Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Loftalm: Симптоми и третман

Лафталм - главни симптоми:

Loftalm е не-затворање очен капак, се јавува кај деца и возрасни. Кај детето, спиењето со отворени очи често е физиолошко по природа и не е знак на патологија. Ако овој симптом не исчезне со возраста, интервенцијата на офталмолог е неопходна.

Лафтал кај возрасните - јасен козметички дефект, причина за непријатност, физичко и психолошко страдање. Предизвикува голем број сериозни компликации, води кон губење на видот и инвалидитетот. Болеста според МКБ-10 (меѓународна класификација на болести) го има шифрата НО2.2.

Етиологија

Loftalm се развива поради:

Причината за парализа е Бел-ова болест , невритис на фацијалниот нерв , други невролошки заболувања, повреди и оштетувања на нервните стебла. Аномалии на развој се јавуваат во пренаталниот период. Екзофталмоза, испакнување на окото, последица на тиротоксикоза . Лузни на лицето по изгореници, повреди може да го спречат затворањето на очните капаци.

Класификација

Во зависност од сериозноста на лагофталмосот е сериозноста:

 • благ - резето за очи е минимално покриено, со активен напор, пациентот може да го затвори окото:
 • среден степен - лагофталмосот се изговара, окото никогаш не се затвора;
 • тежок степен - развиваат компликации, визијата се намалува, пациентот доживува значителен непријатност.

Симптоматологија

Надворешни манифестации на лагофталмоти

Спиењето со отворени очи е клинички знак за болест. Од другата страна има силен впечаток - ништо што не изразува поглед кон празнината, недостаток на реакција на она што се случува околу себе. Самиот себеси не знае за болеста, но со текот на времето се развива воспаление, окото станува црвено, има кинење и чувство на горење. Прогресијата на патологијата доведува до влошување на видот, постои "магла" пред очите, во завршна фаза може да се појави слепило.

Компликации

Недостатокот на затворање на очните капаци го изложува окото на константни надворешни фактори, предизвикувајќи патологија која го влошува текот на основната болест.

Компликации на лалофталмосот:

 1. Конјунктивитис е воспаление на мукозната мембрана на окото, манифестирано со црвенило, кинење и чувство на присуство на туѓо тело.
 2. Кератитис - воспаление, облаци, улцерации и губење на чувствителноста на рожницата.
 3. Спектаклот е замаглување на рожницата, остар пад на видот до комплетно слепило.
 4. Ендофталмитис - формирање на апсцес со уништување на внатрешните структури на окото.

Во отсуство на соодветен третман, болеста може да резултира со енуклеација - хируршко отстранување на окото.

Третман

Во речиси сите болести на очите, третманот се врши со инстилација, инстилација на лекот во конјуктивалната кесичка. Манипулацијата се врши од страна на медицински професионалец со помош на капење за очи или шише со посебен уред. Лекот не треба да падне на рожницата.

За да се спречи сушење и воспаление на конјунктивата, се внесуваат вештачки солзи. Алатот се состои од полимери, ја навлажнува рожницата, симулирајќи природен заштитен филм. Добро компатибилен со вистински солзи. Елиминира сувост, спречува воспаление.

Третманот на лагофталмосот, опструиран од инфекција, е сериозен проблем. Применуваат антибактериски лекови за инстилација во око, кои содржат антибиотици, антисептици. Во аптека мрежа голем избор на лекови во оваа група:

 • "Ципролет" - содржи антибиотик со широк спектар (ципрофлоксацин);
 • "Торопт" - содржи антимикробен агенс од групата на аминогликозиди;
 • "Окомистин" - антисептик, кој се користи за лекување на инфекции со непознат патоген;
 • "Витабакт" - широко се користи за лекување на инфекции на окото.

Антивоспалителните капки за очи се користат за лекување и спречување на воспалителни офталмолошки заболувања кои го комплицираат текот на болеста:

 • стероидни антиинфламаторни лекови - "Дексаметазон", "Хидрокортизон маст за очи";
 • нестероидни лекови - Индоколир, диклофенак.

За исправката на векот, давајќи му ја точната позиција се користат гипсени завои. За време на хируршки третман, се прават невролиза операции - нервите се ослободуваат од лузните за да се врати инервацијата. Блефарофрафија - операција на спојување за да се обезбеди затворање на очните капаци.

Превенција

Се состои од редовни (најмалку еднаш годишно) лекарски прегледи со задолжителна консултација на офталмолог, навремено откривање и лекување на придружни заболувања на назофаринксот, увото. Неопходно е да се третираат основната болест, причините за нецелосно затворање на окото - невралгија, парализа на тригемина, фацијални нерви, болест на Бел.

Loftalm - тешка болест на очите, причина за тешки физички и ментални страдања, слепило, тешка попреченост. Усогласеноста со медицинските препораки ви овозможува да спречите компликации, да ја вратите визијата и здравјето на пациентите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Lophthalmos и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот окулист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Астенопија (појавување симптоми: 5 од 6)

Астенопија е состојба или оштетување на видот во која сликите или буквите се замаглуваат и стануваат нејасни, што е предизвикано од силен вирус на очите. Промените може да бидат краткотрајни, да исчезнат по одмор, но тие можат да бидат постојани, а подоцна и да се развијат во очни болести.

...
Синдром на суво око (симптоми на појавување: 4 од 6)

Синдромот на суво око е патолошки процес кој се карактеризира со сушење на површината на рожницата. Со долготрајно кршење на стабилноста на филмот солза почнува да се јавува како компликација како конјунктивитис. Синдромот на суво око е дијагностициран кај 9-18% од популацијата. Најчесто, болеста влијае врз луѓето по 30 години. Третманот на болеста обично е насочен кон елиминирање на воспалителниот процес, кој предизвикува овој патолошки процес.

...
Увеитис (појавување симптоми: 4 од 6)

Увеитисот на окото е медицински термин кој се користи за означување на прогресијата на воспалителниот процес во различни делови на хориоидот (хориоид, цилијарно тело, ирис). Медицинската статистика е таква што во 25% од клиничките случаи тоа е болест што предизвикува намалување на визуелната функција или дури и слепило. Во просек, увеитисот се дијагностицира кај едно лице од 3000 (податоци за 12 месеци). Треба да се напомене дека патологијата се среќава неколку пати почесто кај претставниците на силната половина на човештвото отколку кај жените.

...
Склеритис (појавување симптоми: 4 од 6)

Склеритис е тешка болест на визуелниот апарат, во кој воспалителниот процес влијае на протеинскиот школка на окото (склера). Болеста може да се изрази како мали црвеникави нодули и да ја окупира целата склера. Речиси секогаш е зафатено само едно око, но во зависност од видот, може да се прошири на две одеднаш, или да се појавува наизменично во двете очи. Таа се јавува кај жени неколку пати почесто отколку кај мажите. Во детството, ретко се јавува, најчесто поради друг воспалителен процес во телото. Комплицирано од фактот дека е многу болно и може да доведе до влошување на видот.

...
Chalazion (појавување симптоми: 4 од 6)

Халијазин или градски град - бенигнен тумор, локализиран во дебелината на горниот или долниот очен капак. Секој човек може да страда од проблемот, без оглед на полот и возраста, но најчесто се дијагностицираат луѓе на возраст над 30 години.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .