Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Јачмен на очите: симптоми и третман

Јачмен на око - главните симптоми:

Не е важно колку банана, јачмен на окото е воспаление, и гноен, кој се шири на лојната жлезда во очните капаци и косата на трепките на трепките. Поточно, лојната жлезда е блокирана, поради што се случува ова воспаление. Понекогаш се случува меибомијата да се разбуди и да се зголеми во големина. Ова е меибомит или т.н. внатрешен јачмен на око. Понекогаш има неколку фокуси на воспаление во окото. Обично такво воспаление поминува брзо - четири дена е доволно. Но, понекогаш третманот на јачменот на окото е неопходен. Кога и зошто, треба да разберете.

Симптоми и што треба да бидат предупредени

Пред да го отстраните јачменот од окото, треба да разберете дали е опасно или не. Обично тоа е жолта или бела глава на очниот капак, но понекогаш има внатрешен јачмен на око, кој изгледа различно и неговите симптоми се малку поинакви: нема глави, но има внатрешно воспаление и едем.

Ваквото воспаление може брзо да се отстрани само ако симптомите се препознаат со текот на времето. И, се разбира, нешто треба да се направи. Првите симптоми се:

  • На целијарниот раб на очниот капак почнува да гори и чешање.
  • Ако лимфните јазли се зголемени, исто така може да се зборува за воспаление на лојната жлезда во окото.
  • На очните капаци, и со текот на времето (обично брзо), се појавуваат едеми и оток. Ако го допрете, има изразена болка. Подобро да не го направите ова.
  • По неколку дена се појавува гламурозна глава. Повторно, ако воспалението е внатрешно, тоа не може да биде воопшто.

Ако постојат такви симптоми, можете да користите маст или капки и да го запрете проблемот. Но, факт е дека јачменот е системски проблем.

Јачменот на очите на детето може да биде опасен бидејќи воспалението е толку силно што бебето не може да го отвори окото. Симптоми како што се вкочанетост на очите и тешки главоболки се исто така чести. Ако има таква слика, веднаш треба да се јавите кај вашиот доктор.

Исто така, не двоумете се ако температурата е покачена, се појавува многу пати на истото место (важно е да дознаете зошто), болката во очите и главоболката не даваат одмор, воспалението сериозно го оштетува видот, а исто така ако конјунктивитис или трае повеќе од пет до шест дена. Сите овие симптоми треба да се заразат и да доведат до лекар.

Причини: зошто јачмен се појавува

Локација на лојните жлезди

Зошто јачменот се појавува на око? Причините се различни. Значи, лошата хигиена може да биде виновна. Да, сите ние ги миеме и грижеме за нашата кожа, но не е доволно да ја измиеме шминката од очите или да користиме некој друг крпа и не треба да правиш ништо друго.

Понекогаш тоа може да биде причина за хипотермија. Всушност, не е виновна, но хипотермијата може да предизвика други процеси кои придонесуваат за појава на воспаление на окото. Поради оваа причина, јачменот може да се појави на окото на детето, бидејќи грип или настинки можат да ги забрзаат воспалителните процеси.

Проблемите со дигестивниот систем и авитаминизата исто така може да бидат виновни.

Понекогаш овој проблем се јавува само поради тоа што имуниот систем е ослабен и не може да се бори против воспаление.

Покрај тоа, понекогаш јачменот се појавува едноставно затоа што постојат други проблеми со очите, како што се блефаритис или демодикоза.

Дијабетес и фурункулоза исто така може да бидат виновни.

Но, главната бактерија која предизвикува воспаление на око е Staphylococcus aureus . Но, тоа може да се појави поради стрептококи или блокирани канали.

Превенција

За да не се појави, доволно е да се направат едноставни дејства: да се мијат очите и да се мие шминка, да не се користи туѓо шамиче и крпа, како и некој друг шминка. Исто така вреди да се пие витамини и нормализирање на имунитетот. И, конечно, треба да го следите вашето здравје и работата на гастроинтестиналниот тракт, бидејќи нема маст или капки да се справат со непријатна болка ако телото е ослабено.

Третман

Прво треба да знаете што да направите кога јачменот е невозможен. Никогаш не го притиснете и не се обидувајте сами да го отворите ова воспаление: не можете да се ослободите од него на тој начин, но може да добиете флегмон во додатокот (воспаление на сокетите), па дури и менингитис . Овие болести често доведуваат до смрт.

Но, како брзо да се излечи јачменот на очите, вреди да се зборува подетално. Традиционалната медицина, патем, нема посебни методи за отстранување на јачменот од окото. Се разбира, можете да направите лосиони или да го подмачкувате со зелено, но тоа не е толку ефективно колку што би сакале. И заговор е сомнителна работа. Сепак, понекогаш помага и само-хипнозата, но ова не е лек и дефинитивно не е лек.

Понекогаш јачменот може да се скрши, тогаш самите канали се чистат дури и ако ништо не се прави со нив.

Во случај на воспалителни болести на окото на бактериска природа, лекарите препорачуваат да се започне со терапија при првите симптоми. Како по правило, прво се користат антибактериски препарати во форма на капки и масти за око. Важно е да се запамети дека бактериите можат да развијат отпорност на било кој антибактериски лек ако третманот е прекинат веднаш по исчезнувањето на симптомите, по што антибактерискиот лек ја губи својата ефикасност. Затоа, курсеви за антимикробна терапија треба да траат најмалку 5 дена.

Исто така, треба да се корегира имунитетот. За да го направите ова, не се применуваат капки и маст, и лекови кои можат да ја зголемат одбраната на телото. Ова може да бидат витамински комплекси, додатоци во исхраната, ехинацеа и квасец. Веројатно треба да се направи и физиотерапија. Исто така, при нормални температури, тие можат да препишат UHF. Оваа постапка ќе му помогне на јачменот зрее и излегува брзо.

Ние третираме надворешно

Отворено јачмен третман

Надворешни средства - главен метод за справување со јачмен. Мастата и капките повторно се земаат од лекар, но подобро е да се купи маст во мала цевка, бидејќи дозата за лекување ќе треба многу малку. Капките исто така се користат на минимум.

Ако јачменот се уште не е зрел, можете едноставно да го подмачкувате со алкохол, calendula или зелена, тогаш постои можност дека воспалението ќе исчезне.

Тетрациклин маст (изберете еден процент), како и гентамицин и еритромицин, хидрокортизон или флоксал маст често се користат за лекување. Маст се користи со подмачкување црвенило и пустули (ако веќе се појави). Исто така, маст лежеше за очен капак. Во секој случај, се применува со стерилен стап: памук и стакло. Обрни внимание на фактот дека секоја маст има краток рок на траење.

Не помалку ефикасен со јачмен на око и капки. Најчесто се користат сулфацил натриум (албуцид), офталмоферон или ципромед, како и левомицитин и флоксал.

Лекар Албакуд

Погребете ги во една до две капки 4-5 пати на ден. Покрај тоа, тие можат да се користат за здрави очи - во случај јачменот да се појавува премногу често. Кога се користи, многу е важно да не ја допирате корнеата на очите или очниот капак со цевка - на тој начин инфекцијата може да се шири низ окото. Исто така вреди да се запамети дека овие се уште се со широк спектар на антибиотици, па затоа се користат само ако се пропишани од лекар. Овие производи имаат еден недостаток: тие согоруваат многу, па затоа децата особено не ја сакаат процедурата за испуштање на капки (подобро е да се користи за третман на масло од јачмен јачмен). И, генерално, капките може да бидат многу ефикасни и да ви овозможат да се ослободите од грдото воспаление за неколку дена.

Народни методи

Можете исто така да користите алкохолни облоги и лосиони. Компресорот е направен од водка или алкохол, кој паѓа врз мал дел од памучна вата. Тоа ќе биде доволно една капка. Окото се чува затворено, додека компресорот се применува на самиот јачмен. Стави завој на врвот. Држете не повеќе од една четвртина од еден час.

Лосиони можат да се направат од саламура. Сепак, лекарите сметаат дека овој метод е контроверзен. Не верувајте на лекарите и на популарниот метод за борба против воспаление на окото со топла јајце или компир.

За превенција и со тенденција за формирање на јачмен, традиционалната медицина советува да пијат инфузии и decoctions на tansy. Но народни лекови не секогаш работат.

Но, она што не може да се направи за време на третманот е да се носат контактни леќи и да се користи декоративна козметика. Но, ова не е долго: во третманот на јачмен лисја брзо.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате јачмен на око и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: оптометрист , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Јачмен кај дете (појавување симптоми: 8 од 14)

Јачменот кај дете е гноен-воспалителна лезија на окото, која е локализирана во внатрешниот или надворешниот очен капак. Посебна карактеристика на болеста е тоа што таа се развива спонтано. Често, непридржувањето кон правилата за хигиена, навиката за четкање на очи со валкани раце, капење во загадени водни тела и носење контактни леќи често се предиспонирачки фактор.

...
Macomit (појавување симптоми: 7 од 14)

Меибомит - воспалителен процес во долниот или горниот очен капак, предизвикан од инфекција. Зголемената секреција на мејомските жлезди, каде инфекцијата паѓа директно, почнува да напредува со нивната дисфункција. Придружени со ослободување на густа маса од жолта или сива, по време суви кора формираат.

...
Листериоза (појавување на симптоми: 5 од 14)

Листериоза - болест од инфективна природа, предизвикана од патогениот тип на Listeria L. Monocytogenes. Овој микроорганизам е многу стабилен и може да преживее дури и во неповолни еколошки услови, така што секој човек кој не е одговорно одговара на прашањето за нивната хигиена може да се зарази.

...
ARVI (појавување симптоми: 4 од 14)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Вирусен конјунктивитис (појавување симптоми: 4 од 14)

Вирусен конјунктивитис е најчеста болест предизвикана од инфекција на конјуктивата на окото. Оваа болест може да се појави во епидемија или епизодна форма. Најчесто овој тип на конјуктивитис се развива во позадина на ослабен имунолошки систем. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .