Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Факоxлероза: Симптоми и третман

Факоxлероза - главните симптоми:

Факосклероза или склероза на леќата - набивање на влакната на очите на окото (биолошка леќа, еден од главните делови на оптичкиот систем), поврзана со промените поврзани со стареењето. Карактеристични функционални (реверзибилни) метаболички нарушувања.

Причини

Од раѓање, леќата има редовна сферична форма, висока еластичност, мека текстура, транспарентност. Кај возрасните, предната површина на леќата станува рамна. По 40 години (во повеќето случаи), бојата се менува од транспарентно до жолтеникаво и со возраста се зголемува жолтилото, еластичноста се намалува.

Ваквите промени во параметрите доведуваат до пресбиопија . Ова е природна, а не патолошка состојба, во која е тешко да се фокусира погледот на блиските објекти, близу предметите стануваат малку "заматени".

Луѓето кои првпат наидоа на аномалија, ја земаат за патологија на видот. Всушност, леќата ги губи своите способности за сместување со возраста. Сместувањето е она што ја одредува визуелната острина. Поради високата еластичност на млада возраст, кристалната леќа лесно ја менува сопствената форма кога се менува растојанието од очите кон објектот.

Постариот човек е, колку е потежок и потежок станува леќата, толку е помала неговата еластичност, толку е потешко да се промени форма и да се фокусира објектот. Со возраста, слабиот вид е резултат на склероза на јадрото (факосклероза на леќата на окото) - функционална промена во нормалната изведба на леќата.

Јадрото започнува да се кондензира на возраст од 14 години. По 40 години, суштината на вкочанетоста се зголемува околу 450 пати, за некои луѓе 60 години и постари - 1000 пати. Причината за промената е непозната. Претходно се веруваше дека ова се должи на дехидрација на очното јаболко со возраста. Сепак, како резултат на истражувањето, се покажа дека со текот на времето окото не губи течност.

Склерозните промени во јадрото на леќата се можни со следниве болести:

Фамилијата на миопија може да биде компликација на таквата патологија како иницијалната катаракта предизвикана од рефракција (нарушување на процесот на рефракција на светлината во леќата). Провокативен фактор во развојот на болеста - оптоварена наследност.

Симптоми

Првата и главна поплака која е презентирана во случај на факосклероза е миопија (добра видливост на тесно распоредени објекти и слаба видливост на далекусежните објекти). Но, тоа е непатолошка миопија (имагинарна миопија ). Пациентите со далекусежност (хиперметропија) може да забележат дека симптомите на далекоспитност се намалуваат.

Дијагностика

Во дијагнозата на факосклероза користејќи ги овие методи:

  1. Визуелно офталмолошко испитување на леќата со странично осветлување и пренесена светлина.
  2. Биомикроскопијата се изведува со помош на ламба за пресекување. Техниката овозможува да се процени состојбата на окото, позицијата на леќата, нејзината форма и боја, да се забележат најмали промени, да се откријат фокуси на заматеност, воспаление, неоплазми, катаракта.
  3. Ехобиометријата е метод на ултразвук А-скенирање. Визуелизацијата ви овозможува истовремено да ги проценувате сите структури на очите и надворешните ткива на окото. Б-скенот ги проценува внатрешните структури на окото. Ова е точен дијагностички метод кој ви овозможува да ја испита состојбата на рожницата и леќата и да ги идентификувате миопија, глауком.
  4. Мерење на оптичката моќ на рожницата - резултатите од студијата овозможуваат дијагностицирање на миопичната склероза.

Сите процедури се безболни, високо информативни, не бараат подготовка.

Симптоми на фаскосклероза

Третман

Посебен третман за фаскосклероза не е потребен. За повеќето пациенти, корекција на очи со очила е доволна.

Употребата на традиционални лекови за заболувања на очите (масти, капки, витамини, антикатарски лекови и сл.) Е непрактична, бидејќи лековите немаат терапевтски ефект врз ткивото на очите во случај на факосклероза.

Ова се должи на неповратноста на промените поврзани со возраста, поради што се развива склерозата на јадрото и фактот дека причините за промените поврзани со возраста не се целосно разбрани од науката.

Предвидувања

Прогнозите се генерално поволни, бидејќи склерозата поврзана со возраста на самата леќа не го нарушува видот. Можно влошување на метаболизмот, замаглување на леќата. Развојот на тешки компликации поврзани со главната болест на очите, против која имаше склероза. Важен навремен третман на специјалист кога проблеми со видот, рана дијагноза и соодветен третман.

Превенција

Превенцијата на факосклероза е насочена кон одржување на здрав активен животен стил и вклучува традиционални мерки:

  1. Рационална исхрана во текот на животот, потрошувачка на пропишани за одредена возраст, количина на витамини и минерали.
  2. Активност, доволен физички и ментален стрес, но не и преоптоварување.
  3. Превенција на глауком, катаракта, воспаление на структурите на окото, дијабетес.
  4. Обидете се да избегнете повреда на окото.
  5. Офталмолошко испитување, спроведување на неговите препораки.
  6. Навремена елиминација на визуелните нарушувања.

Утврдено е дека таквите мерки ќе помогнат да се намали стапката на кондензација на леќата и да се задржи добра визија колку што е можно подолго.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Факосклероза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш оптометристот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Катаракта (појавување на симптоми: 1 од 1)

Катаракта е една од најчестите очни болести што се јавуваат денес кај постарите лица. Природната леќа на нашето око е леќата, која поминува светлосни зраци преку себе и ги рефлектира. Се наоѓа во окото, помеѓу стаклестото тело и ирисот. Кога станува збор за таква дијагноза како катаракта, чии симптоми се јавуваат поради делумна или целосна опацификација на леќата, таа ја губи сопствената транспарентност, по што окото гледа само на мал дел од светлосните зраци.

...
Церебрална парализа (појавување симптоми: 1 од 1)

Церебралната парализа (ЦП) е општ медицински термин кој се користи за назначување на група на нарушувања на движењето кои напредуваат кај доенчињата поради трауматизација на различни мозочни области во циркадскиот период. Првите симптоми на церебрална парализа понекогаш може да се идентификуваат по раѓањето на детето. Но, обично знаците на болеста се манифестираат кај доенчиња во доенчиња (до 1 година).

...
Ангиопатија на ретината (појавување на симптоми: 1 од 1)

Ангиопатија на ретиналните садови е патолошка состојба, која се манифестира со кршење на тонот на крвните садови и малите капилари на фундусот на окото. Како резултат на прогресијата на оваа патологија, тие може да се стесни, прошират или да станат повредени. Наспроти позадината на сите промени, постои кршење на протокот на крв во погодените крвни садови, како и повреда на нервната регулација.

...
Кератоконус (појавување симптоми: 1 од 1)

Кератоконус - од гледна точка на офталмологијата се смета за исклучително ретка болест која ја зафаќа рожницата. Болеста се јавува во иста мера кај двата пола, но децата и адолесцентите ја сочинуваат главната група за ризик. Факторите кои предизвикуваат формирање на патологија се моментално непозната, но лекарите изнесоа неколку теории во врска со неговото потекло.

...
Синдром на мачен плав (симптоми на појавување: 1 од 1)

Синдром на маченка (Lejen синдром) е патолошки процес на вродена природа што е предизвикан од отсуството на фрагмент од кратката рака на петтиот хромозом. Ова име на болеста се должи на карактеристичниот крик на децата, кој е сличен на мачката.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .