Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Око туберкулоза: симптоми и третман

Туберкулоза на окото - главните симптоми:

Око туберкулоза е инфективна болест предизвикана од развојот на туберкулозниот бацил (исто така наречен Кох-ова стапче). Тоа влијае на луѓето, без разлика на пол и возраст. Стапчето продира во човечкото тело со капки во воздухот. Туберкулозата на окото, исто така, може да се појави како компликација на пулмоналната форма на болеста.

Во почетните фази многу е тешко да се идентификува патологијата и правилно да се утврди дијагнозата. Затоа, при првите знаци на болест, итно е потребно да се контактира со медицинска установа за дијагностицирање и потврдување на дијагнозата.

Причини

Главен извор на инфекција е луѓето кои страдаат од пулмонална туберкулоза. Кај пациенти кои страдаат од оваа болест, вирусот влегува во визуелните органи преку назалните синуси, кожни додатоци или крвни садови. Исто така е можна инфекција со капки во воздухот за време на продолжен престој во слабо проветрени, влажни и затворени области. Стапчето Кох не ја "сака" директната сончева светлина, бидејќи под нивното влијание умира.

Оваа болест е најмногу подложна на луѓе со ослабен имунолошки систем, кои страдаат од алкохолизам, зависност од дрога и автоимуни болести.

Симптоми

Туберкулозата на окото има различни симптоми. Симптомите зависат од типот на прогресивна болест, формата и карактеристиките на организмот. Туберкулозата на окото е многу тешко да се препознае, бидејќи болеста има многу симптоми. Оваа болест е способна да се крие под симптомите на други патолошки процеси. Честа причина за нејзината прогресија и развој на компликации е фактот што едно лице во последно време се претвора во квалификуван специјалист.

Главни симптоми:

 • пораз на задниот ѕид на окото , што предизвикува нагло намалување на визуелната острина;
 • пораз на ирисот на окото. Во исто време, пациентите ги доживуваат следните симптоми: превез пред очите, делумно губење на визуелната острина;
 • оштетување на корнеата на очите , што доведува до појава на симптоми како што се болка, црвенило на очите, зголемен интраокуларен притисок. Оваа фаза на туберкулоза на окото се смета за акутна и ужасна по тоа што може негативно да влијае на визуелниот апарат, прво делумно, а потоа целосно, што доведува до губење на видот.

Во некои случаи, манифестираната алергиска реакција може да се смета од страна на пациентот како конјунктивитис , во кој болката и црвенило може да се појават одеднаш. Во чести случаи, туберкулозата за око влијае на два вида на видот одеднаш, иако во ретки случаи најпрво може да влијае на едно око, а потоа на другото.

Око туберкулоза

Важно е да се побара помош од лекар навремено, бидејќи болеста може брзо да се развие и да доведе до сериозно нарушување на визуелната функција.

Дијагностика

 • флуорографија;
 • тестирање (за откривање на хронични инфекции како што се сифилис , бруцелоза , вирусните заболувања итн.);
 • топографска студија;
 • бронхоскопија ;
 • сеење на туберкулозни бактерии.

Третман

Третманот на туберкулозата на окото треба да се започне навремено и да не остане подоцна, бидејќи болеста може да доведе до развој на неповратни компликации.

Методи на лекување:

 • земање антибактериски агенси;
 • земајќи витамини - витамини А (ретинол), Е (алфа-токоферол), Б1 (тиамин), Б2 (рибофлавин), Б6 (пиридоксин), П (рутин), Б12 (цијанокобаламин), С (аскорбинска киселина). Земањето витамини ќе помогне да се активираат имунитет на телото, што е исклучително важно за борба против оваа болест;
 • патогенетичката терапија се користи во комбинација со антибактериски лекови, ако третманот не ги даде саканите резултати;
 • хормонска терапија (во напредната фаза). Приемот на кортикостероидните препарати (преднизолон, дексаметазон, хидрокортизон, дексазон, дексаметазон, кенлог-40) е прикажан;
 • хирургија - антиглаукомматозна хирургија, трансплантација на корнеа. Се изведува во случаи кога се појавиле компликации и е потребна итна хируршка интервенција.

Сите овие активности се изведуваат во стационарни услови, бидејќи лекарите мора постојано да ја следат општата состојба на пациентот.

Превенција

Туберкулозата на окото е многу опасна болест, поради што е важно да се следат препораките во врска со нејзината превенција. Главната превентивна мерка е вакцинацијата на BCG (вакцина против туберкулоза подготвена од вирус на атенуирани живи туберкулозни бацили од говеда). Како по правило, вакцината прво се администрира во првите недели од животот на детето. Следната интрамускулна инјекција на вакцината се изведува на возраст од 7 и 14 години.

Лекарите препорачуваат населението да се подложува на рентгенски снимања годишно за навремено откривање на туберкулозата. Бидете сигурни дека строго да се почитуваат чистотата на куќата, вентилација на просторијата, направи влажно чистење.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате очни туберкулоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оптометрист , специјалист за туберкулоза .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Увеитис (појавување симптоми: 5 од 7)

Увеитисот на окото е медицински термин кој се користи за означување на прогресијата на воспалителниот процес во различни делови на хориоидот (хориоид, цилијарно тело, ирис). Медицинската статистика е таква што во 25% од клиничките случаи тоа е болест што предизвикува намалување на визуелната функција или дури и слепило. Во просек, увеитисот се дијагностицира кај едно лице од 3000 (податоци за 12 месеци). Треба да се напомене дека патологијата се среќава неколку пати почесто кај претставниците на силната половина на човештвото отколку кај жените.

...
Еммоидитис (појавување симптоми: 4 од 7)

Етмоид синузитис или акутен етмоидитис е болест која се карактеризира со воспаление на мукозниот епител, кој се наоѓа во клетките на етмоидната коска. Значењето на овој поим е непознато за многу малку луѓе (најчесто постои синузитис или синузитис на слухот), но самата патологија е многу честа. Поради оваа причина потребно е да се знае што е еммоидитис, симптоми и третман. Патологијата е доста опасна, бидејќи фокусот на воспаление се наоѓа во близина на мозокот и гранката на тригеминалниот нерв, кој е одговорен за инервација на лицето. Етмоидален синузитис се јавува кај возрасни и деца.

...
Конјуктивитис кај деца (појавување симптоми: 4 од 7)

Конјуктивитис кај дете обично влијае на двете очи одеднаш. Иако не е невообичаено болеста да биде асиметрична - оштетувањето на едното око е поголемо од другото. Според статистичките податоци, 30% од офталмолошките заболувања кај деца под 4-годишна возраст се конјуктивитис. Со навремено започнување третманот не предизвикува значителни компликации. Меѓутоа, ако не веднаш побарате медицинска помош и не започнете со третман, ова може дополнително да влијае на квалитетот на видот на детето.

...
Склеритис (појавување симптоми: 4 од 7)

Склеритис е тешка болест на визуелниот апарат, во кој воспалителниот процес влијае на протеинскиот школка на окото (склера). Болеста може да се изрази како мали црвеникави нодули и да ја окупира целата склера. Речиси секогаш е зафатено само едно око, но во зависност од видот, може да се прошири на две одеднаш, или да се појавува наизменично во двете очи. Таа се јавува кај жени неколку пати почесто отколку кај мажите. Во детството, ретко се јавува, најчесто поради друг воспалителен процес во телото. Комплицирано од фактот дека е многу болно и може да доведе до влошување на видот.

...
Ретинобластома (појавување на симптоми: 4 од 7)

Ретинобластомот е малигна неоплазма на мрежницата. Овој тип на онкологија најчесто ги зафаќа децата, најчесто помлади од пет години. Случаи кога болеста била дијагностицирана кај адолесценти постари од петнаесет години, не е евидентирана. Тоа се случува со иста фреквенција кај бебињата на двата пола. Манифестацијата на ова нарушување кај возрасните не е фиксна.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
ТБ лекар прифаќа
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .