Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Контузија на око: симптоми и третман

Контузија на око - главни симптоми:

Контузија на окото (контузија на окото) - повреда на офталмолошка природа, може да се должи на тап удар, ударниот бран или било кој друг механички ефект. Клиничките знаци зависат од тежината на оштетувањето на органите. Ако третманот се започне веднаш, прогнозата може да биде релативно поволна. Во спротивен случај, контурата на око води кон намалување, па дури и целосно губење на видот.

Природата на клиничката слика на патологијата зависи од сериозноста на оштетувањето на органот на видот. Честите симптоми на контузија на око вклучуваат зголемено кинење, намалена визуелна острина, дамки, сенки за очи, видливи модринки.

Дијагнозата се базира на визуелна инспекција, инструментални методи на испитување. Третманот на контузија на око вклучува и конзервативен и радикален пристап, во зависност од сериозноста на повредата.

Тешко е да се направат предвидувања од долгорочна природа, бидејќи сè зависи од природата на повредата: почетниот степен е добро лекуван, не предизвикува компликации, во случај на тешка и занемарена повреда можно е делумно или целосно слепило.

Етиологија

Етиологијата на повреда има одлучувачка улога во понатамошната прогноза и тактиката на лекување. Најчестата контузија на око е резултат на такви фактори:

 1. Трауматска повреда на мозокот. Повредата е индиректна, може да не се видливи дефекти. По неколку часа или денови, симптомите почнуваат да се појавуваат - намалена визуелна острина, главоболки и вртоглавица.
 2. Директен хит. Траумата може да резултира од физички и механички стрес. Природата на штетата ја диктира клиничката слика, тежината на болеста.
 3. Бран на бран Со овој етиолошки фактор може да се најсериозните последици, како што е поразот на внатрешната и надворешната поделба на органот на видот. Патолошкиот процес може да се развие симетрично.

Конкретни патолошки процеси кои можат да предизвикаат таква штета на органот на видот, не се утврдени.

Патогенеза

По механички шок, структурите на очните структури се деформирани, што предизвикува нагло зголемување на интраокуларниот притисок. Ова води кон формирање на крварење во окото, намалена визуелна острина.

Тежината и обликот на трауматичниот објект ќе влијае на сериозноста на контузија на органи. Ако областа на трауматски објект и брзината ќе бидат големи, сериозноста на повредата значително се зголемува. Тежината на повредата ќе зависи од кој дел од окото ќе го погоди.

Класификација

Врз основа на природата, постојат два типа на повреди на очите:

 • исправен;
 • индиректно

Според општо прифатената медицинска класификација, се разликуваат следниве фази на развој на штета:

 1. Контузија на окото 1 степен (лесна). Постои мало оток, можно формирање на модринка. Намалена визуелна острина може да биде, но незначителна.
 2. Втор степен Може да има кинење на површинските мембрани на очите, прекин на лактот на потпирачкиот раб. Интраокуларните мускули може да бидат спасени.
 3. Оштетување 3 степени. Рожницата е натопена со крв, може да има прекин на векот. Во некои случаи, постои фрактура на коските на черепот во регионот на орбитата.
 4. 4 или тешка. Дробење на очното јаболко, компресија или руптура на оптичкиот нерв може да биде присутно. Најтешка контура.

Последиците од последниот облик на болеста, како по правило, доведуваат до неповратни патолошки процеси: на повредениот орган, видот може целосно да исчезне со текот на времето.

Одредувањето на сериозноста и обликот на повредата се врши само со спроведување на потребните дијагностички мерки. Кога ќе добиете повреда на очите, дури и на прв поглед незначителен, дефинитивно треба да контактирате со офталмолог.

Симптоматологија

Симптоми на контузија на око

Природата на клиничката слика ќе зависи од тежината на повредата. Во почетната фаза може да присуствуваат следниве симптоматски комплекси:

 • болка и болка во оштетеното око;
 • зголемено кинење;
 • фотофобија;
 • жртвата не може да ги отвори очните капаци;
 • визуелна дисфункција.

Видливи знаци на траума - крварење во окото, модринки и хиперемија на кожата околу органот на видот - може да бидат отсутни. Како по правило, оваа форма на повреда се враќа по 2 недели.

Сложените форми на овој вид оштетување на органите може да ги содржат следните симптоми:

 • болка може да се даде на темпорална, фронтална област;
 • остро намалена корнеална чувствителност;
 • значително намалена визуелна острина, до целосна загуба;
 • пред очите да се појават места, муви, визуелни нарушувања од друга природа;
 • главоболка и вртоглавица;
 • мобилноста на окото е многу тешко, во други случаи тоа е речиси невозможно;
 • крварење во окото;
 • задушеност на очниот капак, црвенило на кожата околу окото.

Во такви случаи, специфична клиничка слика може да биде дополнета со знаци од општа природа:

 • главоболка и вртоглавица;
 • гадење и повраќање;
 • несоодветност на движењата, ориентација во вселената;
 • губење на свеста;
 • оштетување на меморијата;
 • рака тремор, пареза.

Може да има клиничка слика за проблеми со нервниот систем. Како резултат на тоа, манифестираниот комплекс на симптоми ќе зависи од природата на повредата и од типот на повреда.

Дијагностика

Прво, се врши физички преглед на жртвата: докторот визуелно го испитува повреденото око и дознава како се појавила повредата и кој предмет.

За да се утврди сериозноста на оштетувањето на видот на органот и ризиците од компликации, извршете ги следниве дијагностички мерки:

 • визиметрија;
 • офталмоскопија;
 • gonioscopy;
 • биомикроскопија;
 • радиографија на черепот на лицето;
 • МНР на главата;
 • Ултразвук на окото;
 • бесконтактна тонометрија.

Стандардните лабораториски тестови се изведуваат само кога е потребно, бидејќи самите тестови не претставуваат дијагностичка вредност во овој случај.

Третман

Првично, на жртвата треба да му се даде прва помош: мора да му се даде анестетик, да се нанесува ладно на окото, но не и на самиот орган на видот. Тактиката на третман ќе зависи од сериозноста на клиничките знаци на повреда и сериозноста на оштетувањето.

Конзервативниот третман се заснова на земање на овие групи лекови:

 • антиинфламаторно;
 • антисептици;
 • лекови против болки;
 • мидриатици;
 • антихипертензиви;
 • антибактериски.

Доколку е потребно, на оштетениот орган на видот се применува затегнување. Вежбањето и алкохолот за време на третманот е строго забрането. Факторите кои придонесуваат за замор на очите треба да се исклучат.

Ако конзервативната терапија не го даде посакуваниот резултат или се дијагностицира сериозна повреда на очите, се врши хируршка интервенција. Во такви случаи, покрај консултација со офталмолог, ќе биде потребно и интервенција со неврохирурзи.

Прогноза

Невозможно е да се направат недвосмислени предвидувања: исходот од проблемот со тежок степен на повреда и со лесен ќе биде поинаков. Во однос на превенцијата: како таква, не постои превенција на контузија на око - нема мерки што целосно ќе ја елиминираат траумата на органот на видот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате контузија на очите и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш оптометристот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Мигрена со аура (појавување симптоми: 8 од 20)

Мигрена со аура (обезглавена мигрена) е невролошка болест која се карактеризира со ширење на силна болка со притискање, пулсирачка природа на една половина од главата. Во овој случај, болката е придружена со нарушен визуелен и аудитивен карактер. Исто така, пациентот може да има нарушена координација на движењата, проблеми со говорот. Слични симптоми може да траат од 5 минути до еден час.

...
Пурпура тромбоцитопенична (Verlgof болест) (појавување симптоми: 6 од 20)

Пурпура тромбоцитопенична или Verlgof-ова болест е болест која се јавува во позадината на намалување на бројот на тромбоцити и нивната патолошка тенденција за лепење и се карактеризира со појава на повеќе хеморагии на површината на кожата и мукозните мембрани. Оваа болест припаѓа на групата на хеморагична дијатеза, е доста ретка (според статистиката, 10-100 луѓе се разболуваат годишно). Првпат беше опишан во 1735 од страна на познатиот германски лекар Пол Werlhof, по што го доби своето име. Почесто, сè се манифестира на возраст од 10 години, а тоа влијае на лицата на двата пола со иста фреквенција, и ако зборуваме за статистички податоци кај возрасните (по 10-годишна возраст), жените се разболуваат два пати почесто од мажите.

...
Транзиторен исхемичен напад (појавување симптоми: 6 од 20)

Транзитен исхемичен напад (ТИА) - недостаток на церебрална циркулација поради васкуларни нарушувања, срцеви заболувања и намалување на крвниот притисок. Таа е почеста кај лицата кои страдаат од остеохондроза на цервикалниот 'рбет, кардијална и васкуларна патологија. Особеноста на транзиентниот исхемичен напад е целосно враќање на сите откажани функции во рок од 24 часа.

...
Еммоидитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Етмоид синузитис или акутен етмоидитис е болест која се карактеризира со воспаление на мукозниот епител, кој се наоѓа во клетките на етмоидната коска. Значењето на овој поим е непознато за многу малку луѓе (најчесто постои синузитис или синузитис на слухот), но самата патологија е многу честа. Поради оваа причина потребно е да се знае што е еммоидитис, симптоми и третман. Патологијата е доста опасна, бидејќи фокусот на воспаление се наоѓа во близина на мозокот и гранката на тригеминалниот нерв, кој е одговорен за инервација на лицето. Етмоидален синузитис се јавува кај возрасни и деца.

...
Бехчето болест (појавување симптоми: 6 од 20)

Behcet-овата болест е болест која се карактеризира со воспаление на ѕидовите на вените и артериите од мали и средни калибар. Патологија се однесува на системски васкулитис. Како што напредува Behcet синдромот, повторливи ерозивни и улцеративни лезии на мукозните генитални органи, усната шуплина и кожата покритие почнуваат да се развиваат. Процесот ги вклучува виталните внатрешни органи, како и големите и малите зглобови.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .