Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Јачмен кај дете: симптоми и третман

Јачмен во дете - главните симптоми:

Јачменот кај дете е гноен-воспалителна лезија на окото, која е локализирана во внатрешниот или надворешниот очен капак. Посебна карактеристика на болеста е тоа што таа се развива спонтано. Често, непридржувањето кон правилата за хигиена, навиката за четкање на очи со валкани раце, капење во загадени водни тела и носење контактни леќи често се предиспонирачки фактор.

Клиничката слика вклучува формирање на апсцес, црвенило и отекување на кожата на местото на лезијата, чувство на интензивно чешање или горење во окото. За да се утврди точната дијагноза, специјалист во областа на офталмологијата е доволно информации добиени за време на објективен преглед.

Во огромното мнозинство на ситуации, за да се излечи јачмен со прилично конзервативни методи, сепак, во некои случаи, единствениот начин да се ослободи од болеста е хируршкиот аутопсија.

Етиологија

Јачменот во окото на детето се јавува како одговор на телото на почетокот на развојот на воспалителниот процес, кој често се предизвикува со бактериска инфекција, а стафилококиот делува како агенс за болест.

Во прилог на предиспонирачките фактори спаѓаат:

 • триење на очите со немиени раце по улицата или посета на тоалетот;
 • неуспехот на имунолошкиот систем, кој е својствен за речиси сите деца;
 • хипотермија;
 • влегување во органите на видот на странски објект;
 • оптоварената наследност доведува до фактот дека детето е вознемирувано од честите јачмен;
 • слаба исхрана, имено недостаток на витамини;
 • неповолни еколошки услови - ова треба да вклучува висока концентрација во воздухот од чад, гасови и индустриски емисии;
 • долгорочна употреба на одредени лекови, како што се антибактериски агенси;
 • прекумерна физичка и ментална стрес;
 • недостаток на спиење.

Покрај тоа, формирањето на јачменот кај децата е предизвикано од појава на хронични заболувања, имено:

Исто така причините за појава на апсцес во окото на детето вклучуваат:

 • носи контактни леќи;
 • дисфункција на ендокриниот систем;
 • паразитски инвазии;
 • честа изложеност на акутни респираторни вирусни инфекции;
 • состојби на имунодефициенција;
 • хормонален дисбаланс .

Класификација

Офталмолозите одлучија да одвојат:

 • отворено јачмен кај деца - најчесто дијагностициран. За ваква разновидност, локализацијата на апсцесот по должината на работ на кожата на плочката на очниот капак е карактеристична во базалниот регион на трепките;
 • внатрешен јачмен кај дете - во такви ситуации, патолошкиот процес се развива во внатрешноста на рскавицата, а апсцесот оди во внатрешниот мукозен слој на окото.

Во прилог на главната поделба на ова нарушување, исто така, се појавуваат апсцеси:

 • едно или повеќе;
 • еднострано или билатерално;
 • со локализација на горниот или долниот очен капак на детето.

Симптоматологија

Карактеристична црна патологија е нејзиниот ненадеен почеток и брза прогресија на симптомите. Првите знаци на болест кај новороденчињата и постарите деца се:

 • појава на ограничено подрачје на црвенило и подпухнатост во одреден дел од очниот капак во областа на раст на трепките;
 • појавата на болка во процесот на трепкање или при допирање на погодената област;
 • мало трнење и чешање.
Јачмен на окото на детето

По околу 3 дена, симптомите се отежнуваат и присуството на:

 • силна болка и горење;
 • директно формирање на апсцес;
 • брзо зголемување на инфилтрацијата во волумен;
 • главоболки;
 • зголемување на температурата;
 • зголемена црвенило и отекување на внатрешниот или надворешниот очен капак;
 • зголемување на големината на регионалните лимфни јазли;
 • слабост и општа слабост;
 • мудрост и плачливост;
 • конјунктивална црвенило;
 • обилно кинење;
 • неможност целосно да се отвори окото.

Во случај на следните симптоми на болеста, треба да побарате квалификувана помош што е можно поскоро:

 • значително зголемување на температурни индикатори;
 • јачменот на горниот очен капак или долниот очен капак не дозволува бебето целосно да се види;
 • формирање на повеќе чирови, особено внатрешни;
 • нагло зголемување на големината на јачмен.

Горенаведените симптоми треба да се припишат на надворешен и внатрешен апсцес кај детето. Единствената разлика е во тоа што во вториот случај, клиничката слика е помалку акутна.

Дијагностика

Педијатрискиот офталмолог може да направи точна дијагноза и да пропише соодветен третман, кој прво треба да:

 • да ја проучи историјата на болеста и да се запознаат со животната историја на пациентот;
 • спроведе темелно испитување на очите;
 • Сослушувајте ги родителите на детето детално - ова е неопходно за да се разјасни првиот пат на појавата и да се утврди интензитетот на сериозноста на симптомите на болеста кај новороденчињата и постарите деца.

Презентирани се лабораториски и инструментални дијагностички мерки:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • одредување на нивото на шеќер во крвта кај дијабетичари;
 • бактериска инокулација на размаска земена од конјуктивата, како и фекални маси;
 • микроскопска студија на трепките за демодикоза;
 • имунолошки тестови;
 • биомикроскопирање на очите.
Око биомикроскопија

Покрај тоа, можеби ќе треба да се консултирате со овие педијатриски лекари:

 • имунолог;
 • дерматолог;
 • гастроентеролог;
 • ендокринолог.

Јачменот во долниот очен капак или горниот очен капак кај децата треба да се разликува од:

 • халазион;
 • дакријоцитис ;
 • цистични и туморски слични формации на очните капаци.

Третман

По потврдувањето на дијагнозата, потребно е веднаш да се започне конзервативна терапија. Лекот третман се базира на употреба на антибактериски капки за очи, вклучувајќи:

 • "Албакудиј";
 • "Левомицетин";
 • Tobrex;
 • "Ципролет";
 • "Тобром";
 • Вигамокс;
 • "Тобрамицин";
 • "Софидекс".

Еднакво ефикасен метод на третман е употребата на масти. Можете да ја намалите јачменот кај деца:

 • "Тетрациклинска маст";
 • "Левомекол";
 • "Еритромицин маст";
 • "Хидрокортизон".

Друг ефикасен лек за јачмен е физиотерапијата, имено:

 • загревање;
 • НЛО и UHF;
 • медицинска електрофореза со антибиотици, антисептици и глукокортикостероиди.

Можете исто така да се излечи јачмен фолк лекови кои вклучуваат спроведување на лосиони врз основа на decoctions подготвени од:

 • камилица и календула;
 • сок од алое;
 • ленено семе или копра;
 • коренот и коренот;
 • eyebright.

Хируршката интервенција е индицирана и за внатрешниот и надворешниот јачмен, како и за големите големини на апсцес и неефективноста на конзервативната терапија. Оваа опција за третман има за цел отворање јачмен кај децата под око или во горниот очен капак. Потоа, неопходен е секојдневен третман на оперативната област и орална администрација на антибиотици, витамински комплекси и имуномодулатори.

Отворен и затворен јачмен

Можни компликации

Отворањето на апсцесот од страна на родителите дома или целосно одбивање да се лекува болеста може да доведе до такви компликации на јачмен кај едногодишно дете или постари деца:

 • пристапувањето на секундарниот процес на инфекција;
 • главен целулит;
 • тромбофлебитис на орбиталната возраст;
 • формирање на згрутчување на крвта во кавернозниот синус на мозокот;
 • хронична патологија;
 • халазион;
 • гноен менингитис , кој е полн со смрт.

Превенција и прогноза

За да се намали веројатноста за појава на јачмен кај дете, треба да се следат овие правила на превенција:

 • избегнувајте хипотермија;
 • подигање на навиката за миење на рацете по посети на улица и тоалет;
 • обезбедување на деца со здрава исхрана збогатени со витамини;
 • чести прошетки на свеж воздух;
 • зајакнување на имунитетот;
 • третман на хронични заболувања што доведува до формирање апсцес на око;
 • избегнување на туѓи предмети во очите;
 • редовно испитување од страна на терапевт.

Поради специфичната и изразена симптоматологија, прогнозата на јачмен кај дете е често поволна, а развојот на компликации е исклучително редок.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Јачмен во дете и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , оптометрист .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Јачмен на око (појавување симптоми: 8 од 16)

Не е важно колку банана, јачмен на окото е воспаление, и гноен, кој се шири на лојната жлезда во очните капаци и косата на трепките на трепките. Поточно, лојната жлезда е блокирана, поради што се случува ова воспаление. Понекогаш се случува меибомијата да се разбуди и да се зголеми во големина. Ова е меибомит или т.н. внатрешен јачмен на око. Понекогаш има неколку фокуси на воспаление во окото. Обично такво воспаление поминува брзо - четири дена е доволно. Но, понекогаш третманот на јачменот на окото е неопходен. Кога и зошто, треба да разберете.

...
Ринозинузитис (појавување симптоми: 6 од 16)

Ринозинузитис е болест која се карактеризира со воспаление на носната мукоза и параназални синуси. Најчесто, патологијата се развива кај луѓе на возраст од 45 до 70 години, но можно е прогресија на риносинузитис кај деца. Вреди да се спомене дека меѓу фер сексот, инциденцата е неколку пати повисока отколку кај мажите.

...
Бурен ринитис (појавување на симптоми: 6 од 16)

Пулмонален ринитис - е прилично честа и во исто време тешка патологија, која се јавува кај деца и кај возрасни. Карактеристика на оваа болест е тоа што, покрај воспаление, во мукозната мембрана на носната празнина се формира гноен процес.

...
Macomit (појавување симптоми: 6 од 16)

Меибомит - воспалителен процес во долниот или горниот очен капак, предизвикан од инфекција. Зголемената секреција на мејомските жлезди, каде инфекцијата паѓа директно, почнува да напредува со нивната дисфункција. Придружени со ослободување на густа маса од жолта или сива, по време суви кора формираат.

...
Еммоидитис (појавување симптоми: 5 од 16)

Етмоид синузитис или акутен етмоидитис е болест која се карактеризира со воспаление на мукозниот епител, кој се наоѓа во клетките на етмоидната коска. Значењето на овој поим е непознато за многу малку луѓе (најчесто постои синузитис или синузитис на слухот), но самата патологија е многу честа. Поради оваа причина потребно е да се знае што е еммоидитис, симптоми и третман. Патологијата е доста опасна, бидејќи фокусот на воспаление се наоѓа во близина на мозокот и гранката на тригеминалниот нерв, кој е одговорен за инервација на лицето. Етмоидален синузитис се јавува кај возрасни и деца.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .