Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Снежно слепило: симптоми и третман

Снежното слепило - главните симптоми:

Снежно слепило (електро- или фотоофталмија) - изгореници на рожницата, конјуктивата, склерата, очните капаци на окото со моќно зрачење (јонизирачко, инфрацрвено, ултравиолетово). Резултатот од оштетувањето на зраците на очните структури е воспалителен процес на неинфективна етиологија по тип на конјуктивитис (воспаление на конјунктивитис), блефаритис (воспаление на очен капак), кератитис (корнеална лезија).

Снежното слепило е исклучително ретко. Во ризик се луѓето кои не ги штитат очите од силно зрачење.

Причини

Опсегот на ултравиолетово зрачење што може да предизвика изгореници на очите варира во средниот опсег (UV-B) од 290-320 nm и краток (UV-C) - 100-290 nm.

УВ-Б брановите придонесуваат за развој на фотодериматит (сончева алергија, соларен дерматитис ). Бранови со средна должина се апсорбираат од леќата и рожницата.

УВ-Ц брановите не влијаат врз луѓето, но се апсорбираат од озон. Краткорочното зрачење се користи во медицински помагала (ласерски системи, кварцни ламби, опрема за убавина), во производството (електрични апарати за заварување, итн.). УВ-Ц брановите од вештачки извори се целосно апсорбирани од рожницата и конјунктивата, што резултира со развој на лесна офталмија ( електрофталмија ).

Механизмот за развој на фотофталмија е оштетувањето на клеточната мембрана со светлина, што резултира со формирање на активен кислород и слободни радикали. Овие елементи предизвикуваат неповратни промени (некробиоза) во клетките, што доведува до патолошка експанзија на крвните садови, акумулација на хистамин, едем на ткивата и некроза.

За лицата кои не ги штитат очите од снег (скијачи, поларни истражувачи, алпинисти, сноуборди, зимски рибари, итн.), Снежното слепило е резултат на изложеност на зрачење што се рефлектира од светла снежна површина. Во лето, зраците се рефлектираат од површината на водата.

Неколку други причини се симпатична офталмија, која се јавува на позадината на предниот увеитис или иридоциклитис (комбинирано воспаление на ирисот и цилијарното тело). Причини за иридоциклитис:

 • повреди на бинокуларниот систем;
 • корнеарен улкус ;
 • склерална руптура;
 • неоплазми во орбитата.

Патогенезата на болеста е автоимуна лезија на окото. Причината за симпатична офталмија може да биде имуногенетски фактор кој предизвикува појава на хиперсензитивност на светлина. Тригерите (активирањето) се ендотоксини кои се појавуваат за време на воспалителниот процес, ензими (трипсин, зимаза), херпес вирус.

Офталмијата на новороденото се јавува кога очниот апарат на детето е инфициран за време на нејзиниот премин низ раѓачкиот канал на мајката, кај кого е заразен урогениталниот тракт. Ако мајката има СПБ, бебето има офталмија во повеќе од 15% од случаите.

Најчестите предизвикувачи се кламидија - 38,8% од случаите, поретко гонококи - до 1%. Патогените можат да бидат стапчиња ( цревни - 2,6%, ксеротични - 5,2%), пневмококи - 6,9%. Не може да се утврди видот на патогениот агенс во 13% од случаите.

Класификација

Во зависност од етиологијата, овие видови на офталмија се разликуваат:

 1. Снег - ефектот на брановите што се рефлектираат од површината на снегот или водата.
 2. Светлина - ефектот на брановите што се рефлектираат од уреди кои генерираат различни зрачења.
 3. Симпатичен - кој произлегува од позадината на воспалителниот процес.
 4. Офталмија или конјунктивитис кај новороденчиња - се јавува кај доенчиња од заразена мајка.
Конјунктивитис

Во зависност од клиничките манифестации, постојат пет форми на неонатална офталмија:

 1. Инфилтративна форма - акумулација на ексудат во конјуктивалната празнина (32,8%).
 2. Едематозниот - се карактеризира со конјуктивален едем (21.6%).
 3. Филми - појавата на сиви филмови (19,9%).
 4. Папиларија - формирање на папиломи во очниот капак и мукозната мембрана на окото.
 5. Мешани - вклучуваат симптоми карактеристични за други форми.

Кај децата, болеста е многу заразна.

Симптоми

Симпатичната офталмија на инфективната етиологија и конјунктивитот на новороденчињата имаат инкубациски (латентен) период од два дена до две недели, по што се појавуваат знаци на болеста. Симптомите на снежното слепило се случуваат многу порано - најмногу 6 часа по изложеноста на зрачење.

Пациентот се жали на лакримација, страв од светлина, чувство на "песок" во очите, болка, заматен вид. Објективно: зеницата е стеснета или деформирана, очните капаци се отекуваат, мукозната мембрана на очните капаци е хиперична, ирисот ја менува бојата, постои блефароспазам (неконтролиран спазам на кружни мускули на окото). На конјунктива, чиреви и ерозија може да се формира, видот е оштетен, до привремено губење. Со прогресијата на болеста доаѓа нетолеранција на најслабите извори на светлина.

Во бактериската форма на болеста се забележуваат гнојни содржини, во случај на вирусно - серозен, во случај на алергиска - мукозна. Отстранлив мукозен лик е обично многу леплива, што предизвикува трепките да се држат заедно наутро до тој степен што понекогаш е невозможно сами да ги отворат очите. Ова особено важи за децата.

Дијагностика

Дијагнозата на снежна офталмија е утврдена од офталмолог врз основа на клиничката слика, анамнеза и објективен преглед. Висометријата (проценка на визуелната острина) во повеќето случаи е тешка поради спастичната компресија на очните капаци.

По миење на очите со капки и отстранување на корнеалниот синдром, се изведуваат следниве постапки:

 1. Биомикроскопија. Микроскопско испитување на структурите на окото (конјуктива, ирис, леќа, рожница, стаклесто тело) со помош на леќа со три огледала. Идентификувано воспаление, повреда на окото, дистрофични промени, крварење, заглавување на делови за светлост (оптички медиуми).
 2. Офталмоскопија. Испитување на фундусот за проценка на транспарентноста на оптичките медиуми со помош на офталмоскоп (спекуларен или рачен). Методот овозможува да се идентификуваат дегенеративни-дистрофични процеси, фотодериматити, аномалии на структурата на бинокуларниот систем, промени во хориоидната жлезда, траума на ретината, оштетување на оптичкиот нерв и други патолошки промени.
 3. Флуоресцеин тест за инстилација. Испитување на окото со пресечена лампа со сини филтри по инстилација (инстилација) на флуоресцеин. Дефектите на стратум корнумот и конјунктивата, зоната на кинење на солза филмот не се исцрпени со раствор. Десет или повеќе дефекти укажуваат на патолошки промени.
 4. Тонометрија. Определување на интраокуларен притисок со специјална опрема.
 5. Гониоскопија. Инспекција на предната камера.
Гониоскопија

Симпатичната офталмија на инфективната генеза и конјунктивитот на новороденото не се базира на клинички манифестации, туку на податоци од проучувањето на содржината на конјунктивалната празнина, цитологијата на конјуктивални скрапувања и имунофлуоресценција.

Третман

Пациентот што ги изгорел очите му треба итна помош. Потребно е да се создаде визуелен одмор со наметнување на нетранспарентно око. Жртвата треба да остане во затемнета просторија.

Снежното слепило е елиминирано со помош на системски и локални лекови. Третманот се состои од инстилација - леквен раствор (капки за анестезија и дезинфекција), вештачка солза се инјектира во конјуктивалната кесичка. 1-2 капки од растворот се инјектираат во шуплината со пипета. Еритромицин или тетрациклин маст прават апликации. Дезинфициенси се индицирани ако лесната офталмија е комплицирана со ерозивни промени. Слаби непријатност во очите на лосион со ладна вода.

Внатре назначени антихистаминици и анти-инфламаторни лекови. Кога бактериската форма е прикажана како карантин, се пропишуваат антибиотици и имуносупресиви (и системски и локални). Со поразот на едното око, вториот е изолиран со медицински материјал. Завојот не се применува на оштетеното око, со цел да не се меша со евакуацијата на содржината на конјуктивалната празнина, а не да се создаде поволна средина за репродукција на патогената микрофлора.

По исчезнувањето на клиничките знаци на болеста, се спроведува четирикратно бактериолошко испитување на конјуктивални брисеви. Само со негативни резултати, пациентот се смета за здрав.

Прогноза

Прогнозата за снежна офталмија е поволна. Патогенот е уништен во рок од еден ден од почетокот на третманот, симптомите исчезнуваат по два до три дена, визијата се обновува. Понекогаш преостанува преосетливоста кон светлината.

Превенција

Лесна офталмија не се јавува ако пациентите подложени на терапија со ПУВА, други лица при работа со медицински уреди за радијација, кои престојуваат во солариум, електрично заварување користат заштитни очила и ги следат безбедносните процедури.

Можете да го спречите офталмијата во скијачките одморалишта со специјална маска. Во лето треба да носите очила со висококвалитетни УВ филтри.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате снежно слепило и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш оптометристот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ретинобластома (појавување симптоми: 7 од 12)

Ретинобластомот е малигна неоплазма на мрежницата. Овој тип на онкологија најчесто ги зафаќа децата, најчесто помлади од пет години. Случаи кога болеста била дијагностицирана кај адолесценти постари од петнаесет години, не е евидентирана. Тоа се случува со иста фреквенција кај бебињата на двата пола. Манифестацијата на ова нарушување кај возрасните не е фиксна.

...
Синдром на суво око (симптоми на појавување: 5 од 12)

Синдромот на суво око е патолошки процес кој се карактеризира со сушење на површината на рожницата. Со долготрајно кршење на стабилноста на филмот солза почнува да се јавува како компликација како конјунктивитис. Синдромот на суво око е дијагностициран кај 9-18% од популацијата. Најчесто, болеста влијае врз луѓето по 30 години. Третманот на болеста обично е насочен кон елиминирање на воспалителниот процес, кој предизвикува овој патолошки процес.

...
Иридоциклитис (појавување на симптоми: 5 од 12)

Иридоциклитис се нарекува воспалителен процес во предниот дел на очното јаболко. Во неговото јадро, оваа болест е вид на болест како што е предниот увеитис. Обично тие се болни луѓе на возраст од 25 до 45 години. Оваа болест се карактеризира со релапс и се развива во предниот дел на хориоидот, вклучувајќи ја ирисот, воспалението кое се нарекува иритис.

...
Увеитис (појавување симптоми: 5 од 12)

Увеитисот на окото е медицински термин кој се користи за означување на прогресијата на воспалителниот процес во различни делови на хориоидот (хориоид, цилијарно тело, ирис). Медицинската статистика е таква што во 25% од клиничките случаи тоа е болест што предизвикува намалување на визуелната функција или дури и слепило. Во просек, увеитисот се дијагностицира кај едно лице од 3000 (податоци за 12 месеци). Треба да се напомене дека патологијата се среќава неколку пати почесто кај претставниците на силната половина на човештвото отколку кај жените.

...
Трахома (појавување симптоми: 5 од 12)

Трахома - е хронична болест на инфективна природа која влијае на очите. Главниот и единствен предизвикувач на болеста е бактерија од семејството на кламидија. Оваа болест припаѓа на инфективната група, која може да се пренесе од човек на човек. Тоа влијае на луѓето, без оглед на возраста и полот, поради што често се дијагностицира кај децата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .