Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Колобома: Симптоми и третман

Coloboma - главните симптоми:

Колобома е дефект во околната мембрана, во која недостасува дел од него. Речиси секогаш тоа е конгенитална патологија која се појави за време на пубертетот. Ова може да биде засегнато од негативни фактори, и надворешни и внатрешни. Но, во некои ситуации може да се стекне. Во повеќето случаи, се развива паралелно со други болести. Како независна патологија е ретка. Не ја мешајте оваа болест со хетерохромија. Хетерохромијата е абнормална пигментација на ирисот, кога очите се различни во боја.

Етиологија

Причините варираат во зависност од видот на развојот:

 • Вродена патологија. Ова е прекршување на процесот на пубертетски развој, кој допира до зачетоци на очите. Поради тоа се јавува несоодветно затворање на ембрионската ембрионална палпебрална пукнатина, поради што е нарушена конфигурацијата на формирачките структурни елементи на очното јаболко. Сепак, некои генетски нарушувања исто така може да бидат провокативен фактор. Вродени абнормалности, исто така, може да се појават кога е детектирана бремена цитомегаловирусна инфекција.
 • Стекната патологија. Се јавува како резултат на трауматско оштетување на окото, кога некои структурни елементи се скршени и се формираат лузни. Кај некои пациенти, ова се случува по операцијата.

Главните причини за формирање на стекнатиот облик на патологија се: злоупотреба на алкохолни пијалаци, наркотични супстанции, пореметувања во хормоналната рамнотежа.

Класификација

Постојат неколку класификации на таквата патологија.

Според периодот на развој:

 • конгенитален колобома - најчесто дијагностициран;
 • стекната форма - се развива поради трауматска повреда.

Во зависност од областа на локализација на патологијата и засегнатиот дел од окото:

 • колобома на ирисот на окото е многу честа појава;
 • хороиден колобома (хориоид) - во оваа форма, мрежницата често е засегната;
 • ретина колобома;
 • колобома на цилијарното тело;
 • колобома леќа - е ретка;
 • колобома стаклесто тело;
 • колобома која ја погоди главата на оптичкиот нерв не е дијагностицирана многу често;
 • век коловома - најчесто лекарите дијагностицираат колобома на горниот очен капак.
Coloboma век

Преваленцата на колоби е поделена на следниве видови

 • изолирани - ова вклучува колобома на ирисот и нервот;
 • комбинирано - во овој случај, колобома на око влијае на неколку региони;
 • продорен - сите очи се засегнати;
 • едно или двострано - едно око или две погодени веднаш.

Според описот, колоби е поделен на:

 • типичен;
 • атипичен - се карактеризира со атипична лезија на окото.

Овој дефект не предизвикува никаква болка за лицето, но може да влијае врз перцепцијата на сликата. Визуелно оштетување е исто така можно. Од естетскиот дефект на лицето страдаат главно жени.

Ефективноста на терапијата ќе зависи од фазата на развој, од областа на лезијата и од областа на локализација.

Симптоматологија

Сите знаци ќе се појават во зависност од областа на локализација на патологијата, па симптомите ќе бидат како што следува:

 • Колобомот на ирисот најчесто се манифестира со слепило. Сепак, ова не е вистинска загуба на видот: останува кај пациентот, само перцепцијата на светлината е намалена. Визуелно, лезијата е како круша или клучалка.
 • Стекната форма на патологија се карактеризира со неуспех на контрактилната функција на зрачната зона. Во вродената форма се јавува контракција. Нанадвор, таков дефект се издвојува силно, давајќи психолошки, морален и естетски непријатност кон пациентот.
 • Поразот на цилијарното тело. Има тешкотии во препознавањето на блиските објекти, и има потешкотии при гледањето.
 • Со хоридоналната форма, не постои можност ретината да ја согледа сликата, па на ова место се појавува црна точка.
 • Со поразот на оптичкиот нерв, пациентот, исто така, гледа црна точка наместо субјектот.
 • Колобомот на леќата се манифестира со различни светлосни рефрактивни сили. На пример, невозможно е да се направи во просторот каде што нема дел од леќата.
 • Дефектот на очниот капак не се манифестира со никакви отстапувања од страната на гледање. Хидратантна на рожницата е оштетена, невозможно е целосно да се затват очните капаци. Во оваа форма, пациентот има физички непријатности. Главната компликација на оваа форма се нарекува секундарен конјунктивитис .
Колобома ирис

Главните карактеристики на оваа патологија, кои се однесуваат на сите форми, се:

 • забележлив козметички дефект, кој предизвикува нервоза, депресија, раздразливост кај пациентот;
 • сиромашна толеранција на светлина, што предизвикува заслепување;
 • заматен вид;
 • слаба јасност на блиските објекти;
 • чувство на песок во очите и нивната сувост.

Ако лезијата опфаќа други области, тогаш е можно целосно губење на видот.

Дијагностика

Клиниката ги има следните активности:

 • визуелна инспекција - дефектот е видлив за голо око;
 • визиметрија;
 • воспоставување на визуелна острина;
 • офталмоскопија;
 • биомикроскопија со пресечна лампа;
 • проверете ја реакцијата на учениците на пациентот на светлина;
 • компјутеризирана томографија;
 • ултразвучен преглед;
 • магнетна резонанца;
 • хистолошки преглед на мазни мускулни влакна.

Ако постои сомневање за вродена патологија, тогаш докторот собира семејна историја.

Третман

Во медицината, не постои конзервативен метод за третман на оваа патологија.

Со мал колобома на ирисот, можете да носите очила за очи или темни леќи со светла средина. Така, протокот на светлина ќе биде дозиран и манифестацијата на симптомите на сјајот нема да биде толку светла.

Како хируршка интервенција, се користат следниве методи:

 • кога видот се влошува, се изведува операција за време на која рабовите на ирисот се шијат;
 • кога оптичкиот нерв е зафатен, ласерската коагулација се применува со формирање на мембрански комплекс;
 • кога форма на колобома работи, таа се отстранува;
 • во случај на патологија која го погоди очниот капак, се изведува блефаропластика.

Навременото лекување ќе го спречи развојот на компликации.

Можни компликации

За такви дефекти може да настанат следниве компликации:

 • одвојување на мрежницата;
 • ретинална солза;
 • појава на висока миопија.

Сепак, можни се други сериозни ефекти на колобоми.

Превенција

Така што оваа патологија не предизвикува компликации, таа мора да се идентификува со текот на времето. Кога веќе е направена дијагноза, треба да се носат корективни очила или леќи. Исто така, потребно е да се набљудува кај офтамолог. Таквите активности ќе помогнат да се спречи прогресијата на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате колобома и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: оптометрист , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Помала хореа (Sidedama chorea) (појавување симптоми: 3 од 16)

Мала хореа (Сиденамската хореа) е болест на ревматската етиологија, која се базира на поразот на субкортикалните јазли на мозокот. Карактеристичен симптом на развојот на патологијата кај луѓето е нарушување на моторната активност. Болеста влијае главно на мали деца. Девојчињата се болни почесто од момчињата. Просечното времетраење на болеста е од три до шест месеци.

...
Пременопауза (појавување симптоми: 3 од 16)

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

...
Ексофталмоса (Буглас) (појавување симптоми: 3 од 16)

Езофталмосот или пухитисот е патологија на окото, во кое се протега напред надвор од нивото на орбитата, а понекогаш и настрана. Обично, оваа состојба е симптом на други болести - офталмолошки или не-офталмолошки, така што кога езофталмосот се појавува кај некоја личност, веднаш треба да се консултирате со лекар и да бидете испитани за да ги утврдите причините за повредата.

...
Синдром на излачување на јајници (симптоми на појавување: 3 од 16)

Синдром на исцрпна исцрпеност (синдром на ШИР, оваријална инсуфициенција, предвремена деплеција на јајниците, хипергонадотропна аменореа, ендокрина неплодност, предвремена менопауза) е патолошка состојба која се карактеризира со прекин на функционирањето на таквите органи кај жените под 40-годишна возраст. Вреди да се спомене дека на почетокот на болеста не му претходи нарушување на менструалната или репродуктивната функција.

...
Контузија на очите (појавување симптоми: 3 од 16)

Контузија на окото (контузија на окото) - повреда на офталмолошка природа, може да се должи на тап удар, ударниот бран или било кој друг механички ефект. Клиничките знаци зависат од тежината на оштетувањето на органите. Ако третманот се започне веднаш, прогнозата може да биде релативно поволна. Во спротивен случај, контурата на око води кон намалување, па дури и целосно губење на видот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .