Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Иридоциклитис: Симптоми и третман

Иридоциклитис - главните симптоми:

Иридоциклитис се нарекува воспалителен процес во предниот дел на очното јаболко. Во неговото јадро, оваа болест е вид на болест како што е предниот увеитис. Обично тие се болни луѓе на возраст од 25 до 45 години. Оваа болест се карактеризира со релапс и се развива во предниот дел на хориоидот, вклучувајќи ја ирисот, воспалението кое се нарекува иритис.

Покрај тоа, болеста го покрива регионот на цилијарното тело, воспалението кое се нарекува циклит. Комбинацијата на воспаленија на два тесно распоредени делови се нарекува иридоциклитис.

Етиологија

Точната причина за болеста не е секогаш дијагностицирана, но често лежи во историјата на болеста. Провокативните фактори се хипотермија, психолошки или физички замор, како и проблеми во ендокриниот систем. Главните причини кои ги разликуваат факторите за појава на болеста се:

 • присуство на заразни болести. Оваа група вклучува бактериски инфекции како што се туберкулоза или лептоспироза, како и вирусни ( ARVI , мали сипаници ) и габични заболувања ;
 • системски болести кои се јавуваат во сврзните ткива. Тие вклучуваат саркоидоза , ревматоиден артритис и други;
 • разни долготрајни инфекции. Тие вклучуваат тонзилитис , синузитис , кариес и други болести кои се јавуваат во назофаринксот;
 • очни болести. Таквата причина е доста ретка. Како по правило, iridocyclitis на очите претставува компликација на други болести;
 • пенетрирачки рани во окото.

Симптоми на болеста

Како по правило, процесот на воспаление што предизвикува иридоциклитис е едностран. Светлината на симптомите зависи од факторот кој ја предизвикал болеста, како и од состојбата на човечкиот имунолошки систем.

Првите симптоми обично вклучуваат болка во окото со различен интензитет, како и жалби на пациенти со намален вид. Акутниот иридоциклитис се карактеризира со силна болка која предизвикува констрикција на учениците. Други вообичаени симптоми на болеста се:

 • фотофобија, која се појавува како резултат на стегање на учениците;
 • маглина на видот;
 • мешање ("муви") пред очите;
 • зголемена болка при палпација на погоденото око;
 • дилатација на садови во мукозната мембрана;
 • промена на бојата на ирисот на окото (карактеристичен симптом);
 • мазнење шема на ирисот.

Хроничниот иридоциклитис може да има недоволно изразени симптоми. Бидејќи е потешко да се идентификува на време, најчестата компликација е синехија (адхезии). Како по правило, тие влијаат на учениците, што предизвикува нивна деформација. Ова, пак, може да предизвика губење на видот.

Симптоми на иридоциклитис

Видови болести

Во зависност од природата на клиничкиот тек, се разликува таков иридоциклитис:

 • хроничен;
 • субакутен
 • остар.

Во зависност од факторите на иридоциклитис:

 • заразен тип;
 • алергиски инфективен тип;
 • посттрауматски;
 • постоперативен;
 • нејасна генеза.

Во зависност од природата, која е воспаление, постојат следниве видови на болеста:

 • ексудативен тип;
 • хеморагичен тип;
 • серозен тип;
 • фибринопластичен иридоциклитис.

Дијагностика

Надворешниот увеитис или фибрин-пластичниот иридоциклитис може да се дијагностицира врз основа на поплаки на пациентот за болка во областа на окото, информации добиени од палпација, како и биомикроскопија направена на предната окуларна комора. Испитувањето на пациентот од страна на специјалист овозможува да се детектира акумулацијата на преципитати (клетки кои се јавуваат како резултат на воспалителниот процес).

Друг знак на болест - замаглување на течноста во очната комора. Исто така, со гноен облик на болеста, гној во форма на жолтеникаво-сива лента започнува да се акумулира на дното на предната очна комора. Ако акумулацијата на гној е поврзана со прекин на крвните садови, бојата на ексудата ќе биде црвеникава. За време на дијагнозата, лекарот може да земе неколку фотографии од засегнатото око со цел да ја набљудува динамиката додека третманот напредува.

Покрај тоа, инспекцијата дава можност да се види мазноста на ирисот, како и стегање на ученикот, кој не реагира на светлина и има неправилна форма. Во дијагнозата на пациентот е откриен понизок интраокуларен притисок поради инхибиција на производството на течности во окото. Сепак, притисокот може да се зголеми ако раб на зеницата се спои со леќата, што предизвикува нарушување на одливот на течност.

Покрај испитувањето, лекарот мора да ја испита историјата на пациентот. Историјата на претходните болести може значително да ја разјасни сликата. Често, претходните патологии наведени во историјата на болеста на пациентот стануваат основа за појава на иридоциклитис.

Третман на болеста

Третманот на иридоциклитис вклучува утврдување на нејзините причини, што често лежи во медицинската историја на пациентот. За да се утврдат факторите на појава на знаци на болест, пациентот, покрај испитувањето од страна на лекар, треба да помине крвни тестови, како и уринарни тестови. Дополнително, лекарот што ќе посетува ќе регистрира консултации со стоматологот, како и алергологот и другите тесни специјалисти кои можат да идентификуваат други болести кои се фактор кој придонесува за појава на патологија на очите.

Третманот на иридоциклитис е комплексен процес кој е дизајниран да го намали фокусот на воспалението, го забрзува отстранувањето на гној, а исто така ги спречува адхезиите.

Третманот на иридоциклитис вклучува прием на:

 • ученички дилататори (Атропин);
 • хормонски лекови (агенси со хидрокортизон);
 • антибиотици и антивирусни лекови (Фокксал, Подудан).

Покрај тоа, фибрин-пластичниот иридоциклитис и неговите други сорти може да се излечат со помош на физиотерапија - UHF-процедури, електрофореза.

Превенција

Фибрино-пластичен иридоциклитис може да се спречи со елиминирање на други фокуси на инфекција со прво испитување на медицинската историја на пациентот. Покрај тоа, важно е да се зајакне имунолошкиот систем преку урамнотежена исхрана и земање витамини. При идентификување на болеста, важно е да не губите време и веднаш да се консултирате со доктор, бидејќи успехот на третманот зависи од него.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате иридоциклитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш оптометристот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ретинобластома (појавување симптоми: 5 од 8)

Ретинобластомот е малигна неоплазма на мрежницата. Овој тип на онкологија најчесто ги зафаќа децата, најчесто помлади од пет години. Случаи кога болеста била дијагностицирана кај адолесценти постари од петнаесет години, не е евидентирана. Тоа се случува со иста фреквенција кај бебињата на двата пола. Манифестацијата на ова нарушување кај возрасните не е фиксна.

...
Снежно слепило (појавување на симптоми: 5 од 8)

Снежно слепило (електро- или фотоофталмија) - изгореници на рожницата, конјуктивата, склерата, очните капаци на окото со моќно зрачење (јонизирачко, инфрацрвено, ултравиолетово). Резултатот од оштетувањето на зраците на очните структури е воспалителен процес на неинфективна етиологија по тип на конјуктивитис (воспаление на конјунктивитис), блефаритис (воспаление на очен капак), кератитис (корнеална лезија).

...
Синдром на суво око (симптоми на појавување: 4 од 8)

Синдромот на суво око е патолошки процес кој се карактеризира со сушење на површината на рожницата. Со долготрајно кршење на стабилноста на филмот солза почнува да се јавува како компликација како конјунктивитис. Синдромот на суво око е дијагностициран кај 9-18% од популацијата. Најчесто, болеста влијае врз луѓето по 30 години. Третманот на болеста обично е насочен кон елиминирање на воспалителниот процес, кој предизвикува овој патолошки процес.

...
Увеитис (појавување симптоми: 4 од 8)

Увеитисот на окото е медицински термин кој се користи за означување на прогресијата на воспалителниот процес во различни делови на хориоидот (хориоид, цилијарно тело, ирис). Медицинската статистика е таква што во 25% од клиничките случаи тоа е болест што предизвикува намалување на визуелната функција или дури и слепило. Во просек, увеитисот се дијагностицира кај едно лице од 3000 (податоци за 12 месеци). Треба да се напомене дека патологијата се среќава неколку пати почесто кај претставниците на силната половина на човештвото отколку кај жените.

...
Корнеарен улкус (појавување симптоми: 4 од 8)

Корнеарен чир е болест која најчесто е предизвикана од активноста на бактериите, како што се стафилококи, стрептококи, пневмококи, пус итн., Што доведува до дефект на рожницата и како резултат на тоа оштетен вид или дури и слепило. Тежината на клиничката слика и следната прогноза директно ќе зависат од длабочината на формирање на чир. Третманот е пропишан само од лекарот што посетува, само-лекувањето е неприфатливо.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .