Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Аниридија: Симптоми и третман

Аниридија - главните симптоми:

 • Фотофобија
 • Намалена визија
 • Зголемен интраокуларен притисок
 • Непроѕирност на корнеата
 • Неволни осцилации на очите
 • Недостаток на ирис

Аниридија е офталмолошка болест, која се карактеризира со целосно или делумно отсуство на ирисот. Оваа болест често е генетски детерминирана, може да се пренесе во автозомно доминантно, и на автосомно рецесивен начин. Во некои случаи, болеста е резултат на спонтано манифестираната мутација.

Не постои јасна поделба меѓу возраста и полот. Клинички се манифестира во намалување на визуелната острина, фотофобија, хоризонтален нистагмус.

Со цел да се направи точна дијагноза, покрај спроведувањето на визуелен преглед, се вршат и одредени инструментални испитувања. Бидете сигурни дека пропишувате генетски студии во случаи на сомнителна конгенитална форма. Терапијата во повеќето случаи е базирана на поставување на протезата на ирисот.

Не постои специфична профилакса за оваа болест на очите, бидејќи е генетска патологија. Предмет на усогласеност со сите препораки и навремено започнување на терапевтски мерки, прогнозата ќе биде поволна и нема закана за животот. Според ICD класификацијата на десеттата ревизија, болеста го има шифрата Q13.2.

Етиологија

Во повеќето случаи, анидијата е предизвикана од мутација на генот PAX6, кој е локализиран на хромозомот 11. Околу 35% од случаите на анидија може да се должи на спонтана мутација.

Предвидните фактори може да бидат следниве:

 • повреда на очите;
 • изложеност на токсични хемикалии;
 • негативна изложеност на ултравиолетовите зраци;
 • кинење на ирисот од коренот.

Исто така, еден од предиспонирачките фактори е недостатокот на лимбалните матични клетки.

Класификација

Врз основа на етиологијата на оваа болест на окото, постојат две нејзини форми:

 • конгенитална аниридија;
 • стекната анидија.

Врз основа на карактеристиките на клиничкиот тек, постојат следниве форми:

 • заврши;
 • делумно;
 • асоциран со WAGR синдром или Гилеспи-ов синдром.

За да се одреди точно која форма на патолошкиот процес се одвива, може само со лекар да ги изврши неопходните дијагностички мерки.

Симптоматологија

Симптоми на аниридија

Целосната форма на оваа болест на очите се карактеризира со отсуство на ирисот, што ќе биде јасно видливо дури и без дијагноза.

Севкупната клиничка слика ќе се карактеризира како што следува:

 • намалена визуелна острина;
 • нистагмус ;
 • фотофобија;
 • корнеална заматеност;
 • зголемен интраокуларен притисок;
 • амблиопија ;
 • абнормалности на леќата, оптичкиот нерв и мрежницата.

Ако зборуваме за делумна форма на болеста на очите, клиничката слика ќе се карактеризира на ист начин, но помалку изразена. Ако анидијата е асоцирана со WAGR синдром, тогаш симптомите ќе продолжат во многу покомплексна форма и се карактеризираат на следниов начин:

 • ментална ретардација;
 • нарушувања на урогениталниот систем и гастроинтестиналниот тракт;
 • развој на онколошки процеси;
 • абнормално зголемување на мускулите на една половина од телото.

Ако постои компликација со Gillespie синдромот, клиничката слика ќе се додаде со губење на слухот, птоза и стеноза на пулмоналната артерија.

Дијагностика

Дијагностичката програма вклучува физички преглед на пациентот и спроведување на инструментални методи на испитување:

 • визуелна инспекција на предниот очното јаболко;
 • тонометрија;
 • офталмоскопија;
 • gonioscopy;
 • ултразвучна биомикроскопија;
 • клиничка рефракција студија.
Гонископија

Ако зборуваме за вродена форма на патолошкиот процес, тогаш се спроведуваат дополнителни генетски студии. Доколку клиничката слика укажува на WAGR синдром, тогаш исто така се спроведува и FISH тест, што укажува на присуство на малигнен тумор.

Бидејќи поврзаната форма влијае на другите системи на телото, лекарот може да го пропише и следното:

 • стандардни лабораториски тестови - ОВК и БАК;
 • Ултразвук на генитоуринарниот систем;
 • Ултразвук на карличните органи.

Врз основа на резултатите од дијагностичките мерки, лекарот ги утврдува понатамошните тактики на лекување.

Третман

Конзервативните терапевтски мерки во овој случај не се одржуваат, бидејќи тие немаат смисла. Се врши трансплантација на ирис - се поставува протеза, која се состои од специјален хидрогел со дупка во големината на ученикот. Операцијата се изведува со трансцлерален метод.

Ако анидијата не претставува закана за визијата на пациентот, третманот може да биде симптоматски: пациентот е пропишан специјални леќи кои го кријат дефектот и капките на следниот спектар на дејство:

 • инхибитори на јаглеродна анхидраза;
 • бета блокатори;
 • простагландини.

Луѓето со оваа дијагноза се препорачуваат да носат очила за сонце кои се 100% заштитени од ултравиолетови зраци.

Во повеќето случаи, ако третманот е започнат на време, прогнозата е поволна. Специфична превенција во однос на конгениталната болест не постои.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Aniridia и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот очен лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ретинобластома (појавување симптоми: 3 од 6)

Ретинобластомот е малигна неоплазма на мрежницата. Овој тип на онкологија најчесто ги зафаќа децата, најчесто помлади од пет години. Случаи кога болеста била дијагностицирана кај адолесценти постари од петнаесет години, не е евидентирана. Тоа се случува со иста фреквенција кај бебињата на двата пола. Манифестацијата на ова нарушување кај возрасните не е фиксна.

...
Албинизам (појавување симптоми: 3 од 6)

Албинизам - збир на генетски патологии, кога постои целосно отсуство или недоволно производство на меланин, супстанца која дава темна боја на косата, кожата и очите. Точната стапка на инциденца не е утврдена, бидејќи постојат неколку видови на патологија.

...
Ахроматопсија (појавување симптоми: 3 од 6)

Achromatopsia е наследна болест поврзана со мутациони промени во неколку гени кои кодираат ретинални фоторецепторни протеини. Патологијата се карактеризира со целосно или делумно губење на перцепцијата на боите. Со оваа аномалија се зачува црно-бело видување, дневно слепило и страбизам, а визуелната острина се намалува.

...
Иридоциклитис (појавување на симптоми: 2 од 6)

Иридоциклитис се нарекува воспалителен процес во предниот дел на очното јаболко. Во неговото јадро, оваа болест е вид на болест како што е предниот увеитис. Обично тие се болни луѓе на возраст од 25 до 45 години. Оваа болест се карактеризира со релапс и се развива во предниот дел на хориоидот, вклучувајќи ја ирисот, воспалението кое се нарекува иритис.

...
Кератоконјуктивитис (појавување симптоми: 2 од 6)

Кератоконјуктивитис е болест на воспалителна природа, која влијае на рожницата и конјунктивата на окото. Оваа болест е една од најчестите кај сите болести на очите. Ова се објаснува со фактот дека конјунктивата е високо реактивна - брзо и лесно реагира на егзогените и ендогените фактори. Некои видови на кератоконјуктивитис се многу заразни. Акутен и хроничен кератоконјуктивит се разликува по природата на патолошкиот процес.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .