Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хетерохромија на очите: симптоми и третман

Хетерохромијата на очите - главните симптоми:

Хетерохромијата на очите е карактеристика на бојата на ирисот на окото, во која нејзината боја се појавува нерамномерно или асиметрично. Според статистичките податоци, ова се наоѓа само кај 1% од населението. Во суштина, оваа функција се развива во фаза на развој на плодот. Вродена хетерохромија се јавува кога блиските роднини, исто така, имаат таква аномалија.

Понекогаш боите на ирисот можат да се променат веќе во возрасниот живот на една личност. Тогаш е неопходно да се испитаат очите, бидејќи таквата промена сугерира дека едно лице може да добие офталмолошка болест. Само докторот може да ги одреди точните причини за оваа промена.

Сличен дефект е и колобома. Ова е дефект во мембраните на окото, во кој недостасува дел од ирисот.

Етиологија

Ако некое лице има голема количина меланин во ирисот, тогаш тој ќе има кафени очи. Ако бојата е полесна, тоа значи дека тие речиси немаат таква супстанција. Очите се здобијат со нивната боја, во зависност од густината на поврзувачките елементи во него.

Хетерохромијата кај луѓето се јавува поради фактот што меланинот се дистрибуира нерамномерно. Исто така, на бојата влијае на густината на сврзното ткиво во ирисот.

Постојат следниве можни причини:

  • Вродената карактеристика се манифестира кога постои дефект во гените кои се одговорни за развојот на ирисот. Ваквите промени во генот се пренесуваат од постарата генерација на помладата генерација. Дете со таква карактеристика може да се роди ако еден од родителите има таков дефект.
  • Хетерохромијата здобиена од луѓето се манифестира поради неколку причини, имено: воспалителни очни болести, рак на ирис, долготрајни лекови за глауком, дистрофија на мембраната.

Исто така, стекнатиот тип може да се појави во позадина на системски болести. Покрај тоа, причината е леукемија и лимфом .

Класификација

Посебна конгенитална и стекната хетерохромија. Хетерохромијата исто така се разликува во природата на промената на бојата на ирисот.

Значи, типовите на хетерохромијата се како што следува:

  • Целосна хетерохромија - две очи на различни бои (сина и кафеава). Оваа комбинација е почеста.
  • Делумна хетерохромија. Исто така се нарекува секторска. Со овој тип, бојата на ирисот е нерамна. Тоа е, дамка се чини дека не е иста боја како целата школка.
  • Централна хетерохромија. Таа е поретка од сите други. Се карактеризира со една сенка во средината на школка, а на рабовите од друга. Транзицијата од една боја во друга е мазна, за некои е остра, а за другите, воопшто, во форма на заби.

Еден или друг вид на оваа особина почесто се гледа кај жените отколку кај мажите.

Симптоматологија

Кога некој има таква форма на вродени карактеристики, тогаш неговите очи се различни во боја од раѓањето. Ова е забележливо во првите денови од животот.

Знаци на хетерохромијата на очите

Ако хетерохромијата на ирисот е откриена кај возрасен, се појавуваат други знаци.

Тие главно се карактеристични за болеста што предизвикала ова отстапување. На пример, ако очите се црвени, болката започна, се појави кинење. Ова се знаци на иридоциклитис .

Конгениталните абнормалности се третираат во случај кога тоа е знак на наследна патологија или дефект во развојот. Тогаш детето треба да се испита од страна на педијатар или друг тесен специјалист. Кога таква болест е откриена кај возрасно лице, таа се испитува од офталмолог. Доколку е потребно, се испитуваат и консултираат други специјалисти.

Дијагностика

Хетерохромијата на очите, манифестирана со светли симптоми, лесно се дијагностицира. За ова, визуелна инспекција и собирање на лични, како и семејна историја се доволни. Разликата во боите на ирисот е толку очигледна што веднаш се забележува. Ова се однесува на било кој вид на функција.

За да се потврди дијагнозата, офталмологот ги испитува очите на пациентот со пресечна светилка.

Третман

За да се елиминира стекнатиот тип, неопходно е да се ослободи од основната болест која предизвика патологија. Лекарот пропишува дијагноза, а според неговите резултати се избира соодветен третман.

Ако промената на бојата на очите кај луѓето нема знаци и не го нарушува видот, тогаш терапијата не е пропишана.

Покрај тоа, невозможно е да се промени бојата на ирисот со помош на операција или употреба на лекови.

Но, во некои случаи, пропишаните лекови, имено:

  • ако отстапувањето е предизвикано од болест на очите или во кршење на интегритетот на ирисот, тогаш стероидите се пропишани;
  • кога леќата станува облачно, кога стероидите не помагаат, се изведува операција за отстранување на стаклестото тело;
  • ако бојата е променета поради навлегување на странски објект, треба да се отстрани и да се лекува со специјални лекови.

Ако примарната болест е тешка, тогаш кортикостероидите се пропишани, антибактериски лекови, антиинфламаторни лекови.

Прогноза

Ако бојата на очите се промени од раѓање, тогаш оваа состојба не предизвикува никакви непријатности. Таквите луѓе живеат поцелосен живот.

Но, ако тоа е стекнат дефект, прогнозата е неповолна, на пример, видот може да падне. Ако потребниот третман не се изврши во време, тоа ќе доведе до целосно слепило.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Heterochromia на очите и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оптометрист , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Амблиопија (појавување симптоми: 3 од 4)

Во медицината, амблиопија или мрзлив очен синдром во медицината се однесува на намалување на визијата на еден или двата очи, што нема никаква врска со неточната работа на оптичкиот нерв. Обично за време на дијагностичкиот преглед на окото, лекарот не ги идентификува причините за појава на таква болест. Со прогресијата на патологијата, острината на видот во една од очите се намалува поради нарушување на целосното и правилно функционирање на мозокот и визуелниот апарат.

...
Корнеарен улкус (појавување симптоми: 3 од 4)

Корнеарен чир е болест која најчесто е предизвикана од активноста на бактериите, како што се стафилококи, стрептококи, пневмококи, пус итн., Што доведува до дефект на рожницата и како резултат на тоа оштетен вид или дури и слепило. Тежината на клиничката слика и следната прогноза директно ќе зависат од длабочината на формирање на чир. Третманот е пропишан само од лекарот што посетува, само-лекувањето е неприфатливо.

...
Distichyasis (појавување симптоми: 3 од 4)

Distichyas е болест на очниот капак кога се појавува дополнителен ред на трепките, на постоечките. Ова отстапување од нормата е доста ретко и се јавува и кај луѓето и кај животните (кај одредени раси на кучиња). Може да биде асимптоматска ако влакната се меки, но има и непријатни последици.

...
Алергија на цут (појавување симптоми: 2 од 4)

Алергија на цут денес е многу честа појава. За жал, никој не успеа целосно да се ослободи од тоа, така што луѓето мора да ги издржат своите непријатни симптоми. Алергиска реакција се манифестира со тежок чешање во носот, празнење на носот, кивање и назална конгестија.

...
Синдром на суво око (симптоми на појавување: 2 од 4)

Синдромот на суво око е патолошки процес кој се карактеризира со сушење на површината на рожницата. Со долготрајно кршење на стабилноста на филмот солза почнува да се јавува како компликација како конјунктивитис. Синдромот на суво око е дијагностициран кај 9-18% од популацијата. Најчесто, болеста влијае врз луѓето по 30 години. Третманот на болеста обично е насочен кон елиминирање на воспалителниот процес, кој предизвикува овој патолошки процес.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .