Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Диплопија: Симптоми и третман

Диплопија - главните симптоми:

Диплопијата е патолошко оштетување на видот кога едно лице гледа удвојување на субјектот. Се јавува поради отстапување на визуелната око оска. Главната причина може да се нарече патологија на очното јаболко, во која сликата паѓа на друга точка на мрежницата, а не на централната око јама.

На пример, здраво лице гледа еден јасен објект со две очи. Ова се случува затоа што телото ја формира целокупната слика на сликата. Кога диплопијата не е вообичаена слика, лицето гледа две слики. Најчесто, патологијата не е независна, но ќе биде паралелен симптом на некоја болест. Но, постојат случаи на конгенитална болест.

Етиологија

Главната причина за болеста е оштетување на окуломоторниот нерв. Други причини за диплопија:

 • болести кои влијаат на церебралниот кортекс;
 • прекршување на мускулниот тон, одговорен за работата на окото - неговата мобилност може да се вознемири или да се премести на страна;
 • сериозни болести во орбитата, во кои се менува позицијата на окото;
 • повреди на очите;
 • диплопија со цервикална остеохондроза .

Следниве болести можат да влијаат врз развојот на диплопијата:

 • невролошка патологија;
 • заразни болести на централниот нервен систем;
 • труење со телото со алкохолни пијалоци или дрога;
 • ботулизам ;
 • тиротоксикоза ;
 • кај дијабетес, патологијата ќе биде секундарна болест која ќе помине само по себе, но со голема веројатност за релапс;
 • ментална невроза и хистерични напади.

Развојот на диплопијата е под влијание на очната хирургија - елиминација на страбизам , катаракта .

Диплопија

Класификација

Во медицината се познати следниве видови диплопија:

 • Бинокуларна диплопија - се развива во три форми (сензорни, моторни, мешани), најчест вид на патологија;
 • монокуларна диплопија - е многу поретко, монокуларната диплопија има свои форми на развој: рефрактивна, аберрационална диплопија, папиларна, ретинална.

Сеуште постои привремена диплопија, се појавува по повреда на главата или по тешка труење со алкохол. Таквото отстапување поминува многу брзо. Постои силна волја, кога самата личност ја провоцира оваа состојба.

Постојат хоризонтални и вертикални манифестации на диплопија, во зависност од рамнината во која се случува поделбата на сликата.

Симптоматологија

Главниот симптом на патологијата се нарекува двоен визија. Постојат и други симптоми:

 • вртоглавица;
 • дезориентација во просторот;
 • тешкотии во одредувањето на растојанието до субјектот.

Но, ако затворите едно око, симптомите исчезнуваат.

Карактеристики на проблемот:

 • ако се погодени коси мускули на окото, сликите ќе бидат една поголема од другата;
 • ако се зафатени директните мускули, сликите ќе бидат паралелни;
 • некои пациенти не можат да го ротираат окото.

Ако ја свртите главата во правец на пораз, двојниот вид може да исчезне. Диплопијата што се појавила кога гледаше надолу само се интензивира.

Кога патологијата станува знак на друга болест, ќе се појават симптоми на провокативна болест.

Во случај на таков симптом како двоен вид, итна потреба да се консултира специјалист, бидејќи симптом може да укаже на развој на сериозна патологија. Офталмолог или невропатолог ќе помогне во решавањето на проблемот.

Двојна слика со диплопија

Дијагностика

Дијагнозата се базира на жалбата на пациентот дека е двојна во очите. Како што се спроведуваат дијагностички постапки, таквите студии:

 • офталмоскопија;
 • визиметрија;
 • истражување на конјуктива, перцепција на боја, визуелна острина;
 • специјален покрие тест - ќе помогне да се процени мобилноста и позицијата на очните капаци;
 • хардверски студии - МРИ, КТ, ултразвук;
 • консултација со тесни специјалисти (психијатар, онколог, невролог, ендокринолог, неврофталмолог, дерматовенеролог), доколку е потребно.

За да се утврди оштетениот мускул на окото, се користи координатно мерење. Студијата се спроведува со употреба на офталмолошки орометр - постапката е вид на контрола на видот на видот. Пациентот мора постојано да гледа во подвижниот извор на светлина, тогаш сликата се пренесува на мапата на координати.

Третман

Во зависност од видот на патологија, исто така ќе се избере методот на третман:

 1. Ако се открие секундарна диплопија, третманот ќе биде насочен кон елиминација на основната патологија. Кога болест провокатор - менингитис , ботулизам, дифтерија , пациентот веднаш се пренесува во болница (оддел за инфективни болести), при примање на повреди на главата - до трауматологија или неврохирургија. Во други случаи, прашањето за хоспитализација се одлучува во зависност од општата состојба на лицето и тежината на основната болест.
 2. Кога болеста е главната болест, методот на терапија треба да го избере искусен специјалист - невропатолог или неврохирург.
 3. Во трауматска патологија, офталмолог е прифатен да работи. Во првите фази се изведува пластична хирургија, шест месеци по повредата може да се изврши операција на очните мускули.
 4. Доколку е потребно, корекција на видот е доделена. За да го направите ова, користете специјални призматични очила.

Како функционален третман, е пропишана специјална гимнастика за очите - збир на вежби за Кашченко. Со нивна помош, полето на видот ќе се прошири, функциите на бинокуларната визија ќе бидат обновени. Тие исто така користат црвено стакло, кое помага да се спојат видливите предмети во една слика.

Покрај традиционалниот третман, можете да ги користите и популарните докажани алатки, пред да го користите кој треба да го консултирате со вашиот лекар.

Можни компликации

Патологијата може да се развие без никакви симптоми. Ако почнете да се сечете во очите, постои брз замор, болка во главата, заматен вид, ова укажува на развој на компликации - сериозна болест. Повикајте го вашиот лекар ако не се чувствувате добро.

Превенција

Превентивни мерки:

 • отфрлање на лоши навики - пушење и пиење алкохол;
 • здрав начин на живот - спортување и одење на свеж воздух;
 • избалансирана исхрана;
 • придржување до работа / одмор;
 • пренесување годишни превентивни прегледи;
 • следење на крвниот притисок;
 • навремен третман на разни патологии.

Развојот на болеста е непредвидлив, па затоа е неопходно да се спроведе превенција, што ќе помогне да се зајакне целокупното здравје. Ако имате проблеми со очите, не треба да се повлече со жалба до офталмолог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Диплопија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: оптометрист , невролог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Исхемичен мозочен удар (појавување симптоми: 2 од 4)

Исхемичниот мозочен удар е акутен тип на нарушување на церебралната циркулација, што се јавува поради недостаток на снабдување со крв во одреден дел од мозокот или до комплетен прекин на овој процес, исто така, предизвикува оштетување на мозочното ткиво во комбинација со неговите функции. Исхемичен мозочен удар, симптомите на кои, како и самата болест, најчесто се забележуваат кај најчестите видови на цереброваскуларни болести, е причината за последователна попреченост и често смрт.

...
Мигрена (појавување симптоми: 2 од 4)

Мигрената е прилично честа невролошка болест, придружена со тешка пароксизмална главоболка. Мигрена, чии симптоми се всушност болни, концентрирани од една половина од главата главно во областа на очите, храмовите и челото, во гадење, а во некои случаи и во повраќање, се случува без упатување на мозочни неоплазми, мозочен удар и сериозни повреди на главата, иако и може да укаже на релевантноста на развојот на одредени патологии.

...
Транзитен исхемичен напад (појавување на симптоми: 2 од 4)

Транзитен исхемичен напад (ТИА) - недостаток на церебрална циркулација поради васкуларни нарушувања, срцеви заболувања и намалување на крвниот притисок. Таа е почеста кај лицата кои страдаат од остеохондроза на цервикалниот 'рбет, кардијална и васкуларна патологија. Особеноста на транзиентниот исхемичен напад е целосно враќање на сите откажани функции во рок од 24 часа.

...
Сфеноидитис (појавување симптоми: 2 од 4)

Сфеноидитис е воспалителна болест на мукозната мембрана на сфеноидниот синус, која се развива против позадината на вирусна или бактериска инфекција која веќе е присутна во телото. Овој тип на синузитис е доста редок, бидејќи нејзиниот развој бара од воспалителниот процес од етмоидниот лавиринт да се прошири на клинестиот (главен) синус. Со оглед на анатомските карактеристики на структурата, овој процес може да трае долго време.

...
Аневризма на церебрални крвни садови (појавување симптоми: 2 од 4)

Аневризма на церебрални крвни садови (исто така наречена интракранијална аневризма) е претставена како мала абнормална формација во садовите на мозокот. Овој печат може активно да се зголеми поради полнење со крв. Пред нејзиното прекинување, таквото испакнување не носи никаква опасност или штета. Тоа само врши мал притисок врз ткивата на органот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .