Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Синдром на суво око: Симптоми и третман

Синдром на суво око - главните симптоми се:

Синдромот на суво око е патолошки процес кој се карактеризира со сушење на површината на рожницата. Со долготрајно кршење на стабилноста на филмот солза почнува да се јавува како компликација како конјунктивитис. Синдромот на суво око е дијагностициран кај 9-18% од популацијата. Најчесто, болеста влијае врз луѓето по 30 години. Третманот на болеста обично е насочен кон елиминирање на воспалителниот процес, кој предизвикува овој патолошки процес.

Причини за патологија

Синдром на суво око може да се појави поради следниве причини:

 • авитаминоза;
 • патологија на ендокриниот систем (недостаток на естрогенско производство), менопауза , ендокрина офталмопатија;
 • патологија на сврзното ткиво;
 • Паркинсонова болест , болест на окото, нарушувања на невролошко потекло и видни органи (воспалителни);
 • секоја состојба поради која визуелниот орган не може целосно да се затвори;
 • употреба на контактни леќи со низок квалитет;
 • продолжена употреба на одредени лекови;
 • нарушен одмор и режим на спиење.

Како се манифестира болеста?

Сува кератоконјуктивитис кај пациент со синдром на суво око

Кај многу пациенти, патологијата се чувствува во акутна форма и предизвикува голем број на негативни нарушувања. Ако некое лице е дијагностицирано со синдром на суво око, тогаш ги има следните симптоми:

 • сувост, чувство на присуство на песок во очите и болни сензации, интензитетот на кој се зголемува во текот на денот;
 • црвенило на оптичкиот орган;
 • во утринските часови заглавени заедно очните капаци.

Презентираните симптоми, исто така, може да бидат поизразени ако ситуацијата е комплицирана од влијанието на режимите на чад и висока температура.

Поострите знаци на болеста вклучуваат:

 • преосетливост кон светлина;
 • продолжена и екстензивна црвенило на очите;
 • силна болка во очите;
 • намален вид

Симптомите се поизразени кога се развиваат компликации, од кои едната е повреда на корнеата. Ако имате такви знаци, дефинитивно треба да се консултирате со лекар. Во спротивно, невозможно е да се избегне оштетување на видот, кое може да стане неповратно. Размислете за одделни симптоми на суви очи за карактеристичниот тек на болеста.

Чешање

За оние луѓе кои имаат синдром на суво око, карактеристична е хиперсензитивноста и иритацијата на рожницата. Оваа состојба секогаш доведува до формирање на чешање. Друг сличен симптом предизвикува алергиски реакции. Антихистамините можат да помогнат во лекувањето на овие состојби.

Огнен сјај

Главната улога на солза филмот е да ја навлажне површината на рожницата. Ако интегритетот на овој филм е скршен, тогаш рожницата почнува да се исуши и испраќа сигнали до мозокот, што го препознава како чувство на горење.

Чувство на присуство на песок

Симптомите како што се горење и чешање честопати се придружени со сензација како ако зрно песок го погоди окото. Оваа состојба се формира поради недоволно влажнење на окото. Кога сигналите се примаат во мозокот, тој испраќа импулси за одговор на око и на тој начин придонесува за производство на повеќе течност за елиминирање на странски објект.

Локацијата на лакрималните жлезди

Црвенило

Овој симптом е манифестација на воспалителниот процес. Во отсуство на соодветна влага, окото станува поподложно на воспаление. Главната работа на солзите е да се дистрибуираат хранливи материи во ткивата на визуелниот орган. Ако транспорт е оштетен, тогаш реакцијата на окото на оваа состојба е формирање на воспаление.

Заматен вид

Солзи се користат за да се обезбеди мазен надворешен оптички слој, така што светлосните зраци можат да влезат. Ако површината на окото се исуши, таа ќе стане нервозна и ќе се појави заматеност. За време на трепкањето, филмот на солза се обновува и повторно се формира мазен оптички слој на површината на оптичкиот орган.

Кинење

Кај пациенти кај кои е дијагностициран синдром на суво око, се забележува зголемено кинење. Причината за оваа состојба е тоа што системот кој е одговорен за производство на солза течност, работи во подобрен режим. Затоа, зголеменото испуштање солзи е рефлексна реакција на чувството на песок во очите.

Непријатност по читањето

Значително намалување на интензитетот на трепкање се забележува кога едно лице го концентрира своето внимание на одредена задача. Кога трепка, филмот на солза се обновува, а намалената брзина на трепкање предизвикува зголемена сувост на очите.

Терапија

Поголемиот дел од пациентите, откако дознале дека имаат синдром на суво око, почнуваат да се лекуваат со купување на вештачки солзи од аптека. Тоа се капки кои содржат вештачка солза течност. Таквите лекови може да вклучуваат третман на болеста, но секој пациент одговара на нив на свој начин. Покрај тоа, не постои 100% гаранција дека непријатноста е поврзана со синдром на суво око, а не со друга офталмолошка болест.

Третманот на презентираната патологија зависи од тоа што предизвика синдром на суво око. Ослободување на состојбата ќе им помогне на капки како што се Sustain и Oxial. Употребените лекови не треба да содржат конзерванси, бидејќи овие компоненти може да предизвикаат уште поголема иритација на визуелниот орган.

Денес на полиците на аптеките можете да најдете лекови кои ја сочинуваат солза течност, но секој лек има свои разлики. Лекарот пропишува некои капки во почетната фаза на болеста, а другиот паѓа кога состојбата е занемарена. Ако третманот е пропишан неправилно, состојбата на пациентот може да биде значително комплицирана. Не можете да извршите само-третман, дури и во случај кога сите симптоми покажуваат дека имате синдром на суво око. Само искусен специјалист може да препише ефикасен третман. Понекогаш може да вклучи операција.

Видови на третман, во зависност од сериозноста на болеста

За олеснување на воспалението и нормализација на хидратацијата на очите, третманот се заснова на употреба на антиинфламаторни лекови. За овие цели, употребете реназа капки со циклоспорин. Овој третман ќе овозможи нормализирање на составот на солза течност. Помага да се елиминира воспалителниот процес како капки:

 • Максидекс;
 • Alrex;
 • Офтан;
 • Дексаметазон

Нивната употреба е дозволена во комбинација со други лекови. Бидејќи постои зголемен ризик од несакани ефекти од употребата на кортикостероидни капки, таквиот третман треба да биде под строг надзор на лекарот.

За лекување на презентираната болест ќе им помогне на антибактериски капки. Тие ќе помогнат да се елиминира воспалителниот процес кој предизвика суви очи. Третманот може да вклучува и надворешни методи. Во овој случај, користете маст врз основа на еритромицин или тетрациклин. Приемот е 7-10 дена пред спиење. Тие активно се борат против заразни болести. Таквиот третман обезбедува елиминација на причината за патологијата и нејзините симптоми.

Синдромот на суво око е многу непријатна состојба. Може да се излечи само откако ќе се утврди причината за неговото формирање. Препишете терапија само еден искусен лекар за да избегнете компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате синдром на Сува око и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот оптималист може да помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Chalazion (појавување симптоми: 6 од 11)

Халијазин или градски град - бенигнен тумор, локализиран во дебелината на горниот или долниот очен капак. Секој човек може да страда од проблемот, без оглед на полот и возраста, но најчесто се дијагностицираат луѓе на возраст над 30 години.

...
Конјуктивитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Конјуктивитис е болест која се карактеризира со воспаление во областа на мукозната мембрана на окото. Овој вид на воспаление се јавува поради влез на микроби, вируси или габи на неа. Во некои случаи, името на болеста се дефинира како "зајаци очи", бидејќи конјунктивитисот, симптомите на кои пациентот се соочува, еден од оние вклучува значајна црвенило на очните капаци.

...
Сјогренов синдром (појавување симптоми: 5 од 11)

Воспалителните процеси кои влијаат врз сврзните ткива на човечкото тело се нарекуваат Сјогрен-ов (Sjogren) синдром или почесто терминот "сув синдром". Оваа болест е предизвикана од поразот на плунката, лакрималните и жлездите на мукозните шуплини. Со штетните фактори на овие жлезди се јавува дисфункција, што доведува до намалување на продукцијата на секреција.

...
Увеитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Увеитисот на окото е медицински термин кој се користи за означување на прогресијата на воспалителниот процес во различни делови на хориоидот (хориоид, цилијарно тело, ирис). Медицинската статистика е таква што во 25% од клиничките случаи тоа е болест што предизвикува намалување на визуелната функција или дури и слепило. Во просек, увеитисот се дијагностицира кај едно лице од 3000 (податоци за 12 месеци). Треба да се напомене дека патологијата се среќава неколку пати почесто кај претставниците на силната половина на човештвото отколку кај жените.

...
Склеритис (појавување симптоми: 5 од 11)

Склеритис е тешка болест на визуелниот апарат, во кој воспалителниот процес влијае на протеинскиот школка на окото (склера). Болеста може да се изрази како мали црвеникави нодули и да ја окупира целата склера. Речиси секогаш е зафатено само едно око, но во зависност од видот, може да се прошири на две одеднаш, или да се појавува наизменично во двете очи. Таа се јавува кај жени неколку пати почесто отколку кај мажите. Во детството, ретко се јавува, најчесто поради друг воспалителен процес во телото. Комплицирано од фактот дека е многу болно и може да доведе до влошување на видот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .