црниот дроб. Недостаток на витамини и минерали, метаболички нарушувања, исто така, може да предизвикаат развој на десквамирачки глоситис.

За разлика од другите форми на болеста, симптомите на десквамирачки глоситис се појавуваат нагло и без очигледна причина. Во овој случај, знаците на болеста, исто така, може да исчезнат нагло. Се забележува дека во некои случаи, лицето не чувствува болка.

Десквамативен глосит

Десквамативниот глоситис се карактеризира со долг, хроничен тек. Дури и по текот на лекувањето, болеста може повторно да напредува. Затоа, третманот треба да се започне навремено за да се спречи развојот на хроничната фаза на болеста.

Гинтер подвидови

Гунтерскиот глоситис е знак за развој на болест во заднина - анемија со фолна дефицитност. За разлика од другите видови болести, во овој случај, површината на јазикот нема никакви чиреви или оштетувања. Напротив - површината е сјајна, мазна, често светло црвена. Елиминацијата на Гунтеровиот глоситис е сосема можна само кога болеста е елиминиран. Подготовките за локална акција не се ефективни.

Преклопен глоситис

Преклопениот глоситис е вродена форма на болеста. Како по правило, нема поплаки од физиолошка страна, овој подтип на болеста не предизвикува. Преклопениот глоситис се појавува во форма на набори на јазикот. Поради тоа, потребна е строга лична хигиена. Свитките може да послужат како место за развој на заразна болест, ако некое лице не ги следи правилата за орална хигиена.

Diamond Glossite

Дијамантскиот глоситис не бара посебен третман. Глоситисот во облик на дијамант не предизвикува физички непријатности ако ги почитувате основните правила за хигиена.

Како преклопен дијаметарски глоситис е вродена форма на болеста. На задната страна на задниот дел на јазикот се процеси на дијамантска форма, кои не влијаат врз квалитетот на човечкиот живот.

Diamond Glossite

Атрофичен подвид

Атрофичниот глоситис се карактеризира со мазна, речиси сјајна површина на јазикот. Симптоматологијата, во овој случај, е поинаква од општата листа:

 • остар, непријатен мирис од устата;
 • црвени дамки на јазикот;
 • оток, оток на јазикот.

Атрофичниот глоситис бара итен третман, бидејќи може да предизвика развој на стоматитис во текот на оралната мукоза.

Катарална форма

Катарлалниот глоситис ја има следната клиничка слика:

 • чувство на горење, болка во подрачјето на засегнатиот орган;
 • оток на јазикот;
 • влошување на вкусот;
 • зголемена плунка.

Во отсуство на навремено лекување, катарлалниот глоситис може да предизвика развој на други заразни болести.

Дијагностика

Дијагнозата на оваа воспалителна болест се состои од личен преглед од страна на лекар за заразни болести или терапевт, како и дополнителни методи на испитување. Стандардната програма ги вклучува следните:

Врз основа на добиените резултати, лекарот може да направи конечна дијагноза и да го пропише правилниот третман. Само-лекувањето може да донесе само привремено подобрување, кое не ја исклучува повторната појава на болеста.

Третман

Третманот на глоситис треба да се препише само од надлежен специјалист. Прво, со помош на терапија со лекови, причината за инфекцијата е елиминирана. За да го направите ова, лекарот пишува такви лекови:

 • имуномодулатори;
 • антибиотици;
 • антиинфламаторни лекови.

Покрај тоа, се користат и топични препарати - раствори за плакнење, спрејови и масти. Третманот на глоситис треба да биде само сеопфатен. Само во овој случај, болеста може да се излечи целосно.

Треба да се напомене дека третманот на глоситис подразбира не само терапија со лекови. Исто така е важно како едно лице јаде во текот на овој период. Храната треба да биде течна, топла. Исто така, треба да го исклучите внесот на зачинета и премногу солена храна за овој период. Преземање на лекови и следење на сите препораки на лекарот даде позитивен резултат прилично брзо - за 1-2 недели.

Третман на народни лекови

Однесувајте се кон болеста може да биде дома. Но, тоа е подобро да се направи ова по испитување од страна на надлежните специјалист.

Домашен третман вклучува испирање на устата со лушпа на билки. Во овој случај, камилица и мудрец најдобро помагаат. Таквите постапки треба да се изведуваат најмалку 5-7 пати на ден. Особено по јадењето.

Прогноза и превенција

Со навремен третман, глоситисот не предизвикува сериозни компликации. За спречување на болеста треба да се применат во пракса неколку едноставни правила:

 • лична хигиена;
 • користете само четка за заби;
 • исклучување на иритирачки фактори - зачинета и премногу солена храна, повреди, изгореници, пушење.

И што е најважно - не се само-лекувајте. Кога ќе се појават првите симптоми, подобро е да побарате квалификувана медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате глоситис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: инфекциолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на јазикот (појавување симптоми: 6 од 13)

Рак на јазикот - малигна неоплазма формирана од епителните клетки лоцирани на јазикот. Овој тип на онкологија е исклучително редок и влијае главно на машкиот. Просечната возраст на жртвите е шеесет години. На местото на локализација, најчесто се формира на латералната површина или на средниот дел на јазикот, е поретко на коренот, грбот и врвот на јазикот. Откривањето на туморот е доста лесно, бидејќи се формира на видливите делови на органот.

...
Рак на коренот на јазикот (појавување на симптоми: 4 од 13)

Рак на коренот на јазикот - формирање на овој орган на малигната неоплазма од епителните клетки на нејзината мукоза. Кај болеста, карактеристично е постепено локално или дифузно набивање на ткивата на јазикот, а на него често се формираат и чирови и патолошки процеси со различни големини. Поради фактот што болеста е брзо, со метастази во голем број на локализирани лимфни јазли, дишни патишта, мозок и црн дроб, тој има многу лоша прогноза. Исклучок е неговиот навремен третман во првата или втората фаза, кога симптомите се уште не се изречени и ширењето на метастази не се почитува. Но, во оваа фаза, ракот ретко се дијагностицира.

...
Склопен јазик (појавување симптоми: 4 од 13)

Склопениот јазик (скротален јазик) е конгенитален абнормален феномен кој се карактеризира со нарушена форма и големина на органот. Промени предизвикани од деформација на мускулите. Надворешно, овој феномен се карактеризира со зголемена големина на јазикот и лобуларна структура. Патологијата е забележана и кај возрасни и кај деца, меѓутоа, во втората длабочина на наборите на јазикот е многу помалку.

...
Глосалгија (појавување симптоми: 3 од 13)

Глосалгија е болест која се карактеризира со појава на болка и други непријатни чувства на јазикот без очигледна причина. Вреди да се забележи дека во големо мнозинство случаи се дијагностицира кај жените, а кај мажите се забележува шест пати поретко.

...
Паратонзиларен апсцес (појавување симптоми: 3 од 13)

Паратонзиларен апсцес (синоним ококомундален апсцес, флегмонална ангина, паратонсилитис, лакунарна ангина) - е неоплазма, локализирана во палатинскиот крај. Таквиот тумор е исполнет со гној, затоа е индициран интегриран пристап кон терапијата. Во отсуство на третман се формираат компликации опасни по живот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .