Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Блефароспазм: Симптоми и третман

Блефароспазма - главните симптоми:

 • Апатија
 • Намалена визија
 • Плачливост
 • Отекување на очните капаци
 • Преосетливост кон светлина
 • Неволно затварање на очните капаци
 • Неконтролирана контракција на очните мускули
 • Извртување на очните капаци
 • Излупете ги трепките
 • Коски во аглите на очите

Блефароспазма е состојба во која се јавува рефлексна (несакана) контракција на очните капаци. Долго време, патолошкиот процес се припишува на психијатриски нарушувања. Кога пациентот е болен, тешко е да се отворат очните капаци поради грчеви, има изразена фотофобија.

Здравствена опасност блефароспазма не е. Сепак, хроничната форма на патолошкиот процес може да доведе до развој на сериозни компликации, па дури и попреченост. Не треба да заборавиме на психолошкиот аспект: болеста води до непријатност кога комуницира со други луѓе, предизвикува непријатности при извршување на работните задачи и едноставни операции во домаќинството.

Клиничката слика е доста специфична, така што проблемите со поставувањето на дијагнозата, како по правило, не се појавуваат. Блефароспазма на окото често се случува во позадина на други патолошки процеси, третманот ќе биде насочен кон елиминирање на основната причина. Терапевтски мерки во повеќето случаи се конзервативни.

Најчесто, суштински блефароспазма се јавува кај жени после 20 години. Кај мажите, болеста се дијагностицира поретко. Долгорочните предвидувања се тешко да се направат, бидејќи сè зависи од формата на болеста и општата природа на клиничката слика. Според МКБ-10, патолошкиот код е Г24.5.

Етиологија

Според лекарите, блефароспазма може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • синдром на суво око ;
 • лична историја на блеферитис ;
 • трихојаза ;
 • влегување во органот на видот на туѓо тело;
 • употреба на антипсихотици;
 • Паркинсонова болест ;
 • фокална дистонија;
 • нарушена мобилност на очите;
 • парализа на различна природа и форма;
 • конгенитални болести, во клиничката слика за кои постојат рефлексни нарушувања.

Предвидните фактори за развој на патолошкиот процес може да бидат следниве:

Во некои случаи болеста се развива поради психијатриски нарушувања. Во ретки случаи, да се утврди причината за манифестацијата на блефароспазма не е можно.

Класификација

Врз основа на локализација на болеста, изолиран едностран и билатерален тип на болест. Еднострана природа на патолошкиот процес е забележана во исклучително ретки случаи.

Ако ја земеме предвид клиничката и морфолошката природа, постојат такви форми на болеста:

 • клоничен - се карактеризира со несакани чести трепкања или бавно затворање или отворање на очните капаци;
 • тонично - упорни спазматични тресење, кое трае неколку часа.

Тоничната форма на болеста е поделена на следните подвидови:

 • рефлексен блефароспазма - се јавува на позадината на продолжената стимулација на рецепторите, може да биде компликација на невритис на лицето;
 • неопходна - најчесто дијагностицирана кај жени, се јавува на позадината на трауматска невроза , хистерија , како резултат на промени поврзани со возраста.

Болеста може да биде акутна или хронична.

Симптоматологија

Блефароспазам

Блефароспазма се карактеризира со следната клиничка слика:

 • зголемена подложност на светлосни стимули;
 • неконтролирано трепкање на очните капаци, постојано грчеви, затворање;
 • мацерација на очните капаци;
 • зголемено производство на солза течност;
 • оток на очните капаци;
 • формирање на кора во аглите на очите, на трепките.

Во некои случаи, поради комплицираниот тек на клиничката слика, визуелната острина може да се намали.

Дијагностика

Не е тешко да се направи точна дијагноза, бидејќи постои специфична, светла клиничка слика, меѓутоа може да биде потребна диференцијална дијагноза за психијатриски нарушувања.

Дијагностичката програма ги вклучува следните мерки:

 • испитување на пациентот преку пресечна светилка;
 • електромиографија на мускулите на лицето;
 • одредување на брзината на импулсот по влакната на фацијалниот нерв;
 • дефиниција на трепкачки рефлекс.

Диференцијална дијагноза на блефароспазма може да биде потребна за вакви заболувања:

Врз основа на резултатите од дијагностичките мерки, се утврдува природата на терапевтските мерки.

Третман

Патолошкиот блефароспазма третман вклучува во повеќето случаи, конзервативни методи. Фармаколошкиот дел од третманот може да се базира на земање лекови од следниот спектар на дејство:

 • седативи;
 • антидепресиви;
 • транквилизатори;
 • да го прилагоди метаболизмот;
 • антихолинергичен;
 • мускулни релаксанти ("Dysport");
 • да се стабилизира микроциркулацијата во централниот нервен систем.

Рефлексотерапијата е пропишана. Сите лекови, вклучувајќи го и "Dysport" треба да се земаат само на рецепт.

Третманот со народни лекови за таква болест не е исклучен, но треба да се сфати дека проблемот не може да се утврди само од домашни мерки - овој пристап треба да се смета како дополнителен. Лекарите поени препишуваат само со намалување на визуелната острина.

Како превенција, треба да се преземат мерки за спречување на оние патолошки процеси кои предизвикуваат фактори за развој на патологија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате блефароспазма и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот оптималист може да помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:

Халијазин кај дете е раширена болест, која се карактеризира со формирање во горниот или долниот очен капак на мал јазол, склони кон постепено зголемување. Воспалителниот процес на органите на видот влијае подеднакво кај девојчињата и момчињата.

...
Синдром на суво око (симптоми на појавување: 2 од 10)

Синдромот на суво око е патолошки процес кој се карактеризира со сушење на површината на рожницата. Со долготрајно кршење на стабилноста на филмот солза почнува да се јавува како компликација како конјунктивитис. Синдромот на суво око е дијагностициран кај 9-18% од популацијата. Најчесто, болеста влијае врз луѓето по 30 години. Третманот на болеста обично е насочен кон елиминирање на воспалителниот процес, кој предизвикува овој патолошки процес.

...
Сјогренов синдром (појавување симптоми: 2 од 10)

Воспалителните процеси кои влијаат врз сврзните ткива на човечкото тело се нарекуваат Сјогрен-ов (Sjogren) синдром или почесто терминот "сув синдром". Оваа болест е предизвикана од поразот на плунката, лакрималните и жлездите на мукозните шуплини. Со штетните фактори на овие жлезди се јавува дисфункција, што доведува до намалување на продукцијата на секреција.

...
Блефаритис (појавување симптоми: 2 од 10)

Што е блеферитис? Ова е патолошки процес, придружен со воспаление на различни рабови на очните капаци. Презентираната болест се смета за најчеста кај сите постоечки патологии на окото. Покрај тоа, блеферитисот е многу тежок за лекување.

...
Кератитис (појавување симптоми: 2 од 10)

Кератитис е болест на рожницата на окото, придружена со воспаление. Таквата болест може да биде од вирусно или бактериско потекло. Многу ретко, лекарите дијагностицираат габични лезии на рожницата. Често придонесува за појава на патолошка повреда на корнеата. Око кератитис е многу сериозна болест која бара итна медицинска помош.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .