Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Макомит: Симптоми и третман

Мајбомит - главни симптоми:

Меибомит - воспалителен процес во долниот или горниот очен капак, предизвикан од инфекција. Зголемената секреција на мејомските жлезди, каде инфекцијата паѓа директно, почнува да напредува со нивната дисфункција. Придружени со ослободување на густа маса од жолта или сива, по време суви кора формираат.

Етиологија

Болеста е инхерентна во инфективното потекло, бидејќи гнојните процеси често се предизвикани од стафилококи.

Важен фактор во развојот на патолошкиот процес е непочитувањето на дневната хигиена, контактот на нечисти раце со окото или продолженото поминување на времето во правлива просторија.

Причини за развој на меибомитот:

Акните, себороичниот дерматит и розацеа се поврзани со оштетените мејбомиумски жлезди, така што луѓето со овие проблеми се изложени на ризик.

Класификација

Мејбомитот е класифициран според лезијата:

 • мейбомит понизок очен капак;
 • мејбомит горниот очен капак.

Текот на болеста не се менува во зависност од лезијата, третманот е ист. Од природата на протокот емитуваат:

 • остар меибомит;
 • хроничен меибомит.

Во присуство на акутна форма на патологија, ткивото на 'рскавицата е оштетено во очниот капак. Често апсцесот се отвара независно, но може да биде потребна дополнителна хируршка помош.

Хроничната форма се одликува со метаморфоза во конјунктивата и самиот очен капак, бидејќи очниот капак ја менува нијансата, се зацврстува, се губи. Sebum се акумулира во големи количини во аглите на окото. Врз основа на меѓународната класификација на болести (ICD-10), болеста го добила кодот H00-H06.

Симптоматологија

Мејбомит се разликува по своите симптоми во зависност од текот на болеста. Акутната форма се карактеризира со следниве симптоми:

 • зголемен проток на крв во очниот капак;
 • црвенило;
 • акутна болка во лезијата;
 • треска;
 • воспалителна инфилтрација, која се развива на внатрешната страна на очниот капак, оток е набљудуван надвор;
 • присуство на гној со независен чекор напред.
Симптоми на мејбомити

Патолошкиот процес на акутниот тек има сличен симптом со јачмен, но не се развива на работ на очниот капак, туку длабоко во 'рскавицата.

Знаци на прогресија на хронична болест:

 • задебелен очен капак;
 • горење, чешање;
 • при вртење на очниот капак, се забележува жолта боја;
 • лимфните јазли во близина на очниот капак се згуснуваат;
 • прогресија на конјунктивитис;
 • лакримација;
 • присуство на сиви кора во надворешните дупки.

Поради појавата на конјунктивитис, визуелната острина може да се намали. Пациентите ја забележуваат распределбата на пена структура, која се појавува како резултат на промени во составот на секрецијата на жлездата.

Дијагностика

За офталмолог правилно да дијагностицира болест, тој треба да:

 • да ја проучи клиничката слика на пациентот;
 • да ја проучува историјата на болеста;
 • спроведе темелно испитување на пациентот.

Стандардна дијагностика вклучува визометрија, тонометрија и офталмоскопија.

Следниве лабораториски дијагностички методи се задолжителни:

 • полимеразна верижна реакција;
 • испитување на секрети излачувани под микроскоп;
 • Истражување за културата ја секретира тајната;
 • стружење анализа;
 • комплетна крвна слика;
 • уринализа;
 • бактериска крвна култура;
 • биомикроскопија.

Лекарите разликуваат неколку степени на оштетување на мејомонските жлезди, врз основа на природата на стагнација:

 • 0 поени - не се забележува стагнација;
 • 1 точка - метежот е забележан кај 1/3 од жлездите;
 • 2 поени - победи половина од каналите;
 • 3 поени - каналите се целосно блокирани;
 • 4 поени - метеж, кои се придружени со воспаление на околното ткиво, хиперемија и проширување на устите на каналите.

Со навремена дијагноза, можно е да се излечи болеста без дополнително оштетување на здравјето.

Третман

Третманот на меибомитот се претпоставува зависно од тежината на болеста. Терапијата може да биде:

 • оперативен;
 • лекови;
 • со помош на традиционалната медицина.

Хируршки третман се користи само во отсуство на позитивен ефект по конзервативна терапија. Во текот на акутниот процес, апсцесот се отвора за да се формираат излезни патеки на содржината.

Ако фазата е хронична, воспалената област се отстранува со операција. Постоперативниот период обезбедува редовни хистолошки студии за проучување на добар квалитет на образованието.

Лекот третман вклучува употреба на:

 • антибактериски лекови;
 • антисептици;
 • антиинфламаторно;
 • хормонски лекови.

Времетраењето на употребата и дозата на секој лек се доделуваат поединечно од страна на специјалист. Дополнително, може да се препорача и донесување на физиотерапевтски постапки:

 • ултра висока фреквентна терапија;
 • сува топлина;
 • кварц
Кварц апарат

Употребата на традиционалната медицина во третманот на меибомит во долниот дел на очните капаци е добредојдена. Компреси се препишуваат од:

 • ленено семе;
 • варено јајце завиткано со сушено лиснато хлеба;
 • варен компир;
 • загреана сол.

Следниве рецепти се популарни:

 • лосиони од супа од календула, млечни, репа или лисја од орев;
 • инфузија на лисјата од бреза и коприва;
 • свеж алое сок.

Фитотерапевтскиот третман секогаш се користи во комбинација со главниот медицински третман.

Ако пациентот ги игнорирал навремените посети на лекарот и пропишаниот третман, можни се следните компликации:

 • транзицијата на меибомита во хронична форма, која вклучува редовни релапси, непријатност во окото и намален вид;
 • конјунктивитис , кој се јавува во позадина на поволни фактори (слабеење на имунолошката одбрана на телото, хипотермија, присуство на хронични заболувања) поради спонтано отворање на апсцесот;
 • блефаритис (меебомита се шири во други делови на векот);
 • апсцес на орбитата на очите, што е воспаление на очното ткиво со формирање на гноен област.

Апсцесот на око орбитата вклучува само оперативен третман.

Превенција

За да се спречат очите на мејбомитите, се препорачува да се придржуваат на некои превентивни мерки:

 • спречување на нечистотијата да влезе во окото;
 • избегнувајте да висат во прашкаста соба;
 • Да се ​​придржувате кон урамнотежената исхрана богата со витамини и елементи во трагови.

Лекарите препорачуваат масажа на работ од векот, кој го спроведува офталмолог, за спречување на меибомит.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Меибомит и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, оптометрист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Јачмен на око (појавување симптоми: 7 од 16)

Не е важно колку банана, јачмен на окото е воспаление, и гноен, кој се шири на лојната жлезда во очните капаци и косата на трепките на трепките. Поточно, лојната жлезда е блокирана, поради што се случува ова воспаление. Понекогаш се случува меибомијата да се разбуди и да се зголеми во големина. Ова е меибомит или т.н. внатрешен јачмен на око. Понекогаш има неколку фокуси на воспаление во окото. Обично такво воспаление поминува брзо - четири дена е доволно. Но, понекогаш третманот на јачменот на окото е неопходен. Кога и зошто, треба да разберете.

...
Јачмен во дете (појавување симптоми: 6 од 16)

Јачменот кај дете е гноен-воспалителна лезија на окото, која е локализирана во внатрешниот или надворешниот очен капак. Посебна карактеристика на болеста е тоа што таа се развива спонтано. Често, непридржувањето кон правилата за хигиена, навиката за четкање на очи со валкани раце, капење во загадени водни тела и носење контактни леќи често се предиспонирачки фактор.

...
Chalazion (појавување симптоми: 5 од 16)

Халијазин или градски град - бенигнен тумор, локализиран во дебелината на горниот или долниот очен капак. Секој човек може да страда од проблемот, без оглед на полот и возраста, но најчесто се дијагностицираат луѓе на возраст над 30 години.

...
Трахома (појавување симптоми: 4 од 16)

Трахома - е хронична болест на инфективна природа која влијае на очите. Главниот и единствен предизвикувач на болеста е бактерија од семејството на кламидија. Оваа болест припаѓа на инфективната група, која може да се пренесе од човек на човек. Тоа влијае на луѓето, без оглед на возраста и полот, поради што често се дијагностицира кај децата.

...
Ендофталмитис (појавување симптоми: 4 од 16)

Ендофталмитисот е болест која се карактеризира со формирање на воспалителен процес во внатрешните структури на окото, што предизвикува акумулација на пурулентна течност. Ваквото нарушување бара итна медицинска помош.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .