Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Скотма: Симптоми и третман

Шкотом - главните симптоми:

Скотом - дефект што се појавува во видното поле на физиолошка природа, е слепа точка. Слепа точка е мала визија, во која не постои проекција на сликата и не постои перцепција на светлината. Во бинокуларен вид, физиолошкиот скотом не е видлив, бидејќи видливите полиња на десната и левата очи се преклопуваат. Ова се должи на несаканите движења на очите. Поради ова, тие не се видливи дури и со монокуларен вид.

Етиологија

Се забележува дека скотата има различни причини.

Овие главно се хронични патологии на очите, на пример:

Во раните фази на развој, дефектот е речиси незабележлив. Може да се идентификува само по посебен преглед.

Класификација

Патолошката состојба на дефектот е поделена на следниве видови:

 • Позитивен скотом. Пациентот гледа црна точка што се преклопува само дел од субјектот.
 • Се идентификува негативен скотом. Бојата е присутна, но пациентот не го гледа. Откријте го само за време на посебен преглед.
 • Атријален скотом. Пациентот гледа контурот на сликата. Може да трае до половина час. Ова предизвикува гадење, понекогаш повраќање. Оваа состојба може да се појави за време на мигрена .

Исто така, овој дефект се дели според формите на манифестација:

 • заоблени;
 • круг;
 • клин во облик;
 • прстен во облик;
 • овални;
 • со нерамна контура.
Говеда видови

Тие можат да се појават во различни области од видното поле, за возврат, се поделени во следниве типови:

 • Апсолутна појава на скота кога лицето не го гледа предметот лоциран во погодената област.
 • Релативна скота. Опсегот на бои на објектот лоциран во погодената област не е толку сјаен.
 • Мигрена што се јавува. Ова е визуелно оштетување во вид на искривена визуелна аура. Причината за оваа состојба се нарекува невролошки абнормалности. Таквата состојба може да биде предизвикана од фактори како што се хронична депресија на спиењето, стресни состојби и депресија , ментална препрека, пушење, нарушување на хормоналната рамнотежа и физичка преголема работа . Најчесто таквите скотоми се наоѓаат кај адолесцентите, бидејќи циркулаторниот систем брзо се развива и телото расте. Исто така, на оваа возраст има големи оптоварувања на нервниот систем.
 • Боја дефект е состојба во која пациентот не гледа одредени бои или не може да направи разлика меѓу нив.
 • Централен скотом. Дефектот се јавува во точката на фиксација на објектот. Оваа состојба е предизвикана од патологија на ретината. Тоа е ран симптом на мултиплекс склероза.
 • Скотома Биррум - губење на сликата на обликот во форма на лак. Оваа состојба укажува на развој на глауком.
 • Функционалниот скотом е дефект во треперењето на окото за време на взаемната коска на двете очи.
 • Чувствителни скотоми. Ова е состојба во која сензитивноста исчезнува во некои делови од телото спротивно на погодениот дел од мозокот.
 • Периферни растечки скотома. Тука се разликуваат парацентралните скотоми и перицентралите.

Во било каква форма или варијација на оваа патологија, неопходно е да се консултирате со специјалист за да не се изгуби од вид.

Симптоматологија

Најчесто знаците на таквата патологија се поврзани со нарушена визуелна функција и перцепција на сликата.

Главните симптоми вклучуваат:

 • има место во окото, поради што објектите не се целосно видливи;
 • понекогаш потемнува се појавува во едно око или и двете;
 • појава на "муви" во очите (скотоми пред очите);
 • ретки заматени очи.

Ваквата патологија не може да се дијагностицира визуелно. За да го направите ова, примени посебни методи - периметрија и камметрија.

Симптоми на централна скота

Дијагностика

Главните начини за правилна дијагноза се:

 • периметрија;
 • камметрија

Можно е да се открие промена во видното поле при мерењето и поставување на причината за таков дефект. Претходно, тоа беше можно да се утврди ова со користење на одземаат многу време методи кои зеде многу време. Денес, може да откриете таков дефект за неколку минути. Сите благодарение на модерната компјутерска опрема што се користи во офталмологијата.

Во прилог на горенаведените методи на дијагноза, пропишува и други хардверски истражувања. Според нивните резултати, може да се утврди причината за појавата на скота.

Тие вклучуваат следниве методи:

 • КТ скенирање на мозокот;
 • офталмоскопија - испитување на фундусот;
 • мерење на интраокуларен притисок;
 • ултразвучен преглед на окото;
 • следење на крвниот притисок.

Доколку е потребно, консултирајте се со невролог. Ова ќе помогне да се елиминираат патологиите на централниот нервен систем кои би можеле да влијаат на појавата на таков вид дефект на окото.

Третман

Ако се дијагностицира скока, третманот има за цел да се бори против основната причина што влијае врз нејзиниот развој:

 • во случај на одвојување на мрежницата, се врши итна операција;
 • кога е откриена неоплазма, потребно е хируршко отстранување;
 • препишуваат антиспазмодии ако дефектот се јави поради васкуларните грчеви во мозокот.

Ако се сомневате дека постои таква патологија, треба да ја контактирате клиниката што е можно поскоро за помош. Мора да се каже дека е невозможно самиот да се ослободи од овој дефект, бидејќи точните причини за нејзиното појавување се непознати. Но, сигурно е дека кога се елиминира главната патологија на скотата, таа ќе помине сама по себе.

Превенција

Главните превентивни мерки се следните:

 • редовно следење на показателите за крвниот притисок;
 • избегнување на стресни ситуации и депресивни состојби;
 • дневна хигиена на очите;
 • навремено третирање на офталмолошките патологии, на пример, појава на "муви", што укажува на појава на скота пред очите.

Секое отстапување во видот е развој на болеста. Понекогаш за точна дијагноза се потребни консултации со други тесни специјалисти. За да се елиминира таков дефект, третманот треба да биде насочен кон основната болест која ја предизвикала оваа патологија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Шкотом и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот очен лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Контузија на очите (појавување симптоми: 3 од 5)

Контузија на окото (контузија на окото) - повреда на офталмолошка природа, може да се должи на тап удар, ударниот бран или било кој друг механички ефект. Клиничките знаци зависат од тежината на оштетувањето на органите. Ако третманот се започне веднаш, прогнозата може да биде релативно поволна. Во спротивен случај, контурата на око води кон намалување, па дури и целосно губење на видот.

...
Киммерли Абнормалност (појавување симптоми: 3 од 5)

Кимомерли аномалија е патолошки процес во кој се формира дополнителен лак во цервикалниот прешлен. Ова доведува до развој на синдром на компресија, оштетена координација на движењата, мускулна слабост и други нарушувања на телото.

...
Хипертензија (појавување на симптоми: 2 од 5)

Хипертензија е хронична болест која се карактеризира со постојано зголемување на крвниот притисок до големи броеви поради нарушување на циркулацијата на крвта во човечкото тело. Исто така се користи за означување на оваа состојба се термини како што се артериска хипертензија и хипертензија.

...
Увеитис (појавување симптоми: 2 од 5)

Увеитисот на окото е медицински термин кој се користи за означување на прогресијата на воспалителниот процес во различни делови на хориоидот (хориоид, цилијарно тело, ирис). Медицинската статистика е таква што во 25% од клиничките случаи тоа е болест што предизвикува намалување на визуелната функција или дури и слепило. Во просек, увеитисот се дијагностицира кај едно лице од 3000 (податоци за 12 месеци). Треба да се напомене дека патологијата се среќава неколку пати почесто кај претставниците на силната половина на човештвото отколку кај жените.

...
Мигрена со аура (појавување симптоми: 2 од 5)

Мигрена со аура (обезглавена мигрена) е невролошка болест која се карактеризира со ширење на силна болка со притискање, пулсирачка природа на една половина од главата. Во овој случај, болката е придружена со нарушен визуелен и аудитивен карактер. Исто така, пациентот може да има нарушена координација на движењата, проблеми со говорот. Слични симптоми може да траат од 5 минути до еден час.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .