Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хетерофорија: Симптоми и третман

Хетерофорија - главни симптоми:

Хетерофоријата е патолошка состојба на визуелниот апарат во кој се почитуваат дефекти на очните мускули, но бинокуларната визија продолжува. Таквиот дефект има поинакво име - латентен крик. Манифестацијата на патологија може да се види во релаксирана состојба на лицето, кога тој не ги фокусира своите очи на која било тема. Ако ова се случи во обратна состојба, тогаш патологијата се нарекува ортофорија. До денес оваа болест е дијагностицирана многу ретко.

Скриениот стребизам се јавува почесто кај децата отколку кај возрасните. Хетерофоријата може да се дијагностицира само во клинички услови со темелна дијагноза и физички преглед на пациентот.

Набљудувани странични кривоглед кај повеќето деца. Тоа се случува кога формирањето на очните мускули започнува само. Во текот на овој период, децата не го контролираат нивното движење, бидејќи се слаби.

Хетерофоријата кај децата исчезнува по четири месеци по раѓањето, бидејќи на оваа возраст мускулите се веќе доста силни, а движењето на очното јаболко се изведува свесно.

Етиологија

Главните причини кои можат да предизвикаат хетерофирија се следните:

 • анатомски неточна локација на очното јаболко - големината на очните приклучоци и черепот влијае на појавата на патологија;
 • различни мускулни сили кои го контролираат движењето на очите - некои мускули можат да се релаксираат и да ја изгубат силата, додека други, напротив, можат да го спанат;
 • патолошки болести на ендокриниот систем - најчесто латентен страбизам се јавува поради болести на тироидната жлезда;
 • чести инфективни патологии - тие имаат негативен ефект врз нервниот систем, поради што се случуваат окуларни нарушувања;
 • редовни стресни ситуации и ментални нарушувања;
 • парализа на очните мускули - поради тоа, движењето е невозможно, мускулите се ослабени;
 • трауматско оштетување на окото, формирање на тумори во него, што исто така има негативен ефект врз мускулите на очите и ги релаксира.

Хетерофоријата е предизвикана од различни фактори, но многу експерти тврдат дека главната причина е конгенитални или стекнати патологии на централниот нервен систем, кои влијаат на функционирањето на мозочните региони одговорни за движењето на очните мускули.

Причини за страбизам

Класификација

Оваа патологија се карактеризира со слабеење на мускулите на едното око, во кое се отклонува на страна. Сепак, бинокуларната визија е целосно зачувана.

Оваа патологија е поделена на следниве видови:

 • езофорија - окото е насочено кон храмот;
 • езофорија - окото е насочено кон носот;
 • хиперфорија - окото е насочено нагоре;
 • хипофорија - погледнете надолу.

Ако има неуспеси во рамнотежата на мускулите на очите одговорни за движење на очите, аголот на дефлексија не е премногу голем. Поради ова, видот не се влошува, па затоа третманот не е потребен.

Симптоматологија

Мало отстапување речиси секогаш се случува без појава на карактеристични симптоми. Кога силно кршење се јавува невромускулна тензија.

Почнува да покажува симптоми како што се:

 • брз eyestrain;
 • појавата на главоболки;
 • појавата на двоен вид;
 • гадење;
 • болка при затворање на очите.

Ако има такви знаци, треба да се консултирате со лекар. Тој ќе препише дијагноза, чии резултати ќе ја одредат тактиката на лекување.

Очи со хетерофија

Дијагностика

Сите дијагностички активности се вршат од офталмолог или окулист.

За да го направите ова, користете два методи:

 • Тест на тепих. Ова е најлесниот начин да се дијагностицира. Пациентот мора да набљудува далечен објект. Во овој случај, лекарот ги затвора очите на пациентот и ги евидентира кои извршиле движење на инсталацијата и кое око останува во примарна состојба. Ако постои болест во некое око, тогаш тој е оној кој полека ќе се отвори кога ќе се отвори. Засегнатото око ќе се движи во спротивна насока од типот на страбизам . На пример, ако се движи нанадвор, тогаш еофорија се дијагностицира.
 • Тест со цилиндар од Мадокс. Овој метод е многу попрецизен од претходниот. За време на курсот, пациентот го фокусира својот поглед на точка на светлина која е отстранета пет метри или триесет и три сантиметри за да се процени блиската дистанца. Тогаш пациентот се става на специјални очила. Во десната страна на цилиндерот вметнете го Maddox, а во левиот призмен компензатор.

Пациентот гледа во точка оддалечена од него, или, обратно, блиску до него. Тој носи раб, кој веќе има цилиндар на Maddox (десно) и призмен компензатор (лево).

За да се одредат хоризонталните или вертикалните фории, цилиндерот и компензаторот се внесуваат во различни насоки.

Третман

Доколку патологијата има мало отстапување, нејзината терапија не се спроведува, но кога е премногу очигледно и декомпензиран развој на хетерофирија, манифестираат лекари, лекарите пропишуваат третман.

Конзервативниот метод се користи за да се прилагоди функционирањето на мускулите на окото.

Се состои во следното:

 • носи очила или контактни леќи;
 • Специјални вежби за мускули кои се одговорни за движењето на окото.

Честопати оваа патологија се развива паралелно со амотропија - ова е најсериозна компликација во која рефрактивната способност е нарушена.

Ако тоа се случи, тогаш третманот е како што следува:

 • Плеоптица е препишана, најчесто за деца;
 • пропишува носење специјални леќи за корекција на видот.

Ако очните мускули имаат голема разлика во силата, тогаш се прави призматична корекција на идентификуваната хетерофирија. За да го направите ова, пропишувате носење очила со специјални очила.

Спроведување на операција. Овој метод на лекување се користи ако конзервативната терапија не ги даде очекуваните резултати или аголот на отстапување е преголем.

Превенција

Превентивните мерки се како што следува:

 • прави вежби за очи редовно;
 • Не ги затегнувајте очите и за време на долготрајната работа, набљудувајте го режимот за работа / одмор;
 • се грижи за соодветно осветлување на работното место;
 • редовно се вршат превентивни прегледи кај офтамолозите.

Скриениот страбизам кај возрасните и децата е доста честа појава. Дури и ако отстапувањето е мало и не предизвикува непријатност, треба да се консултирате со доктор кога ќе се појават првите симптоми.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хетерофорија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: оптометрист , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аметропија (појавување симптоми: 4 од 6)

Аметропија - повреда на прекршувањето на окото, кое се карактеризира со неуспеси во фокусот на светлосни зраци на мрежницата. Нормално, светлосните зраци се фокусирани на мрежницата, кога фокусот е изгубен, тогаш овој процес се јавува зад мрежницата или пред него. Како резултат на тоа, човек го гледа светот околу нас со изобличување, заматен и нејасен.

...
Исхемичен мозочен удар (појавување симптоми: 3 од 6)

Исхемичниот мозочен удар е акутен тип на нарушување на церебралната циркулација, што се јавува поради недостаток на снабдување со крв во одреден дел од мозокот или до комплетен прекин на овој процес, исто така, предизвикува оштетување на мозочното ткиво во комбинација со неговите функции. Исхемичен мозочен удар, симптомите на кои, како и самата болест, најчесто се забележуваат кај најчестите видови на цереброваскуларни болести, е причината за последователна попреченост и често смрт.

...
Мигрена (појавување симптоми: 3 од 6)

Мигрената е прилично честа невролошка болест, придружена со тешка пароксизмална главоболка. Мигрена, чии симптоми се всушност болни, концентрирани од една половина од главата главно во областа на очите, храмовите и челото, во гадење, а во некои случаи и во повраќање, се случува без упатување на мозочни неоплазми, мозочен удар и сериозни повреди на главата, иако и може да укаже на релевантноста на развојот на одредени патологии.

...
Транзитен исхемичен напад (појавување на симптоми: 3 од 6)

Транзитен исхемичен напад (ТИА) - недостаток на церебрална циркулација поради васкуларни нарушувања, срцеви заболувања и намалување на крвниот притисок. Таа е почеста кај лицата кои страдаат од остеохондроза на цервикалниот 'рбет, кардијална и васкуларна патологија. Особеноста на транзиентниот исхемичен напад е целосно враќање на сите откажани функции во рок од 24 часа.

...
Ремвентен менингитис (појавување на симптоми: 3 од 6)

Ремген менингитис е акутна инфламаторна болест која влијае на меката школка на мозокот. Таква опасна болест може да го погоди лицето на речиси секоја возраст. Но, луѓето со ослабен имунолошки систем, кои претходно страдаа од тешки инфективни или воспалителни болести, со повреди на главата, најмногу се подложни на гноен менингитис. Исто така на ризик предвремени бебиња.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .