Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Анисокорија: симптоми и третман

Анисокорија - главните симптоми:

Анисокоријата е патолошки процес на офталмолошка природа, во која еден ученик станува поголем од другиот. Таквиот феномен, ако постои мала разлика помеѓу големината на учениците, е бениген по природа и доста често е конгенитален. Во сите други случаи, анизокоријата е последица на одредени етиолошки фактори.

Клиничката слика во овој случај е специфична, па проблемите со дијагнозата, како по правило, не се појавуваат. Анисокорија кај доенчиња е најчесто конгенитална и се дијагностицира веќе во првите месеци од животот.

За точна дијагноза, се врши физички преглед и инструментални методи на истражување. Дијагностичката програма може да се надополни со други методи кои не се директно поврзани со офталмологијата, ако се претпоставува етиологијата на стекната природа.

Тактиката на третман ќе зависи од тоа што точно предизвикало појава на таква болест кај возрасни или деца. Ако е вродена форма на бенигна природа, тогаш не е потребен специфичен третман.

Етиологија

Анисокорија кај дете со вродена природа е предизвикана од мутации на гените за време на развојот на фетусот. Во некои случаи, оваа патологија може да се должи на наследноста.

Што се однесува до стекнатиот формулар, треба да се истакнат следните причини:

Во ретки случаи, не е можно да се утврди зошто се развива анизокорија. Потоа зборуваат за идиопатската форма на патолошкиот процес, но ова е исклучително ретко.

Класификација

Природата на појавата на следниве форми на болеста:

 • конгенитална анизокорија;
 • физиолошка анизокорија, што е, стекнато.

Врз основа на етиолошката природа, анизокоријата може да биде:

 • офталмолошка природа;
 • предизвикани од други патологии.

Од природата на лезијата, анизокоријата може да биде унилатерална или билатерална. Треба да се напомене дека во повеќето случаи на возрасната анизокорија се дијагностицира еднострано.

Симптоматологија

Знаци на анизокорија

Вродената природа на анизокоријата ги има следните симптоми:

 • станува поизразено во мракот;
 • нормалната реакција на светлината се одржува;
 • разликата во големината на учениците не е повеќе од 1 милиметар;
 • ако се намалат капките за да се прошират учениците, симптомот исчезнува.

Стекнатиот облик на таква болест може да се карактеризира со следната клиничка слика:

 • под нормално осветлување, разликата во големина не може да надмине еден милиметар, но како што се намалува осветлувањето, разликата може да стане поголема;
 • засегнатиот ученик се шири побавно од здравиот;
 • може да биде придружена со птоза (пропуст на очен капак), ограничување на мобилноста на окото;
 • не може да има реакција на ученикот на светлината, но тоа ќе се случи кога ќе се пристапи на објект, објект и така натаму;
 • симптоматологијата на глаукомот може да биде присутна, но корнеалниот едем ќе биде отсутен.

Покрај тоа, може да има и општи симптоми, имено:

 • главоболка, вртоглавица;
 • недостаток на координација на движењата, проблеми со говорот;
 • гадење и повраќање;
 • оштетување на меморијата;
 • растревост на рацете, пареза, делумна парализа;
 • визуелни нарушувања - дамки, лета пред очите;
 • намалена визуелна острина.

Ако имате симптоми опишани погоре, треба итно да побарате медицинска помош, особено ако има општи симптоми и видот се влошува.

Дијагностика

Пред сè, лекарот врши физички преглед на пациентот. Во текот на оваа фаза на дијагноза, лекарот ја утврдува природата на тековните симптоми, личната и семејна историја, природата на повредата, доколку ги има.

Следниот чекор е да се спроведат дијагностички активности, како што се:

 • кокаин тест;
 • тест;
 • пилокарпин тест;
 • МНР, КТ;
 • Доплер ултразвук;
 • контрастна ангиографија;
 • испитување на фундусот;
 • тест за проценка на визуелната острина;
 • одредување на големината на учениците во светлина и темнина;
 • тест за реакција, за брзина, симетрија во различни светлосни услови.
Ултразвучно око

Според резултатите од дијагностичките мерки, лекарот ќе ја утврди етиологијата и сериозноста на текот на болеста, врз основа на која ќе се пропише ефикасен третман.

Третман

Ако се дијагностицира вродена бенигна форма на болеста, тогаш не е потребен специфичен третман. Во сите други случаи, текот на терапијата ќе биде насочена кон отстранување на основната причина.

Медицинскиот дел од третманот може да се базира на следниве лекови:

 • антихолинергични лекови;
 • антимикробен;
 • антибиотици;
 • мултивитамини;
 • за подобрување на визуелната острина.

Дополнително, тие спроведуваат терапија со детоксикација и мерки за корекција на балансот на водата и солта. Хирургијата не е исклучена, а начинот на работа ќе зависи од природата на повредата.

Во ретки случаи, хирургијата, како и третманот со лекови, не даваат соодветни резултати. Потоа лекарот може да препише посебни леќи за да го подобри видот и да го елиминира козметичкиот дефект.

Во повеќето случаи, прогнозата е поволна. Во однос на вродената форма на болеста, превентивните мерки не постојат. Што се однесува до стекнатиот облик на овој патолошки процес, треба да се заштитиме од повреди на главата, веднаш да ги третираме сите инфективни и воспалителни болести и да преземеме мерки за зајакнување на имунолошкиот систем. Самопрочистувањето во овој случај е исклучено. На првите знаци на патологија, треба веднаш да побарате медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Anizokoria и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот очен лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Неуринома (појавување симптоми: 8 од 16)

Неурома (Schwannoma, невролемма) е бениген тумор кој е локализиран во помошни меки ткива со нервни завршетоци. Сепак, формирањето на оваа природа има тенденција да се дегенерира во малигнен, што е директна закана повеќе за здравјето на пациентот, но за живот.

...
Исхемичен мозочен удар (појавување на симптоми: 7 од 16)

Исхемичниот мозочен удар е акутен тип на нарушување на церебралната циркулација, што се јавува поради недостаток на снабдување со крв во одреден дел од мозокот или до комплетен прекин на овој процес, исто така, предизвикува оштетување на мозочното ткиво во комбинација со неговите функции. Исхемичен мозочен удар, симптомите на кои, како и самата болест, најчесто се забележуваат кај најчестите видови на цереброваскуларни болести, е причината за последователна попреченост и често смрт.

...
Дисцрикулаторна енцефалопатија (појавување симптоми: 7 од 16)

Дисцрикулаторна енцефалопатија е болест која се карактеризира со оштетено функционирање на мозокот поради несоодветна циркулација на крв низ неговите садови. Патолошките промени истовремено влијаат врз кортексот и субкортикалните структури на мозокот. Оваа болест е придружена со нарушување на моторните и менталните функции, во комбинација со емоционални нарушувања.

...
Пред-стрес држава (појавување симптоми: 7 од 16)

Состојбата пред-удар е група на специфични симптоми, чиј изглед може да укаже на пристап на васкуларна катастрофа во мозокот. Оваа болест најчесто ги засега постарите лица на возраст од четириесет и седумдесет години, но неодамна е забележана нејзината распространетост кај младите луѓе.

...
Летаргичен енцефалитис (појавување симптоми: 7 од 16)

Лекаргискиот енцефалитис (сино-зомби-болест, епидемичен енцефалит, поспан енцефалитис Економио) е вирусно заболување кое се карактеризира со патолошка поспаност во комбинација со оштетувања на окуломоторите или други невролошки симптоми.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .