Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кератитис: симптоми и третман

Кератитис - главните симптоми:

 • Црвени очи
 • Болка во очите
 • Кинење
 • Заматен вид
 • Странско тело сензација во окото
 • Оток на очите
 • Непроѕирност на корнеата
 • Преосетливост кон светлина
 • Неволно затварање на очните капаци

Кератитис е болест на рожницата на окото, придружена со воспаление. Таквата болест може да биде од вирусно или бактериско потекло. Многу ретко, лекарите дијагностицираат габични лезии на рожницата. Често придонесува за појава на патолошка повреда на корнеата. Око кератитис е многу сериозна болест која бара итна медицинска помош.

Причини

Пред утврдување на вистинските фактори кои предизвикуваат патолошки процес во рожницата на оптичкиот орган, неопходно е да се справи со класификацијата на кератитис. Постојат егзогени и ендогени заболувања. Првиот се јавува како резултат на хемиска или механичка траума. За ендогената природа на заразна природа. Класифицирајте:

 • бактериски кератитис;
 • вирусен кератитис;
 • габичен кератитис.

Факторите кои придонесуваат за формирање на болеста може да бидат во патологии како што се конјуктивитис на очните капаци и мејбомични жлезди. Често болеста влијае на телото со слаб имунолошки систем и недоволно количество витамини. Може да има нејасна етиологија на кератитис.

Манифестации

Кератитис (роговиден синдром) предизвикува следните серии на симптоми:

 • лакримација;
 • фотофобија;
 • блефароспазм (несакано затворање на очните капаци);
 • болка во визуелниот орган;
 • чувство на туѓо тело, што го отежнува пациентот да го отвори окото.

Кератитисот разликува површински (епителиумот и мембраната на Боуман се засегнати) и длабоки (воспаление влијае на следните слоеви на рожницата).

Земајќи ја предвид концентрацијата на воспалителниот процес, кератитисот е поделен на:

 • централно;
 • периферни;
 • ограничен;
 • дифузни.

Херпетична форма

Херпетичкиот кератитис е воспалителна болест која влијае на рожницата. Причината за оваа форма на болеста е херпесот . Херпетичен кератитис - болест која зафаќа водечка позиција меѓу сите видови на оваа болест. Патолошкиот процес се активира како резултат на намалени имунолошки функции: АРВИ, треска, стрес. Често, херпетичкиот кератитис се јавува по појавата на херпес на усните.

Првата фаза на херпетичкиот кератитис е акутна. Пациентот има фотофобија, кинење. Во следната фаза, херпетичкиот кератитис е придружен со отекување на очите и замрзнување на корнеата.

Херпетичен кератитис

Габична инфекција

Габичен кератитис е болест на корнеата на оптичкиот орган предизвикан од габи. Тие можат да заразат, затоа, тие предизвикуваат воспаление на надворешниот слој на окото. Еден од овие патогени е габа од родот Fusarium.

Габичен кератитис се јавува со болни сензации и црвенило на оптичкиот орган. Причината за развојот може да биде и низок имунитет или третман со антибиотици.

Акантамиски кератитис

Акантиумскиот кератитис е воспалителен процес, кој го олеснува наједноставната амеба. Акантовиот кератитис може да се дијагностицира кај секој човек кој носи меки контактни леќи. Акантичниот кератитис е проследен со болка во визуелниот орган, црвенило и фотофобија неколку недели.

Вирусен кератитис

Вирусен кератитис е патолошки процес, чија формација е промовирана од разни вируси. Често овој вирус е херпес. Симптомите на кератитис од вирусно потекло се страв од дневна светлина, болка во окото и зголемено кинење.

Филаментозна форма

Филаментозен кератитис е клиничка форма на кернеално-конјуктивална ксероза, која се јавува во тешка форма. Развојот на патологијата се изведува на позадината на синдромот на суво око .

Филаментозниот кератин се манифестира со резу, фотофобија и чувство на туѓо тело во очите. За време на плаче, има помалку солзи или нивно отсуство.

Алергиска лезија

Алергискиот кератитис е воспалителна лезија на ирисот на оптичкиот орган, предизвикан од акутна алергиска реакција. Алергискиот кератитис се манифестира со кинење, страв од светлина и блефароспазам. За да се елиминира алергискиот кератитис, мора да инсталирате алерген и да го запрете.

Регионален кератитис

Површинскиот или маргиналниот кератитис е воспаление кое се развива на позадината на конјунктивитис, блефаритис и меибомит од инфективно потекло. Овој процес се карактеризира со интензивна ртење во резултирачкиот катарактен чир на садовите од регионалната мрежна мрежа. Регионалниот кератитис ги остава задните лузни, предизвикувајќи ја заматената визуелна острина.

Паренхимна лезија

Паренхималниот кератитис е хроничен воспалителен процес на рожницата. Различни инфекции предизвикуваат оваа состојба. Болеста се манифестира во форма на страв од светлина, болка и лакримација.

Дијагностика

Дијагноза на кератитис

Кератитисот може да се дијагностицира кај луѓето користејќи ги следните методи:

 1. Одредување на визуелната острина со употреба на табели.
 2. Надворешен преглед на оптичкиот орган со пресечна светилка.
 3. Дијагностика со боја.
 4. Биопсија.

Терапија

Третманот на кератитис зависи од причината што придонесе да се формира. Ако се појави инфекција, кератитисот се третира со антибактериска, антифунгална и антивирусна терапија. Таквиот третман на кератитис вклучува употреба на капки и лекови во форма на таблети. Постојат ситуации каде што терапијата вклучува употреба на терапевтски контактни леќи, кои вклучуваат одреден лек.

Третман на кератитис

Ако болеста е предизвикана од туѓо тело, третманот вклучува задолжително отстранување на честичката. Употребата на навлажнувачки капки е препорачлива во случаи кога причината за кератитис е нарушување на механизмот на функционирање на филмот со солза.

Третманот на кератитис со стероидни капки е препорачлив при апсење на воспалителниот процес и инхибирање на формирање на лузна. Но, одлуката во врска со внесувањето на овие лекови мора да биде направена од искусен специјалист.

Кога болеста е предизвикана од недостаток на витамини во телото, третманот на кератитис вклучува земање лекови со потребната содржина на корисни елементи.

Ако извршената терапија не го даде потребниот ефект или воспалителниот процес продолжува да влијае на соседните слоеви на корнеата, тогаш е препорачливо да се изврши трансплантација на рожницата. За оние кои користеле контактни леќи, мора да престанете да ги носите.

Кератитисот е прилично сериозна болест на рожницата. Се карактеризира со акутен тек. Болеста предизвикува многу непријатни и болни симптоми, кои можат да се отстранат со помош на комплексен третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате кератитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот очен лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кератоконјуктивитис (појавување симптоми: 5 од 9)

Кератоконјуктивитис е болест на воспалителна природа, која влијае на рожницата и конјунктивата на окото. Оваа болест е една од најчестите кај сите болести на очите. Ова се објаснува со фактот дека конјунктивата е високо реактивна - брзо и лесно реагира на егзогените и ендогените фактори. Некои видови на кератоконјуктивитис се многу заразни. Акутен и хроничен кератоконјуктивит се разликува по природата на патолошкиот процес.

...
Вирусен конјунктивитис (појавување симптоми: 5 од 9)

Вирусен конјунктивитис е најчеста болест предизвикана од инфекција на конјуктивата на окото. Оваа болест може да се појави во епидемија или епизодна форма. Најчесто овој тип на конјуктивитис се развива во позадина на ослабен имунолошки систем. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

...
Еписклеритис (појавување симптоми: 5 од 9)

Еписклеритис е воспалителен процес во ткивото што ја поврзува склерата и конјунктивата на окото. Самиот око често има светло-црвена боја, што до одреден степен го отежнува дијагностицирањето, бидејќи таков симптом често укажува на друга болест на визуелниот апарат, конјунктивитис. Еписклеритис е хронична болест која влијае и на очите. Старите лица, како и жените над четириесет години, се најмногу склони кон таква болест на очите. Многу поретко кај децата, но ги има истите причини и симптоми на текот на болеста.

...
Електрофталмија (појавување симптоми: 5 од 9)

Електрофталмијата е воспаление на надворешните мембрани на очите, што резултира од силна изложеност на ултравиолетовите зраци, кои активно се апсорбираат од ретината и предизвикуваат хемиски промени во него. Овој патолошки процес има други имиња - фотофталмија или снежно слепило.

...
Синдром на суво око (симптоми на појавување: 4 од 9)

Синдромот на суво око е патолошки процес кој се карактеризира со сушење на површината на рожницата. Со долготрајно кршење на стабилноста на филмот солза почнува да се јавува како компликација како конјунктивитис. Синдромот на суво око е дијагностициран кај 9-18% од популацијата. Најчесто, болеста влијае врз луѓето по 30 години. Третманот на болеста обично е насочен кон елиминирање на воспалителниот процес, кој предизвикува овој патолошки процес.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .