Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хифема: Симптоми и третман

Хифема - главните симптоми:

 • Болка во очите
 • Намалена визија
 • Хеморагија на очите
 • Црни точки пред очите
 • Странско тело сензација во окото
 • Превез пред очите
 • Зголемена фотосензитивност

Хифема - формирање на згрутчување на крвта во окото како резултат на повреда или медицинска манипулација. Оваа состојба доведува до зголемување на интраокуларниот притисок и оштетената светлина до мрежницата. За дијагноза со користење на лабораториски и инструментални методи на испитување, резултатите од кои лекарот ќе ја одреди најефикасната стратегија за лекување.

Хипемата на окото може да се елиминира како конзервативни така и радикални методи. Прашањето за хоспитализација се решава на индивидуална основа, но третманот е возможен на амбулантско ниво, во зависност од сериозноста на патолошкиот процес. Не се препорачува да се употребуваат лекови, вклучувајќи капки за очи (Лидаза или Емоксипин).

Хифема во благ степен не претставува закана за здравјето, но ако третманот не се започне навремено, тогаш е можно значително намалување на квалитетот на видот. Нема јасни ограничувања во однос на возраста и полот, но според статистичките податоци, хипемата најчесто се дијагностицира кај млади луѓе (18-20 години) и кај постари лица.

Според меѓународната класификација на болестите, хипемата се однесува на "други болести на ирисот". Кодот за ICD-10 е H21.0.

Етиологија

Хихемата на видниот орган може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • механичко оштетување на окото како резултат на тап удар или медицинска манипулација;
 • крвни заболувања за кои се забележува лоша коагулација;
 • системски заболувања во кои се зафатени васкуларните ѕидови.

Во повеќе од 70% од случаите хиехата се комбинира со хемофталмус .

Класификација

Според природата на преваленцата на патолошкиот процес, таквите степени се разликуваат:

 • микрогерма - крв ​​може да се дијагностицира само со офталмолошки микроскоп;
 • ограничено ниво на крв не е повеќе од 2 мм, на ирисот се присутни крвни размери;
 • просечна хиперема на нивото на окото - крв ​​од 2 до 5 мм;
 • вкупна хиперема - повеќе од 5 мм крв во предната комора на окото.

Тежината на патолошкиот процес ја одредува лекар преку потребните дијагностички мерки.

Симптоматологија

Хифема јасно (со исклучок на микрогифема) е видливо однадвор. Општо земено, клиничката слика на оваа патологија се карактеризира како што следува:

 • намалена визуелна острина;
 • трепка "лета" пред моите очи;
 • хиперсензитивност на светлосни стимули;
 • чувство на туѓо тело во засегнатиот орган на видот;
 • болка на окото;
 • превез или магла пред твоите очи.

Интензитетот на манифестацијата на клиничката слика ќе зависи од тежината на патолошкиот процес, како и од тоа дали пациентот има други офталмолошки заболувања.

Симптоми на хипема

Дијагностика

Во присуство на горенаведената клиничка слика треба веднаш да побара медицинска помош од офталмолог. Во повеќето случаи, дијагнозата не предизвикува потешкотии поради специфичноста на клиничката слика, но за да се утврди сериозноста на болеста, како и веројатноста за појава на компликации, се спроведуваат следните лабораториски и инструментални дијагностички мерки:

 • мерење на интраокуларен притисок;
 • КТ на орбитата на очите и мозокот;
 • дво-димензионален ултразвучен преглед на органот на видот;
 • испитување на мрежницата со посебен микроскоп;
 • биомикроскопија;
 • испитување на фундусот и соседното меко ткиво.

Стандардните лабораториски тестови не претставуваат дијагностичка вредност, и затоа се изведуваат само со посебна потреба.

Третман

Прашањето за хоспитализација се решава на индивидуална основа, но, како по правило, пациент со таква дијагноза е хоспитализиран. Со микроскопска форма на хипереми, терапевтските мерки се изведуваат на амбулантски начин.

Третманот за хиефекција на очите вклучува конзервативни и радикални.

Конзервативните терапевтски интервенции вклучуваат:

 • одмор во кревет со крената глава;
 • облекување на засегнатиот орган на видот;
 • локален гликокортикостероиден третман;
 • земајќи лекови.

Лекарот може да ги пропише следниве лекови:

 • аналгетици;
 • хемостаза;
 • капки за очи - Лидаза или емоксипин;
 • М-холиноблокаториум.
Око капки емоксипин

Како по правило, ваквите терапевтски мерки доведуваат до целосно закрепнување на 2-5 дена.

Индикации за хирургија се следниве фактори:

 • целосно полнење на предната окуларна комора;
 • значително намалување на видот;
 • впивајќи ја рожницата со крв.

Исто така, операцијата е пропишана во случаи кога третманот со лекови не дава соодветни резултати.

Во повеќето случаи, ако лекувањето започне веднаш, тогаш може да се избегнат значителни компликации. Затоа, при првите симптоми, треба да се консултирате со лекар, а да не се лекувате дури и со специфични лекови, како што се Емоксипин или Лидасум.

Можни компликации

Ако оваа повреда не е елиминирана навремено, тогаш може да се појават такви компликации:

 • глауком ;
 • намалена визуелна острина или целосна загуба.

Превенција

Единствениот ефикасен превентивен метод за оваа болест е да се спречат повредите на окото. Во случај да има патологии кои доведуваат до повреда на згрутчувањето на крвта, тогаш во случај на повреда, неопходно е да се земат соодветни лекови и веднаш да се побара лекарска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хифема и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот очен лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Увеитис (појавување на симптоми: 4 од 7)

Увеитисот на окото е медицински термин кој се користи за означување на прогресијата на воспалителниот процес во различни делови на хориоидот (хориоид, цилијарно тело, ирис). Медицинската статистика е таква што во 25% од клиничките случаи тоа е болест што предизвикува намалување на визуелната функција или дури и слепило. Во просек, увеитисот се дијагностицира кај едно лице од 3000 (податоци за 12 месеци). Треба да се напомене дека патологијата се среќава неколку пати почесто кај претставниците на силната половина на човештвото отколку кај жените.

...
Склеритис (појавување симптоми: 4 од 7)

Склеритис е тешка болест на визуелниот апарат, во кој воспалителниот процес влијае на протеинскиот школка на окото (склера). Болеста може да се изрази како мали црвеникави нодули и да ја окупира целата склера. Речиси секогаш е зафатено само едно око, но во зависност од видот, може да се прошири на две одеднаш, или да се појавува наизменично во двете очи. Таа се јавува кај жени неколку пати почесто отколку кај мажите. Во детството, ретко се јавува, најчесто поради друг воспалителен процес во телото. Комплицирано од фактот дека е многу болно и може да доведе до влошување на видот.

...
Иридоциклитис (појавување симптоми: 3 од 7)

Иридоциклитис се нарекува воспалителен процес во предниот дел на очното јаболко. Во неговото јадро, оваа болест е вид на болест како што е предниот увеитис. Обично тие се болни луѓе на возраст од 25 до 45 години. Оваа болест се карактеризира со релапс и се развива во предниот дел на хориоидот, вклучувајќи ја ирисот, воспалението кое се нарекува иритис.

...
Вирусен конјунктивитис (појавување симптоми: 3 од 7)

Вирусен конјунктивитис е најчеста болест предизвикана од инфекција на конјуктивата на окото. Оваа болест може да се појави во епидемија или епизодна форма. Најчесто овој тип на конјуктивитис се развива во позадина на ослабен имунолошки систем. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

...
Дијабетична ретинопатија (појавување симптоми: 3 од 7)

Дијабетичната ретинопатија е заболување кое се карактеризира со лезија на ретиналните крвни садови и нарушување на визуелната перцепција на рожницата. Патологијата се развива на позадината на инсулин-зависен и не-инсулин-зависен дијабетес мелитус. Поради својата прогресија, визуелната функција е значително намалена, до целосно губење на видот (без недостаток на навремена терапија).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .