Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Анофталмологија: Симптоми и третман

Анофталмосот - главните симптоми:

 • Болка во очите
 • Намалена визија
 • Намалување на полето на гледање
 • Замор на очите
 • Асиметрија на лице
 • Намалување на палпебралната пукнатина
 • Отсуство на очното јаболко во орбитата
 • Аномалии во век

Анофталмосот - се однесува на офталмолошките заболувања, кои се карактеризираат со отсуство на очното око во орбитата. Патологијата се смета за ретка: децата со анофталмологија се наоѓаат кај 2 на 10 илјади бебиња родени, а кај возрасните преваленцата на болеста е 21-22 на 10 илјади од населението.

Причините за таквото отстапување може да бидат многу различни, почнувајќи од несоодветна бременост и завршувајќи со присилното отстранување на окото.

Симптомите на болеста се специфични и изразени. Промените на дел од здравото око вклучуваат стеснување на границите и намалување на визуелната острина, како и замор на органот на видот.

Дијагнозата се базира на надворешно испитување на проблематичната област и на студијата од страна на лекарот за овие инструментални процедури. Можно е да се елиминира болеста со помош на очна протетика. Сепак, конзервативните методи исто така се вклучени во терапијата.

Во меѓународната класификација на болести, таквото отстапување има свој код. Код ICD-10: Q11.

Етиологија

Анофталмосот спаѓа во категоријата на полиетиолошки заболувања, што значи дека неколку негативни фактори истовремено влијаат на нејзиното појавување.

Причината за примарна форма на болеста во поголемиот дел од случаите не може да се утврди. Сепак, се верува дека конгениталниот анофталмоз може да се должи на:

 • издржана од идната мајка на такви патологии како мали сипаници , рубела или херпес зостер (најопасна за фетусот, ако тоа се случи на 1-виот триместар);
 • формирање на амнионски жици;
 • присуството на дете од други генетски синдроми: честопати отсуството на очното јаболко се појавува против позадината на синдромот на Ленц, Лохман или Патау ;
 • ефекти на јонизирачко зрачење.

Што се однесува до стекнатиот облик на таква аномалија на окото, во најголем дел од случаите се поврзува со такви извори како што се:

 • прекумерна зависност од алкохол;
 • неконтролиран внес на лекови со тератоген ефект;
 • злоупотреба на супстанции;
 • повреди на видот на органи за домаќинство или професионални повреди, што доведува до пост-трауматска атрофија, хроничен увеитис и голема веројатност за придружување на симпатична офталмија;
 • формирање на малигни тумори во окото.

Класификација

Покрај постоењето на вродени и стекнати форми на болеста, се случува и анофталмосот:

 • Имагинарно - се изразува во целосното отсуство на окото на местото на нејзината анатомска локација. Меѓутоа, другите структури на орбитата имаат нормална анатомска и физиолошка структура. За време на радиографијата се забележува присуство на оптичкиот нерв.
 • Точно - забележано е отсуство на очното јаболко, но исто така и на такви составни делови како артикулираното тело, хијазмот, оптичкиот нерв и неговиот канал. Таквиот вид може да биде само вроден.

Одделно издвојува додавање на орбитална циста на аномалија. Во овие случаи, шуплината со анофталмус е полна со цистична формација која потекнува од чашата за очи или примарен мочен меур.

Симптоматологија

Анофталмосот има специфична клиничка слика. На пример, на дел од проблематичната област, постои неповратна загуба на визуелни функции. Со едностран проток, следните промени се развиваат во здраво око:

 • намалена визуелна острина;
 • стеснување на границите на визуелните полиња;
 • проблеми со просторна перцепција;
 • брзо замор на очите;
 • појава на болка во орбитата (се јавува само со пораз на нервниот систем);
 • зрачење на болка во вратот;
 • асиметрија на карактеристики.

Во вистински анофталмус, во областа на окото на пациентот се набљудува:

 • абнормалности на очните капаци;
 • скратување на палпебралната фисура;
 • внатрешен епикантус.

Дијагностика

Со воспоставувањето на дијагнозата на "анофталмосот" нема проблеми, бидејќи при испитувањето на пациентот се утврдува со отсуство на око во орбиталната празнина.

За да се утврди обликот на болеста се потребни следните постапки:

 • биомикроскопија на органите на видот;
 • Мозокот КТ;
 • Ултразвук на окото;
 • патолошки студии.

Покрај тоа, потребна е генетска и невролошка консултација.

Третман

Терапијата на патологија кај возрасните и децата е намалена на развој на индивидуална окуларна протеза. Во некои случаи, потребна е хируршка обука, имено:

 • отстранување на затруеноста на чашата за очи;
 • пластични ѕидови на орбитата;
 • корекција на ентропија и лагофталмоса;
 • кантотомија.

Конзервативниот третман на овој проблем е ограничен на дневно воведување на антисептички раствори.

Можни компликации

Се презентираат анофталмолошките компликации:

 • асиметрија на лицето, што доведува до тешкотии во дишењето и проблеми со џвакање храна;
 • додавање на инфективен или воспалителен процес;
 • развој на ретробулбарен апсцес;
 • формирање на флегмон орбита.

Превенција и прогноза

За да нема човек од-anophthalmus, треба да следите некои правила на превенција:

 • контрола над соодветниот тек на бременоста;
 • избегнување на повреди на очите;
 • употреба на лична заштита за очи при работа во опасна продукција;
 • усогласеност со безбедноста во домот.

Прогнозата на патологија е условно поволна - невозможно е да се обноват визуелните функции, но можно е да се елиминира козметичкиот дефект со помош на протетика и специфична рехабилитација.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Anophthalmos и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш оптометрист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пресбиопија (појавување симптоми: 3 од 8)

Пресбиопија е болест која се формира на позадината на сосема нормален процес кој се јавува во човечкото тело. Се работи за стареење, вклучувајќи ја и леќата. Не може да се избегне развој на таква болест поврзана со возраста од страна на кое било лице. Главниот патогенетски фактор е склеротичната промена на леќата. Покрај тоа, клиничарите идентификуваат неколку фактори кои придонесуваат за рано формирање на сенилна хиперопија.

...
Птоза (појавување симптоми: 3 од 8)

Птоза или пролапс на горниот очен капак е болест на органите на видот, во која горниот очен капак го покрива ирисот за 2 милиметри или повеќе. Таквото нарушување делува не само како козметички дефект, туку и го попречува нормалниот развој и функционирање на окото.

...
Афакија (појавување симптоми: 3 од 8)

Апакија е вродена или стекната болест која се карактеризира со отсуство на леќа во органите на видот. Најчесто, патологијата е секундарна по природа и се развива претежно кај лица постари од 40 години. Недостатокот на терапија води до целосно губење на видот.

...
Мидриазија (појавување симптоми: 3 од 8)

Mydriasis (syn. Дијалација на учениците) е болест која може да има и физиолошка и патолошка основа. Од ова произлегува дека апсолутно секој човек е предмет на ова нарушување, без оглед на возрасната категорија и полот.

...
Синдром на суво око (симптоми на појавување: 2 од 8)

Синдромот на суво око е патолошки процес кој се карактеризира со сушење на површината на рожницата. Со долготрајно кршење на стабилноста на филмот солза почнува да се јавува како компликација како конјунктивитис. Синдромот на суво око е дијагностициран кај 9-18% од популацијата. Најчесто, болеста влијае врз луѓето по 30 години. Третманот на болеста обично е насочен кон елиминирање на воспалителниот процес, кој предизвикува овој патолошки процес.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .