Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Chalazion: симптоми и третман

Chalazion - главни симптоми:

Халијазин или градски град - бенигнен тумор, локализиран во дебелината на горниот или долниот очен капак. Секој човек може да страда од проблемот, без оглед на полот и возраста, но најчесто се дијагностицираат луѓе на возраст над 30 години.

Причината за развојот на воспалителниот процес во векот најчесто се други офталмолошки заболувања. Не исклучувајте го ефектот на стрес и хипотермија.

Посебна клиничка манифестација е појавата на мал печат на долниот или горниот очен капак, кој постепено ќе се зголемува волуменот. Симптоматската слика вклучува фотофобија, чешање во болното око и зголемено кинење.

Точната дијагноза може да се направи на стадиум на првично испитување од страна на офталмолог. Во процесот на дијагностицирање се потребни дополнителни лабораториски и инструментални испитувања.

Третманот на chalazion кај деца и возрасни се врши со употреба на конзервативни методи, но ако тие се неефикасни, тие се свртуваат кон хирургија.

Етиологија

Опструкцијата на лојната жлезда на очниот капак делува како примарна причина за формирање на нодули на органите на видот, наспроти позадината на која се јавува повреда на одлив на секрет на липиди однадвор и неговата акумулација во луменот на жлездата. Патолошкиот процес станува поттик за појава на воспаление на ткивата околу жлездата, и формирање на бенигна неоплазма.

Најчесто формирањето на нодули се јавува поради претходни офталмолошки заболувања или појава на други процеси, вклучувајќи:

Разликата меѓу халазијата и јачменот

Често, халазијата кај дете или возрасен се јавува како резултат на такви состојби:

 • продолжен ефект на ладни температури на телото;
 • пенетрација во органите на видот на странски објект;
 • неправилна употреба на контактни леќи;
 • неусогласеност со личната хигиена;
 • хормонална нерамнотежа ;
 • намалена отпорност на имунолошкиот систем;
 • употреба на козметика со слаб квалитет;
 • повреда на очните капаци на трепките.

Бениген цист се состои од:

 • гранулирано ткиво;
 • повеќе епителиозни ткива;
 • голем број на гигантски клетки.

Класификација

Главната поделба на болеста - со локализација - подразбира постоење на неколку видови патологија:

 • Халазион на горниот очен капак - туморот се наоѓа на самиот раб на очниот капак;
 • Chalazion на долниот очен капак - јазол или грашок е формиран во регионот на работ на трепките на внатрешноста на очниот капак, по изглед може да личи на јачмен.

Специјалисти од областа на офталмологијата ја разликуваат болеста во зависност од тежината на курсот:

 • Степен 1 ​​- местото е толку мало што не е надворешно дефинирано, а клиничката слика вклучува само мало црвенило и блага непријатност во засегнатото око;
 • 2 степени - само во оваа фаза на прогресија може да се утврди присуство на грашок, во такви ситуации можно е да се третира халазион без операција;
 • Степен 3 - се карактеризира со постепен раст на образованието и појава на болка , покрај традиционалните лекови, лековите учествуваат во терапијата;
 • Фаза 4 - јазолот достигнува максимална големина (5-6 сантиметри), се развива гноен процес, единствениот начин да се ослободи од проблемот е хируршка интервенција.

Chalazion може да има еднострана или двострана локализација, единечна или повеќекратна.

Симптоматологија

Степенот на клиничките знаци е под влијание на фазата на болеста. Како што прогресира процесот на воспаление, халазијата кај деца и возрасни ќе ги има следните симптоми:

 • формирање и постепено зголемување на цистичните волумени;
 • црвеникава нијанса на кожата на очните капаци;
 • оток и подпухнатост на засегнатото око;
 • појавата на болка при притискање на грашок;
 • чешање, горење и убод во око;
 • намалена визуелна острина;
 • преосетливост кон светлина;
 • обилно кинење;
 • додека се движат, зафатениот очен капак заостанува зад здравиот;
 • акумулација на голема количина на пурулентна течност;
 • појава на црвеникави или сиви печки на кожата што го покриваат туморот;
 • чувство на непријатност во окото;
 • астигматизам ;
 • засегнатото око почесто трепка;
 • пулсиране во долниот или горниот очен капак;
 • супурација како резултат на само-отворање на бенигрен тумор.
Горниот очен каласион

Игнорирањето на горенаведените знаци на контакт со очите резултира со формирање на компликации.

Дијагностика

Со воспоставувањето на точна дијагноза нема проблеми - патологијата има специфични и изразени симптоми. Во повеќето ситуации, процесот на дијагностицирање е ограничен на спроведувањето на таквите манипулации:

 • проучување на историјата на болеста - да се идентификува болеста која предизвика развој на воспалителниот процес;
 • собирање и запознавање со историјата на животот - да се потврди влијанието на факторите кои немаат патолошка основа;
 • детален офталмолошки преглед на окото на пациентот;
 • палпација на неоплазми;
 • Детално истражување на пациентот - за да се добие комплетна клиничка слика за текот на болеста.

Дополнителни дијагностички мерки:

 • општи и биохемиски анализи на крвта;
 • биопсија;
 • лабораториски студии за биопсија.

Горенаведените дијагностички методи ќе им овозможат на лекарот да разбере дали пациентот има потреба од хирургија.

Третман

Халијаза на око на дете или возрасен се третира и со помош на конзервативни средства и со хируршка интервенција.

Ненамерни терапии вклучуваат:

 • век масажа;
 • физиотерапија;
 • земање лекови;
 • употреба на рецепти за традиционална медицина;
 • инјекција во неоплазма.

Физикална терапија на chalazion на око ги вклучува следните процедури:

 • UHF;
 • медицинска електрофореза;
 • греење - и локално и ласерско;
 • ултравиолетово суво зрачење.

Суштината на масажата е механичко стегање на очните капаци од периферијата до работ. Манипулацијата се изведува само од офталмолог со користење на пресечна светилка.

Терапијата со помош на лекови во формирањето на јазол во долниот или горниот очен капак има за цел да аплицира:

 • антиинфламаторни масти;
 • антибактериски таблети;
 • капки за очи (најчесто на пациентите им се препишуваат капки за очи од халазион: Флоксал, Ципромед, Дексаметазон, Тобрекс, Диклофенак и Офтаквикс).

Инјекциите во цистата имаат добар терапевтски имот - кортикостероидните супстанции се вбризгуваат во туморна празнина користејќи тенка игла. Терапевтскиот метод води до постепена ресорпција на неоплазмата.

Не е забрането домашно лекување со употреба на рецепти за традиционална медицина, кои вклучуваат подготовка на декорации и тинктури кои се користат како капки за очи или облоги.

Најефективни состојки:

 • хмељен;
 • ленено семе;
 • копра;
 • алое;
 • calendula;
 • Kalanchoe;
 • althea root;
 • cornflowers;
 • камилица;
 • мудрец
Мудрец

Третман на калазионски фолк лекови со цел:

 • испирање на очите со борна киселина;
 • употребата на свежо урда како лосион;
 • компреси од листови од зелка;
 • прицврстување на болното око топло варено јајце или сточна сол загреана во тава и преклопена во торба.

Елиминацијата на болеста со неконвенционални методи мора да биде неопходно договорена со лекарот што посетува.

Со неефикасноста на методите на конзервативна терапија или со прогресијата на образованието на фаза 4 од курсот, се посочува радикална терапија - хируршка операција.

Исклучување на циста се изведува преку трансконјуктивален или кожен инцизија. За време на овој третман, калазијата е лушпеста заедно со капсулата. По ексцизија на туморот на шуплината на очниот капак и на затезната завој.

Во постоперативниот период во текот на неделата се покажува употребата на масти и капки, кои имаат анти-воспалителни и антибактериски ефекти.

Постои алтернатива на методот на хируршка интервенција за ослободување од неоплазма - отстранување на халазијата од страна на ласер. Се појавува:

 • дисекција на капсула;
 • избришете содржина;
 • испарување на капсулата.

За да се спречи формирање на постоперативна лузна, неопходно е да се носи мека контактна леќа за неколку дена.

Превенција и прогноза

Така што луѓето немаат проблеми со таква болест како chalazion, само треба да ги следите едноставните превентивни препораки:

 • лична хигиена;
 • спречување на стресни ситуации , повреди и пенетрација на туѓите предмети во очите;
 • спречување на хипотермија;
 • правилна употреба на контактни леќи;
 • употребата на големи количества витамини;
 • рана дијагноза и комплексна елиминација на сите патологии кои можат да доведат до формирање на бенигна неоплазма во окото;
 • користи само висококвалитетна козметика;
 • неколку пати во годината што помина целосна рутинска проверка на клиниката со посета на сите специјалисти, вклучувајќи го и офталмологот.

Третманот на долниот капак на очен капак, како и горниот очен капак, со употреба на конзервативни или хируршки методи во скоро сите ситуации има поволна прогноза.

Целосното отсуство на терапија е полн со засилување на цистата, формирање на фистула и флегмон . Не заборавајте за тенденцијата на chalazion на чести рецидиви.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Chalazion и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот очен лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Chalazion кај дете (појавување симптоми: 17 од 20)

Халијазин кај дете е раширена болест, која се карактеризира со формирање во горниот или долниот очен капак на мал јазол, склони кон постепено зголемување. Воспалителниот процес на органите на видот влијае подеднакво кај девојчињата и момчињата.

...
Синдром на суво око (симптоми на појавување: 6 од 20)

Синдромот на суво око е патолошки процес кој се карактеризира со сушење на површината на рожницата. Со долготрајно кршење на стабилноста на филмот солза почнува да се јавува како компликација како конјунктивитис. Синдромот на суво око е дијагностициран кај 9-18% од популацијата. Најчесто, болеста влијае врз луѓето по 30 години. Третманот на болеста обично е насочен кон елиминирање на воспалителниот процес, кој предизвикува овој патолошки процес.

...
Мидријаза (појавување симптоми: 6 од 20)

Mydriasis (syn. Дијалација на учениците) е болест која може да има и физиолошка и патолошка основа. Од ова произлегува дека апсолутно секој човек е предмет на ова нарушување, без оглед на возрасната категорија и полот.

...
Конјуктивитис (појавување симптоми: 5 од 20)

Конјуктивитис е болест која се карактеризира со воспаление во областа на мукозната мембрана на окото. Овој вид на воспаление се јавува поради влез на микроби, вируси или габи на неа. Во некои случаи, името на болеста се дефинира како "зајаци очи", бидејќи конјунктивитисот, симптомите на кои пациентот се соочува, еден од оние вклучува значајна црвенило на очните капаци.

...
Астигматизам (појавување на симптоми: 5 од 20)

Астигматизмот е прекршување на рефракцијата поврзана со неправилноста на обликот на рожницата или леќата на окото. Астигматизмот, чиишто симптоми лежат во закривената визија на линии и предмети, е најчестата причина за слабиот вид и може да биде кратковидо, долгоочекувана или дури и комбинирана. Во вториот случај, хиперпија е забележана долж една оска на перцепција, и миопија долж другиот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .