Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Блефаритис: Симптоми и третман

Блефаритис - главните симптоми:

 • Црвенило на очните капаци
 • Губење на трепките
 • Отекување на очните капаци
 • Преосетливост кон светлина
 • Замор на очите
 • Несреќен очен капак
 • Скали на кожата на очните капаци
 • Чувство на тежина
 • Погрешен раст на очните капаци

Што е блеферитис? Ова е патолошки процес, придружен со воспаление на различни рабови на очните капаци. Презентираната болест се смета за најчеста кај сите постоечки патологии на окото. Покрај тоа, блеферитисот е многу тежок за лекување.

Причини за формирање

Да се ​​предизвика развој на патологија може да следните причини:

 • недостаток на витамини;
 • анемија , гастроинтестинални заболувања;
 • присуство на црвени инфестации;
 • цилијарен крлеж;
 • алергиски процеси;
 • заразни и вирусни заболувања;
 • болести на визуелниот орган кои се поврзани со нарушена рефракција.

Блефаритис, исто така, може да се појави поради негативните ефекти на животната средина (висока содржина на прашина и чад во воздухот, продолжено присуство на хемиски соединенија во атмосферата).

Класификација

Во врска со клиничките манифестации на блефаритис се делат на следниве видови:

 • едноставно;
 • лушпеста;
 • улцеративен;
 • Мејбомиум;
 • розова
 • демодектен;

Ако ја разгледаме болеста на анатомските манифестации, се случува блеферитис:

 • предна маргинална што произлегува од поразот на само цилијарниот раб на очниот капак;
 • задниот маргинален, за кој е карактеристична лезија на маргините, продолжува со воспаление на мејбомичните жлезди во дебелината на очните капаци;
 • Аголна - патолошки процес, кој се карактеризира со присуство на воспалителен процес во областа на аглите на визуелниот орган.

Често се појавува блефаритис заедно со хроничен конјунктивитис .

Симптоматологија

Симптоми на блефаритис

Според чувствата на пациентите и заклучоците на многу специјалисти кои учествувале во проучувањето на болеста, може да се идентификуваат следниве симптоми на блефаритис:

 • воспаление на маргината на очните капаци (црвенило, оток);
 • нервозни рабови на очните капаци.

Симптомите на блефаритис се различни за секој пациент. Тука голема улога игра видот на болеста која е дијагностицирана кај некоја личност. На пример, ако се појави едноставен блефаритис, тогаш пациентот има црвенило на маргините на очните капаци, чешање и често трепка. Корозивна, пена испуштање супстанција почнува да се формира во аглите на органот.

Скалиста форма

Скаличен блефаритис е болест која се карактеризира со присуство на црвенило и задебелување на рабовите на очните капаци. Сува кожата снегулки може да се формираат од епителиумот на кожата на лојните жлезди. Тие се карактеризираат со густа адхезија на кожата во основата на трепките. Ако ги извадите скалите, тогаш под нив може да се најде разредена кожа.

Улцеративен блефаритис

Ова е воспаление на фоликулите на косата на трепките. Овој воспалителен процес е гноен. Симптомите како што се жолти гнојни кора на корените на трепките се карактеристични за него, и ако се отстранат, крвавечките чирови се појавуваат на рабовите на очните капаци.

Мејбомиум

Мејбомискиот патолошки процес е поврзан со формирање на воспаление на лојните жлезди на 'рскавицата на векот. Често оваа состојба е придружена со недоволна секреција. Ако ги отстраните гнојните кора, тогаш гнојните содржини ќе бидат ослободени од нивниот кревет.

Пинк

Оваа форма на болеста се карактеризира со оштетување на кожата на очните капаци од мали црвено-сиви нодули на кои се наоѓаат пустулите. Често причината за оваа форма на болеста е акните.

Демодектика

Демодектичниот блефаритис е болест, чија причина е лезија на визуелниот орган со цилијарен крлеж. Тој нормално живее на кожата и е дел од микрофлората на кожата. Ако имуните сили на организмите се намалат, бројот на овие микроорганизми се зголемува, што резултира со демодектен блефаритис.

Симптомите на овој блефаритис се карактеризираат со чешање, црвенило и пилинг на очните капаци. Лепилото за отпадни производи придонесува за формирање на алергиска реакција која влијае на целото тело. Ситуацијата може да се влоши со разни козметички производи, изложеност на сонце и сончев кревет.

Веќе е докажано дека конјуктивитисот и блефаритисот најчесто се дијагностицираат кај женската половина поради употребата на лакта. Како по правило, ова се должи на низок квалитет или продолжена употреба. Четката што се користи за да се примени маскара на трепките е одлично место за развој на инфекција и функционирање на живеалиштата.

Дијагностички тестови

Лекарот ќе може да направи точна дијагноза само откако ќе го испита пациентот, ги слуша неговите чувства и ќе ги спроведува неопходните лабораториски истражувања.

Терапија

Третман на блефаритис

Третманот за блеферитис е долг процес кој бара посебно внимание и трпеливост. За успешно завршување на терапијата, треба да вклучи збир на локални и општи активности. Пред да лекувате болест, треба да ја одредите причината што ја предизвикала. Општата терапија за блефаритис ги вклучува следните правила:

 1. Елиминација на хронични фокуси на инфекција.
 2. Почитување на правилната исхрана.
 3. Терапија на алергиски болести.
 4. Елиминација на нехигиенски услови за живеење.
 5. Навремена и прецизна корекција на рефрактивните грешки.

Тематски третман на блефаритис зависи од неговиот тип. Тука, лекарите можат да препишат масти и раствори кои имаат антибактериски и антисептички ефект. Исто така, потребно е да се третира болеста со помош на витаминска терапија, а во некои случаи може да биде потребна и автохемотерапија. Третираат третман само на искусен специјалист.

Терапијата е едноставна и лушпеста

Ако пациентот е дијагностициран со едноставен и луциден блефаритис, тогаш терапијата треба да го содржи следново:

 1. Елиминација на воспаление на очните капаци. За овие цели користи 1% синтомицин емулзија. По обработка вклучува употреба на антисептички раствори и наметнување на маст. Бидете сигурни дека мастата треба да содржи антибиотик или сулфаниламид.
 2. Во шуплината на конјуктивата да се капне раствор на натриум на цинк 0,25%.
Блефаритис и стапка

Улце третман

Кога се дијагностицира улцеративен блефаритис, се врши реорганизација на хронични фокуси. Отстранете ги кората само откако ќе се омекнат. За овие цели, користете рибино масло или течен парафин. По погодената област се третира со алкохол. За брзо олеснување на воспалението, треба да аплицирате за некогаш натопени памучни влошки во раствор на еден од антибиотиците. Пред да одите на спиење, вршете третман на очните капаци со помош на маст со антисептичен ефект. Во отсуство на формирање на гнојни кора, дозволено е користење на гликокортикостероидни мази за подмачкување на очните капаци.

Третман на меибомичен блеферитис

Меибоманскиот блефаритис може да се излечи со дневна масажа на очните капаци со стаклена прачка, на крајот на која се применува маст. Треба да има дезинфекција или антибактериски ефект.

Пред лекување на мејобомичен блеферитис со масажа, неопходно е да се третираат рабовите на очните капаци со алкохол. Потоа отстранете ги мрсните скали. Кога масажата е завршена, подмачкувајте ја погодената област со 1% раствор од брилијантна зелена боја.

Третман на форма на демодекоза

За да се излечи demodectic blepharitis, потребен е интегриран пристап. Следниве методи се вклучени тука:

 1. Антипаразитарно лекување.
 2. Лична хигиена.
 3. Активности со цел зголемување на одбраната на телото.
 4. Третман на погодената површина со тинејџерски тикви од календула.
 5. Локални лекови: антипаразитарна маст.

Терапија народни лекови

Третман со традиционална медицина

Третманот за блефаритис може да се спроведе од народните лекови, но само како дополнителна терапија и по одобрување на специјалист. Следниве рецепти се ефикасни:

 1. Земете цвеќиња од камилица и calendula во износ од 1 чаша и истурете вода што врие. Почекајте 8 минути додека агентот не наполни, се напрега и зема 1/3 чаша 3 пати на ден.
 2. Користете босилек листови како компресира за очните капаци. За овие цели, треба да користите само свежи лисја. Пред примена на фабриката треба да се мачкам. По 2 дена, вашата болест ќе исчезне без трага.
 3. Земете зелен и памук. Натопи го во составот и нанесете врз основа на трепките. Зелени дамки ќе бидат отсутни, бидејќи алатот веднаш се апсорбира во порите.

Блефаритис е прилично непријатна болест која му дава многу непријатности на некоја личност. Може да биде многу тешко да се излечи, а не може да се постигне без интегриран пристап. Но, ако ги следите сите препораки на лекарот, може да постигнете позитивен резултат.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате блефаритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оптометрист , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Јачмен на око (појавување симптоми: 3 од 9)

Не е важно колку банана, јачмен на окото е воспаление, и гноен, кој се шири на лојната жлезда во очните капаци и косата на трепките на трепките. Поточно, лојната жлезда е блокирана, поради што се случува ова воспаление. Понекогаш се случува меибомијата да се разбуди и да се зголеми во големина. Ова е меибомит или т.н. внатрешен јачмен на око. Понекогаш има неколку фокуси на воспаление во окото. Обично такво воспаление поминува брзо - четири дена е доволно. Но, понекогаш третманот на јачменот на окото е неопходен. Кога и зошто, треба да разберете.

...
Јачмен во дете (појавување симптоми: 3 од 9)

Јачменот кај дете е гноен-воспалителна лезија на окото, која е локализирана во внатрешниот или надворешниот очен капак. Посебна карактеристика на болеста е тоа што таа се развива спонтано. Често, непридржувањето кон правилата за хигиена, навиката за четкање на очи со валкани раце, капење во загадени водни тела и носење контактни леќи често се предиспонирачки фактор.

...
Chalazion (појавување симптоми: 3 од 9)

Халијазин или градски град - бенигнен тумор, локализиран во дебелината на горниот или долниот очен капак. Секој човек може да страда од проблемот, без оглед на полот и возраста, но најчесто се дијагностицираат луѓе на возраст над 30 години.

...

Халијазин кај дете е раширена болест, која се карактеризира со формирање во горниот или долниот очен капак на мал јазол, склони кон постепено зголемување. Воспалителниот процес на органите на видот влијае подеднакво кај девојчињата и момчињата.

...
Сјогренов синдром (појавување симптоми: 2 од 9)

Воспалителните процеси кои влијаат врз сврзните ткива на човечкото тело се нарекуваат Сјогрен-ов (Sjogren) синдром или почесто терминот "сув синдром". Оваа болест е предизвикана од поразот на плунката, лакрималните и жлездите на мукозните шуплини. Со штетните фактори на овие жлезди се јавува дисфункција, што доведува до намалување на продукцијата на секреција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .