Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Електрофталмија: симптоми и третман

Електрофталмија - главни симптоми:

Електрофталмијата е воспаление на надворешните мембрани на очите, што резултира од силна изложеност на ултравиолетовите зраци, кои активно се апсорбираат од ретината и предизвикуваат хемиски промени во него. Овој патолошки процес има други имиња - фотофталмија или снежно слепило.

Електрофталмијата се јавува доста често, е повеќе од професионално заболување, се забележува кај заварувачи, планинари, поларни истражувачи, скијачи. Дијагностициран при првиот испит од страна на офталмолог. Ако степенот на оштетување на окото не е над просекот, тогаш прогнозата за терапевтски мерки е позитивна, главната работа е веднаш да се консултира со лекар и да започне навремено лекување.

Етиологија

Причината за болеста, како што е електрофталмијата, е секој предмет што може да испушти ултравиолетова светлина. Во случај на непочитување на прописите за безбедност, кога органите на видот не се заштитени од негативните ефекти на агресивните зраци, се јавува воспаление.

Изворите на негативно зрачење се:

 • светли блесоци на сонце;
 • сончево затемнување;
 • машина за заварување;
 • снег, кој има висок степен на размислување;
 • кварцни светилки;
 • солариум;
 • фото блиц;
 • светло рефлектор.

Влијанието на негативните фактори доведува до смрт на клетките во рожницата, што делува како вид на апсорпција на филтерот на ултравиолетовото зрачење. По ова започнува воспаление на рожницата, што исто така влијае и на ретината. Таквото изгорење може да доведе до развој на слепило.

Класификација

Електрофталмијата има четири степени на оштетување на очите:

 • светлина - транспарентноста на рожницата е намалена, конјунктивалната мембрана доби црвена боја, има непријатност во очите, чешање и горење се можни;
 • средната конјуктива е покриена со филм, површината на рожницата станува многу чувствителна на светлина, се развива болка ;
 • сериозна - намалена визуелна острина, едем е формиран со постојано чувство на непријатност;
 • многу тешка форма - ткивна смрт започнува со отфрлање на конјунктивалната мембрана, силната болка предизвикува очите да останат затворени, и без терапија, воспалението ќе доведе до целосно или делумно слепило.

Патолошкиот процес во областа на видниот орган се развива поради оштетување на епителните клетки на рожницата, со што се предизвикуваат воспалителни промени во ткивата на окото.

Симптоматологија

Симптоми на електрофталмија

Првите симптоми на повреда или изгорување на корнеата ќе се појават 3-12 часа по изложувањето на ултравиолетовите зраци на мрежницата.

Главните симптоми на болеста се следните:

 • да се зголеми чувствителноста на очите;
 • болка во очите;
 • црвенило на органите на видот;
 • болка се зголемува со движењето на очното јаболко;
 • постои силна кинење;
 • има песок во очите;
 • непроѕирност на рожницата и оток;
 • неможност за отворање на очите поради спазам.

Од придружните знаци се издвојуваат: тешки главоболки, висока телесна температура.

Сето ова се должи на фактот дека кога окото гори, зрачењето доаѓа во рожницата, предизвикувајќи капиларите да се прошират, а потоа прелеваат со крв, ова предизвикува црвенило и болка.

Слична повреда на окото може да се забележи кога ретината гори со алкохол, киселина или други хемикалии. Во такви случаи, потребно е веднаш да се лекува клиниката за да се добие соодветен и навремен третман.

Дијагностика

Офталмологот спроведува примарен преглед со задолжителна комплетна дијагноза, ја утврдува причината за патолошкиот процес и ја разликува патологијата од слични заболувања. Студиите се изведуваат со помош на специјална опрема. Истражувајќи го фундусот на окото, мрежницата, рожницата, степенот на воспаление се открива и се прави конечна дијагноза.

Главните методи на истражување се:

 • визиметрија;
 • биомикроскопија;
 • офталмоскопија;
 • земен флуоресцеин тест.
Висометрија

По потврдувањето на дијагнозата, пациентот е пропишан терапевтски мерки.

Третман

Пред да стапи во контакт со медицинска установа, на пациентот треба да му се даде прва помош за електрофталмијата, имено:

 • на очите треба да се примени ладен завој или компресија;
 • елиминирање на ефектот на ултравиолетово зрачење.

За ублажување на болката се пропишуваат посебни капки или масти со анестезија, може да се препишат компреси.

Се применуваат антибактериски капки. Дополнително, може да се препишат вазоконстрикторни и антиинфламаторни капки.

До видот е целосно вратен:

 • Не исплакнете ги очите со вода од чешма бидејќи може да се воведе инфекција;
 • не можете да ги истрикувате очите, за да не ја влоши состојбата;
 • народни лекови се користат само по консултација со вашиот лекар;
 • прави лекови против болки правилно, бидејќи прекумерната доза го инхибира процесот на лекување.

По рехабилитација, неопходно е да се посети офталмолог за да се спречи развојот на компликации. Само-третманот е неприфатлив.

Можни компликации

Со ненавремена помош и отсуство на квалитетни терапевтски интервенции, видот на пациентот може сериозно да се влоши, до делумно или целосно слепило.

Превенција

Со изгореници на светлина, најдобрата превенција е да ги следите следниве насоки:

 • да ги почитуваат безбедносните мерки на претпазливост;
 • користете заварување само со штит;
 • во многу светло сонце, избегнувајте директни зраци што паѓаат на мрежницата, носат темни очила.

При првите симптоми на развојот на патолошкиот процес, треба да се побара медицинска помош, а не само-третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Електрофталмија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот окулист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Синдром на суво око (симптоми на појавување: 5 од 11)

Синдромот на суво око е патолошки процес кој се карактеризира со сушење на површината на рожницата. Со долготрајно кршење на стабилноста на филмот солза почнува да се јавува како компликација како конјунктивитис. Синдромот на суво око е дијагностициран кај 9-18% од популацијата. Најчесто, болеста влијае врз луѓето по 30 години. Третманот на болеста обично е насочен кон елиминирање на воспалителниот процес, кој предизвикува овој патолошки процес.

...
Кератитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Кератитис е болест на рожницата на окото, придружена со воспаление. Таквата болест може да биде од вирусно или бактериско потекло. Многу ретко, лекарите дијагностицираат габични лезии на рожницата. Често придонесува за појава на патолошка повреда на корнеата. Око кератитис е многу сериозна болест која бара итна медицинска помош.

...
Еммоидитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Етмоид синузитис или акутен етмоидитис е болест која се карактеризира со воспаление на мукозниот епител, кој се наоѓа во клетките на етмоидната коска. Значењето на овој поим е непознато за многу малку луѓе (најчесто постои синузитис или синузитис на слухот), но самата патологија е многу честа. Поради оваа причина потребно е да се знае што е еммоидитис, симптоми и третман. Патологијата е доста опасна, бидејќи фокусот на воспаление се наоѓа во близина на мозокот и гранката на тригеминалниот нерв, кој е одговорен за инервација на лицето. Етмоидален синузитис се јавува кај возрасни и деца.

...
Вирусен конјунктивитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Вирусен конјунктивитис е најчеста болест предизвикана од инфекција на конјуктивата на окото. Оваа болест може да се појави во епидемија или епизодна форма. Најчесто овој тип на конјуктивитис се развива во позадина на ослабен имунолошки систем. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

...
Аденовирусна инфекција (појавување на симптоми: 5 од 11)

Аденовирусната инфекција е заразна болест која припаѓа на групата на САРС. Тоа влијае на мукозната мембрана на респираторниот тракт, очите и дигестивниот тракт. Речиси една четвртина од луѓето дијагностицирани со САРС имаат заболување предизвикано од аденовирусите. Аденовирусната инфекција може да влијае на индивидуите, како и на епидемиолошките.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .