Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дивергентни крива: симптоми и третман

Дивергентни кривогледство - главните симптоми се:

 • Двојни очи
 • Намалена визија
 • Скршени очи
 • Отстапување на окото однадвор
 • Чести триење очи

Дивергентна кривогледство (егзопропија) е една од сортите на страбизам. Страбизмот е нарушување кое се карактеризира со неконзистентност во движењата на очното јаболко. Тоа е, очите изгледаат во спротивни насоки, бидејќи визуелните оски не се намалуваат на истиот објект (пријателски различен откриен страбизам). Исто така, се одредува конвергирачкиот страбизам, ова е дефект во кој очите се свртени кон внатре. Постојат многу причини за овој дефект и тие се различни. Монолатералниот страбизам е особено опасен, бидејќи заболеното око брзо станува слепо.

Етиологија

До денес, не се утврдени точните причини за страбизмот . Шест мускули се одговорни за движењето на окото. Четири подигнете и спуштете, а два - свртете од земја до друга. Со нивната координирана работа, очите се движат правилно. Со поразот на барем една од мускулите, неговата работа ќе престане, започнува кривата.

Понекогаш дивергентен страбизам има невролошка причина.

Најчестите причини за овој дефект се:

 • разлика во визуелната острина;
 • негативно влијание врз фетусот за време на пубертетскиот период со развојот на органите на видот;
 • несоодветен развој на очните органи;
 • развој на неоплазми на мозокот, синусите, ушите и орбитите;
 • Церебрална парализа ;
 • Даунов синдром ;
 • добиени се разни повреди;
 • акутна психолошка траума.

Исто така, не заборавајте за заразни болести, бидејќи тие значително влијаат на тонот на мускулите на очите. Тука спаѓаат болести како што се грип , детски болести ( мали сипаници , црвена треска ) и многу други.

Дивергентен страбизам

Класификација

Дивергентен страбизам обично се одвива паралелно со други болести на очите, како што се миопија или хиперопија.

Езотропијата е поделена на следниве видови:

 • вродени;
 • стекнати;
 • постојана;
 • еднострано (монолатерално);
 • два начин.

Исто така, се разликува не константен дивергентен развој на страбизам.

Патологијата има заедничка форма - тоа е недостаток на конвергенција. Тоа е, очите не можат да работат без проблеми кога ги испитуваат предметите што се блиски. Тие не можат да се фокусираат на една точка во исто време: еден од нив го гледа на друг начин.

Постои и втора форма - убедлива егзопропија. Ова е последица на почетниот дефект по оперативната хиперкоррекција. Дивергентниот страбизам, откриен кај возрасни, тој е паралитичен по природа, е обележан со отстапување на едното око, додека вториот е стабилен, бидејќи погоденото око има мускули и не може да се сврти кон страните.

Симптоматологија

Овој дефект има одредени симптоми, на пример:

 • постои силно отклонување на окото однадвор, што се случува кога гледате во далечина, за време на тежок замор и болест;
 • личноста често пати емитува;
 • пациентот често ги тресне очите;
 • се случува дуплирање на визуелната слика;
 • квалитетот на видот се влошува.

Доколку кај децата се открие дивергентен страбизам, тогаш нивниот мозок "се користи" за да го согледа објектот со здраво око. Во исто време, тој ја игнорира сликата од болното око.

Дивергентен страбизам кај дете

Кај возрасните со стекнат дефект, удвојувањето се јавува поради фактот што нервниот систем постојано добива нормална слика со две очи. Затоа, мозокот не е во состојба да ја преструктуира или да ја игнорира добиената слика.

Дијагностика

Нема да биде тешко искусен доктор да го дијагностицира дивергентниот наизменичен развој на стребизмус, бидејќи покажува симпатични симптоми.

За да се потврди прелиминарната дијагноза, лекарот ја испитува внатрешната структура на окото, а потоа ги доделува тестовите за идентификување на стребизмот.

По правилната дијагноза, потребно е да се започне ефикасен третман што е можно поскоро. Во случај на одложување, може да започнат компликации.

Третман

Ако не се спроведе терапија за оваа состојба, едно лице може да го изгуби од вид. Со таков дефект, перцепцијата на околниот свет се јавува само со помош на едно око. Ова е лошо за хармоничното формирање на детето. Целосниот тек на третманот е 2-3 години. Нејзиното времетраење зависи од возраста на пациентот, степенот на дефект, начинот на лекување и многу други фактори.

Терапијата се состои во спроведување на комплекс на терапевтски дејства:

 • Оптичка корекција. Пациентот е пропишан носејќи специјални очила со меки леќи за да помогне во исправувањето на дефектот. Кај многу пациенти, свинско исчезнува после ова.
 • Препорачани вежби се полнење на очи.
 • Ортоптична терапија. Тоа помага во развојот на бинокуларната визија. Пациентот е пропишан со носење на печ за да се подобри конвергенцијата и да се спречи диплопијата.
 • Се спроведува оперативна интервенција, особено ако патологијата напредува брзо и не може да се отстрани со друг метод (главно во предучилишна возраст, кога дефектот е конгенитален).
 • Доделени на специјална диета.
 • Исто така се применуваат и други методи (по налог на лекарот).

Кога дивергенцијата на стребизмот се дијагностицира кај мали деца, им се препорачува да се идентификуваат не во редовните образовни институции, туку во специјализираните. На пример, во градинките, воспитувачите постојано спроведуваат гимнастика со деца, се ангажираат во соодветни игри. Ова им помага на децата да го вратат движењето на очното јаболко. Дополнително, целиот процес го следи лекар специјалист. Детето не е нервозно кога носи преврски, ги исполнува сите вежби со задоволство, затоа што другите деца се залагаат за ова и формата на играта, во која целиот процес се одвива.

Ако родителите не можат да го идентификуваат детето во таква институција, тогаш потребно е да се одвиваат часови со детето.

Третман со трабизам

Превенција

За да се избегне страбизам, неопходно е брзо да се лекуваат сите болести на окото. Ова е особено точно за оние болести кои можат да доведат до остра загуба на визуелна острина.

Превентивните мерки во детството се како што следува:

 • невозможно е да се обесат предмети во близина на креветот на бебето што го привлекува вниманието, бидејќи детето постојано ќе гледа во една точка;
 • висат тропање на шетач со должина на рака;
 • гледањето ТВ е дозволено само за дете од три години, и покрај тоа, треба да го ограничите времето за гледање;
 • не можете да гледате телевизија како лаже, да седи или да седи на седење подобро
 • следете го положбата на бебето, особено кога седите на масата;
 • Не ги вчитувајте очните мускули со мали книги за печатење или мали слики.

Сè уште постојат многу различни превентивни мерки кои треба да се следат. Главната работа, ако се дијагностицира таквата патологија, започнува со третманот што е можно порано, бидејќи крајниот резултат зависи од него.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дивергентен страбизам и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот очен лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ремвентен менингитис (појавување на симптоми: 2 од 5)

Ремген менингитис е акутна инфламаторна болест која влијае на меката школка на мозокот. Таква опасна болест може да го погоди лицето на речиси секоја возраст. Но, луѓето со ослабен имунолошки систем, кои претходно страдаа од тешки инфективни или воспалителни болести, со повреди на главата, најмногу се подложни на гноен менингитис. Исто така на ризик предвремени бебиња.

...
Аневризма на церебрални крвни садови (појавување симптоми: 2 од 5)

Аневризма на церебрални крвни садови (исто така наречена интракранијална аневризма) е претставена како мала абнормална формација во садовите на мозокот. Овој печат може активно да се зголеми поради полнење со крв. Пред нејзиното прекинување, таквото испакнување не носи никаква опасност или штета. Тоа само врши мал притисок врз ткивата на органот.

...
Амблиопија (појавување симптоми: 2 од 5)

Во медицината, амблиопија или мрзлив очен синдром во медицината се однесува на намалување на визијата на еден или двата очи, што нема никаква врска со неточната работа на оптичкиот нерв. Обично за време на дијагностичкиот преглед на окото, лекарот не ги идентификува причините за појава на таква болест. Со прогресијата на патологијата, острината на видот во една од очите се намалува поради нарушување на целосното и правилно функционирање на мозокот и визуелниот апарат.

...
Астигматизам кај деца (појавување симптоми: 2 од 5)

Астигматизмот на очите е визуелно оштетување, во кое се менува визуелниот фокус. Како резултат на таквата повреда, сликата на мрежницата на окото се пренесува со дисторзија - може да биде нејасна, искривена или двојно. Многу често се забележува астигматизам кај децата. Сепак, исто така вреди да се напомене дека астигматизмот кај деца под една година може да биде физиолошки по природа и не бара корекција.

...
Гилијан-Барре ( синдром на Гилејн-Баре) (појавување симптоми: 2 од 5)

Guillain-Barre-ов синдром е група на акутни автоимуни болести кои се карактеризираат со брза прогресија. Периодот на брз развој е околу еден месец. Во медицината ова нарушување има неколку имиња - парализа на Лендри или акутен идиопатски полиневрит. Главните симптоми се мускулна слабост и недостаток на рефлекси, кои произлегуваат од позадината на екстензивно оштетување на нервите (како резултат на автоимуниот процес). Ова значи дека човечкото тело прифаќа сопствено ткиво како туѓо ткиво, а имунитетот создава антитела против погодените нервни мембрани.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .