Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Трихијаза: Симптоми и третман

Трихијаза - главните симптоми:

 • Кинење
 • Фотофобија
 • Странско тело сензација во окото
 • Неволно затварање на очните капаци
 • Погрешен раст на очните капаци

Трихијазата е специфична болест на очите која се манифестира со абнормален раст на трепките. Подеднакво честа кај мажите и жените, точни податоци за преваленцата кај населението не е, како и во некомплетните ситуации, пациентите ретко бараат помош. Често може да се идентификува кај луѓе на старост. Кодот за ICD-10 е H 02.0.

Клиничката слика за таква болест е доста изразена и има специфични знаци, затоа, по правило, не се појавуваат проблеми со дијагнозата.

Третманот го избира лекар поединечно, бидејќи сè зависи од тежината и формата на патолошкиот процес. Прогнозата е во повеќето случаи поволна.

Етиологија

Клиничарите ги идентификуваат следните етиолошки фактори за развој на оваа болест:

 • повреда на очите;
 • воспалителни и заразни болести на органот на видот;
 • изгореници од различна етиологија;
 • претходна хирургија на око во историјата;
 • Поради претходни причини, на очниот капак се појавува лузна, што доведува до абнормален раст на трепките насочени кон корнеата;
 • по воспалителни болести, фоликулите умираат, а нови растат на нивно место, но тие веќе растат во погрешна насока.

На првите симптоми, треба да се консултирате со лекар.

Класификација

Оваа болест се смета според следната класификација:

 • делумна трихојаза на окото - дел од цилиите се насочени кон корнеа;
 • целосна трихојаза - сите трепки растат во насока на окото;
 • еднострана - патологија само за еден век;
 • билатерален - на двата вида на организмот;
 • Distichiasis distrosciasis, соодветно, два и три дополнителни редови на трепките кои растат во аномалната насока.

Определувањето на формата на патолошкиот процес е лесно, поради специфичната надворешна манифестација.

Симптоматологија

Кога растат трепките, постои нарушување на функционирањето на окото.

Пациентите се жалат на:

 • фотофобија;
 • лакримација;
 • чувство на непознато тело во окото;
 • блефароспазма - принудно скратување на векот.

Со овие симптоми, веднаш треба да побарате лекарска помош.

Дијагностика

Трихојаза во век

Дијагностичката програма може да се базира на следниве активности:

 • проценка на визуелната острина;
 • преглед на очите со пресечена светилка (има точен зрак на светлина);
 • корнеална и конјуктивална биомикроскопија со различни бои;
 • проучување на растот на трепките користејќи биомикроскопија.

Трихојазата на векот мора да се разликува од извртување на очните капаци и колобоми на очните капаци.

Третман

Постојат различни методи за третирање на трихојаза, а современата медицина учи да се справи со секоја болест на најмалку трауматски начин што нема да предизвика компликации и естетски нарушувања.

Можете да разгледате некои од нив:

 • Отстранување на трепките со пинцети, т.н. епилација. Овој метод се смета не само за најчестите кај пациентите, туку и опасен. Бидејќи растот на нова коса се јавува околу 25-30 дена, постапката треба да се повтори во вакви интервали. Проблемот е што по овој метод други методи повеќе не работат.
 • Криотерапија - употреба на многу ниски температури со користење течен азот за отстранување на влакната. Суштината на методот е дека фоликулите првично се замрзнат, а потоа се одмрзнуваат на температура од 19-20 ° C и паѓаат. Криотерапијата често се користи за вообичаени форми на болеста. Компликации - растот на сврзното ткиво, смртта на епидермалните клетки.
 • Електролиза - отстранување на влакна со електрокаутери. Со примена на електродата во торбата за коса, ткивото се коагулира. Овој метод е долг, болен, бара многу време и напор. Се користи за ограничен тип на трихојаза. Компликација - формирање на лузна ткиво на местото на изложеност.
 • Ласерската коагулација е една од наједноставните методи. За да го добиете резултатот треба да поминат низ неколку постапки.
 • Операцијата е еден од резервните методи. Се користи во случаи кога другите методи биле неефикасни или настанале компликации. Понекогаш е потребно и графт.

Лекарите велат дека прогнозата за трихојаза е поволна, главната работа е да се најде добар специјалист и да се избере индивидуален план за лекување, а не само-лекување.

Превенција

Спречувањето на оваа болест е како што следува:

 • навремен и сеопфатен третман на инфективни и неинфективни воспалителни болести на очите, особено блефаритис ;
 • избегне повреди, изгореници на очите;
 • во најмала знаци на непријатност во очите, веднаш побарајте помош од офталмолог, притоа избегнувајќи компликации;
 • систематско превентивно испитување од страна на специјалисти;
 • не преголема очите, не гледајте телевизија, компјутер долго време;
 • користете вештачки капки, на пример, Vizin, ако има долгорочна работа на компјутерот.

За да се спречи таквата болест е прилично едноставна, ако внимателно го разгледате вашето здравје.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате трихијаза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот очен доктор може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кератитис (појавување симптоми: 3 од 5)

Кератитис е болест на рожницата на окото, придружена со воспаление. Таквата болест може да биде од вирусно или бактериско потекло. Многу ретко, лекарите дијагностицираат габични лезии на рожницата. Често придонесува за појава на патолошка повреда на корнеата. Око кератитис е многу сериозна болест која бара итна медицинска помош.

...
Кератоконјуктивитис (појавување симптоми: 3 од 5)

Кератоконјуктивитис е болест на воспалителна природа, која влијае на рожницата и конјунктивата на окото. Оваа болест е една од најчестите кај сите болести на очите. Ова се објаснува со фактот дека конјунктивата е високо реактивна - брзо и лесно реагира на егзогените и ендогените фактори. Некои видови на кератоконјуктивитис се многу заразни. Акутен и хроничен кератоконјуктивит се разликува по природата на патолошкиот процес.

...
Конјуктивитис кај деца (појавување на симптоми: 3 од 5)

Конјуктивитис кај дете обично влијае на двете очи одеднаш. Иако не е невообичаено болеста да биде асиметрична - оштетувањето на едното око е поголемо од другото. Според статистичките податоци, 30% од офталмолошките заболувања кај деца под 4-годишна возраст се конјуктивитис. Со навремено започнување третманот не предизвикува значителни компликации. Меѓутоа, ако не веднаш побарате медицинска помош и не започнете со третман, ова може дополнително да влијае на квалитетот на видот на детето.

...
Рубела (појавување симптоми: 2 од 5)

Рубела е акутна вирусна болест, главно дијагностицирана кај деца, поради што е рангирана како "детска" инфекција. Рубеола, чии симптоми го одредуваат името на оваа болест, првенствено се манифестира како карактеристична боја на исипот, исто така, оваа болест е исто така доста опасна за бремени жени, а поконкретно за фетусот, поради неговата директна поврзаност со развојот на конгенитални малформации кај децата и со интраутерина смртност.

...
Грип (појавување симптоми: 2 од 5)

Инфлуенца е тешка акутна инфективна болест која се карактеризира со тешки токсикози, катарливи симптоми и бронхијални лезии. Инфлуенца, симптоми кои се јавуваат кај луѓе, без оглед на нивната возраст и пол, годишно се манифестира во форма на епидемија, најчесто за време на студената сезона, а околу 15% од светската популација е засегната.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .