Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дакријаденис: симптоми и третман

Дакријалитис - главни симптоми:

Дакријалитис (воспаление на лакрималните жлезди) е патолошки процес кој предизвикува воспаление на лакрималната жлезда. Патологијата ретко се случува самостојно, во основа процесот се развива како одговор на основната болест, што е причина за компликација во развојот на секундарна болест. Тоа може да се случи во две форми, класично и хронично.

За време на визуелното испитување болеста се дијагностицира со помош на офталмолошки инструменти и лабораториски тестови. Ако терапијата се започне навреме (пред почетокот на компликациите), прогнозата е позитивна во 100% од случаите.

Патологијата често се јавува кај деца поради компликации поврзани со конјунктивитис, настинки или други болести, кај возрасни тоа е поретко. Според меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија (МКБ-10), болеста го има кодот Х04.0.

Етиологија

Постојат голем број на болести кои можат да влијаат на формата на протокот на дакријаденитис:

Во повеќето случаи, воспалението на лакрималните жлезди се јавува поради ослабен имунитет, кој ги насочува сите сили во борба и инфекција, обезбедувајќи дупка за компликации. Терапијата е насочена кон борба против главната болест, и само тогаш - да ги елиминира последиците.

Класификација

Окото заболување има две форми.

 1. Акутниот дакријаденит започнува со појава на болка во горниот очен капак. Патологијата е локализирана на ова место, предизвикувајќи оток и црвенило. Постои поместување на окото, на кое оток притиска и предизвикува да слезе, може да предизвика делумно губење на движењето на очите. Лимфните јазли се зголемени, во ретки случаи, оток го доловува темпоралниот регион или дел од лицето. Постојат супутации, времетраењето на процесот опфаќа од една до три недели, што доведува до формирање на апсцес кој може да се отвори внатре во очниот капак или преку горниот дел. Често се наоѓаат дакријаденитис кај деца, може да биде унилатерален или билатерален. За разлика од јачменот, има задебелување, боли, регионалните лимфни јазли се зголемени и предизвикуваат промена на окото.
 2. Хроничен дакријаденис. Формирањето на оток е густа. Не влијае на бојата на кожата во областа на патологијата. Ако го повлечете очниот капак, визуелизира испакнатиот палпебрален дел.

Патолошкиот процес може да биде унилатерален или билатерален

Симптоматологија

Симптоми на дакријаденитис

Со цел да се разликува дакријаденитот, вниманието се посветува на симптомите кои ќе помогнат во утврдувањето на обликот на болеста. Симптомите на дакријаденитис се следниве:

 • болка на местото на оток;
 • црвенило на окото;
 • оток на горниот дел од очниот капак;
 • оток на горниот очен капак;
 • гноен исцедок од око;
 • поместување на очното јаболко;
 • испакнување на горниот дел од очниот капак;
 • формирање на пурулентна торба (апсцес);
 • висока температура;
 • нарушена подвижност на окото;
 • намален вид;
 • главоболка;
 • детето може да доживее губење на апетит и летаргија;
 • слабост

Специфичните симптоми ќе помогнат да се избегнат грешките во дијагностиката и назначувањето на терапевтски интервенции.

Дијагностика

Кога пациентот доаѓа во клиниката, лекарот спроведува основно испитување и ја испитува историјата на болеста, се запознава со поплаките на пациентот.

Потоа, спроведе лабораториски и инструментални студии:

 1. Висометрија. Визуелната острина е проверена. Пациентот е повикан да ги земе предвид симболите на таблата или ѕидот што се блиски.
 2. Тонометрија. Постапката одредува интраокуларен притисок, се изведува во седечка положба со помош на ламба.
 3. Биомикроскопија на окото. Ви овозможува да зумирате за да ја видите внатрешната околина на окото, користејќи пресече светилка и микроскоп.
 4. Алергиски тестови. Проверете ја чувствителноста на телото на одредени супстанции за квалитетот на понатамошната терапија.

Во хроничниот тек на болеста се пропишуваат следниве дијагностички мерки:

 • Ултразвук на окото;
 • КТ скен или МНР;
 • серолошко тестирање;
 • пулмонална биопсија ако постои сомневање за саркоидоза ;
 • Mantoux тест;
 • рентген на градите;
 • тестирање на плунката (за да се исклучи болеста на Микулич).
Ултразвук на окото

Терапевтските активности се вршат само по појаснување на сите карактеристики на патологијата и дијагнозата.

Третман

Со класичниот дакријаденит, третманот ќе се одвива само во болница. За целосна наплата, употребата на конзервативни терапии е доволна:

 • земање лекови (антибиотици, антиинфламаторни, лекови против болки, витамини и минерали);
 • физиотерапија;
 • одмор во кревет.

Кога се формира апсцес, се врши хируршко отварање на апсцесот и миењето на очите. Лекарската терапија е пропишана така што нема компликации.

Ако се дијагностицира хроничен тек на болеста, првин е елиминирана основната причина, а потоа се загрева и лекот се пропишува. Доколку терапијата е неефикасна, препишете зрачење на рендгенската зона на едемот.

Пациентот се консултира не само со офталмолог, туку и со други медицински специјалисти: хематолог, специјалист за туберкулоза, венеролог, имунолог.

Можни компликации

Воспалението на лакрималните жлезди е прилично непријатна болест. Ако не ја утврдите причината и не преземате соодветни мерки, можни се следните компликации:

Други компликации може да се појават во зависност од примарната болест.

Превенција:

 • елиминирање на коренот на болеста;
 • не се кандидира вирусни инфекции;
 • одржување лична хигиена;
 • почесто вршат влажно чистење;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • добро и јадете право.

Потребно е да се почитуваат кај експертите, да се донесат годишни инспекции.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дакријаденитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: оптометрист , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ретинобластома (појавување симптоми: 6 од 14)

Ретинобластомот е малигна неоплазма на мрежницата. Овој тип на онкологија најчесто ги зафаќа децата, најчесто помлади од пет години. Случаи кога болеста била дијагностицирана кај адолесценти постари од петнаесет години, не е евидентирана. Тоа се случува со иста фреквенција кај бебињата на двата пола. Манифестацијата на ова нарушување кај возрасните не е фиксна.

...
Q треска (појавување симптоми: 6 од 14)

Q треска - акутна природна фокална инфективна болест, спаѓа во групата на рикетциоза, има и други имиња (Burnet-ова болест, Q-треска, коксиелоза). Рикетиозите се специфични отпорни на околината и се способни за спорулање на бактериите кои предизвикуваат болест кога се проголта.

...
Туларемија (појавување симптоми: 5 од 14)

Туларемијата е болест од природна фокална природа, манифестирана во форма на акутна инфекција. Туларемија, чии симптоми вклучуваат лезии на лимфните јазли и кожата, а во некои случаи слузокожата на фаринксот, очите и белите дробови, исто така, се одликува со симптоми на општа интоксикација.

...
Синузитис (појавување симптоми: 5 од 14)

Синузитис е болест која се карактеризира со акутно или хронично воспаление, концентрирано во синусната површина (параназални синуси), што, всушност, го одредува нејзиното име. Синузитис, симптомите на кои сметаме малку подолу, главно се развиваат во позадина на обична вирусна или бактериска инфекција, како и алергии и, во некои случаи, против позадината на микроплазма или габична инфекција.

...
Еммоидитис (појавување симптоми: 5 од 14)

Етмоид синузитис или акутен етмоидитис е болест која се карактеризира со воспаление на мукозниот епител, кој се наоѓа во клетките на етмоидната коска. Значењето на овој поим е непознато за многу малку луѓе (најчесто постои синузитис или синузитис на слухот), но самата патологија е многу честа. Поради оваа причина потребно е да се знае што е еммоидитис, симптоми и третман. Патологијата е доста опасна, бидејќи фокусот на воспаление се наоѓа во близина на мозокот и гранката на тригеминалниот нерв, кој е одговорен за инервација на лицето. Етмоидален синузитис се јавува кај возрасни и деца.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .