Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пресбиопија: Симптоми и третман

Пресбиопија - главните симптоми:

 • Главоболка
 • Болка во очите
 • Кинење
 • Намалена визија
 • Замор на очите
 • Преосетливост кон светлина
 • Тешкотии во читањето на мал текст
 • Заматете слики
 • Тешкотии во испитувањето на предметите
 • Ниво на тешкотија пишување

Пресбиопија е болест која се формира на позадината на сосема нормален процес кој се јавува во човечкото тело. Се работи за стареење, вклучувајќи ја и леќата. Не може да се избегне развој на таква болест поврзана со возраста од страна на кое било лице. Главниот патогенетски фактор е склеротичната промена на леќата. Покрај тоа, клиничарите идентификуваат неколку фактори кои придонесуваат за рано формирање на сенилна хиперопија.

Главната клиничка манифестација е постепено намалување на визуелната острина, што се состои во фактот дека едно лице не може да ги прегледува предметите или луѓето близу до него.

Дијагнозата на болеста не предизвикува труење, туку за да се процени тежината на нејзиниот тек, потребно е да се спроведат специфични офталмолошки тестови. Дополнително, можеби ќе ви требаат инструментални испитувања на пациентот.

Во Меѓународната класификација на болестите, на десеттата ревизија на пресбиопија му се дава посебно значење. Од ова произлегува дека кодот МКБ-10 ќе биде - H 52.4.

Етиологија

И покрај фактот дека патологијата се смета за поврзана со возраста и е неизбежна за секој човек, точните причини за нејзиниот развој и понатаму не се целосно разбрани. Сепак, се знае дека основата на патогенезата е конституирана со нормални процеси кои се јавуваат во органите на видот и на крајот доведуваат до слабеење на сместувањето и се со физиолошка природа.

Сместување - е способноста на органите на видот да се прилагодат на различни услови, со цел јасно да ги гледаат предметите на различни растојанија. Адекватноста на овој процес е диктирана од леќата, која има својство да ја промени моќта на рефракција - може да варира во степенот на локацијата на објектот, како и способноста да се фокусира сликата на мрежницата.

Главните извори на презбиопија на очите се:

 • дехидратација и склеротична промена на леќата, која исто така се нарекува фаскосклероза;
 • набивање на неговата капсула и јадро;
 • намалување на неговата еластичност;
 • намалување на адаптивните способности на другите структури на видни органи;
 • дистрофија на цилијарниот мускул на окото, која има за цел да ја држи леќата.

Во случај на формирање на таква болест, првите клинички знаци почнуваат да се изразат на возраст од 40 до 45 години, меѓутоа под дејство на негативни фактори, болеста може да се појави кај помладите лица. Ова е олеснето од следниве причини:

Сите горенаведени фактори влијаат на фактот дека леќата ја губи способноста да го зголеми радиусот на закривеност кога размислува за објекти лоцирани блиску до очите.

Оваа патологија поврзана со возраста е неповратна состојба, но за секој човек напредува поинаку. На пример, кај луѓе кои страдаат од далекусежност , се развива многу побрзо од другите луѓе.

Симптоматологија

Пресбиопија Визија

Пресбиопија не е тешко да се дијагностицира, бидејќи болеста има прилично специфична клиничка слика типична за одредена возрасна група на пациенти.

Главните симптоми на болеста се:

 • намалена визуелна острина;
 • заматеност на сликата пред очите;
 • тешкотии во гледање на објекти лоцирани близу едно лице;
 • тешкотии во читањето и пишувањето;
 • чести напади на главоболки;
 • брза заморност на органите на видот;
 • зголемено кинење;
 • подложност на светлина;
 • чувство на болка во отворената природа на очното јаболко, што може да се прошири на носот и на челото;
 • постојаната желба да се помести еден или друг предмет подалеку од очите или да се вклучи светлата светлина дури и во текот на денот.

Прогресија на сместување е забележан до 65 години - постари од оваа возраст, тоа ќе биде нула.

Пресбиопија кај возрасни со далекусежност (хиперметропи) се јавува помеѓу 30 и 35 години. Вреди да се одбележи дека таквите лица се влошуваат и во блиска и во далечна визија. Од ова произлегува дека таквата болест не само што предизвикува рано формирање на пресбиопија, туку и во голема мера го подобрува.

Луѓето кои страдаат од миопија ( миопија ) се одликува со фактот дека тие можат да бидат целосно незабележани.

Дијагностика

Пресбиопијата на двете очи е дијагностицирана прилично лесно, меѓутоа, за ова офталмологот треба да препише цела низа дијагностички мерки на пациентот.

Првиот чекор за утврдување на точна дијагноза е работата на доктор со пациент и вклучува:

 • запознавање со историјата на болеста - да се бараат патолошки состојби кои можеби довеле до рано почеток на патологијата;
 • собирање и анализа на историјата на животот - ова треба да содржи информации за возраста на пациентот, присуството на повреди или операции на органите на видот;
 • спроведување темелно испитување на очите со помош на специјални офталмолошки инструменти, како и проценка на визуелната острина со спроведување на специфични тестови;
 • Детално истражување на пациентот - за да се одреди првиот пат на појава и сериозност на симптомите.

Инструменталната дијагностика на пресбиопија има за цел спроведување на следните процедури:

 • автоматска рефрактометрија - проучување на способноста на очите да рефрактираат светлосни зраци;
 • офталмометријата е мерење на индикаторите како што се радиусот на закривеност и рефрактивната моќ на рожницата;
 • UZB или A-scan е ултразвучно испитување на органите на видот;
 • око биомикроскопија;
 • офталмоскопија - фундус преглед;
 • компјутерска кератоotopграфија - насочена кон проценка на состојбата на рожницата со изложување на ласерско зрачење;
 • преглед на очите на посебен офталмолошки уред наречен фопотер;
 • скискапопија;
 • gonioscopy и tonometry - за да се исклучи присуството на глауком, што може да биде придружено со пресбиопија на очите.
Тонометрија на око

Лабораториските студии за човечките биолошки течности во таква ситуација немаат дијагностичка вредност.

Третман

Неутрализацијата на болеста се изведува со такви терапевтски техники:

 • оптички;
 • микрохируршки;
 • ласер

Често следниве мерки се користат како конзервативна терапија:

 • корекција на спектаклот - во фазата на дијагноза, клиничарот, доколку е потребно, избира очила или контактни леќи за корекција на абнормалности на видот.
 • употреба на терапевтски капки и витамини за очите.

Сеопфатен третман на пресбиопија ќе вклучува:

 • гимнастика за очи - програма која е заедничка за сите пациенти;
 • курс на терапевтска масажа на вратот и јаката;
 • физиотерапевтски процедури, имено магнетно-ласерска терапија, рефлексотерапија, електричен удар;
 • хидротерапија;
 • тренинг на овој симулатор, како прилагоден тренер.

Микрохируршката терапија вклучува:

 • ортокератологија;
 • ласерски третман;
 • фоторефрактивна кератектомија.
Фази на фоторефрактивна кератектомија

Хируршката интервенција е насочена кон замена на леќата со вештачка интраокуларна леќа, што се случува:

 • монофокална;
 • мултифокална

Во секој случај, ИОЛ е имплантиран веднаш по факаемулзификација на катаракта.

Покрај тоа, не е забрането да се користи традиционална медицина, но само по консултација со лекар. Овој метод на третман вклучува употреба на:

 • веѓи и cornflower;
 • цвеќиња од хлебни и јагоди;
 • невен и алое;
 • дива роза и коприва;
 • мајчина духовна лисја и лисја;
 • бор игли и ленено семе;
 • пченица трева и боровинки лисја.

Горенаведените лековити билки и растенија може да се користат и во чиста форма и како хербална колекција. Медицинските оддели добиени по нивна основа можат да се земат орално или да прават капки за очи од нив.

Превенција и прогноза

Бидејќи е невозможно да се бори со пресбиопија, бидејќи е сосема природен процес на стареење, превентивните препораки се насочени кон спречување на почетокот на појавата на таквата болест и избегнување на формирање на компликации.

Така, спречувањето на таквата болест може да вклучува:

 • имплементација на визуелни оптоварувања во добра светлина;
 • обезбедување на одмор пред очите кога работат на компјутер;
 • редовни вежби за очите во текот на денот;
 • се ангажираат во соодветна корекција на видот - ова значи дека треба да ги користите само оние очила или леќи кои ќе бидат препорачани од специјалист;
 • одржување здрав и умерено активен животен стил;
 • јаде целосна и урамнотежена исхрана;
 • зајакнување на имунолошкиот систем и земање витамини;
 • избегнувајте прекумерен визуелен стрес;
 • неколку пати во годината да се подложи на рутинско испитување од офталмолог.

Прогнозата на болеста ќе биде поволна само во случаи кога лицето при првото нарушување на визуелната острина ќе оди на квалификувана помош. Во ситуации каде симптомите на презбиопија се игнорираат, веројатно е дека може да се развијат последици како што се хронични главоболки и глауком, што може да доведе до целосно слепило.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Пресбиопија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш оптометристот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Мидриазија (појавување на симптоми: 5 од 10)

Mydriasis (syn. Дијалација на учениците) е болест која може да има и физиолошка и патолошка основа. Од ова произлегува дека апсолутно секој човек е предмет на ова нарушување, без оглед на возрасната категорија и полот.

...
Астенопија (појавување симптоми: 5 од 10)

Астенопија е состојба или оштетување на видот во која сликите или буквите се замаглуваат и стануваат нејасни, што е предизвикано од силен вирус на очите. Промените може да бидат краткотрајни, да исчезнат по одмор, но тие можат да бидат постојани, а подоцна и да се развијат во очни болести.

...
Синдром на суво око (симптоми на појавување: 4 од 10)

Синдромот на суво око е патолошки процес кој се карактеризира со сушење на површината на рожницата. Со долготрајно кршење на стабилноста на филмот солза почнува да се јавува како компликација како конјунктивитис. Синдромот на суво око е дијагностициран кај 9-18% од популацијата. Најчесто, болеста влијае врз луѓето по 30 години. Третманот на болеста обично е насочен кон елиминирање на воспалителниот процес, кој предизвикува овој патолошки процес.

...
Вирусен конјунктивитис (појавување симптоми: 4 од 10)

Вирусен конјунктивитис е најчеста болест предизвикана од инфекција на конјуктивата на окото. Оваа болест може да се појави во епидемија или епизодна форма. Најчесто овој тип на конјуктивитис се развива во позадина на ослабен имунолошки систем. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

...
Behcet-ова болест (појавување на симптоми: 4 од 10)

Behcet-овата болест е болест која се карактеризира со воспаление на ѕидовите на вените и артериите од мали и средни калибар. Патологија се однесува на системски васкулитис. Како што напредува Behcet синдромот, повторливи ерозивни и улцеративни лезии на мукозните генитални органи, усната шуплина и кожата покритие почнуваат да се развиваат. Процесот ги вклучува виталните внатрешни органи, како и големите и малите зглобови.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .