Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Птеригиум: Симптоми и третман

Pterygium - главните симптоми:

 • Кинење
 • Несреќни очи
 • Намалена визија
 • Странско тело сензација во окото
 • Оток на очите
 • Непроѕирност на корнеата
 • Иритација на очите
 • Калливиот раст на рожницата

Pterygium е патолошка состојба во која конјуктивата на очите почнува да расте во рожницата. Ова може да се случи на која било возраст, но најчесто се јавува кај постари лица. Оваа болест главно ги погодува луѓето што живеат на север или југ од југ. Како и оние чии очи често се изложени на надворешни стимули, како што се прашина, песок, ветер или хемикалии. Со текот на времето, pterygium напредува.

Една од причините за појава на таква состојба може да биде едно потекло на рожницата и конјунктивата. Поради фактот дека на почетокот на болеста растот на мали димензии, многу луѓе не посветуваат посебно внимание на тоа, бидејќи не им пречи. Но, во некои случаи, патологијата расте премногу брзо и се приближува до ученикот. Поради тоа, лицето почнува да губи очите, па затоа, кога очите на птеригиумот се потребни за хирургија.

Етиологија

До денес, точните причини за појавата на птеригиум не се познати.

Сепак, утврдени се фактори кои значително влијаат врз неговиот развој:

 • УВ изложеност - луѓето кои живеат на југ се со поголема веројатност да страдаат од оваа патологија, особено од членовите на монголоидната раса, па затоа треба внимателно да ги заштитат своите очи;
 • прашина и други надразнувачи;
 • силен ветер во лицето;
 • генетска предиспозиција;
 • долг престој на компјутерскиот монитор;
 • предиспозиција за редовни воспалителни процеси на конјуктивата.

Ако овие фактори ќе имаат траен ефект врз човечкото око, тогаш васкуларниот модел ќе се манифестира посилно. Поради тоа, епителното ткиво кое се наоѓа надвор од окото исто така се менува. Новоформираните крвни садови им помагаат на фибробластите да влезат во рожницата. Тие произведуваат сврзно ткиво, така што расте птеригиум.

Во текот на развојот на патологијата, растот може да се зголеми или да остане непроменет. Оваа шега може да се смета со голо око. Таа наликува на сив триаголен филм, акутен агол насочен кон ученикот. Најчесто, болеста е забележана во внатрешниот дел од окото, а истовремено можат да бидат зафатени и две очното јаболко.

Како што споменавме порано, болеста може да се појави кај секое лице, без оглед на возраста или полот.

Класификација

Постои класификација на оваа болест, која подразбира поделба на патологијата во три фази на развој:

 • Првиот. Нанадвор, не се манифестира, само мал печат може да се појави на протеинот. Често се меша со pinguecole, но ова е сосема друга патологија, во која се формира жолтеникава точка на белото на окото.
 • Вториот. Едно лице се чувствува постојано непријатно. Се појавуваат сувост и црвенило. Некои луѓе можат да имаат и други чувства. Во оваа ситуација, pterygium на окото е веќе зголемен.
 • Трето. Во оваа фаза, почнуваат да се појавуваат компликации од оваа патологија: задебелување на рожницата, постепено губење на видот, воспаление на конјунктивата, лузни на ткивото во областа на лезијата. Во тешки случаи може да се појави дегенерација во канцероген раст.

Тоа е последната фаза од најопасните. Може да се инсталира на одредени компликации. Во текот на овој период, може да се појави онкологија или ќе има целосна загуба на видот.

Покрај тоа, pterygium има степени - стандардни и прогресивни. Некои луѓе можат да имаат лажен петеринг. Ова се случува по повреди, претходни операции, воспаление.

Симптоматологија

Симптоми на Птеригиум

Резултирачкиот петеригиум на окото има одредени симптоми:

 • Мала непроѕирност на рожницата. Ова е прв симптом, сепак, лицето не доживува непријатност, но сепак може да се разгледа мал козметички дефект.
 • Калливиот раст на рожницата. Како што расте, станува се позабележително. Најчесто почнува да расте од внатрешниот дел од окото.
 • Сензација на туѓо тело во окото. Ова чувство се јавува поради тоа што растот се издигнува над површината на корнеата, а има и рецептори на нервни завршетоци.
 • Постојана иритација на очите поради отсуството на солза филм.
 • Визуелно оштетување. Визијата почнува да паѓа кога петегигот го зафаќа центарот на рожницата.

Ако започне воспалителниот процес на овој химен, се јавува чешање, тежок оток и зголемено кинење.

Дијагностика

Поради фактот што оваа патологија е јасно видлива, може лесно да се открие.

За дијагнозата, лекарот спроведува:

 • земање историја;
 • визуелна инспекција;
 • доделува биомикроскопија (микроскопија со пресек).

Користејќи го вториот метод на дијагноза, лекарот ќе ги испита контурите на патологијата, ќе го одреди степенот на развој. Ова ќе овозможи да се направи точна дијагноза.

Третман

Ако се дијагностицира птеригиум, неговото лекување се изведува со користење на операција, а исто така се користи и конзервативната метода:

 • Хируршка интервенција. Доколку патологијата не стигне до ученикот и не предизвикува непријатност на лицето, можно е да не се отстрани птеригиумот. Но, ако овој козметички дефект се меша со некое лице, тогаш можете да го отстраните - се извршува операција. Покрај тоа, пациентот е пропишан вештачки солзи и антиинфламаторно лекување. По операцијата, пациентот е пропишан антибактериски и антиинфламаторни капки. Дополнително, се препишува и маст од истиот ефект (Tobradex и Levomycetin). Треба да се напомене дека оваа патологија се карактеризира со чести рецидиви. Тие продолжуваат многу поинтензивно, затоа отстранувањето на птеригиумот се врши со пластиката на конјунктивата, односно, докторот ја приврзува конјунктивата кон остатокот на химен.
 • Ласерско отстранување. Во процесот на cauterization, главата на химен се отстранува. Благодарение на модерната опрема, овој метод на отстранување е безбеден. Покрај тоа, по него нема компликации. Во медицината, отстранувањето на обрасната петеригија со ласер се смета за метод со мал ефект. Очилата за сонце мора да се носат по отстранувањето.
 • Терапија со лекови. Пропишана е по операцијата. Без операција, лековите нема да помогнат. Така што конјунктивата не расте, таа се третира со течен азот по операцијата. Покрај тоа, се користи антибиотик Митомицин, со што се намалува ризикот од рецедив. Исто така, пропишани се и антиинфламаторни лекови и навлажнувачки капки.

Треба да се напомене дека употребата на лекови по операцијата е спречување на рецедив. Нивната употреба не може да се смета како третман на овој дефект. Можете да се ослободите од него само со помош на операција.

Можни компликации

Дури и по завршувањето на третманот, може да се појават одредени компликации.

За време на рецедив, болеста е поагресивна и ги предизвикува следниве ефекти:

 • формирање на лузна на рожницата;
 • намален вид;
 • замаглени контури на објекти;
 • редовна иритација и црвенило на очите;
 • намалена подвижност на окото.

Оваа патологија е бенигна, но во некои случаи може да се претвори во малигнен. Оваа компликација е многу ретка, но сосема е можно.

Превенција

Превенцијата на оваа патологија вклучува постојана заштита на очите од надворешни иритирачки фактори:

 • ако сонцето е премногу светло потребно е да се носат очила со висок степен на заштита од ултравиолетово зрачење;
 • треба да носат очила што штитат од ветер, песок и прашина;
 • за време на долга работа на компјутер треба да се одмори на очите почива;
 • вежбајте релаксирачки вежби за очите.

Ако правиш се што е редовно и правилно, тогаш видот и здравјето ќе се зачуваат.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Pterygium и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш оптометристот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кератоконјуктивитис (појавување симптоми: 5 од 8)

Кератоконјуктивитис е болест на воспалителна природа, која влијае на рожницата и конјунктивата на окото. Оваа болест е една од најчестите кај сите болести на очите. Ова се објаснува со фактот дека конјунктивата е високо реактивна - брзо и лесно реагира на егзогените и ендогените фактори. Некои видови на кератоконјуктивитис се многу заразни. Акутен и хроничен кератоконјуктивит се разликува по природата на патолошкиот процес.

...
Кератитис (појавување симптоми: 4 од 8)

Кератитис е болест на рожницата на окото, придружена со воспаление. Таквата болест може да биде од вирусно или бактериско потекло. Многу ретко, лекарите дијагностицираат габични лезии на рожницата. Често придонесува за појава на патолошка повреда на корнеата. Око кератитис е многу сериозна болест која бара итна медицинска помош.

...
Склеритис (појавување симптоми: 4 од 8)

Склеритис е тешка болест на визуелниот апарат, во кој воспалителниот процес влијае на протеинскиот школка на окото (склера). Болеста може да се изрази како мали црвеникави нодули и да ја окупира целата склера. Речиси секогаш е зафатено само едно око, но во зависност од видот, може да се прошири на две одеднаш, или да се појавува наизменично во двете очи. Таа се јавува кај жени неколку пати почесто отколку кај мажите. Во детството, ретко се јавува, најчесто поради друг воспалителен процес во телото. Комплицирано од фактот дека е многу болно и може да доведе до влошување на видот.

...
Кератоконус (појавување симптоми: 4 од 8)

Кератоконус - од гледна точка на офталмологијата се смета за исклучително ретка болест која ја зафаќа рожницата. Болеста се јавува во иста мера кај двата пола, но децата и адолесцентите ја сочинуваат главната група за ризик. Факторите кои предизвикуваат формирање на патологија се моментално непозната, но лекарите изнесоа неколку теории во врска со неговото потекло.

...

Кламидијалниот конјунктивитис се нарекува инфекција на мукозната мембрана на окото со хламидија, која е придружена со воспаление на конјунктивата. Поради прогресијата на оваа болест, преодните набори и конјунктивата се развиваат и стануваат воспалени, а гноен издутува истекување од очите. Еден од најкарактеристичните симптоми на болеста е појавата на осип, локализиран на долниот очен капак.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .